Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: film
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Adler-Olsen, Jussi: Zabijáci
Autor článku: Markéta Kliková - 29. 5. 2012
recenze
70%
Dánský král krimi, Jussi Adler-Olsen, nás ve své druhé knize Zabijáci zavádí do společnosti mladých sadistů, kteří se po brutálních násilnostech uklidňují zhlédnutím Kubrickova filmu Mechanický pomeranč.
Adler-Olsen, Jussi: Zabijáci; Žena v kleci
Autor článku: Markéta Kliková - 29. 5. 2012
aktualita
Popularita thrillerů Jussiho Adler-Olsena trhá rekordy, v samotném pětimilionovém Dánsku se jich prodalo 1,2 milionu, ve zbytku světa přes 6 milionů. Teď se thrillerové série z pera úspěšného dánského spisovatele chopila Zentropa, filmová společnost dánského režiséra Larse von Triera, a spolu s dánskou televizní stanicí TV2 a německou ZDF zahájila přípravy na zfilmování.
Ahejeva, Vira; Trymbač, Serhij (eds.): Dovženko bez hrymu
Autor článku: Ivan Jackanin - 28. 5. 2015
recenze
70%
Pre mnohých, keď sa povie Dovženko, vybaví sa v pamäti, že to bol významný ukrajinský filmový režisér, len málokto však vie o životnej a tvorivej dráme tohto talentovaného človeka. Kniha Dovženko bez líčidla možno bude pre mnohých hotový šok, lebo takého Dovženka ešte nepoznali.
Ahndoril, Alexander: Regissören
Autor článku: Anežka Kuzmičová - 13. 11. 2006
anotace
„Nechtěl jsem, aby můj román o Bergmanovi připomínal Bergmanovy filmy,“ prohlásil o své nejnovější próze Alexander Ahndoril (1967). Režisér Ingmar Bergman (1918) rozvířil kolem Ahndorilova „indiskrétního“ Režiséra vlnu ostré kontroverze...
Ahndoril, Alexander: Režisér
Autor článku: Helena Stiessová - 21. 7. 2010
recenze
Švédský spisovatel Alexander Ahndoril (1967) pojmenoval svůj román z roku 2006 Režisér. Jinou možnost vlastně neměl, vždyť se rozhodl psát o jedné z největších filmařských legend. Jeho románovou postavou se stal Ingmar Bergman (1918 – 2007).
Alakoski, Susanna: Svinalängorna
Autor článku: Marie Voslářová - 26. 7. 2010
recenze
80%
Debutový román švédské socioložky a spisovatelky finského původu Susanny Alakoski (nar. 1962) pojednává o nelehkém dětství vypravěčky Leeny v jihošvédském Ystadu, kam se její rodina počátkem 70. let přistěhovala z Finska.
Alexie, Sherman: Kouřové signály
Autor článku: Johana Horálková - 15. 5. 2009
recenze
60%
Koncem února u nás v překladu Jiřího Hrubého vyšel vůbec první soubor povídek Shermana Alexieho, v originále nazvaný The Lone Ranger and Tonto Fistfighting in Heaven, neboli „Jak se Osamělý jezdec a Tonto do sebe v nebi pustili pěstmi.” Nakladatelství Paseka zvolilo kratší a srozumitelnější název Kouřové signály, vypůjčený od filmu, ke kterému Alexie napsal scénář.
Ammaniti, Niccolò: Io e te
Autor článku: Alena Průchová - 23. 7. 2012
recenze
80%
Čtrnáctiletý Lorenzo není normální „malej kluk“. Aby rodiče přesvědčil, jak je v kolektivu oblíbený, namluví doma, že ho spolužáci pozvali, aby s nimi strávil týden na horách. Mezitím si ale tajně naplánuje týden klidu. Chystá se ho prožít ve sklepě. Se sušenkami, cocacolou, konzervami s tuňákem, videohrami a hororovými romány.
Ammaniti, Niccolò: Já se nebojím
Autor článku: Alice Flemrová - 11. 6. 2006
studie
Zpočátku může mít čtenář pocit, že drží v ruce nějaká novodobá dobrodružství Toma Sawyera, může pomyslet i na Ostrov pokladů.
Ammaniti, Niccolò: Já se nebojím...
Autor článku: Věra Křížová, Věra Suková - 11. 6. 2006
ukázka
Následující ukázka z románu Já se nebojím zachycuje klíčový moment celého příběhu: první setkání hrdiny Michela s uneseným Filippem
Ang, Ien: Divákem Dallasu
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 5. 2019
recenze
70%
České publikum se dočkalo překladu dnes už klasického díla kulturálních studií, které vychází z analýzy divácké obliby slavného seriálu. Leccos z toho, o čem kniha pojednává, nám dnes připadá jako samozřejmost, ale přesto (a třeba v případě studentů právě proto) stále stojí za přečtení.
Arcel, Nikolaj: Temná věž
Autor článku: Boris Hokr - 26. 8. 2017
recenze
20%
Adaptace klíčového díla Stephena Kinga se nejspíš rychle zařadí na čelné místo i v už tak silné konkurenci nejhorších filmových zpracování románů tohoto populárního spisovatele. Sedm knih základní série filmaři vměstnali do devadesáti minut, které jsou přehlídkou těch nejhloupějších klišé. Své předloze snímek dělá jen ostudu.
Arcudi, John: Vetřelci 5
Autor článku: Richard Klíčník - 10. 6. 2011
recenze
40%
Komiksová sága o Vetřelcích se již blíží ke konci. A je to dobře, protože zatímco do čtvrtého omnibusu řada rostla a gradovala, pátému pokračování chybí spád i hlavní myšlenka, která táhla předchozí knihy kupředu.
Aronson, Linda: Scénář pro 21. století
Autor článku: Pavel Mandys - 26. 9. 2015
recenze
80%
Práce Lindy Aronsonové je v českém prostředí momentálně jediná komplexní, názorná a aktuální příručka pro scenáristy. Vysvětluje zásady psaní pro film či televizi, zabývá se inovacemi posledních let a přináší dostatek příkladů a případových studií.
Baban, Džian; Mašek, Vojtěch: Poslední chobotango (in Týden)
Autor článku: Pavel Mandys - 26. 3. 2012
recenze
70%
Sovětské paranormální výzkumy, kabaretní obludárium i bavorská tajná policie: to vše stylem nejbláznivějších filmů Davida Lynche propojují autoři komiksové trilogie Monstrkabaret Freda Brunolda.
Balabanov, Alexej: Bratr, Bratr II, diskuse o filmech...
21. 6. 2003
studie
Přeložený a okomentovaný úryvek ze stati Benjamina Rifkina o pojetí kategorií "my" a "oni" v ruských filmech, zvláště Bratr II Alexeje Balabanova.
Baronová, Barbora: Ženy o ženách
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 8. 2020
recenze
80%
Jak uvažují současné české dokumentaristky a po čem touží? Skoro tisíc stran nové knihy Báry Baronové nastiňuje třicet možných odpovědí. Například že nechtějí diváka manipulovat a když natočí v přímém přenosu vraždu, ve filmu ji nechají.
Barry, Dan: Indiana Jones
Autor článku: Richard Klíčník - 14. 4. 2011
recenze
60%
Omnibusy nakladatelství BB/art přinášejí do Česka klasické komiksové série, které by se na náš trh jinak neměly jak dostat. Dalším ze zvučných jmen, které se tak ocitá na našich pultech vyvedeno v obrázcích a bublinách, je Indiana Jones. Ano, právě ten Indiana Jones.
Bart, Andrzej: Rewers
Autor článku: Lucie Zakopalová - 9. 10. 2010
recenze
Srovnání knihy Rewers a stejnojmenného filmu, který budete moci shlédnout v kině Atlas, 20. října 2010 od 20:30 v rámci přehlídky současných polských filmů.
Barthes, Roland: Mytologie
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 9. 2018
recenze
70%
Slavná Barthesova kniha má setrvalý úspěch i v našich krajích. Jistou čtenářskou únavu snad mohou způsobit její časté a stereotypní útoky na buržoazii, avšak díky lehkosti, nápaditosti a hloubce ponoru u takové šíře kulturních témat zůstává dílo uhrančivé.
Benda, Jan: Týrlová, Zeman a ti druzí
Autor článku: Jan Jaroš - 5. 12. 2019
recenze
50%
Práce o dějinách zlínského studia animovaného filmu vyniká věcností a faktografickou důkladností. Autor se však jen málo věnuje estetické stránce věci.
Bendová, Veronika: Vytěženej kraj
Autor článku: Jan M. Heller - 6. 11. 2019
recenze
Kraj, kterému se události nedávné historie vryly do tváře, a dvojice, jež si vzájemné křivdy nese naopak hluboko uvnitř. I tak by se dal zjednodušeně popsat děj novely Veroniky Bendové. Kniha však neproblematizuje jen partnerské vztahy, ale i mytologizaci „drsných lokalit“ a medvědí službu, jakou jim a jejich obyvatelům může umění vposledku prokázat.
Beran, Radek: Malý pán
Autor článku: Pavel Mandys - 16. 5. 2015
recenze
70%
Filmová verze knihy Velká cesta malého pána nabízí úplně jiný příběh i úplně jiný vizuální styl. Ale nevadí to, protože poetika loutkového souboru Buchty a loutky je dostatečně silná sama o sobě.
Bergman, Ingmar: Co chvilku křičí na jevišti světa. Sarabanda...
Autor článku: Anežka Kuzmičová - 9. 3. 2006
recenze
Na náš knižní trh upadly další dva drobky ze švédského literárního stolu. Překladatel Zbyněk Černík tentokrát českému čtenáři zprostředkoval texty Bergmanových televizních povídek Co chvilku křičí na jevišti světa (1994) a Sarabanda (2003). Oba přímo klasické, a přitom každý tak jiný.
Bergman, Ingmar: Co chvilku křičí na jevišti světa. Sarabanda...
Autor článku: Darina Křivánková - 19. 3. 2006
recenze
Když jeden z posledních žijících filmových klasiků Ingmar Bergman (88) dokončil své mistrovské dílo Fanny a Alexandr (1982), prohlásil, že už se za filmovou kameru nikdy nepostaví. Svému slibu dostál, žádný „film“ už nenatočil. Do uměleckého důchodu ale neodešel, zůstal věrný především psaní.,
Bergman, Ingmar: Nevěra
Autor článku: Anežka Kuzmičová - 6. 6. 2005
recenze
Nevěru, „partituru pro obrazové médium“, jež v knižní podobě vyšla ve Stockholmu v roce 2000, věnuje autor „Leně a Liv“. Již hodnou řádku let vysloužilý režisér, avšak i nadále neobyčejně vitální literární mág Ingmar Bergman tak vzdává hold svým dvěma kolegyním, herečce Leně Endreové a režisérce Liv Ullmannové, které téhož roku v Cannes poprvé uvedly svou filmovou interpretaci jeho na míru ušité kompozice.
Bergman, Ingmar: Obrázky
Autor článku: Milan Valden - 24. 3. 2004
recenze
Švédský režisér Ingmar Bergman je též autorem dvou autobiografií: zatímco Laterna magica (1987, č.1991) byla věnována zejména jeho dětství a soukromému životu, Obrázky (Bilder, 1990)věnoval autor především přímo svým filmům.
Bernard, Jan (ed.): Václav Havel a film
Autor článku: Jan Jaroš - 26. 1. 2019
recenze
90%
Sborník prací Václava Havla, které nějak souvisely s filmem, ukazuje, že autor by uspěl jako samorostlý, osobitě uvažující filmový vědec. Ale nejspíš už ne jako filmař.
Bernard, Jan: 5 a ½ scénáře Ester Krumbachové
Autor článku: Jan Jaroš - 12. 3. 2022
recenze
80%
Objemná kniha shrnuje umělecké osudy Ester Krumbachové: kostýmní návrhářky, jevištní i filmové výtvarnice, scenáristky, autorky písňových textů a režisérky. A postavy stále v lecčems záhadné.
Bernard, Jan: Filmaři disentu
Autor článku: Jan Jaroš - 24. 10. 2020
recenze
60%
Kameraman Michal Hýbek byl sice téměř neznámým, ale důležitým svědkem disidentských a undergroundových aktivit v osmdesátých letech. Jeho amatérským filmům se věnuje důkladná monografie.
další strana
Strana 1 / 10:
1
2
3
4
5