Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: umění, výtvarné umění, design, architektura
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Abécassis, Eliette: Mère et fille, un roman
Autor článku: Irena Zbiejczuková - 22. 11. 2008
recenze
Eliette Abécassisová ve své poslední knize Mère et fille, un roman vypráví o známé francouzské návrhářce židovského původu Sonii Rykiel a její dceři Nathalie. Snaží se vykreslit vztah dvou silných žen, které žijí vedle sebe, milují se i nenávidí.
Ackroyd, Peter: Hawksmoor
Autor článku: Johana Horálková - 3. 11. 2009
recenze
90%
Jako většina Ackroydových knih se i Hawksmoor vyznačuje neobyčejnou komplexností. Z jednoho úhlu pohledu se román zdá být fascinujícím tělesem složeným ze zrcadel, v jehož středu se prolínají odrazy minulosti, přítomnosti a snad i budoucnosti.
Adorno, Theodor W.: Estetická teorie
Autor článku: Ladislav Nagy - 4. 6. 2003
recenze
Estetickou teorii lze v mnoha ohledech považovat za Adornovo zásadní dílo, kterým nejenom navázal na své předchozí filosofické práce, ale v němž zároveň shrnul svůj celoživotní zájem o moderní umění.
Agrawal, Roma: Stavět
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 1. 2020
recenze
70%
V netradičním úvodu do stavitelského řemesla, který problematiku přibližuje i pomocí analogií k vaření, nechybí přemítání starověkých filosofů o tom, z které látky je náš svět vybudován, ani autorčino soukromé vyznání lásky k betonu.
Amaral, Marina; Jones, Dan: Barvy času
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 3. 2020
recenze
70%
Kniha dodatečně kolorovaných fotografií názorně ilustruje věk odcházejících monarchů a vítězící modernity. Můžeme s ní rozjímat nad pomíjivostí světské slávy a lidského života, na chvíli okusit každodenní realitu amerického otroctví nebo se vrátit do okamžiků, kdy se Evropané poprvé seznamovali s některými exotickými zvířaty a etniky.
Andahazi, Federico: Vlámské tajemství 1
Autor článku: Ladislav Nagy - 22. 3. 2004
recenze
Argentinský spisovatel maďarského původu Federico Andahazi se v posledních letech těší značné pozornosti českých nakladatelů. V roce 1999 vyšel česky překlad autorova kontroverzního, úspěšného, leč literárně nepříliš originálního románu Anatom.
Andahazi, Federico: Vlámské tajemství 2
Autor článku: Milan Valden - 22. 3. 2004
recenze
Argentinský spisovatel Federico Andahazi (1963) píše romány, které se dobře čtou, jsou napínavé, mají neobvyklé náměty, jsou poměrně krátké, plynou v rychlých střizích v krátkých kapitolách a na první pohled působí velmi inteligentně.
Anděl, Jaroslav: Myšlení o fotografii I
Autor článku: Tomáš Matras - 29. 12. 2012
recenze
70%
Kniha Myšlení o fotografii I má jako podtitul průvodce modernitou v antologii textů. Nejen podtitul dává tušit ambiciózní cíle antologie. Rozsah práce je skutečně impozantní. V tomto prvním díle se pohybujeme od prehistorie fotografie až do druhé světové války.
Anděl, Jaroslav; Hron, Petr; Petruželková, Adéla (eds.): Josef...
Autor článku: Hana Strejčková - 12. 2. 2015
recenze
80%
Velký umělec Josef Sudek, který fotografii považoval za hezké řemeslo, nikoliv za umění, se opět vrací díky nalezeným rozhovorům a oživeným vzpomínkám pamětníků. Je až s podivem, kolik let tyto texty čekaly na své vydání. Vznikla tak kniha působivá, milá, chtělo by se napsat „sudkovská“. „Vždy jsem fotografoval jen to, k čemu jsem měl nějakou lásku,“ říkal Josef Sudek.
Anderle, Jiří: Láska za lásku
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 1. 2014
recenze
70%
Svoje dětství na venkově autor líčí s odstupem světoběžníka, který už od té doby poznal leccos jiného, ale komplementárně zase k současnosti přistupuje s nadhledem tvora, kterého hned tak něco neohromí, protože například obdobou dnešních „helovínů“ se prý on a jeho kamarádi bavili už kdysi dávno.
Andresen, Sophia de Mello Breyner: Dánský rytíř
Autor článku: Lada Weissová - 25. 2. 2021
recenze
90%
Příběh s pohádkovými atributy nabízí putování dějinami evropské kultury a umění i podobenství o cestě životem. Současně je lyrickou skladbou o osobní cti a významu daného slova, o touze člověka po poznání, dobrodružství, přátelství a kráse. Zdaleka není jen příběhem vánočním.
Andruchovyč, Jurij: Tajemnycja
Autor článku: Alexej Sevruk - 19. 9. 2008
recenze
Kniha žánrově leží někde mezi „pokusem o intelektuální autobiografii“ (zastoupenou knihou Andrzeje Stasiuka Jak jsem se stal spisovatelem) a uměleckým interview (čtenáře obeznámeného s českou literaturou napadne rozhovor Jana Pelce s Mejlou Hlavsou, vydaný pod názvem Bez ohňů je underground).
Assmann, Aleida: Prostory vzpomínání
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 12. 2018
recenze
80%
Je paměť něco jednou provždy daného, nebo se jedná o proces spojený s mechanismy jako přepisování, hniloba a recyklace? Autorčina důkladná znalost kulturních dějin jí dodává uklidňující pocit jistoty, že žádná technologická revoluce ve fungování a ukládání našich paměťových dat není tak radikální, aby se k ní nedal najít starší precedens.
Atwood, Margaret: Pýthie 1
Autor článku: Milan Valden - 25. 1. 2010
recenze
Každý se může ocitnout v krizi, kdy je nespokojen se svým dosavadním životem či kariérou a má pocit, že je v pasti, z níž by nejraději utekl.
Atwood, Margaret: Pýthie 2
Autor článku: Jiří G. Růžička - 16. 6. 2010
recenze
Život každého spisovatele je svým způsobem schizofrenní. Spisovatel vytváří fikci a přitom sám žije v určité realitě – musí být tady i tam. Život spisovatelky Joan je ještě složitější, protože v realitě žije dva životy a další prožívá na stránkách svých knih.
Baltrušaitis, Jurgis: Fantastický středověk. Antické a exotické...
Autor článku: Pavel Spunar - 18. 12. 2009
recenze
Když jsem ve druhé polovině padesátých let minulého století dostal do rukou knihu Le Moyen Âge fantastique (1955), kterou napsal litevský historik umění Jurgis Baltrušaitis (1903-1988) v pařížském exilu, byl jsem překvapen tématem i zpracováním.
Baricco, Alessandro: Pan Gwyn
Autor článku: Pavla Přívozníková - 24. 8. 2016
recenze
80%
Slavný spisovatel přestane psát a nový smysl života najde po jisté době v galerii plné portrétů nahých lidí. V nahotě aktů postupně objevuje pravdu, vidí portrétované zbavené všech masek, předsudků i mylných představ. Tak vypadá výchozí situace románu A. Baricca, známého italského autora, jenž rozhodně nemá nouzi o čtenáře, avšak není právě miláčkem literární kritiky.
Baronová, Barbora: Ženy o ženách
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 8. 2020
recenze
80%
Jak uvažují současné české dokumentaristky a po čem touží? Skoro tisíc stran nové knihy Báry Baronové nastiňuje třicet možných odpovědí. Například že nechtějí diváka manipulovat a když natočí v přímém přenosu vraždu, ve filmu ji nechají.
Bartlová, Ada: Vše, co jste chtěli vědět o módě
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 15. 8. 2019
recenze
70%
Zakladatelka blogu Módní peklo vydala knihu o módě – oproti jiným knihám spadajícím do kolonky móda a odívání je uzpůsobena českému prostředí, řadí praxi nad teorii a je psána s kousavým vtipem. Nastudovat si ji ale musíte v pohodlí domova, v kabelce se dost pronese.
Bartlová, Milena (ed.): Ř! Česká národní identita v současném...
Autor článku: Hana Strejčková - 16. 7. 2013
recenze
70%
Výstava Ř! Česká národní identita v současném výtvarném umění, organizovaná v době dvacátého výročí vzniku samostatné České republiky, byla výsledkem týmového projektu semináře studentů dějin a teorie designu a nových médií na pražské VŠUP a zároveň byla součástí výzkumného úkolu Katedry teorie a dějin umění. Trvalou stopou tohoto výrazně kurátorského projektu je tato knížka.
Bartlová, Milena: Skutečná přítomnost: středověký obraz mezi...
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 4. 2013
recenze
90%
Autorka k osvětlení středověkého umění a jeho fungování v rámci tehdejší společnosti odkazuje na poznatky nejen z oboru svého, ale i soudobé kulturní antropologie, lingvistiky, filozofie, či dokonce etologie. Analýzu středověkých děl tedy propojuje třeba s „myšlením obrazem“ či teorií performativních aktů. Některé interpretace působí relativně odvážně: třeba pasáž o ráně v Kristově boku, která byla znázorňována i jako obraz ženského lůna.
Batuman, Elif: The Possessed. Adventures with Russian Books...
Autor článku: Petr Kučera - 25. 1. 2015
recenze
Elif Batumanové se podařilo napsat text, v němž se snoubí opravdová vášeň k ruské literatuře s vysokou erudovaností vědce a nové pohledy na známé tváře literárního světa s vtipem, ironií a nesporným spisovatelským talentem.
Bendová, Eva: Pražská kavárna
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 1. 2018
recenze
70%
Postoje ke kavárnám bývaly v minulosti různé: někteří umělci je líčili jako prostor pro sobce a povaleče, jiní jako zhmotnění ideálů moderní doby. Autorka nabízí přehled bohaté kulturní historie i současnosti pražských kaváren, přičemž propojení se soudobým vyostřeně politickým chápáním pojmu „pražská kavárna“ nechává hlavně na čtenáři.
Bendová, Veronika: Vytěženej kraj
Autor článku: Jan M. Heller - 6. 11. 2019
recenze
Kraj, kterému se události nedávné historie vryly do tváře, a dvojice, jež si vzájemné křivdy nese naopak hluboko uvnitř. I tak by se dal zjednodušeně popsat děj novely Veroniky Bendové. Kniha však neproblematizuje jen partnerské vztahy, ale i mytologizaci „drsných lokalit“ a medvědí službu, jakou jim a jejich obyvatelům může umění vposledku prokázat.
Beránek, Ondřej; Cermanová, Pavlína; Hrubý, Jakub (eds.): Jedno...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 4. 2018
recenze
70%
Interdisciplinární publikace plasticky a ve velkoryse globálním měřítku znázorňuje složité propletení společenského, mytického a teologického ukotvení moci. A dává podněty k promýšlení legitimizace státních autorit v časech krize demokracie.
Block, Lawrence (ed.): Ve světle nebo ve stínu
Autor článku: Pavel Bušta - 16. 3. 2017
recenze
60%
Povídky v antologii Ve světle nebo ve stínu spojuje inspirace obrazy amerického realistického malíře Edwarda Hoppera. Z jeho děl, znázorňujících běžné scény z každodenního amerického života, často čiší znepokojivý dojem, že je cosi v nepořádku. Do antologie přispěla i taková jména jako Stephen King nebo Jeffery Deaver.
Bodnárová, Jana: Insomnia
Autor článku: Dana Kršáková - 21. 12. 2005
recenze
Najnovšia knižka Jany Bodnárovej Insomnia je opätovným potvrdením koncepčného prístupu spisovateľky, ktorá má na svojom konte už štrnásť kníh pre dospelých aj deti, deväť rozhlasových hier, dve divadelné hry a dva televízne filmové scenáre. Znova sa tu ukazuje, že Jana Bodnárová je vyhranenou autorkou, koncentrovane ostávajúcou v tónine vyostrenej rozrušenej citlivosti a vzdušnej snovosti.
Botton, Alain de; Armstrong, John: Umění jako terapie
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 9. 2014
recenze
60%
Jistě není nutné přebudovat všechny galerie podle tematického schématu, který Alain de Botton a John Armstrong načrtávají. Ale jako doplnění tradičních přístupů, které kladou důraz na historickou posloupnost jednotlivých uměleckých stylů, může jejich kniha představovat osvěžující a vyvažující doplněk.
Brambilla, Simona: Itinerari nella Firenze di fine Trecento
Autor článku: Jiří Špička - 20. 1. 2006
recenze
80%
Snad s výjimkou Avignonu se ve 14. století žádné evropské město nemůže pyšnit tak mimořádnou úrovní vzdělanosti, tak intenzivní kulturní aktivitou a takovou koncentrací výrazných osobností jako Florencie.
Brockman, John (ed.): Čeho bychom se měli obávat?
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 10. 2018
recenze
80%
Jaké jsou skutečné rizikové faktory války? Proč hasiči, nasazující životy, rozumějí rizikům lépe než finančníci? Hrozí nám „nízkopopulační bomba“ či úpadek vzdělanosti? I na to odpovídá fascinující kniha poskytující přehled o tom, čím se zabývají přední soudobí vědci a myslitelé.
další strana
Strana 1 / 11:
1
2
3
4
5