Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: umění, výtvarné umění, design, architektura
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Favilli, Elena; Cavallo, Francesca: Příběhy na dobrou noc pro...
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 19. 7. 2018
recenze
60%
„Miř výš. Per se s vervou. Popusť uzdu svým snům.“ Tato slova najdete na zadní straně knihy i v úvodním věnování malým čtenářkám. Velmi dobře ilustrují záměr výpravného titulu dvou autorek a šedesáti ilustrátorek, které předkládají stovku medailonků žen z celého světa, aby ukázaly, že s odvahou a odhodláním se ženy navzdory překážkám mohou zapsat do historie.
Filip, Aleš; Musil, Roman (eds.): Gottfried Lindauer 1839–1926....
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 7. 2015
recenze
80%
O Lindauerových obrazech kniha nejen teoretizuje, ale také přetiskuje jejich reprodukce. U každé z podobizen přitom sestavovatelé uvádějí jméno, základní životní data a osudy portrétovaného. Nejde tedy o exotické výjevy anonymních domorodců, ale o připomínky konkrétních osob s vlastním příběhem a jedinečnou identitou.
Fiske, John: Jak rozumět populární kultuře
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 5. 2018
recenze
70%
Má nošení džínů nějaký ideologický náboj? Podporuje sledování seriálu Dallas kapitalismus, nebo ho spíš podkopává? Dá se v nákupních centrech chovat „netržně“ a bez utrácení „konzumovat“ samo místo? Jak postavu filmového Ramba vnímají domorodí Australané a co si z něj mohou odnést feministky? Fiskeovo vyostřené vymezení populární kultury je sice jen jedním z mnoha, konkrétní analýzy uvedené v jeho slavné knize však zůstávají stále podnětné.
Foglar, Jaroslav: Jestřáb kronikářem
Autor článku: Petr Kovařík - 12. 12. 2012
recenze
Jeden z nejčtenějších a zároveň i nejzakazovanějších spisovatelů Jaroslav Foglar (1907–1999) ještě za svého života po delším jednání věnoval celý svůj osobní literární fond Památníku národního písemnictví. Z tohoto fondu připravili pracovníci Literárního archivu PNP Petr Kotyk a Dorota Lábusová reprezentativní publikaci, která Foglara představuje jako kronikáře pražského skautského oddílu Dvojka, který spisovatel zároveň od roku 1926 po více než půlstoletí vedl.
Fosse, Jon: Melancholie I 1
Autor článku: Kateřina Horváthová - 10. 7. 2007
recenze
V nakladatelství Dauphin vyšel první díl fascinujícího románu norského autora Jona Fosseho Melancholie, za který byl autor v roce 2001 nominován na prestižní Cenu Severské rady za literaturu. Dílo je jakousi fiktivní sondou do vnitřního světa norského krajináře Larse Herterviga (1830-1902), který během pobytu na akademii umění v Düsseldorfu onemocní duševní chorobou, nejspíše schizofrenií.
Fosse, Jon: Melancholie I 2
Autor článku: Karolína Stehlíková - 6. 11. 2007
recenze
Román Melancholie z roku 1995 je prvním do češtiny přeloženým románem tohoto spisovatele, který spolu s autory jako je Dag Solstad či Kjartan Fløgstad zaujímá podstatné místo v norské experimentální próze. V Melancholii sledujeme osudy norského malíře Larse Herterviga, ve své době outsidera a mentálně narušeného člověka, jehož díla dnes ovšem visí v Národní galerii v Oslu.
Frayn, Michael: Po hlavě
Autor článku: Klára Bicanová - 13. 6. 2010
recenze
Román Po hlavě se k českému čtenáři dostává s poměrně velkým zpožděním – anglický dramatik a spisovatel Michael Frayn ho napsal před deseti lety.
Freeland, Cynthia: Teorie umění (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 6. 2011
recenze
90%
Cynthia Freelandová (1951) je profesorkou filozofie na Houstounské univerzitě a letos vyšel první český překlad některé z jejích knih: Teorie umění. Povolání autorky může na někoho působit zlověstně, ale rád bych potenciálně čtenáře uklidnil: tato kniha je psána relativně srozumitelně, a dokonce místy i s humorem.
Frisch, Max: Z berlínského diáře
Autor článku: Marie Frolíková - 26. 8. 2015
recenze
Max Frisch se opět představuje jako pronikavý pozorovatel a komentátor společenského a kulturního dění, literární problematiky a částečně také svého osobního života.
Fučíková, Renáta: Molière & Pierre Corneille, Jean Racine
Autor článku: Petra Šantorová - 16. 8. 2018
recenze
80%
Česká autorka Renáta Fučíková navlékla nový kabát klasickým a snad i stále populárním hrám francouzských dramatiků. Publikace se zajímavým formátem a ilustracemi, jež v letošním roce získala ocenění Zlatá stuha, představuje mladému čtenáři francouzské dějiny, a zvědavce dokonce nechává nahlédnout do jejich zákulisí.
Fuentes, Carlos: Pohřbené zrcadlo
Autor článku: Mariana Housková - 10. 10. 2003
recenze
Nakladatelství Mladá fronta vydalo v těchto dnech rozsáhlý kulturně-historický esej Pohřbené zrcadlo významného mexického spisovatele, dramatika a esejisty Carlose Fuentese. Českému čtenáři se tak dostává do rukou jedno z reprezentativních děl hispanoamerické esejistiky.
Galanaki, Rhea: Helena neboli Nikdo
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 7. 11. 2003
recenze
Životopis první řecké novodobé malířky, která převlečena za muže vystudovala v Itálii malířství a po návratu do Řecka žila v zapomnění na rodném ostrově.
Ganivet, Ángel: Španělské idearium...
Autor článku: Josef Forbelský - 15. 5. 2008
recenze
Eseje významného španělského spisovatele 19. století nabývají na aktuálnosti ve století jednadvacátém, kdy "české země nově zažívají rychlý proud dějin".
García de Cortázar, Fernando: Stručné dějiny španělské kultury
Autor článku: Denisa Škodová - 19. 6. 2019
recenze
80%
Přehledný „průvodce“ po dvaceti nejvýraznějších městech ovlivněných španělskou kulturou, situovaných nejen na Pyrenejském poloostrově, nabízí stručný, a přesto ucelený obrázek o kulturním vývoji Španělska v průběhu staletí. Činí tak formou, která nenudí, naopak ve čtenáři pomocí rozličných odkazů na literární či výtvarná díla spjatá s danými místy probouzí větší zvědavost. Cestovat v čase a prostoru současně nebylo nikdy jednodušší.
Garfield, Simon: Prstem po mapě
Autor článku: Martin Liška - 20. 3. 2018
recenze
70%
Které malé dítě nelákaly mapy zobrazující daleké kraje slibující dobrodružství? Středoškolský zeměpis s písemkami postavenými na identifikaci řek, hor a měst na slepých mapách pak možná leckoho od kartografie odradil, mapy však přesto tvoří důležitou součást našeho všedního dne, byť to možná ani nevnímáme. Často nedoceněnou roli map v historii i dnešním světě objasňuje práce britského novináře.
Garfield, Simon: Ten můj font
Autor článku: Jovanka Šotolová - 14. 4. 2019
recenze
80%
Kapitoly z dějin typografie a zároveň přehledná příručka k rozlišení písem a fontů, k tomu základy typografických pravidel. A spousta, spousta historek spojených s písmenky, jejich návrháři, aktivními uživateli i pouhými konzumenty. Kniha Ten můj font od britského novináře Simona Garfielda je doslova nevyčerpatelná studnice informací.
Gauguin, Paul: Před a po. Malíř v Tichomoří
Autor článku: Hana Zahradníčková - 30. 4. 2002
recenze
Na jaře 1891 se třiačtyřicetiletý Paul Gauguin rozhodl opustit Evropu, zanechat tu všechny problémy - rodinné i existenční - a vypravit se do Tichomoří za vidinou snadného a svobodného života daleko od civilizace...
Giboda, Michal (ed.): Mosty a propasti mezi vědou a uměním (in...
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 7. 2010
recenze
Občanské sdružení Dialog vědy s uměním vzniklo v roce 2002, aby se věnovalo dvěma tématickým oblastem: jednak lepšímu porozumění vědě a technice ve společnosti, jednak probuzení zájmu o vědu u mladé generace, pro kterou věda a inženýrství ztrácí na atraktivitě.
Gnehm, Matthias: Die kopierte Stadt
Autor článku: Barbora Pýchová - 21. 7. 2018
recenze
70%
Neúspěšný architekt Leo Lander doufá, že své pravé místo najde v Číně, ve městě, které je přesnou kopií jeho rodného Curychu. Ve vizuálně podmanivém komiksu je čtenář svědkem krátké epizody Leova života, která mu však přinese nevratnou změnu.
González-Crussi, Frank: Věci viděné, neviděné a obscénní
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 11. 2008
recenze
Autora, jímž je americký spisovatel a lékař Frank González-Crussi, v této knize zajímá především pohled, dívání se, a všechny další příbuzné činnosti: zírání, špehování, veřejná podívaná, či vhled zlepšený nástroji jako mikroskop, rentgen nebo fotografie.
Gravett, Paul (ed.): 1001 komiksů, které musíte přečíst, než...
Autor článku: Pavel Mandys - 11. 11. 2013
recenze
70%
Britská encyklopedická publikace měla sice k dispozici mezinárodní tým, přesto však zůstává podrobným a kompletním průvodcem pouze dějinami anglosaského komiksu. Uspokojivě se věnuje ještě dalším komiksovým velmocem (Japonsko, Francie), komiksy menších zemí se do výběru dostaly jen v případě, že je k dispozici jejich překlad do angličtiny.
Gremlicová, Dorota (ed.): Profese tanečníka. Mezi obdivem a...
Autor článku: Hana Strejčková - 10. 11. 2013
recenze
70%
Publikace Profese tanečníka: mezi obdivem a odsouzením, vydaná nakladatelstvím AMU, předkládá pět samostatných hlubších studií, které se dotýkají různých aspektů taneční profese a nahlížejí na postavení tanečníků v historickém, kulturním a společenském kontextu.
Guaitoli, Maria Teresa: Římané. Poklady starobylých civilizací
Autor článku: Eva Stehlíková - 10. 4. 2007
recenze
Jeden z problémů této reprezentativní publikace vidím v tom, že nemá jasno, kdo je jejím adresátem. Pro odborníky je text povrchní, pro laiky je v něm plno nepříliš běžných a komplikovaných latinských výrazů, které nejsou vždy přeloženy nebo jsou včas vysvětleny...
Guenassia, Jean-Michel: Valčík stromů a nebe
Autor článku: Vendula Pazderová - 6. 7. 2018
recenze
60%
Co když van Gogh nespáchal sebevraždu? Jak se mohlo stát, že část jeho obrazů v Musée d’Orsay je padělek, a co když měl na konci života poměr s dcerou svého lékaře, doktora Gacheta, údajného obdivovatele impresionistů? Jean-Michel Guenassia předkládá lehce melodramatickou verzi posledních dvou měsíců umělcova života na pozadí věrohodně vykresleného fin de siècle.
Guillou, Jan: Norský dandy
Autor článku: Petra Hesová - 9. 12. 2014
recenze
70%
Jestliže první díl série Velké století představuje jakýsi technologický úvod a ideově se zaměřuje na lidské okouzlení vědeckým pokrokem, následující Norský dandy přichází s osobitým přehledem dějin umění a filozofie.
Háblová, Anna Beata: Nemísta měst
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 11. 2019
recenze
70%
Od skládek až po virtuální prostory. Tam všude hledá autorka prvky nepatřična coby známky složitosti života. Prochází některými netradičními městskými lokalitami a zkoumá, kolik nových možností existence nabízejí. A prokazuje přitom někdy i nemalou osobní odvahu.
Hánová, Markéta: Japonské dřevořezy a jejich sběratelé v českých...
Autor článku: Milan Valden - 3. 11. 2019
recenze
Vedle uměleckých výrobků keramiky a laku představují japonské malby a dřevořezy nejpočetnější sbírkové materiály japonského umění v Česku. Ilustracemi bohatě vybavená publikace Markéty Hánové podrobně mapuje české sbírky a představuje významné osobnosti, díky jejichž sběratelským zájmům se u nás řada japonských tisků dodnes zachovala ve velmi bohatém souboru.
Havlovec, Vojtěch: Linka č. 141
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 12. 2019
recenze
60%
Jaké mají na Černém Mostě posilovny? A můžou žít kozy v paneláku? Nadšenecká kniha o Černém Mostě, jejíž autoři ale svému sídlišti v rámci lokálního patriotismu poněkud nespravedlivě nadržují.
Havryliv, Tymofij: U šatach veresnja
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 19. 11. 2013
recenze
50%
Knížka je součástí edice PROčytannja (Očtení), která si klade za cíl zpracovávat v próze téma čtení, a to v nejrůznějších podobách. Havrylivova povídková sbírka obsahuje pět textů na dané téma.
Hečková, Michaela; Chabera, Matěj: 20000: O místech a lidech
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 5. 2019
recenze
60%
Kniha vypráví příběhy konkrétních staveb a projektů i s peripetiemi při jejich realizaci. A v souvislosti s tím si všímá, co to přineslo místní komunitě a jaká je v souvislosti s představenými projekty role „lokálních hrdinů“.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 11:
1
2
3
4
5
6
7