Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: umění, výtvarné umění, design, architektura
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Kálidása: Šest ročních dob & Oblak poslem lásky
Autor článku: Irena Krasnická - 10. 8. 2007
recenze
Bibliofilie vydaná v roce 2005 nakladatelstvím Muzea Boskovicka a asociací jeho přátel PECTEN je holdem boskovickému rodáku profesoru Oldřichu Frišovi a kromě Ritusanháry (Šest ročních dob) obsahuje ještě skladbu Méghadúta (Oblak poslem lásky).
Kálidása: Šest ročních dob & Oblak poslem lásky
Autor článku: Ladislav Jurkovič - 18. 8. 2007
recenze
Kdo a jaký vlastně byl jeden z největších indických básníků staré doby, který nesl jméno Kalidása, jež v doslovném překladu znamená „Otrok bohyně Káli“?
Kalina, Pavel: Umění a mystika (1)
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 12. 2013
recenze
80%
I když by se k mnoha tématům v knize naznačeným dalo uvést i leccos dalšího, celkově si autor zaslouží ocenění za svoji odvahu pokusit se – byť nedokonale – vypovědět i to, co „nelze vyslovit“.
Kalina, Pavel: Umění a mystika (2)
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 4. 1. 2014
recenze
80%
Podle Gershoma Scholema, prvního profesora židovského mysticismu na Hebrejské univerzitě v Jeruzalémě, „neexistuje nějaká mystika vůbec, ale jen různé mystiky.“ Český kunhistorik Pavel Kalina se v novátorské knize Umění a mystika zaměřil vesměs na katolickou mystiku, a co je důležité, s ní spjaté umění. Zachycuje vizualizaci mystické zkušenosti, zejména vizí, do podoby iluminací v rukopisech (vybírá ty, které nejsou pouhou ilustrací, ale prostředkem k prohloubení mystického prožitku), malířských
Kaufmann, Hans; Wildegans, Rita: Van Goghovo ucho: Paul Gauguin...
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 2. 2. 2014
recenze
60%
Je součástí obecného povědomí, že si Vincent van Gogh uřízl ucho. Možná si část veřejnosti vybaví ve spojitosti se jménem nizozemského malíře ještě slunečnice, ale „ušní“ legenda o šíleném géniovi je známější. A opředená spoustou otázek. Uřízl si celé ucho, nebo jen ušní lalůček? Udělal to kvůli svatbě svého bratra Thea?
Kehlmann, Daniel: Já a Kaminski
Autor článku: Veronika Jičínská - 1. 6. 2003
recenze
Já a Kaminski je kousavá až zlá satira na kulturní provoz v současném výtvarném umění. V románu se zkříží osud dvou mužů, a oba přijdou o své iluze.
Kepartová, Jana: Římané a Evropa. Antické dědictví v evropské...
Autor článku: Jana Nechutová - 16. 1. 2006
recenze
V řadě učebních textů Univerzity Karlovy vydalo nakladatelství Karolinum užitečnou pomůcku Jany Kepartové. Knížka je podstatně rozšířenou verzí skripta Orbis Romanus et Latinus z roku 1997, má 298 stran oproti necelým devadesáti starší verze.
Kepartová, Jana: Římané a Evropa. Antické dědictví v evropské...
Autor článku: Ivana Koucká - 10. 4. 2007
recenze
Kniha Římané a Evropa však podává nejen přehled jednotlivých oblastí, v nichž vnímáme náš vztah k antice, ale zároveň poskytuje první vhled do problematiky antické kultury. Je tak výbornou pomůckou pro velmi široké spektrum uživatelů.
Kesner, Ladislav (ed.): Aby Warburg
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 6. 2018
recenze
70%
Telegram a telefon ničí kosmos: mytické myšlení vytváří v zápase o zduchovnění vztahu mezi člověkem a okolím posvátný prostor, který pod náporem chvilkových elektrických spojů hyne. Kniha představuje mimořádně inspirativního, světově proslulého, a v českém prostředí dosud spíše opomíjeného německého kunsthistorika, jednoho z géniů rané modernity.
Kitzler, Petr: Athletae Christi. Raně křesťanská hagiografie...
Autor článku: Iva Adámková - 22. 1. 2013
recenze
Pod obecně zvoleným titulem knihy, upravenou verzí doktorské disertace, Petr Kitzler předkládá zevrubnou analýzu slavného martyrologického textu Umučení svatých Perpetuy a Felicity (Passio sanctarum Perpetuae et Felicitatis).
Klečka, Jiří: Pět ročních období
Autor článku: Olga Słowik - 27. 11. 2019
recenze
50%
V nakladatelství Vyšehrad, v edici Tvář, která představuje nové české autory, vyšla románová prvotina Jiřího Klečky. Její vypravěč Filip, svou obyčejností trochu sympatický, občas vzbuzující soucit, ale ještě častěji rozčilení, se vyrovnává se smrtí milované manželky Sylvie. Nejedná se však o psychologické drama, spíš o pokus prolomit hranici mezi psychologizujícím románem a žánrovou literaturou.
Klein, Zach: Cabin Porn: Chaty na konci světa
Autor článku: Matěj Matela - 1. 8. 2018
recenze
90%
Kdo z nás občas nepocítí nutkavou touhu postavit si v hloubi divočiny, někde daleko od lidí svůj vlastní skromný příbytek, mezi jehož hrubě tesanými stěnami bychom slyšeli jen ševelení listů, stékající kapky vody a své myšlenky? Cílem obrazové publikace, představující nejpozoruhodnější chaty, chýše a boudy celého světa, je ukázat, že tento sen si může splnit každý, jen je k tomu zapotřebí pevná vůle, pozitivní vztah k fyzické práci a láska k přírodě.
Kleon, Austin: Kraď jako umělec: 10 věcí, které ti nikdo neřekl...
Autor článku: Daniel Hlas - 8. 11. 2014
recenze
60%
Vystoupit z davu a vyniknout se podaří jen tomu, kdo je originální. Austin Kleon prozrazuje bezmála deset triků, jak na to.
Klimeš, Ondřej a kol.: Kulturní diplomacie Číny a její regionální...
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 5. 2019
recenze
60%
Kniha v několika dílčích sondách sleduje oficiální čínskou propagandu prováděnou pod pláštíkem prezentace údajně svobodné umělecké tvorby. Je otázka, jestli je toto úsilí tak neúspěšné, jak autoři tvrdí. Každopádně je nutné tuto činnost kriticky sledovat a snažit se rozeznávat její skryté cíle.
Knobloch, Iva; Vondráček, Radim (eds.): Design v českých zemích...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 4. 2017
recenze
70%
Vlivný sjednocovatel moderní i postmoderní kultury; zprostředkovatel mezi materiální každodenností a uměním; magnet na bezpečné vzpomínky; zdánlivě nezáludný jev. Design.
Komendová, Jitka (ed.): Haličsko-volyňský letopis
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 7. 1. 2011
recenze
100%
Po delší době u nás vychází významné dílo staré východoslovanské kultury, Haličsko-volyňský letopis (pojednává o době mezi lety 1201–1292).
Kompaníková, Monika: Na sútoku
Autor článku: Katarína Labudová - 4. 11. 2016
recenze
Na sútoku je ďalšia kniha Moniky Kompaníkovej, ktorá nás prenesie do krajiny detstva. Avšak detstvo v Kompaníkovej knihách je nedetsky úzkostlivé a previnilo smutné. Strohý jazyk vykresľuje chlad a nemožnosť citov a komunikácie medzi dcérami a otcami.
Konečný, Lubomír; Rollová, Anna; Švácha, Rostislav (eds.): Od...
Autor článku: Hana Strejčková - 23. 3. 2014
recenze
90%
Kolektivní publikace Od kabaly k Titaniku prezentuje různorodost a rozmanitost zájmů dnešních dějin umění. Nabízí deset odlišných studií od deseti autorů různých generací na velmi rozlišná témata.
Kononenko, Jevhenija: Žertva zabutoho majstra
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 8. 10. 2007
recenze
Nová, zatím poslední kniha současné ukrajinské autorky Jevhenije Kononeko. Silně připomíná knihy Dana Browna. Děj se odehrává na západní Ukrajině, kde ukrajinská žena s francouzským mužem pátrají po starém traktátu barokního sochaře.
Koubská, Vlasta a kol.: Divadelní kostým / Theatre Costume
Autor článku: Hana Strejčková - 7. 4. 2014
recenze
60%
Na první pohled titul nové publikace Divadelní kostým může evokovat encyklopedicky laděný přehled či výpravnou publikaci, jejichž cílem je obsáhnout problematiku divadelního kostýmu v celé šíři. Podtitul Absolventi „Tröstrovy katedry“ scénografie DAMU první domněnku vyvrací a téma zužuje. I přesto až první řádky Vlasty Koubské čtenáři nastíní, že jde o zajímavě, byť stručně pojatý pohled na vývoj určitého typu divadelního kostýmu.
Králík, Jan: Za ohradou snů: Motorové opojení Kamila Lhotáka
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 11. 2016
recenze
90%
Kniha novináře Jana Králíka přináší rozhovor s výtvarníkem Kamilem Lhotákem, který se týká jeho lásky k motocyklům, jízdním kolům a automobilům. Rukopis, považovaný za ztracený, kdysi vycházel ve zkrácené verzi časopisecky. Lhotákovo vyprávění o jeho „motorovém opojení“ nadchne milovníky starých časů a ty, kteří se zabývají historií přelomu 19. a 20. století.
Kratochvil, Jiří: Slib 1
Autor článku: Pavla Jumrová - 18. 7. 2009
recenze
Kratochvilův román je záměrnou aluzí na Dürrenmattovu novelu Slib s podtitulem „rekviem na kriminální román“. V Dürrenmattově novele slíbí detektiv matce zavražděného děvčátka, že dopadne vraha. U Kratochvila se architekt Kamil Modráček zaváže, že pomstí smrt své sestry.
Kratochvil, Jiří: Slib 2
Autor článku: Vítek Schmarc - 18. 7. 2009
recenze
Nový román Jiřího Kratochvila nese podtitul „rekviem za léta padesátá“, což by mohlo sugerovat další tryznu za oběti komunistické mašinérie. Slib se však místo toho zručně pohybuje na pomezí tragédie a grotesky.
Kropáček, Luboš: Na cestě k porozumění Orientu a Africe
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 6. 10. 2018
recenze
90%
Luboš Kropáček se ani v současné tíživé situaci islámu a jeho vyznavačů nevzdal role zprostředkovatele dialogu mezi křesťanstvím a islámem.
Kroutvor, Josef: Chvály, pocty i rozpaky (in Respekt)
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 11. 2015
recenze
80%
Mnozí vědci dnes rozvíjejí koncept „vtělené kognice“. Kroutvor sice příslušné autory necituje, ale většina jeho úvah vychází z podobných premis. Medituje tedy například nad fyzickým kontaktem člověka s obyčejnou lopatou. Ta je pro něj nikoli pouhým neosobním předmětem k vykonání nějakého úkolu, ale organickou součástí vnitřního světa či partnerem k tichému dialogu.
Kroutvor, Josef: Poletování jednoho ptáčka
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 9. 2019
recenze
80%
Chrostík, který kolem sebe buduje schránku z úlomků a smetí, obaluje se textem. Takto charakterizuje kunsthistorik Kroutvor ve skvělé bilanční knize sám sebe. Vzpomíná neokázale a civilně, ale poutavě a s hlubokým ponorem.
Kuča, Karel: Dřevěné a polodřevěné kostely a zvonice České republiky
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 9. 2015
recenze
70%
Je velkou autorovou zásluhou, že k těmto stavbám, dýchajícím zvláštní atmosférou, přitahuje zaslouženou pozornost čtenářů a že je současně rehabilituje. Do knihy jsou přitom zahrnuty nejen tradiční stavby české a moravské, ale rovněž některé více či méně cizokrajné. Ti, kteří touží po exotice a nechtějí či nemohou cestovat příliš daleko, v ní tak naleznou i tipy, jak i u nás poznat a prožít malý kousek Balkánu či Skandinávie.
Kushner, Marc: Budoucnost architektury ve 100 budovách
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 10. 2016
recenze
80%
Nápadité nejsou jen stavby, které publikace prezentuje, ale i způsob, jímž to dělá. Nenajdeme v ní geometrické nákresy ani technické parametry, pouze barevné vizualizace s krátkým textem. Komentář vždy hutně, stručně, ale i hravě a poeticky shrnuje, v čem spočívá význam daného objektu.
Lakčević, Zvonko: Varešky pre partizánov
Autor článku: Veronika Cosculluela - 27. 1. 2014
recenze
Kuchárska kniha s kresbami a maľbami slovenských výtvarníkov je celá zvláštna a tým tak trochu aj zaujímavá. Lakšević k veľmi jednoduchým, základným receptom kuchyne bývalej Juhoslávie pridáva svoje roztrúsené spomienky, ktoré sa s varením a s jeho rodnou krajinou spájajú.
Láníková, Kristina: Pomlčka v těle
Autor článku: Aleš Misař - 19. 8. 2015
recenze
Ve své druhé básnické sbírce nechává autorka vzájemně se prostupovat organickou hmotu a neživé předměty, respektive tkáň živou a textovou. Pozorujeme snahu zabydlet se ve vlastním těle, vyplnit je do poslední buňky, scelit a přijmout.
předchozí strana
další strana
Strana 5 / 11:
1
2
3
4
5
6
7
8
9