Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: umění, výtvarné umění, design, architektura
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Herbert, Zbigniew: Barbar v zahradě
Autor článku: Jarmila Horáková - 16. 5. 2010
recenze
Všechny tři svazky Herbertových esejů mají společného jmenovatele, a tím je určité historické období, kdy Řecko, Itálie, Francie a Holandsko byly zeměmi svobodných měst, která vytvářela výjimečně příznivé podmínky pro hospodářský rozvoj...
Herbert, Zbigniew: Zátiší s udidlem (in Opicirevue.cz)
Autor článku: Hana Zrno Vondrů - 28. 5. 2018
recenze
80%
Ve své druhé esejistické sbírce o dějinách umění se Zbigniew Herbert věnuje nizozemskému umění tzv. zlatého věku. Erudovaně interpretuje provařenou „tulipánománii“, ale i obrazy bezmála neznámých mistrů.
Hicks, Alistair: Průvodce světem současného umění
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 6. 3. 2018
recenze
70%
Chce-li člověk pozorovat, jak se svět točí, musí se sám hýbat. Londýnský kurátor a historik umění pozoruje především umělce a místa pro ně důležitá. Třebaže se geografický přístup jeví v globalizovaném světě jako ošidný pomocník, Alistair Hicks z něj jisté osvěživé úhly pohledu vytěžil.
Hicks, Alistair: Průvodce světem současného umění
Autor článku: Adéla Janíčková - 29. 5. 2018
recenze
60%
Alistair Hicks, donedávna kurátor Deutsche Bank, se pohybuje mezi zákulisím a periferními zákoutími světa umění, díky čemuž vytváří pestrý přehled mezinárodní tvorby. Jeho globální pohled je postavený na základech komerčních veletrhů a světových výstav. Zároveň odkrývá svou zkušenost přímého kontaktu s tvůrci a jejich kulturním kontextem. Z české scény zahrnul Dominika Langa. Hicksův průvodce světem umění slibuje nové směry 21. století, jaké aktuální myšlenky tedy nabízí?
Hildesheimer, Wolfgang: Marbot
Autor článku: Milan Valden - 16. 4. 2004
recenze
Kniha o Marbotovi od Wolfanga Hildesheimera je dokonalou nakladatelskou fikcí, skoro literárním podvrhem. Marbot je smyšlená postava a Hildesheimer na ní mohl mj. dokumentovat svůj přístup k historickým monografiím, kde požadoval nevynechávat také zákulisí života.
Hlavačka, Milan; Raška, Jakub (ed.): Symboly doby
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 12. 2019
recenze
70%
Od hloupého Honzy a fanzinů přes beton k píchacím hodinám. Soubor studií zkoumajících symbolickou dimenzi jevů a předmětů jen zdánlivě plochých a nezajímavých.
Hnyk, Petr: Tváře skal
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 6. 2016
recenze
70%
Kniha poskytuje bohatý barevný materiál, dokazující známou tezi E. Gombricha, že malíř nemaluje to, co vidí, nýbrž vidí to, co maluje. Shromážděné obrazové dokumenty mohou sloužit jako podklad k uměleckohistorickému výzkumu, ale rovněž jako podnět laickému čtenáři, aby onu jedinečnou oblast sám navštívil a udělal si tam svůj vlastní „obrázek“ sám.
Hodge, Susie: Proč je v umění tolik nahých lidí?
Autor článku: Kristýna Žáková - 29. 5. 2017
recenze
70%
Nebát se ptát a snažit se v obrazech číst příběhy – takové věci chce především mladé čtenáře naučit britská populárizátorka výtvarného umění. Knihu lze využít jako impuls k utváření vlastního názoru nejen na jednotlivá díla.
Hoch, Aleš (ed.): Svět středověkých her
Autor článku: Martin Liška - 16. 7. 2020
recenze
60%
Jak vypadala a z čeho se vyráběla středověká hrací kostka? Proč se nám dodnes dochovalo poměrně mnoho herních figurek a žetonů, ale jen málo herních plánů? Které hry byly tolerovány i pro duchovní? S čím si hráli středověcí kluci? Na tyto i řadu dalších otázek podává odpověď výstava Svět středověkých her a k ní vydaný knižní katalog.
Hochel, Marian; Pavlíková, Marta: Třináctá komnata Napoleonova
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 2. 2018
recenze
60%
Jak se vyvíjel obraz Napoleona v umění? Jak kolísala jeho podoba mezi válečníkem, státníkem a polobohem? Jak se proměňovala napoleonská symbolika? To zevrubně zkoumá publikace, jež je pro pochopení hluboké stopy, již slavný Korsičan zanechal v kulturních dějinách, nedocenitelná. V tomto smyslu jde o víc než o obrazový katalog.
Hojda, Zdeněk; Ottlová, Marta; Prahl, Roman (eds.): Světlo,...
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 3. 2018
recenze
60%
Jaké symbolické a metaforické konotace vzbuzovaly světlo a tma (a škála jejich proměn) u našich předků a jak inspirují dnešní odborníky na dané období, osvětluje sborník z dalšího plzeňského sympozia ke kultuře 19. století.
Hook, Philip: Snídaně u Sothebyho
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 9. 2015
recenze
70%
Kniha je vzdálena obecným filozofickým úvahám o objektivní estetické hodnotě, ale je zakotvena v tvrdé realitě aukčních síní. Charakterizuje ji čtivý, svěží a místy až prostořeký styl. Doporučit se tak dá právě těm, kteří se bojí občas těžko srozumitelného kunsthistorického a uměnovědného ptydepe.
Horák, Ondřej; Franta, Jiří: Proč obrazy nepotřebují názvy
Autor článku: Milena Šubrtová - 12. 2. 2015
recenze
90%
Knížka Ondřeje Horáka a Jiřího Franty Proč obrazy nepotřebují názvy prozrazuje svým titulem, že dětským čtenářům nechce nabízet učebnicové poučky z dějin umění, ale provokovat je vhodně položenými otázkami k hledání vlastních odpovědí. Při této výpravě do umělecké galerie se navíc nebudou nudit ani dospělí!
Horníčková, Kateřina; Šroněk, Michal (eds.): In puncto religionis....
Autor článku: Hana Strejčková - 29. 6. 2014
recenze
80%
Tematická monografie In puncto religionis. Konfesní dimenze předbělohorské kultury Čech a Moravy reflektuje nové pohledy a přístupy na kulturní projevy rozmanitých náboženských směrů, tehdy působících v geografickém okruhu Čech a Moravy. I když je značná část knihy věnována výtvarnému umění, obsahuje i cenný přesah do liturgické hudby, literární produkce a architektury.
Horváthová, Jana (ed.): Výtvarné umění. Sbírky Muzea romské...
Autor článku: Karolína Ryvolová - 15. 10. 2006
recenze
Pracovníci Muzea romské kultury v čele s ředitelkou Janou Horváthovou letos vydali katalog muzejních sbírek. Jeho směřování je především výtvarné, takže až na výjimky ilustrující prapůvod umělecké tvorby Romů zde čtenář nenajde ukázky řemesel ani tradičních krojů, i když v depozitáři jsou.
Houellebecq, Michel: La carte et le territoire (in HN)
Autor článku: Jovanka Šotolová - 6. 12. 2010
recenze
90%
Michel Houellebecq opět zazářil a překvapil. Tentokrát ale nevyvolal žádný skandál, naopak. Přichází s románem, jehož nominaci na prestižní literární cenu Prix Goncourt nikdo nezpochybňoval. Houellebecq měl čtenářů vždycky dost, čím to ale je, že najednou i kritika otočila a počítá ho mezi přední autory?
Houellebecq, Michel: La carte et le territoire (in LN)
Autor článku: Petr Fischer - 4. 12. 2010
recenze
Houellebecq ironizuje Houellebecqův sklon k alkoholu, zpustlost, všechno, co se po léta vyprávělo v magazínech, které živil skandálními historkami o perverzním životě; pochichtává se Houellebecqově ceně na literárním trhu...
Houellebecq, Michel: La carte et le territoire 1
Autor článku: Jovanka Šotolová - 7. 11. 2010
recenze
90%
Nejnovější román Michela Houellebecqa je velkým překvapením: pramálo se podobá předchozí autorově tvorbě. V knize, jíž bylo dnes uděleno prestižní ocenění, Prix Goncourt, Houellebecq vzdal roli toho, kdo musí šokovat a chce vyvolávat skandály. Ukazuje, že umí psát jinak.
Houellebecq, Michel: La carte et le territoire 2
Autor článku: Eva Fínková - 5. 12. 2010
recenze
80%
Letos na podzim vyšel Michelu Houellebecqovi román La carte et le territoire (Mapa a území) – a autor se konečně dočkal goncourtovského ocenění.
Hubatová-Vacková, Lada: Tiché revoluce uvnitř ornamentu
Autor článku: Jiří G. Růžička - 5. 11. 2012
recenze
80%
Tiché revoluce uvnitř ornamentu Lady Hubatové-Vackové jsou jednou z těch knih, k nimž se i po přečtení můžete vracet a s potěšením jimi listovat, a v tomto případě můžete i občas nějaký ten ornament využít.
Charney, Noah: Umění falzifikace: myšlení, motivy a metody padělatelských...
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 1. 2016
recenze
60%
Podle autora je potírání padělatelství důležité pro zachování skutečné historické paměti. Avšak metody znalců, majitelů galerií a aukčních síní líčí jako značně odstrašující. Jeho výprava do světa obchodování s uměním je tedy napínavá, čtivá a poučná, ale i nemálo deziluzivní.
Ibáñez, Raúl: Čtvrtý rozměr
Autor článku: Pavel Pecháček - 11. 2. 2018
recenze
80%
Minimálně od poloviny 19. století čtvrtý rozměr nepřestajně fascinuje a inspiruje matematiky, fyziky, spisovatele i malíře. Přes značnou popularitu celého fenoménu, již nyní přiživuje oblíbená strunová teorie, si nějaký ten čtyřrozměrný objekt dokáže představit skutečně málokdo. Za pokus to ale stojí, zvlášť je-li k dispozici svěží knižní průvodce čtyřrozměrnou říší se všemi jejími krásami i nesnázemi.
Ilčenko, Oles: Misto z chymeramy
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 23. 3. 2010
recenze
Rádobyhistorická freska z lepších časů Kyjeva začátku 20. století, kdy v něm tvořil a stavěl architekt polského původu Vladyslav Horodeckyj.
Ilčenko, Oles: Zbyrači tumaniv
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 12. 11. 2019
recenze
Oles Ilčenko se jako jeden z mála rodilých Kyjevanů dokáže vracet do dějin města, jež se velice změnilo poté, co za druhé světové války Rudá armáda podminovala jeho centrum v duchu hesla „po nás potopa“. Nejen obyvatelům Kyjeva se rozhodl poodkrýt některé zcela zapomenuté události a existující i již zmizelá místa a jejich genia loci.
Immrová, Monika; Mladičová, Iva: Socha 2 AVU 1990–2016
Autor článku: Adéla Janíčková - 3. 1. 2019
recenze
70%
Nová kniha o ateliéru abstraktní sochy na Akademii výtvarných umění sleduje odkaz našeho kulturního dědictví, který formovali významní umělci Hugo Demartini a Jindřich Zeithamml.
Inseminátor, almanach českého komiksu
Autor článku: Richard Klíčník - 18. 2. 2005
recenze
Inseminátor, zaujme pevnými deskami a kvalitou zpracování, aby taky ne, když na sebe podvědomě bere úlohu jakéhosi manifestu českého komiksu konce dvacátého a začátku nového století.
Jeleńska, Magdalena: Archistorie
Autor článku: Jitka Nešporová - 26. 11. 2020
recenze
80%
Na stovku originálních „profilů“ unikátních stavebních památek z celého světa a napříč epochami sestavila varšavská architektka nejen pro své čtyři děti. Vypráví o historických stavbách, které inspirovaly realizace novější, o emocích doprovázejících stavbu Eiffelovy věže, Opery v Sydney či Pyramidy v Louvru. A představuje i pozoruhodné architektonické objekty nového tisíciletí.
Ješkiljev, Volodymyr: Vteča majstra Pinzelja
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 12. 8. 2009
recenze
Nový román současného ukrajinského autora. Historická črta o posledních dnech života barokního sochaře Johanna Georga Pinsela.
Ježek, Vlastimil: Střepiny chobotnice aneb Národ sobě
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 3. 2009
recenze
Bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek vydal v den dvouletého výročí vyhlášení výsledků mezinárodní architektonické soutěže na budovu nové Národní knihovny knihu Střepiny chobotnice aneb Národ sobě.
Josl, Jan: Umění a péče o duši u Jana Patočky
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 24. 9. 2018
recenze
80%
Velkého českého filozofa a jeho celoživotní zájem o kulturu, umění, jazyk a řeč pozoruhodně přibližuje kniha, jež na první pohled vypadá jako bibliofilie.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 11:
1
2
3
4
5
6
7
8