Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: umění, výtvarné umění, design, architektura
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Bystrov, Michal (ed.): Neučesané vzpomínky Vladimíra Bystrova
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 21. 7. 2018
recenze
90%
Rozsáhlý výbor z textů novináře, filmového kritika, pedagoga a překladatele Vladimíra Bystrova pokrývá téměř celé dějiny 20. století.
Carlson, Kristina: Zahradník pana Darwina
Autor článku: Jan Dlask - 3. 10. 2011
recenze
80%
Je v roce 2011 „vošajstlich“ napsat román o Charlesi Darwinovi? Ve Finsku rozhodně ne, ale ve Spojených státech severoamerických možná ano, neboť podle sociologických průzkumů jeho teorii vzniku člověka odmítá více než polovina obyvatel země.
Cerman, Ivo (ed.): Habsburkové
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 1. 2018
recenze
70%
Mnohem víc než o Habsburcích kniha vypovídá o nás a našich předcích. Dobu pozvolného přechodu od nevolnictví k občanské společnosti autoři prokreslují v mnoha vrstvách. Vznikl obraz nepříliš zářivý, někdy až temný, ale s mnoha podtóny.
Cinger, František: Smějící se slzy aneb Soukromý život Jana...
Autor článku: Matěj Matela - 19. 2. 2017
recenze
70%
Osobnost Jana Wericha se stala fenoménem, jemuž je v kontextu moderní české kultury roven jen málokdo. Zatímco jeho umělecké dílo, ať už se jedná o písňové texty, filmy, či knížky, srší humorem a nakažlivým optimismem, osobní život tohoto klasika, především ke konci života, zdaleka tak veselý nebyl…
Corbett, Rachel: Musíš se proměnit
Autor článku: Milan Valden - 24. 6. 2018
recenze
80%
Těžištěm knihy od americké uměnovědkyně věnované vztahu Rilkeho a Rodina jsou Rilkeho Dopisy mladému básníkovi, které v USA mají dodnes živou odezvu jako zdroj citátů či „nejintelektuálnější svépomocná kniha všech dob“. Text Rachel Corbettové je strhující jako román, krom životních drah dvou vynikajících umělců působivě zachycuje dobu před první světovou válkou i těsně po ní.
Corbineau-Hoffmann, Angelika: Úvod do komparatistiky 2
Autor článku: Jan M. Heller - 24. 3. 2009
recenze
Úvod do komparatistiky Angeliky Corbineau-Hoffmannové (orig. Berlín 2000), profesorky tohoto oboru na univerzitě v Lipsku, si neklade větší ambice, než prozrazuje název: základní orientaci v disciplíně.
Csáth, Géza: Čarodějova zahrada
Autor článku: Táňa Mohelníková - 18. 2. 2016
recenze
Tragická postava maďarské literatury Géza Csáth (1887–1919) se představuje českému čtenáři pozoruhodnou sbírkou povídek. Ve svých symboly nabitých textech zobrazuje nešťastné hrdiny pohybující se zčásti ve snovém světě a zčásti v syrové realitě vlastní existence, z níž se, každý po svém, pokouší vymanit. Zdařile tak demonstruje frustrující atmosféru urbánního prostředí přelomu 19. a 20. století a zachycuje lidské trápení v jeho nejfatálnějších podobách.
Curtil, Sophie: Pár hřebíčků a nic víc
Autor článku: Milena Šubrtová - 7. 11. 2013
recenze
70%
Obrazová knížka Pár hřebíčků a nic víc francouzské autorky Sophie Curtil (1949) sice vznikla pro děti předškolního věku, osloví však každého čtenáře, který je ochoten přistoupit na hru s představivostí a zapojováním různých smyslů.
Česálková, Lucie; Svatoňová, Kateřina: Diktátor času
Autor článku: Jan Jaroš - 12. 10. 2019
recenze
70%
Na brněnskou a pražskou expozici o fenoménu multimediálního divadla Laterna magica navazují kurátorky výstavy také pozoruhodnou výpravnou publikací, která dalece přesahuje rozměr doprovodného katalogu.
Český lidový kalendář 2012 (in Slovanský jih)
Autor článku: Ivan Dorovský - 27. 2. 2012
recenze
S koncem 19. století končí v českých zemích tzv. zlatý věk všeobecných kalendářů. Kalendáře však dosud neztratily svou funkci u příslušníků českých (ale také slovenských a jiných) národnostních menšin v zahraničí. Informují je o všestranném prospívání jejich „staré vlasti“ a udržují a upevňují v nich národní povědomí. K takovým kalendářům můžeme zařadit také Český lidový kalendář 2012.
Čichoň, Petr: Slezský román
Autor článku: Jaroslav Soukup - 10. 12. 2011
recenze
60%
Slezský román dává nahlédnout pod povrch událostí, které od vzniku samostatného československého státu udělaly z Hlučínska Bohem i lidmi pozapomenutý kout světa kdesi v divokém pohraničí. Před čtenářem vyrůstá příběh, který místy žánrově přesahuje k literatuře faktu, etnografické studii a díky autorově erudici i k dějinám architektury.
Čvančara, Jaroslav; Čvančara, Miroslav: Když u nás byl Buffalo...
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 6. 2017
recenze
70%
Utržil prý třiaosmdesát vážných zranění. V jeho těle uvízlo sedmnáct kulek a dva šípy, jedenkrát byl bodnut nožem, dvakrát podrápán pumou a jednou si vymkl lopatku pádem ze skály. O kom je řeč? Přeci o Buffalo Billovi neboli králi prérie.
D’Ascia, Luca: La lingua scritta della realtà
Autor článku: Tomáš Matras - 6. 6. 2014
recenze
Nově publikovaná studie o estetice Piera Paola Pasoliniho zcela jasně ukazuje, kam se ubírá současná špička italských studií o Pasolinim. D’Ascia s vědomou nadsázkou zkoumá „to, co odešlo a co zůstalo“ z Pasoliniho poetiky dodnes. V šesti obsáhlých studiích D'Ascia rozvádí autorovy základní postoje v rámci jeho filmů, dramat, snových témat.
Damour, Thibault; Burniat, Mathieu: Záhady kvantového světa
Autor článku: Pavel Pecháček - 18. 8. 2018
recenze
90%
Kvantová teorie a komiks? Proč ne! Kniha vzešlá ze spolupráce teoretického fyzika a nadějného mladého kreslíře ukazuje, že i poměrně složité téma se dá tímto způsobem přednést až překvapivě srozumitelně, navíc s využitím prostředků, jež klasické popularizační knížky postrádají.
Desai, Anita: In Custody
Autor článku: Markéta Musilová - 17. 5. 2005
recenze
Anita Desaiová se zaměřuje na umělecké a akademické prostředí Indie osmdesátých let, pověstné na jedné straně maximálním konzervativismem a zkostnatělostí a na straně druhé bohémstvím a nezřízeností.
Diesing, Helena: Český komiks
Autor článku: Pavel Mandys - 23. 1. 2012
recenze
80%
Mladá kunsthistorička Helena Diesing se stává specialistkou na dějiny českého komiksu. Nyní vyšel její další zásadní příspěvek k poznávání české komiksové historie: publikace Český komiks, podobně velkolepá jako loni vydaná monografie Káji Saudka.
Diesing, Helena: Kája Saudek (in Týden)
Autor článku: Pavel Mandys - 23. 1. 2012
recenze
90%
Do českých knihkupectví se na sklonku roku 2009 vrátil Kája Saudek, legenda českého komiksu. Ta cesta však byla nečekaně a podivuhodně trnitá. Vyšel zrekonstruovaný komiks Muriel a oranžová smrt a brzy nato také rozsáhlá, obrazovým materiálem bohatě vypravená Saudkova monografie.
Ditrych, Břetislav: Hořce voní arnika: Jiná Šumava
Autor článku: Jitka Nešporová - 7. 9. 2016
recenze
70%
Břetislav Ditrych zachytil ve svém pátém básnickém souboru, nazvaném Hořce voní arnika. Jiná Šumava / Bitter duftet Arnika. Der andere Böhmerwald, subjektivní dojmy a vzpomínky z navštěvovaných míst, silně prodchnuté znalostmi historických fakt a vědomím dějinných katastrof, o nichž krajina v pohraničí dodnes podává svědectví. Cyklus fragmentárních reflexivních textů doplňují na čtyři desítky fotografií a paralelní německý překlad.
Ditrych, Břetislav: Prostě Paříž
Autor článku: Anna Fremrová - 15. 4. 2018
recenze
60%
Z Montmartru přes náměstí Saint-Sulpice a malinké uličky až do zapadlých kaváren – tak podává Břetislav Ditrych obraz Paříže, ve které se mísí minulost se současností a stopy dávno mrtvých umělců s kroky žijícího autora. Sbírka textů nabízí osobní svědectví o městě, které je zdrojem inspirace umělců již několik století.
Ditrych, Břetislav: Prostě Paříž
Autor článku: Břetislav Ditrych - 15. 4. 2018
ukázka
Břetislav Ditrych ve sbírce Prostě Paříž skládá obraz Paříže z letmých pohledů a zaznamenaných mikroudálostí. Báseň věnovaná Toyen a následující krátké prozaické útvary pocházejí z oddílu Povšechně, osobně a zachycují autorovy dojmy z pařížských zákoutí. Poslední báseň je ukázka Ditrychových básní připisovaných jiným autorům z oddílu Jmenovitě, namátkou.
Droberjar, Eduard: Věk barbarů. České země a stěhování národů...
Autor článku: Stanislav Doležal - 16. 4. 2007
recenze
...kniha pokrývá archeologické nálezy celé Evropy období pozdní antiky a raného středověku. A znovu lze zopakovat, že stejně jako je autorovo líčení historie sledovaného období povrchní, nepřesné a s mnoha chybami, je jeho líčení archeologických objevů naopak detailní, přesné a fundované.
Duby, Georges: Věk katedrál, Umění a společnost 980-1420
Autor článku: Ladislav Nagy - 15. 3. 2003
recenze
Věk katedrál je úžasně napsaná kniha a čtenáře strhne od první věty: "Lidí je velmi málo - na západ, na sever i na východ, kam až oko dohlédne, se sice táhnou neobydlené pustiny, avšak lidé postupně všechno pohlcují…".
Dufek, Antonín; Siostrzonek, Jiří; Štreit, Jindřich: Jaromír...
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 3. 2016
recenze
80%
Zamyšlení nad počátky Jižního Města je vyvážené: nejde o nekritický paján ani o zavilý odsudek. Text společně s fotografiemi tvoří jedinečný celek, který se dá doporučit i těm, které vlastně žádné fotografie nezajímají, ale zato si rádi přečtou fundovanou úvahu o „sídlištním bytí“.
Eco, Umberto (vyd.): Dějiny krásy
Autor článku: Iva Adámková - 4. 4. 2006
recenze
80%
Co je to krása? Jak se názory na krásu měnily v průběhu věků? Jakými cestami se ubírala umělecká tvorba v minulosti a co bylo považováno za ideál krásy? , Co je to krása? Jak se názory na krásu měnily v průběhu věků? Jakými cestami se ubírala umělecká tvorba v minulosti a co bylo považováno za ideál krásy?
Elkins, James: Proč lidé pláčou před obrazy
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 8. 2013
recenze
70%
Kniha je psána s velkým citem a nebývale velkou mírou osobní otevřenosti (autor sám přiznává, že jeho námět je neprofesionální, trapný a zženštilý). Na některých místech může text na čtenáře působit až příliš dojemně či dokonce sentimentálně; a ústí v dost patetický závěr „Život bez lásky by byl velmi jednoduchý“. To vše ale hodnotím spíše jako její klad.
Énard, Mathias: Kompas
Autor článku: Jitka Jeníková - 20. 1. 2020
recenze
90%
Rakouský muzikolog Franz Ritter nemůže spát. Trápí ho čekání na diagnózu, kterou nad ním má vyřknout jeho lékař, ale mnohem větší neklid mu způsobí nečekaný dopis. Franzovi píše jeho celoživotní láska a připraví mu tak noc plnou vzpomínek, úvah a přemítání. Je to noc vyprávění se střípky příběhů rozkročených od básníků kmene Udhra a Chajjámových čtyřverší přes Liszta, Beethovena, Manna nebo třeba Aloise Musila po události islámské revoluce a tažení tzv. Islámského státu Sýrií.
Énard, Mathias: Vyprávěj jim o bitvách, králích a slonech
Autor článku: Jovanka Šotolová - 20. 3. 2012
recenze
80%
Útlá knížka zachycuje krátký úsek ze života slavného umělce, který ho však pravděpodobně hluboce poznamenal. Énard Michelangela postupně vykresluje jako podivína, pyšného, namyšleného, vztahovačného muže, kterým lomcují záchvaty nervozity a vzteku, a přitom je neobyčejně citlivý, bojácný... a strašně sám. Na malém prostoru autor rozehrává velký a napínavý děj, neříká přitom skoro nic, ale naznačuje mnoho.
Enoch, Luca; Vietti, Stefano; Matteoni, Guiseppe: Dragonero....
Autor článku: Richard Klíčník - 26. 7. 2010
recenze
Trvalo to řadu let, ale už i česká komiksová scéna má důkazy, že obrázky z bublinami jsou všestranným médiem nehledícím na žánry.
Enrigue, Álvaro: Náhlá smrt
Autor článku: Daniel Mukner - 11. 5. 2019
recenze
80%
Tenisový zápas mezi malířem Caravaggiem a básníkem Franciskem de Quevedem se v románu prolíná se zachycením dobyvatelské pouti Hernána Cortése, ale i s e-mailovou korespondencí autora s jeho nakladatelkou – jednou z předností románu Náhlá smrt mexického spisovatele Álvara Enrigueho je důmyslná kompozice. Další doklad toho, že hispanoamerická literatura neskončila obdobím takzvaného „boomu“.
Faes, Urs: Ombra
Autor článku: Alena Mrázková - 13. 1. 2013
recenze
80%
Slovo „ombra“ má v italštině dva významy. Jednak je označením pro hnědavou barvu typickou pro půdu v Umbrii a používanou hojně italskými renesančními malíři, jednak znamená stín. Urs Faes ve svém románu přenáší tuto dvojznačnost na tvůrčí, uměleckou činnost. Napsal příběh o hledání autorova stínu v jeho díle. Kniha napínavě líčí tři příběhy, které v sobě skrývají takřka detektivní zápletku.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 11:
1
2
3
4
5
6