Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: násilí
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Donoghue, Emma: Pokoj
Autor článku: Michaela Plicková - 21. 8. 2012
recenze
80%
Pětiletý Jack a jeho matka jsou v Pokoji - místnosti o pár metrech čtverečních - vězněni a matka opakovaně znásilňována mužem, kterému oba říkají „Čert“. Pro Jacka představuje Pokoj celý svět a pozdější adaptaci na normální prostředí na svobodě provázejí mnohé komplikace.
Dorison, Xavier; Parnotte, Joël: Mistr meče
Autor článku: Pavel Mandys - 5. 10. 2019
recenze
60%
Sníh, strmé srázy a v patách naštvaní venkované i šermířský rival. S tím vším se musí vypořádat titulní hrdina sympaticky starosvětského dobrodružného příběhu z roku 1535.
Dostálová, Zuzana: Hodinky od Ašera
Autor článku: Marek Jančík - 20. 3. 2019
recenze
60%
Román Hodinky od Ašera představuje realistickou formou neutěšený život dnešních třicátníků. Jeho hrdinové žijí ve městě, jsou vzdělaní, netrpí hmotnou nouzí, ale tíží je osamělost, deprese, smrt blízkých a nenaplněné vztahy či nedostatečná seberealizace. Cesta ven je podle románového návodu v zásadě jednoduchá: najít toho pravého a přestat dělat blbosti. Podaří se uspět spíše Heleně a Karlovi, či naopak Olině a Čeňkovi?
Dougan, Andy: Obrana cti Kyjeva. Dynamo - historie jedné legendy
Autor článku: Viktorie Jichová - 8. 10. 2004
recenze
U nás první kniha zabývající se historií a legendou o známém kyjevském FC Dynamo, jehož hráči byli zastřeleni gestapem za to, že vyhráli.
Drakulić, Slavenka: Ani mouše by neublížili 1
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 11. 10. 2006
recenze
Kniha Ani mouše by neublížili je souborem portrétů válečných zločinců ze zemí bývalé Jugoslávie. Autorka Slavenka Drakulić dále knihu doplňuje o několik esejů o balkánském násilí.
Drakulić, Slavenka: Ani mouše by neublížili 3
Autor článku: Jiří Růžička - 4. 5. 2007
recenze
Kniha S. Drakulićové je nepříjemným, nicméně velmi důležitým svědectvím nejen o válce v Jugoslávii, ale zejména o zlu, které může být ukryto v komkoliv z nás a jehož nebezpečí se odhalí, až když je pozdě.
Drakulić, Slavenka: Kao da me nema
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 19. 4. 2006
recenze
Román z válečné Bosny v roce 1992 je opravdu silné čtení. Ač se jedná o umělecké dílo, působí tak syrově a ostře, že máte často dojem, jako byste četli vzpomínky jedné z obětí.
Drndić, Daša: Totenwande/Zidovi smrti
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 9. 3. 2007
recenze
Ve složitém románu Totenwande/Zidovi smrti (Zdi smrti) nám spisovatelka Daša Drndić přibližuje osudy členů židovské rodiny, zrůdného německého lékaře a mnoha dalších lidí, od předvečera 2. světové války až do současnosti.
Duggan, Gerry; Posehn, Brian: Deadpool: Mrtví prezidenti
Autor článku: Pavel Bušta - 3. 12. 2016
recenze
60%
Dočkáme se typických Deadpoolových projevů: metakomunikace se čtenářem, nemístného hláškování, brutálního násilí a nejapných vtipů na účet bezpočtu známých osobností. Deadpool však už nebojuje každou chvíli s protivníkem jiného typu, stojí před ním jasný úkol s vymezenými nepřáteli, které začne likvidovat s uspokojivou přímočarostí.
Émond, Bernard: Ulice Darling ve 20.17
Autor článku: Jovanka Šotolová - 19. 8. 2006
recenze
Detektivka kanadského autora Bernarda Émonda není tuctová. Už proto, že nepopisuje vyšetřování úspěšného kriminalisty, nýbrž vypráví o životním zádrheli bývalého novináře, vyléčeného (zatím) alkoholika, přesto ale nijak zvlášť šťastného Gérarda. Shodou okolností se jeho všetečnost a zvědavost zvrtne v opravdové pátrání po pachateli.
Epstein, Marek: Dravec
Autor článku: Eva Škamlová - 24. 4. 2019
recenze
70%
Marek Epstein si pro svůj první román vybral ošidné téma – domácí násilí. Naštěstí se mu ale podařilo vyhnout se takovým klišé, jako je motiv alkoholu coby spouštěče agrese, a to především díky hlubšímu ponoru do duše i minulosti postav. Scenáristickým rukopisem čtenáře seznamuje hned se dvěma generacemi poznamenanými násilnickým chováním a v retrospektivních pohledech ukazuje, jak se ze vzdělané mladé ženy stává oběť bez špetky sebeúcty.
Erikson, Steven: Stvoření temnoty
Autor článku: Boris Hokr - 3. 11. 2015
recenze
80%
Stvoření temnoty je kniha fascinující a děsivá, navzdory své symbolické rovině nepříjemně skutečná, v mnoha ohledech vyloženě nepříjemná a zraňující. Je plná postav, které stvořily temnotu jen proto, aby je pohltila a vzala jim vše, kvůli čemu stálo za to žít.
Escobar, Melba: Dům krásy
Autor článku: Markéta Šimková - 12. 5. 2019
recenze
70%
Na mikrokosmu jednoho domu krásy – několikapatrové budovy, v níž si bohatá klientela dopřává kosmetické služby všeho druhu – se autorka pokouší vykreslit více než jen zájem o šminky, rtěnky a nejnovější módní trendy. Román kolumbijské spisovatelky Melby Escobarové čtenáře zavádí do současné Bogoty. Má nakročeno k tomu, aby se stal světovým bestsellerem.
Esterházy, Péter: Opravené vydání
Autor článku: Jan M. Heller - 7. 1. 2016
recenze
90%
Historie této knihy se začíná psát současně se vznikem monumentálního díla Harmonia caelestis zřejmě nejvýznamnějšího současného maďarského spisovatele Pétera Esterházyho, který v něm věnoval stovky stran svému otci a hledání vztahu k němu.
Faber, Michel: Pod kůží (in LtN)
Autor článku: Richard Olehla - 25. 5. 2003
recenze
60%
Lidský druh je jen jedním z mnoha živočišných druhů žijících na Zemi, díky své inteligenci stanul na konci potravinového řetězce. Je morálně nepřijatelné, aby pojídal své bližní, pomyšlení, že by mohl být chován hospodářsky, je pro nás odpuzující. Pro mimozemský druh, který pokročil ve vývoji dále než my, by však nemusel být nepředstavitelný. Fikci, rozvíjenou tímto směrem, nabízí Michel Faber v románu Pod kůží.
Fabian, Robert: Dies irae
Autor článku: Boris Hokr - 24. 8. 2014
recenze
50%
Robert Fabian platí za nejlepšího českého autora subžánru military sci-fi. Začalo to Mariňáky v roce 2000, přičemž autor od té doby čím dál častěji a důsledněji narušuje stereotypy žánru a čtenářská očekávání. Platí to i pro jeho novinku: zhruba za polovinou románu dochází ke zvratu a vojáci se vydávají na svou vlastní verzi vesmírné odysey.
Fárová, Lenka (ed.): Za letních nocí se tu nespí lehce
Autor článku: Ema Stašová - 11. 10. 2019
recenze
70%
Antologie povídek z finského severu představuje literární území polárního dne v různých žánrových a tematických podobách současné finské literatury. Prostřednictvím příběhů, které umí být syrové i odlehčené, dává českému čtenáři příležitost dohlédnout dál za všechna klišé o depresivní evropské pustině.
Ferrante, Elena: Tíživá láska
Autor článku: Pavla Přívozníková - 17. 10. 2018
recenze
70%
Po celosvětově úspěšné Geniální přítelkyni si můžeme česky přečíst i prvotinu Eleny Ferrante. Románový svět Tíživé lásky vychází z podobného půdorysu jako slavná tetralogie: Neapol, napjaté partnerské a rodinné vztahy, ženské osudy. Delia se přes všechnu snahu těžko zbavuje osudového vlivu své matky Amalie. Ani jedna nemá snadný život, obě bojují s násilím, strachem, láskou i nenávistí. Ač jde o tematiku v literatuře mnohokrát zpracovanou, nemusí tenhle román sednout každému.
Ferrari, Jérôme: Le Sermon sur la chute de Rome 2
Autor článku: Veronika Cosculluela - 11. 6. 2013
recenze
Niektoré čitateľské ohlasy hovoria, že Ferrariho román je škoda dočítať. Škoda preto, že niečo také dobré skončilo. Literárni kritici o autorovi víťazného románu ceny bratov Goncourtovcov často opakujú, že jednou z vecí, ktorými sa odlišuje od kolegov je jeho schopnosť písať dlhé vety tak, aby ste sa v nich nestratili.
Fitzpatrick, Sheila: Každodenní stalinismus
Autor článku: Jan Jaroš - 22. 4. 2018
recenze
90%
Budování Stalinova impéria ve 30. letech minulého století, kdy se naplno roztočila kola politických procesů, směřovalo nejen k dalekosáhlým hospodářským proměnám, budování těžkého průmyslu a impozantních vodních děl. Souběžně mělo docházet i k proměně společnosti, výchově nového typu uvědomělého, bolševickým idejím oddaného člověka – a zavržení všech ostatních.
Florescu, Catalin Dorian: Jacob se odhodlá milovat
Autor článku: Jan M. Heller - 26. 11. 2013
recenze
80%
Na historickém románu se Florescu zřejmě poučil v umění barvitého líčení. Konstantou jeho románu je krutá, nehostinná krajina, vůči člověku vyloženě nepřátelská, zaplavená blátem a zamořená obtížným hmyzem, s řekami vystupujícími pravidelně z břehů a pustošícími, co se dá, krajina, která každým svým projevem dává člověku najevo, že tu je a vždycky bude jen trpěný, nikdy si ji nepodmaní.
Florescu, Catalin Dorian: Jacob se odhodlá milovat (in Host)
27. 1. 2014
recenze
Švýcarský spisovatel Catalin Dorian Florescu (1967) svým románem Jacob se odhodlá milovat z roku 2011 splňuje pomyslnou normu evropského spisovatele, vhodného adepta literárních cen a hosta literárních trachtací. U nás se nedávno objevil na veletrhu Svět knihy 2013 v souvislosti se svým prvním překladem do češtiny.
Foer, Jonathan Safran: Extremely Loud & Incredibly Close
Autor článku: Richard Olehla - 21. 12. 2005
recenze
80%
Nesmírně nahlas a neuvěřitelně blízko je román s nádherným lidským příběhem. Ač formou postmoderní, nikdy nesklouzává do pastiše, ani s ním spojené ironie. Je upřímný, dojemný, hluboce lidský, ale ne kýčovitý ani citově vyděračský.
Fonseca, Rubem: Černý román a jiné povídky
Autor článku: Daniel Nemrava - 9. 4. 2003
recenze
Ve výboru povídek pod titulem Černý román a jiné povídky nás autor skrze bizarní příběhy dožene až k ontologické otázce, k "pohledu" (třeba do akvária), který může člověku změnit život.
Fonseca, Rubem: Mandrake - a Bíblia e a Bengala
Autor článku: Lada Weissová - 18. 1. 2008
recenze
Dvě kratší novely, v nichž se vrací advokát Mandrake a bizarní svět sběratelů vzácných knih, nájemných vrahů, stárnoucích knihovnic a trpaslíků.
Frankl, Viktor E.: A přesto říci životu ano
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 8. 2018
recenze
80%
Svědectví jednoho z nejznámějších psychiatrů 20. století o jeho životě v koncentračním táboře Osvětim. Na začátku šedesátých let v anglické verzi nejprodávanější kniha po Bibli.
Fraser, Evan; Rimans, Andrew: Impérium jídla
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 8. 2019
recenze
60%
Potraviny – jejich produkce, distribuce, prodej a spotřeba – v ekonomických a mocenských kontextech. Zpráva z dosavadního průběhu lidských dějin není povzbudivá a místy vyznívá až fatalisticky, přesto se autoři snaží do budoucna hledat cesty ke spravedlivějšímu a ekologicky šetrnějšímu nakládání s jídlem.
Fučedžieva, Milena: Kefer (Cvetovete na malkata Ida)
Autor článku: Dimana Ivanova - 7. 6. 2009
recenze
V roce 2006 se objevuje první román zajímavé bulharské spisovatelky, režisérky a dramatičky Mileny Fučedžievové Kefer (Cvetovete na malkata Ida; Barvy malé Idy), jenž představuje odlišný způsob psaní v bulharské tradici románové tvorby. Kniha vyšla v nakladatelství Ciela v Sofii, i když vznikala v Americe, kde autorka už dlouho žije. Tento román je jiný jak svým způsobem prezentace času a prostoru, tak situováním hrdinů do těchto kategorií.
Furet, François: Minulost jedné iluze
Autor článku: Jan Jaroš - 31. 1. 2019
recenze
70%
Idea komunismu byla mimořádně svůdná. Oslovovala prosté dělníky i vzdělané vrstvy, její stoupenci horovali pro rovnost všech lidí, chtěli odstranit vykořisťování člověka člověkem, hlásali, že nastolí sociální rovnost a zamezí válkám. Mnozí zahraniční intelektuálové a umělci ji svým věhlasem zaštiťovali a dodávali jí zdání hodnověrnosti. Jen někteří však ze svého poblouznění procitli, tak jako autor knihy François Furet.
Gaiman, Neil: Severská mytologie
Autor článku: Jitka Jindřišková - 28. 12. 2017
recenze
60%
Severská mytologie Neila Gaimana přináší čtivé, zábavné a humorné převyprávění severských mýtů, postrádá však výraznější autorskou invenci a ve srovnání s dřívějšími podobnými počiny nijak nevyčnívá.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 14:
1
2
3
4
5
6
7
8