Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: publicistika, média
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Babka, Michael: Krajničky
Autor článku: Marek Lollok - 15. 6. 2016
recenze
70%
Sbírka zhruba stovky nejzdařilejších textů, jež autor publikoval na serveru krajnicky.cz. Upoutá nejen vtipností, vytříbeným jazykem a stylem, ale i pozorností, s níž se věnuje některým aktuálním tématům naší doby.
Vălcan, Ciprian; Percec, Dana: Metafyzika cyklistů
Autor článku: Dora Tichá - 31. 5. 2016
recenze
Sbírka „esejistických tandemů“, sestávajících vždy z jednoho úryvku z některého novinového článku žánru „infotainment“, většinou lehce bulvárního rázu, a úvahové reakce na něj. Autoři zbavují situace, o kterých referují noviny, jejich surreálného nádechu tím, že ho v nejlepší tradici absurdity co nejpoctivěji dovádějí do důsledků.
McQuail, Denis: Žurnalistika a společnost
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 4. 2016
recenze
60%
V knize se dočteme, že transformace české společnosti a zdejšího tisku zůstává na půli cesty, a autor nabízí aparát, jak naši situaci pojmenovat. V tomto smyslu jde ale o neveselé čtení: od Babišových akvizic významných listů (a nedávno akvizic čínských) to vypadá, že se od McQuailova ideálu autonomní žurnalistiky sledující obecný prospěch celé země opět vzdalujeme.
Černý, Václav: Literární pondělí: Texty z Lidových novin 1936–1938
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 4. 2016
recenze
90%
Sebrané recenze a kulturní glosy romanisty Václava Černého pocházejí z jeho dvouletého angažmá v Lidových novinách. Texty potěší ty čtenáře, kteří dosud a rádi čerpají z jeho prací a úvah o kultuře a etice (mravnosti), o existencialismu, o divadle, o samotě, o svobodě, náboženství či o Bohu.
Pujol, Philippe: La fabrique du monstre
Autor článku: Magdaléna Rejžková - 31. 3. 2016
recenze
90%
Novinář z regionálního deníku Philippe Pujol získal ocenění za knihu, která upozornila na bídu a bezútěšnost okrajových čtvrtí na severu Marseille – území s vymlácenými paneláky, zatuchlými byty plnými hašiše, kde si děti hrají s krysami a kde luxusní auta slouží drogovým bossům jako vizitka. Pujol je nestranný pozorovatel, nesoudí, neodsuzuje a ani neomlouvá, jeho kniha je ale ve výsledku samozřejmě velmi kritická.
Čep, Jan: Kniha týdne
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 3. 2016
recenze
70%
Kniha představuje cenné svědectví o nerovném boji spisovatele proti totalitnímu režimu, který mu vzal možnost komunikovat se svými čtenáři. Otázkou je, jestli pro mnohé z knih, o kterých Čep referoval, už není pozdě a jestli její vydání pomůže autorovi vrátit v našem obecném kulturním povědomí takové místo, jaké by si zasloužil.
Geislerová, Aňa: P. S.
Autor článku: Barbora Grečnerová - 8. 3. 2016
recenze
70%
Zápisky Ani Geislerové, jimiž časopis Elle pět let uzavíral každé číslo, jsou takovou českou verzí fiktivních sloupků Carrie Bradshawové, ale v méně erotickém, více emocionálním a romantickém kabátu. Texty jsou osobní, niterné, vtipné, využívají všech ženských zbraní a nezapomínají ani na další smysly – voní a chutnají.
Doležalová, Marie: Kafe a cigárko aneb Historky z hereckého...
Autor článku: Barbora Grečnerová - 23. 2. 2016
recenze
70%
Zápisky Kafe a cigárko pobaví čtenáře, kteří si rádi rozšíří emoční databanku, není jim trapné se smát nahlas a případně si poplakat vzájemně na rameni. Jestliže vás svět excentrických celebrit, předstíraných slz a objetí nechává chladnými, nemá smysl knihu otevírat. Pokud ale po světě reflektorů po očku pokukujete ať už ze zájmu, nebo ze škodolibosti, rozhodně je seznámení s ním díky Kafi a cigárku autentičtější a čtenářsky zajímavější, než byste si zprvu mysleli.
Horáková, Pavla; Kamen, Jiří: Přišel befel od císaře pána
Autor článku: Daniel Soukup - 10. 2. 2016
recenze
Kniha vzpomínek, deníků a dopisů devíti českých vojáků, kteří bojovali na různých frontách první světové války. Jednotlivé texty spolu s bohatým obrazovým doprovodem vytvářejí poučnou a poutavou koláž.
Horák, Ondřej: Sametání pod koberec
Autor článku: Martin Liška - 15. 12. 2015
recenze
60%
Kniha publicisty Ondřeje Horáka představuje pokus o reflexi období, které přineslo demokratické volby, možnost cestovat na Západ i nakoupit západní zboží „doma“, ale také ztrátu pracovních míst a rozdělení Československa. Jde o pohled spíše kritický, snažící se čtenářům připomenout mnohé z toho, co by nejraději zametli pod koberec a vytěsnili ze své paměti.
Eco, Umberto: Nulté číslo
Autor článku: Jan M. Heller - 6. 12. 2015
recenze
Satira na poměry v novinových redakcích a na způsob, jakým média manipulují veřejným míněním, moderní traktát o dějinách druhé poloviny minulého století nebo milostný příběh. To všechno je nebývale útlý román Umberta Eca – otevřené dílo se vším všudy.
Zabužko, Oksana: Ukrajinskyj Palimpsest
Autor článku: Jiří Bernkopf - 26. 11. 2015
recenze
80%
Kniha rozhovorů polské novinářky Izy Chruslinské a Oksany Zabužko vyšla v roce 2013 polsky, o rok později ve zpětném překladu ukrajinsky. Oksana Zabužko je ikonou současné ukrajinské literatury, těžiště její práce je rozděleno mezi poezii, esejistiku, beletristiku a literární vědu. Zabužko žije Ukrajinou, a tak se kniha stává průvodcem po ukrajinské kultuře, literární historii a neustálém boji této země za samostatnost.
Šebek, Tomáš: Mise Afghánistán
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 10. 2015
recenze
60%
Autorovy záznamy z jednotlivých dní, naplněných vysilující prací a bojem o život jeho pacientů, se dají označit za syrově naturalistické, věcné a někdy až přízemní. Zaměřuje se v nich především na fyziologické detaily. Hledá přitom základnu pro jakési všelidské univerzálie, o kterých ovšem nijak abstraktně ani vznešeně neteoretizuje. Nachází ji totiž v živočišné touze žít i v základních projevech tělesnosti, které velmi přesvědčivě líčí.
St Aubyn, Edward: Marně hledám slov
Autor článku: Markéta Musilová - 25. 9. 2015
recenze
80%
V románu Marně hledám slov si britský aristokrat Edward St Aubyn s gustem utahuje z mašinerie literárního průmyslu. Na nikom nezůstane nit suchá – od spisovatelů přes redaktory a agenty až po porotce literární soutěže.
Eco, Umberto: Numero zero
Autor článku: Tomáš Matras - 13. 9. 2015
recenze
70%
Umberto Eco připravil čtenářům překvapení: jeho nová kniha má výrazně menší rozsah a je přístupněji napsaná. Nejenže v ní autor promlouvá běžným jazykem, ale i osa příběhu je nekomplikovaná. Právě toto zjednodušení, zpovrchnění obsahu i formy má však hlubší smysl, protože má názorně odrážet dnešní stav médií i literatury. Nulté číslo je sice román, ale především je to dílo popisující současná média a roli, jakou v nich hrají nejrůznější konspirace.
Neviditelný výbor: Vzpoura přichází
Autor článku: Anna Plačková - 8. 7. 2015
recenze
70%
Esej francouzské provenience pro všechny, kteří se znepokojením sledují politické a společenské dění v současném světě, neboť na příkladu konkrétních událostí poukazuje na podstatu systémových problémů. O tom, že se kritický pohled angažovaného autora kolikrát strefil do černého, svědčí i reakce, kterou kniha vzbudila jak ve francouzských anarchistických kruzích, tak na ministerstvech a policejních stanicích.
Grauová, Šárka (ed.); Křížková, Marie Rút: Slyšet a odpovídat...
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 6. 2015
recenze
70%
Někdo by recenzovanou publikaci mohl hodnotit jako ukázku toho, v jakých fantasmagoriích může skončit badatel, který se až přehnaně ztotožnil s předmětem svého odborného zájmu. I tak kniha přináší poutavou výpověď o pozoruhodném životě ženy, která nezapadá do žádných předem vymezených škatulek a schémat, ať už těch konvenčně společenských, objektivně vědeckých či náboženských a církevních.
Rufin, Jean-Christophe: Nesmrtelná túra do Compostely (2)
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 6. 2015
recenze
70%
Svoji proměnu v neudržovaného poutníka líčí Rufin se sympatickou sebeironií. Potřeby svého těla přitom neumenšuje ani nepřehání, ale přijímá je s jakousi čapkovskou realističností. Celkově pouť do Compostely přizpůsobil vkusu svého současníka: vyvázal ji z jejího původně katolického rámce a popsal ji tak, aby si v ní každý čtenář dokázal najít „to své“. A proč ne: specifický soukromo-duchovní obsah jistě může mít i cesta do Prčic…
Rufin, Jean-Christophe: Nesmrtelná túra do Compostely (1)
Autor článku: Jovanka Šotolová - 10. 6. 2015
recenze
60%
Lékař, diplomat a spisovatel Jean-Christophe Rufin se vydal na pouť do Compostely a z cesty vytěžil úspěšnou knihu. Jeho popis putování se dá číst jako návod na cestu pro další adepty slavného pochodu přes kus evropského kontinentu. Kniha zároveň nabízí pobavený, ironický, místy až poťouchlý komentář této dlouhodobě módní zábavy. Rufin se ale mermomocí snaží dodat zápiskům i filozofický přesah.
Cronkite, Walter: Život reportéra
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 5. 2015
recenze
60%
Autor skepticky sleduje vývoj amerických předvolebních kampaní, které jsou podle něj stále méně demokratické. Pesimisticky hodnotí i vývoj na mediálním trhu, kde stále více rozhodují čistě ekonomické zájmy. Jakkoli ale kniha nevyznívá nijak optimisticky, přesto u nás může působit povzbudivě, že existují země, ve kterých se přední představitelé státu o novinářích vyjadřují s úctou a neoznačují je za „pitomce, hnůj a fekálie“.
Bauman, Zygmunt: Tohle není deník
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 5. 2015
recenze
60%
Kolik smysluplných vztahů dokáže člověk během života udržovat? Jaký vliv má společenská nerovnost na makaky a jaký na lidi? A kdy přijde doba, v níž nebude možné vést sociální život jinak než elektronicky? Tyto otázky řeší Zygmunt Bauman ve své knize Tohle není deník. Nejednou si v ní zoufá nad nespravedlností a nerovností, které ale po světě „distribuuje“ dost svévolně. Jeho smutek přitom vyvažuje vtip a sarkasmus.
July, Serge: Dictionnaire amoureux du journalisme
Autor článku: Veronika Cosculluela - 15. 4. 2015
recenze
V řadě „zamilovaných slovníků“ nakladatelství Plon dostal novinář Serge July příležitost shrnout ve stručných heslech základ svého řemesla. Mezi důležitými pojmy uvádí praktické termíny, postupy a dovednosti, do svého výběrového popisu žurnalistiky zařadil i jednotlivá média, zásadní události, známé osobnosti. Jeho selekce je jistě subjektivní, ale řídí ji dlouholetá zkušenost: July byl přes třicet let šéfredaktorem francouzského deníku Libération.
Horáčková, Alice: Vladimíra Čerepková. Beatnická femme fatale
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 9. 4. 2015
recenze
80%
Publicistka Alice Horáčková pomocí rozhovorů skládá dílek po dílku mozaiku divokého života básnířky Vladimíry Čerepkové, jejíž básně jsou stejně intenzivní jako její prožívání života. Ze vzpomínek svých současníků vystupuje jako „beatnická femme fatale,“ jak stojí v podnázvu knihy, nominované na cenu Dilia Litera pro objev roku, a je poctou básnířce zesnulé na rakovinu (či na lásku), která se životem „prokousala svýma velkýma zubama“.
Moretti, Franco: Grafy, mapy, stromy: abstraktní modely literární...
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 3. 2015
recenze
60%
Darwinovský boj o přežití. Tak líčí literární dějiny Franco Moretti ve své knize Grafy, mapy, stromy. Není možná tak inovativní, jak tvrdí její česká anotace. Pochybovat lze i o tom, že zcela bourá staré paradigma a autorovy teorie se stanou „základem nové stavby“. Jistě ale publikace přináší nové podněty.
Anděl, Jaroslav; Hron, Petr; Petruželková, Adéla (eds.): Josef...
Autor článku: Hana Strejčková - 12. 2. 2015
recenze
80%
Velký umělec Josef Sudek, který fotografii považoval za hezké řemeslo, nikoliv za umění, se opět vrací díky nalezeným rozhovorům a oživeným vzpomínkám pamětníků. Je až s podivem, kolik let tyto texty čekaly na své vydání. Vznikla tak kniha působivá, milá, chtělo by se napsat „sudkovská“. „Vždy jsem fotografoval jen to, k čemu jsem měl nějakou lásku,“ říkal Josef Sudek.
Trávníček, Jiří: Překnížkováno. Co čteme a kupujeme (2013)
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 1. 2015
recenze
70%
Tři roky po průzkumu čtenářství roku 2010 se konal další, už třetí v řadě. Jeho bohatě komentované výsledky nedávno zveřejnil literární vědec Jiří Trávníček v knize Překnížkováno. Opět jde o publikaci plnou čísel, grafů a tabulek, kterou ale s prospěchem a užitkem mohou číst i ti, pro které matematika není nejoblíbenějším koníčkem.
Stamm, Peter: Nacht ist der Tag
Autor článku: Jana Dušek Pražáková - 14. 12. 2014
recenze
Srážka auta s jelenem tragicky završila jeden záchvat žárlivosti. Ona nafotila akty, on je našel v jejím stole. Cestu ze silvestrovského večírku u kamarádky, kterou on podezřívá z autorství fotek, už nedokončili. Kromě výčitek svědomí kvůli smrti svého muže se Gillian, televizní moderátorka z kulturní redakce, bude muset poprat s faktem, že přišla při nehodě o část identity – o svůj nos. Na prahu čtyřicítky se znovu učí zacházet se svým tělem a svými city, reagovat na odvrácené pohledy druhých.
Brylewski, Robert; Księżyk, Rafał: Punk a reggae v Babylonu
Autor článku: Anna Šašková Plasová - 14. 11. 2014
recenze
Hudebník, skladatel a textař Robert Brylewski (nar. 1961) je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů alternativní hudby v Polsku. Za svou více než třicetiletou hudební kariéru prošel mnoha skupinami a formacemi, z nichž některé sám založil a vedl – za všechny jmenujme punkrockovou Brygadu Kryzys a reggae hrající Izrael.
Kleon, Austin: Kraď jako umělec: 10 věcí, které ti nikdo neřekl...
Autor článku: Daniel Hlas - 8. 11. 2014
recenze
60%
Vystoupit z davu a vyniknout se podaří jen tomu, kdo je originální. Austin Kleon prozrazuje bezmála deset triků, jak na to.
Vondráčková, Jaroslava: Kolem Mileny Jesenské
Autor článku: Markéta Kittlová - 7. 11. 2014
recenze
Vzpomínková kniha Jaroslavy Vondráčkové není historicky přesný dokument zachycující život Mileny Jesenské, ale spíš osobně laděná koláž úryvků z korespondence a z článků této novinářky, překladatelky a bojovnice proti fašismu, rámovaná autorčinými vzpomínkami na Jesenskou i na vlastní život.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 10:
1
2
3
4
5
6
7
8