Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: příroda, krajina, venkov
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
’t Hart, Maarten: Osud tažných ptáků
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 29. 3. 2019
recenze
70%
Literárně hodnotný bestseller… Příběh samotáře, který ztratil matku… Součást literárního kánonu… Anekdotický realismus… Citlivá analýza samoty… Oblíbenější u čtenářů než u kritiky… Hledání svobody – z dosahu rodiny a náboženství… Tvorba Maartena ’t Harta má nadšené příznivce i zavilé odpůrce. Svým nejúspěšnějším románem Osud tažných ptáků zkouší autor štěstí u českých čtenářů už podruhé. Podaří se mu tentokrát uspět?
Abraham, Jean-Pierre: Ar-men
Autor článku: Jovanka Šotolová - 6. 1. 2015
recenze
70%
Kniha neurčitého tvaru a prchavého obsahu, a přesto považovaná za vrcholné autorovo dílo. Vznikla z deníku Jeana-Pierra Abrahama, který si vedl na začátku šedesátých let. Pracoval na majáku Armen, snad nejztracenějším postu svého druhu, vzdáleném třicet kilometrů od bretaňského pobřeží. V kamenné věži, bez ustání bičované větry a rozbouřeným mořem, se dvojice hlídačů mohly vystřídat, jen když bylo klidnější moře.
Aladjidi, Virginie; Pellissier, Caroline: Velká kniha zahradničení...
Autor článku: Zuzana Šmejkalová - 26. 4. 2018
recenze
50%
Velká obrázková kniha pro nepříliš jasně specifikovanou věkovou kategorii mladých zahradníků může být velmi užitečná a inspirativní. Pokud dokážete mávnout rukou nad některými projevy nekompromisní autorské ležérnosti. Děti to pravděpodobně dokážou.
Albouy, Vincent: Moře v 300 otázkách a odpovědích
Autor článku: Pavel Pecháček - 29. 10. 2020
recenze
80%
Ať už k moři jezdíte pravidelně, teprve se tam chystáte nebo o písečných plážích a nekonečné modré hladině zatím jen sníte, štědře ilustrovaná kniha dvou francouzských tvůrců vám o něm prozradí všechno, co jste si kdy přáli vědět, a možná ještě o ploutev víc.
Allione, Fabrizio: Jericho
Autor článku: Monika Štefková - 22. 12. 2020
ukázka
Román s pracovním názvem Jericho italského spisovatele Fabrizia Allioneho původně vznikal jako první díl obsáhlé trilogie. Příběh s dystopickými prvky autor obohatil také o náznaky fantastična. V ukázce z první části rozpracované knihy poznáváme Jense a jeho dva syny Eliu a Natana v různých více či méně vypjatých životních situacích – například v momentě, kdy se společně snaží ubránit před útokem vlků.
Alt, Krisztián; Szeghalmi, Vavřinec (ed.): Listy ze světa stínů
Autor článku: Táňa Mohelníková - 8. 1. 2016
recenze
80%
Netradičně pojaté dílo maďarského autora (kterého, to už musí čtenář zjistit sám) tematizuje tajemnou atmosféru Užhorodu a jeho okolí v období první poloviny 19. století. Díky dopisům jistého lékaře Szeghalmiho je čtenáři nabídnuta možnost přenést se do hororového světa hemžícího se duchy, vlkodlaky či zaříkávači a svojí originální poetikou a jazykem simuluje dílo dobu, kdy ještě nadpřirozeno tvořilo nedílnou součást lidských životů.
Amaral, Marina; Jones, Dan: Barvy času
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 3. 2020
recenze
70%
Kniha dodatečně kolorovaných fotografií názorně ilustruje věk odcházejících monarchů a vítězící modernity. Můžeme s ní rozjímat nad pomíjivostí světské slávy a lidského života, na chvíli okusit každodenní realitu amerického otroctví nebo se vrátit do okamžiků, kdy se Evropané poprvé seznamovali s některými exotickými zvířaty a etniky.
Ammaniti, Niccolò: Já se nebojím 1
Autor článku: Věra Křížová, Věra Suková - 11. 6. 2006
recenze
80%
Niccola Ammanitiho (nar. 1966 v Římě) můžeme představit jako velmi úspěšného současného italského autora.
Ammaniti, Niccolò: Já se nebojím 2
Autor článku: Jiří Špička - 11. 6. 2006
recenze
80%
Niccolò Ammaniti (1966), považovaný za jeden z největších italských literárních talentů posledních desetiletí, se stal díky románu Já se nebojím (2001) opravdovou celebritou.
Analogon 83: Býti (se) zvířetem
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 7. 2018
recenze
80%
Slavíci, netopýři, alchemyši, psohlavci, básníci, vycpaniny, mrtvý daněk… Poutavou pouť po cestách rozličných zvířat v lidské imaginaci i hlubokou sondu ke „zvířeti v nás“ nabízí 83. číslo časopisu Analogon.
Andresen, Sophia de Mello Breyner: Příkladné povídky
Autor článku: Lada Weissová - 1. 6. 2007
recenze
Sbírka Příkladné povídky obsahuje relativně krátké texty s prostým a přímočarým sdělením. Ústředním tématem každé povídky je některé ze zásadních témat, či některá z klíčových hodnot, na nichž stojí lidský život.
Andrš, Bohuslav: Česká Alexandrovka
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 24. 8. 2009
recenze
Do rukou se nám dostává kniha mapující historii české vesnice na jižní Ukrajině, České Alexandrovky, kterou založili evangeličtí vysídlenci z východních Čech na konci 19. století v oblasti na sever od Oděsy.
Andruchovyč, Jurij: Dvanáct obručí
Autor článku: René Kočík - 12. 12. 2003
recenze
Nový román světoznámého urkajinského spisovatele způsobil rozruch na knižním trhu.
Antonyč, Bohdan Ihor: Zelené evangelium. Výbor z díla (in Host)
Autor článku: Alexej Sevruk - 10. 11. 2010
recenze
Ve vydavatelství Národní knihovny ČR – Slovanské knihovny vyšla na sklonku léta neprávem opomíjená kniha Zelené evangelium, představující výběr z básní jednoho z nejvýznamnějších ukrajinských básníků 20. století, Bohdana Ihora Antonyče.
Arvay, Clemens G.: Lesní terapie ve městě
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 9. 2020
recenze
70%
Proč je dobré učit se v koruně stromu? Jak by měla vypadat „biofilní města“ bez tvrdých ploch a ostrých hran? Kniha o lese jako nejpřirozenějším léku.
Aslan, Reza: Bůh a jeho lidské dějiny...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 6. 2019
recenze
70%
Autor přichází s další evolucionistickou teorií o vzniku představy boha. Přívržence prvotního „prvobytného monoteismu“ asi jeho čtivá kniha přiměje k rozhořčené polemice, ale u čtenáře ideologicky nevyprofilovaného by mohla vzbudit touhu vytvořit si svoji vlastní teorii vzniku náboženství, tak říkajíc sobě na tělo.
Atanasov, Nikolaj: Organični formi
Autor článku: Dimana Ivanova - 8. 12. 2008
recenze
V roce 2007 vyšla v Bulharsku v nakladatelství Altera básnická sbírka Organični formi (Organické formy) Nikolaje Atanasova. Tato knížka je zvláštní tím, že ji mladý básník (nar. 1978) napsal v Americe, kde v současnosti žije.
Autissier, Isabelle: Soudain, seuls
Autor článku: Nela Knapová - 3. 2. 2016
recenze
80%
Francouzská spisovatelka Isabelle Autissier, jinak také první žena, která v sólovém závodě obeplula svět, v románu Soudain, seuls vypráví o tom, jak mladý pár zůstane při romantické plavbě nečekaně uvězněn na opuštěném ostrově. Sugestivně podaná a velmi věrohodná robinsonáda figurovala v širší nominaci na Goncourtovu cenu pro rok 2015.
Bakker, Gerbrand: Nahoře je ticho
Autor článku: Lucie Sedláčková - 29. 9. 2013
recenze
80%
Vydání románu Nahoře je ticho do té doby neznámého autora Gerbranda Bakkera zapůsobilo v Nizozemsku v roce 2006 trochu jako zjevení a od té doby se kniha řadí k předním představitelům revivalu tradiční tematiky v nizozemské próze. Venkovské ukotvení románu o samotářském sedláku Helmerovi může českého čtenáře taktéž silně oslovit. Knihu můžeme číst i jako symbolický příběh o právu člověka na sebeurčení nebo jako zamyšlení nad tím, zda můžeme opravdu řídit svůj život, a také co by se stalo, kdyby…
Bakker, Gerbrand: Nahoře je ticho (in Host)
4. 2. 2014
recenze
80%
Román strhující svou skromností.
Ballek, Ladislav: Južná pošta
Autor článku: Alexej Sevruk - 8. 10. 2010
recenze
Za ústřední téma prozaického cyklu Ladislava Balleka Južná pošta lze označit dětství, strávené na jihu Slovenska, na slovensko-maďarském pohraničí.
Ballek, Ladislav: Pomocník
Autor článku: Irena Malec - 5. 4. 2005
recenze
Ballekov román Pomocník vyšiel v prvom vydaní v roku 1977. Odvtedy sa spolu s predchádzajúcou poviedkovou Južnou poštou (1974) a naň nadväzujúcimi románovými Agátmi (1981) stal nielen časťou Ballekovho tzv. palánskeho cyklu, ale tiež pevnou súčasťou súčasnej slovenskej literatúry.
Bannerhed, Tomas: Korparna
Autor článku: Marie Voslářová - 2. 9. 2012
recenze
70%
Výborné psychologické líčení spolu s neotřelým jazykem knihy, zachycujícím mimo jiné některé prvky smålandského dialektu, vedlo porotu nejvýznamnější švédské literární ceny Augustpriset k tomu, že románu Korparna udělila cenu za nejlepší beletristické dílo roku 2011.
Banville, John: Moře
Autor článku: Jiří G. Růžička - 19. 8. 2006
recenze
„Rány osudu, choroby, předčasná úmrtí, podobné věci se přicházejí dobrým lidičkám, těm pokorným, té soli země, ne Anně a ne mně,“ říká hlavní hrdina románu Moře v reakci na zjištění, že jeho žena trpí rakovinou a brzy zemře. Autor knihy, John Banville, se loni stal překvapivým vítězem klání o Bookerovu cenu.
Baradulin, Ryhor: Žít! 1
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 14. 11. 2006
recenze
Ryhor Baradulin (*1935) je současný běloruský básník pocházející od Vitebska, od roku 1954 žije v Minsku. Venkovský původ se prolíná veškerou jeho tvorbou a jak sám říká v rozhovoru na konci sbírky Žít!, cítí se být stále vesničanem.
Baradulin, Ryhor: Žít! 2
Autor článku: Alexej Sevruk - 28. 5. 2007
recenze
U příležitosti nominace předního současného běloruského básníka Ryhora Baradulina na Nobelovou cenu za literaturu vydala Národní knihovna v Praze – Slovanská knihovna dvojjazyčnou česko-běloruskou publikaci s názvem Žít!. Kniha představuje průřez básnickou tvorbou Baradulina a bezesporu potěší každého milovníka poezie.
Barba, Andrés: Město světla
Autor článku: Daniel Mukner - 4. 12. 2020
recenze
80%
Několik důležitých otázek, které se dotýkají našich základních hodnot, nastoluje útlá kniha Město světla španělského spisovatele Andrése Barby. Točí se kolem případu dvaatřiceti zemřelých dětí a popisuje zvláštní střet světa dětí a dospělých.
Bärfuss, Lukas: Koala
Autor článku: Jakub Ehrenberger - 8. 9. 2015
recenze
60%
Od titulu s lakonickým názvem Koala může čtenář očekávat leccos a lecčeho se mu v knize švýcarského dramatika a prozaika Lukase Bärfusse také dostane. Útlý román s prvky eseje se zabývá britskou kolonizací Austrálie a objevením mátožného medvídka koaly, ale také lidskou ctižádostivostí či důvody, proč si sebevrazi sahají na život.
Bargielska, Justyna: Píšeš báseň?
Autor článku: Michael Alexa - 21. 9. 2014
recenze
Ze všech básníků z dosud poslední české antologie polské poezie 12x Polsko (jejímiž editory byla Lucie Zakopalová, překladatelka recenzované knihy, spolu s Grzegorzem Jankowiczem) je u nás Justyna Bargielska jednoznačně nejpopulárnější. V Česku opakovaně vystupovala, často se objevovala v literárních časopisech a je mezi nimi první, jíž vyšel samostatný výbor.
Bartošová Pokorná, Gabriela: Brouci
Autor článku: Jitka Nešporová - 1. 11. 2018
recenze
90%
Nakladatelství Bylo nebylo odpovídá na populární velkoformátové encyklopedie „všeho“ minimatistickým, zato však velmi inspirativním knižním počinem. Sestavilo dva kapesní atlasy, které na oboustranných poznávacích kartách představují slovem i obrazem, hravě, a přitom realisticky deset brouků a deset lišejníků. Povinná výbava nejen pro budoucí entomology a lichenology!
další strana
Strana 1 / 20:
1
2
3
4
5