Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: publicistika, média
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Busi, Aldo: Nudo di madre. Manuale del perfetto Scrittore...
Autor článku: Veronika Opletalová - 27. 7. 2006
recenze
80%
Kniha s názvem Nudo di madre, což znamená matčin akt, ale může to znamenat v kontextu knihy i oproštěný od matky – má podtitul „Příručka dokonalého Spisovatele“.
Bystrov, Michal (ed.): Neučesané vzpomínky Vladimíra Bystrova
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 21. 7. 2018
recenze
90%
Rozsáhlý výbor z textů novináře, filmového kritika, pedagoga a překladatele Vladimíra Bystrova pokrývá téměř celé dějiny 20. století.
Carrière, Jean-Claude; Eco, Umberto: Knih se jen tak nezbavíme...
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 6. 2010
recenze
Autoři v knize navýsost zábavnou formou poukazují na četné paradoxy soudobé civilizace, v níž se vzmáhají nové a nové způsoby komunikace, aniž by přitom zanikaly ty předešlé, mnoho stran je v návaznosti nato věnováno tomu, jak se dnes zmocňujeme a co přetrvává z předchozího kulturního dědictví.
Carvalho, Bernardo: Reprodukce
Autor článku: Karolina Válová - 13. 3. 2020
recenze
70%
Brazilský autor napsal román ze současnosti, kdy je skutečný dialog stále častěji nahrazován sebestřednými monology internetových statusů. Přestože či právě proto, že nejčastějším způsobem dnešní komunikace se stává nedorozumění, je hlavní postavou románu lidská řeč. A její schopnost vytvářet různé světy je ve virtuálním prostředí až obludně nebezpečná.
Cercas, Javier: Anatomie jednoho okamžiku 2
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 6. 2019
recenze
70%
Kniha na pomezí románu a non fiction poutavě vypráví klíčové okamžiky španělských dějin 20. století a navíc představuje skvělou meditaci nad povahou moci či fungováním politiky. Obsahuje relativně nadějné poselství, že žádný úspěšný politik se sice neobejde bez populismu a prohnanosti, to mu ale nemusí ubírat na statečnosti a nemusí to znamenat, že by nechtěl prospívat celé společnosti jako celku.
Ciglerová, Jana: Americký deník
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 11. 2019
recenze
70%
Světla i stíny Ameriky pohledem matky ze středu Evropy. Zpráva o ženě, která přišla do jiného prostředí a postupně se učí oceňovat jeho hodnoty, ale v něčem si i více vážit sama sebe.
Cílek, Václav: Poutník časem chaosu
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 1. 2018
recenze
60%
Mít přehled o všech tématech, jimiž se zabývá Václav Cílek, není zrovna jednoduché. Všem, kdo si představu o této proteovské bytosti chtějí zpřehlednit, je určen soubor rozhovorů, v němž se populární geolog prezentuje jako konsenzuální a konstruktivní učenec, průkopník nových oblastí poznání. Kniha místy vyznívá jako budování kultu prvního skutečně žijícího českého Cimrmana.
Clarke, Stephen: Obnažená Paříž
20. 1. 2013
recenze
60%
Další kniha britského spisovatele Stephena Clarka je humorným průvodcem Paříží a (ne)milosrdnou kritikou jejích obyvatel. Jde o oddechové čtení, rozhodně vhodné jako originální inspirace před cestou do této velmi navštěvované, mýty opředené a mnoha přívlastky ověnčené metropole.
Cojean, Annick: Kořistí v Kaddáfího harému
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 10. 2014
recenze
60%
Knihu francouzské novinářky je možné číst i jako smutné svědectví o tom, že pokud je někdo v nesprávný čas na špatném místě, jeho životní šance se rapidně snižují. A že po několika společně strávených letech se každý muž mění ve „zrůdu, která se považuje za boha, smrdí potem a nemyslí na nic jiného než na sex“…
Coster, Saskia de: Hrdina - ohlasy v niz. médiích
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 9. 6. 2009
recenze
Jaké ohlasy vyvolala tato knížka v nizozemských a vlámských médiích?
Cronkite, Walter: Život reportéra
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 5. 2015
recenze
60%
Autor skepticky sleduje vývoj amerických předvolebních kampaní, které jsou podle něj stále méně demokratické. Pesimisticky hodnotí i vývoj na mediálním trhu, kde stále více rozhodují čistě ekonomické zájmy. Jakkoli ale kniha nevyznívá nijak optimisticky, přesto u nás může působit povzbudivě, že existují země, ve kterých se přední představitelé státu o novinářích vyjadřují s úctou a neoznačují je za „pitomce, hnůj a fekálie“.
Čep, Jan: Kniha týdne
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 3. 2016
recenze
70%
Kniha představuje cenné svědectví o nerovném boji spisovatele proti totalitnímu režimu, který mu vzal možnost komunikovat se svými čtenáři. Otázkou je, jestli pro mnohé z knih, o kterých Čep referoval, už není pozdě a jestli její vydání pomůže autorovi vrátit v našem obecném kulturním povědomí takové místo, jaké by si zasloužil.
Černý, Václav: Literární pondělí: Texty z Lidových novin 1936–1938
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 4. 2016
recenze
90%
Sebrané recenze a kulturní glosy romanisty Václava Černého pocházejí z jeho dvouletého angažmá v Lidových novinách. Texty potěší ty čtenáře, kteří dosud a rádi čerpají z jeho prací a úvah o kultuře a etice (mravnosti), o existencialismu, o divadle, o samotě, o svobodě, náboženství či o Bohu.
Český lidový kalendář 2012 (in Slovanský jih)
Autor článku: Ivan Dorovský - 27. 2. 2012
recenze
S koncem 19. století končí v českých zemích tzv. zlatý věk všeobecných kalendářů. Kalendáře však dosud neztratily svou funkci u příslušníků českých (ale také slovenských a jiných) národnostních menšin v zahraničí. Informují je o všestranném prospívání jejich „staré vlasti“ a udržují a upevňují v nich národní povědomí. K takovým kalendářům můžeme zařadit také Český lidový kalendář 2012.
Dagerman, Stig: Německý podzim
Autor článku: Marie Voslářová - 18. 12. 2013
recenze
Švédský autor vyrazil v roce 1946 do Německa, aby odtud napsal sérii reportáží pro noviny. Vznikl soubor stylisticky vybroušených textů, které se snaží komplexně zachytit apokalyptickou atmosféru válkou zničené země.
Damsgård, Puk: Rukojmí ISIS: Třináct měsíců v zajetí teroristů
Autor článku: Radka Stahr - 6. 1. 2017
recenze
80%
Dánský fotograf Daniel Rye Ottosen strávil třináct měsíců v zajetí islámských extremistů. Přežil, mnozí jeho spoluvězni však takové štěstí neměli. Kniha Rukojmí ISIS je autentickým obrazem hrůzných vězeňských praktik Islámského státu, ale také příběhem o naději a rodinné pospolitosti.
Daniel, Ondřej (ed.): Populární kultura v českém prostoru
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 11. 2013
recenze
70%
Ač autorka předmluvy J. Šmejkalová tvrdí, že v publikaci nejde o „revoluční vyrážení dosud zavřených dveří, ale spíše o nové otevření dveří již dříve v českém intelektuálním prostoru přinejmenším pootevřených“, každopádně jde u nás o průkopnické dílo, které si zaslouží chválu a ocenění. I když se i dnes ozývají hlasy pohoršující se nad tím, když si nějaký vědec dovolí zkoumat „podobný brak“ jako Twilight, jistě mají podobné výzkumy smysl.
David, Jaroslav; Davidová Glogarová, Jana: Obrazy z cest do...
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 1. 2018
recenze
60%
Jakkoli v zárodku Obrazů z cest do země Sovětů stála nevinná kratochvíle dvou akademiků, jde o významnou knihu, jelikož české vztahování se k Rusku a tamní realitě je dnes celospolečensky závažné téma. I dnes tam někteří podnikají jakousi iniciační cestu jako do novodobé země zaslíbené, která se údajně dokázala ubránit chaosu panujícímu v západní Evropě a střeží pravé křesťanské hodnoty.
Deleuze, Gilles a Guattari, Félix: Kafka interpretace
Autor článku: Aleš Haman - 20. 6. 2003
recenze
Ukázkou takové opožděné "novinky" je další překlad z dílny francouzského filozofa Gillese Deleuzeho (1925-1995) a psychoanalytika Félixe Guattariho (1930). Je to knížka s prostým názvem Kafka (s podtitulem Za menšinovou literaturu vydal Herrmann a synové, Praha 2001, přel. Josef Hrdlička - ve Francii vyšla v r. 1975).
Deleuze, Gilles; Guattari, Félix: Kafka. Za menšinovou literaturu
Autor článku: Tomáš Dimter - 10. 6. 2004
recenze
Kniha z roku 1975 je druhou společně psanou prací těchto francouzských filozofů (Deleuze, Guattari) a spadá v jejich tvorbě mezi AntiOidipa a Tisíc plošin, což jsou jedny ze stěžejních děl současné filozofie.
Demetz, Peter: Aeroplány nad Bresciou
Autor článku: Dana Kršáková - 24. 2. 2004
recenze
Recenze nové knihy Petera Demetze, kniha je kulturologickou studií o počátcích letectví na příkladě letecké přehlídky v Brescii roku 1909, kterou navštívil i Franz Kafka a Max Brod.
Demetz, Peter: Letecká přehlídka v Brescii
Autor článku: Veronika Jičínská - 29. 5. 2003
recenze
Peter Demetz je emeritní profesor prestižní Yaleovy univerzity v New Havenu a germanista světového jména. Je renomovaným porotcem Ceny Franze Kafky, překládal Babičku, Halasovy a Ortenovy básně. Peter Demetz se narodil roku 1922 v Praze a od roku 1949 žil v exilu...
Demick, Barbara: Není co závidět. Obyčejné životy v Severní...
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 29. 7. 2014
recenze
80%
Jak se žije v Severní Koreji? Nahlédnout za závoj černé skvrny na noční mapě Dálného východu, za nímž se skrývá skanzen totalitarismu, je lákavé nejen pro země bývalého východního bloku. Osobní výpovědi o každodennosti v tomto střeženém komunistickém režimu mají velkou cenu, ale moc jich není.
Doležal, Bohumil: Karel Havlíček. Portrét novináře
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 12. 2013
recenze
80%
Vliv Karla Havlíčka Borovského u nás po jeho smrti býval takový, že se k němu hlásily odlišné názorové proudy a hned několik českých generací, z nichž si ale každá jeho odkaz interpretovala k obrazu svému. Je skvělé, že k těmto verzím přidal Bohumil Doležal i svoji vlastní, dnešní. Přitom je jasné, že se nemusí líbit každému, ani současnému pánu Pražského hradu ne, a ten se přitom na KHB, když se mu to hodí, občas odvolává.
Doležalová, Marie: Kafe a cigárko aneb Historky z hereckého...
Autor článku: Barbora Grečnerová - 23. 2. 2016
recenze
70%
Zápisky Kafe a cigárko pobaví čtenáře, kteří si rádi rozšíří emoční databanku, není jim trapné se smát nahlas a případně si poplakat vzájemně na rameni. Jestliže vás svět excentrických celebrit, předstíraných slz a objetí nechává chladnými, nemá smysl knihu otevírat. Pokud ale po světě reflektorů po očku pokukujete ať už ze zájmu, nebo ze škodolibosti, rozhodně je seznámení s ním díky Kafi a cigárku autentičtější a čtenářsky zajímavější, než byste si zprvu mysleli.
Doležel, Lubomír: Život s literaturou: vzpomínky a rozhovory
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 10. 2013
recenze
60%
Autor v knize lituje, že literární teorie ztrácí ohlas, a posměšně se vyjadřuje k tomu, že nás dnes zaplavují komiksy a fantasy, což jsou podle něj jen „populární, masové, komerčně úspěšné tiskoviny“. K Doleželově nelibosti navíc mnozí teoretici v současnosti analyzují právě tento druh literatury.
Draaisma, Douwe: Proč život ubíhá rychleji, když stárneme. O...
Autor článku: Jan Němec - 4. 1. 2010
recenze
Nizozemský psycholog Douwe Draaisma připomíná důležitou věc: ve věku grantů a scientometrie vykazuje každý obor tendenci pokládat si takové otázky, k jejichž zodpovězení existují vhodné nástroje a metody...
Dražan, Jan; Pergler, Jan: Náš Václav Havel
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 21. 5. 2017
recenze
80%
Kniha rozhovorů sedmadvaceti přátel Václava Havla je pozoruhodná sonda do života člověka, který se stal symbolem boje za svobodu, a to nejen před rokem 1989. Pět žen a dvaadvacet mužů vydávají civilní svědectví, jak a čím jim kdysi vstoupil do života a jak je proměnil.
Drug, Štefan: Literatúra a politika po slovensky
Autor článku: René Bílik - 28. 2. 2004
recenze
Názov Literatúra a politika po slovensky signalizuje autorovo úsilie odkryť špecifiká slovenskej verzie spolužitia politiky a literatúry a vyberá si na to obdobia, v ktorých sa tento vzťah vyjavoval vo svojej najodkrytejšej podobe.
Dworakowska, Zofia; Pohořelá, Michala (eds.): CZ / PL: Divadlo...
Autor článku: Jan Jiřík - 27. 3. 2008
recenze
Poslední den letošní Malé inventury patřil mimo jiné prezentaci nové publikace, CZ / PL: Divadlo po rekonstrukci.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 10:
1
2
3
4
5
6