Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: upír, démon, vlkodlak
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Alt, Krisztián; Szeghalmi, Vavřinec (ed.): Listy ze světa stínů
Autor článku: Táňa Mohelníková - 8. 1. 2016
recenze
80%
Netradičně pojaté dílo maďarského autora (kterého, to už musí čtenář zjistit sám) tematizuje tajemnou atmosféru Užhorodu a jeho okolí v období první poloviny 19. století. Díky dopisům jistého lékaře Szeghalmiho je čtenáři nabídnuta možnost přenést se do hororového světa hemžícího se duchy, vlkodlaky či zaříkávači a svojí originální poetikou a jazykem simuluje dílo dobu, kdy ještě nadpřirozeno tvořilo nedílnou součást lidských životů.
Benson, A. C.; Benson, E. F., Benson, R. H.: Muži, kteří zašli...
Autor článku: Pavel Pecháček - 14. 3. 2017
recenze
70%
Ojedinělý soubor se snaží podat ucelený pohled na dílo bratrů Bensonových, tří autorů, kteří se potýkali s démony v osobním životě i ve svých povídkách. I přesto, že se každý z nich vydal docela jinou cestou, něco temného jejich tvorbu neúprosně spojuje.
Brett, Peter V.: Pouštní Kopí
Autor článku: Roman Lipčík - 19. 4. 2011
recenze
30%
Až napřesrok vyjde v USA třetí, údajně prý závěrečný díl Brettovy fantasy série Démon, lze mít za jisté, že do roka ho tu máme v českém překladu. To je o mnoho jistější než to, zda v autorových rukou původně zamýšlená trilogie nevzkypí do tetra-, penta- či ještě vyšší -logie, jak už nyní, po vydání tohoto druhého dílu, navzdory původnímu slibu nevylučuje.
Brubaker, Ed; Phillips, Sean: Fatale: Modlitba za déšť
Autor článku: Pavel Mandys - 15. 8. 2020
recenze
60%
Po povídkovém svazku se čtvrté pokračování hororové série vrací k ústřednímu příběhu, který dospěl na počátek devadesátých let. V centru děje je tentokrát grunge kapela.
Carreau, Nicolas: Skutečné životy hrdinů
Autor článku: Klára Soukupová - 9. 7. 2020
recenze
60%
Proč by nás měly zajímat předobrazy slavných románových postav? Předčí literatura život, nebo je realita pestřejší? Francouzský novinář a literární publicista Nicolas Carreu se pustil do pátrání po tajných i přiznaných inspiračních zdrojích kanonických děl.
Fárová, Lenka; Parente-Čapková, Viola; Dlask, Jan (eds.): Lesní...
Autor článku: Michal Švec - 1. 11. 2016
recenze
70%
Výbor sedmi povídek etablovaných finských autorů Lesní lišky a jiné znepokojivé příběhy dokazuje, že fantastická literatura je v posledních desetiletích pevně zakořeněná i ve Finsku, není-li tato země na evropském Severu dokonce její výspou.
Golden, Christopher, Mignola, Mike: Baltimore
Autor článku: Roman Lipčík - 7. 11. 2011
recenze
60%
Upíři – přesněji vampýři – jsou v tomto ilustrovaném románu opět takoví, jací mají být. Žádný anemický emo adolescent, ale krvelačná havěť, klasické mrchožroutské bestie proměňující se v netopýry.
Golden, Christopher; Mignola, Mike; Stenbeck, Ben: Baltimore:...
Autor článku: Pavel Mandys - 17. 2. 2018
recenze
50%
Kdo od série Baltimore čeká nového Hellboye, bude asi zklamaný. Ale fanoušci upírských příběhů a akčních hororů budou spokojeni se zajímavě rozehraným příběhem i podařenou variací na Mignolovu kresbu.
Grubhoffer, Václav: Zdánlivá smrt
Autor článku: Jan Jaroš - 17. 4. 2018
recenze
70%
Lidstvo odjakživa provázel strach, že nebožtík obživne a vrátí se mezi živé, aby jim škodil. Ještě větší obavy však vyvolávala možnost, že pochován bude člověk jen zdánlivě mrtvý. O děsu z pohřbení zaživa, o snahách takovému nedopatření zabránit, ale i o uměleckém zpodobnění tohoto fenoménu píše historik Václav Grubhoffer.
Hearn, Lafcadio: Kaidany / Japonské příběhy
Autor článku: Alena Adámková - 17. 5. 2003
recenze
Pohled do tajuplného světa japonských strašidel, strašidelných zjevení a rozmanitých duchů, nám ve svém díle přibližují spisovatelé, kteří po celém Japonsku nasbírali, či znovuobjevili podivné příběhy - kaidany, jež se většinou tradovaly z generace na generaci nebo byly zapsány ve starých sbírkách.
Herec, Ondrej: Netvor – Od Frankensteina po Terminátora
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 6. 2015
recenze
80%
Příběhy o netvorech, na kterých si vyjasňujeme temné sklony nás samotných a jejichž prostřednictvím se s nimi vyrovnáváme, budou vznikat i nadále. Literární vědci a kulturní teoretikové, kteří se zabývají jejich interpretací, tak jistě nepřijdou o přísun nového materiálu k analýze. Způsob, jakým ji provádí Herec, se dá označit za poučený, vynalézavý a intelektuálně podnětný.
Hill, Joe: Vánoční říše
Autor článku: Boris Hokr - 10. 3. 2014
recenze
70%
Horor o fantomovi, který zabíjí rodiče a unáší jejich děti do zdánlivě idylického světa věčných Vánoc, je prvním rozsáhlým románem Joe Hilla, u jehož jména se stále ještě objevuje, že jde o syna Stephena Kinga. Vánoční říše ukazuje, že Hill oslovuje trochu jinou generaci čtenářů: nerdy a geeky a jejich prožívání světa skrze popkulturu.
Hrabal, Jiří (ed.): Polidštěné zvíře
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 4. 2018
recenze
60%
Jak při definování člověka používáme zvířata či bájné bytosti? Kolektivní monografie Polidštěné zvíře je přes nevyrovnanost příspěvků průkopnické dílo v oboru animal studies, problematiku přibližuje jak v teoretické rovině, tak interpretací konkrétních textů.
Iwasaki, Fernando: Pohřební výbavička
Autor článku: Markéta Šimková - 5. 10. 2018
recenze
60%
Takový příběh se může stát každému: v 99 mikropovídkách peruánského spisovatele Iwasakiho vystupují vrazi, upíři, vlkodlaci, krvelačné jeptišky, duchové, mytická stvoření… a taky děti. Zavedou nás do opuštěných chátrajících domů, k osiřelým benzinovým pumpám, na liduprázdné dálnice, do pohřebních síní, klášterů, nemocnic, ale často i do obyčejných domovů vcelku běžných lidí.
Joshi, S. T. (ed.): Černá křídla Cthulhu
Autor článku: Boris Hokr - 28. 7. 2015
recenze
80%
Nejvýznamnější znalec díla H. P. Lovecrafta sestavil antologii povídek, které se dílem amerického hororového klasika inspirovaly. Sice se obešel bez největších hvězd žánru, avšak sestavil rozmanitou kolekci nadprůměrných povídek, která se v USA už dočkala dvou pokračování.
Joshi, S. T. (ed.): Černá křídla Cthulhu 2
Autor článku: Boris Hokr - 29. 4. 2016
recenze
70%
Další soubor hororových (ale i odlehčených) povídek inspirovaných klasikou od H. P. Lovecrafta ukazuje, že tato linie je vitální i mezi současnými autory. U nás neznámí autoři přitom k lovecraftovským motivům a postupům přistupují značně originálně; přičemž je invenčně zasazují do současnosti.
Kopřiva, Štěpán: Asfalt (in Týden)
Autor článku: Pavel Mandys - 23. 6. 2015
recenze
Jaký příběh by mohl působit nejzvrhleji, nejkrvavěji, nejbrutálněji a vůbec tak, aby co nejvíce vyděsil učitelku literatury? Co takhle masakr v samotném pekle?
Lindqvist, John Ajvide: Ať vejde ten pravý
Autor článku: Roman Lipčík - 26. 1. 2011
recenze
60%
Skoro by to bylo na komparativní recenzi, kdybych se byl prokousal Stmíváním Stephenie Meyerové dál než na cca 40. stránku a pak se jím prolistoval kvapíkem kombinovaným se skočnou a doprovázeným zprvu tichým a pak už hodně hlasitým láteřením.
Lindqvist, John Ajvide: Ať vejde ten pravý (in Respekt)
Autor článku: Helena Stiessová - 10. 3. 2011
recenze
80%
Oskar má problém. Spolužáci ze školy ho šikanují a dvanáctiletý obtloustlý kluk může jen snít, jaké by to bylo vrazit třeba do svých trýznitelů nůž a otočit jím v ráně. Ale ani Oskarova bujná morbidní fantazie neobsáhne to, co se chystá udeřit na stockholmské sídliště, kde Oskar bydlí.
Linzey, Andrew: Teologie zvířat (in Respekt)
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 6. 2018
recenze
70%
Mezi teology, kteří se zabývají vztahem lidí ke zvířatům, zaujímá významné místo anglikánský kněz Andrew Linzey. Jeho kniha Teologie zvířat je sice například v oblasti genetického inženýrství sporná, celkově však ukazuje přívětivější, otevřenější a soucitnější tvář soudobého křesťanství.
Luffer, Jan: Katalog českých démonologických pověstí
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 10. 2014
recenze
80%
Jak se nejčastěji chová vodník, čarodějnice, klekánice nebo vodní panna? Když je potkáme, je lepší se pokřižovat, anebo klít? Jan Luffer prozrazuje, jaké informace na toto téma našel v několika tisících lidových pověstí.
Meyer, Stephenie: Krátký druhý život Bree Tannerové
Autor článku: Ivo Fencl - 21. 7. 2010
recenze
Tuto knihu jistě můžete označit i za pátý díl slavné Meyerové ságy, ale fakticky jde o odbočku, o sto osmdesát stran dlouhou prózu odvyprávěnou jednou z "čerstvých" upírek.
Montague, Charlotte: Upíři. Kompletní průvodce upíří mytologií
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 8. 2014
recenze
60%
Ve srovnání s podobně tematicky zaměřenými publikacemi patří Upíři od Charlotte Montagueové k tomu lepšímu. Nevnucují čtenářům jednu tezi, ale seznamují je s množstvím teorií a přístupů a dávají jim na vybranou. Kniha popravdě nepostihuje úplně všechny varianty současného upírského mýtu, ale to by stejně byl úkol těžko splnitelný…
Newman, Kim: Anno Dracula
Autor článku: Boris Hokr - 21. 7. 2015
recenze
70%
Dracula porazil Van Helsinga a ovládl Londýn, Velkou Británii a vlastně celý svět. To je výchozí situace románu britského autora, který si libuje v hromadění odkazů na známá i obskurní díla popkultury spojená jednak s viktoriánskou Británií a jednak s upířím mýtem.
Penzler, Otto (ed.): Z upířích archivů I, II
Autor článku: Roman Lipčík - 1. 5. 2011
recenze
70%
Jde patrně o nejúplnější sbírku povídek o upírech, jaká kdy vyšla, jak se chlubí originální podtitul. Je jich tam na bezmála 1440 stranách přes osmdesát.
Powers, Tim: Silou svého zraku
Autor článku: Boris Hokr - 14. 12. 2011
recenze
60%
Román renomovaného amerického autora vypráví o lékaři, který po obvinění, že o svatební noci brutálně zavraždil svou ženu, prchá z viktoriánské Anglie. Zaplete se se slavnými básníky své doby (Keats, Byron, Shelley). A odhalí, že za jeho trápení může lamie – upíří bytost.
Todorov, Tzvetan: Úvod do fantastické literatury
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 6. 2011
recenze
80%
Úvod do fantastické literatury je jednou z nejvýznamnějších raných prací Tzvetana Todorova, francouzského literárního vědce bulharského původu, jenž patří mezi ústřední osobnosti francouzského strukturalismu druhé poloviny 20. století.
Townsend, Jessica: Nikdyuš
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 25. 10. 2018
recenze
70%
Pokud máte chuť podívat se do okouzlujícího hotelu, kde potkáte mluvící maxikočku, upířího trpaslíka nebo pokoj plný ožívajících stínů, můžete se tam vydat společně s knihou Nikdyuš. Průvodce vám bude dělat Morrigan, jedenáctiletá prokletá dívka, která má před sebou čtyři zkoušky do výjimečné Divinské společnosti.
Vynnyčuk, Jurij: Příběhy z Haliče 2
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 3. 10. 2003
recenze
Recenze českého vydání výběru z haličských příběhů současného ukrajinského spisovatele Jurije Vynnyčuka
Žamboch, Miroslav: In Nomine Sanguinis
Autor článku: Boris Hokr - 3. 12. 2014
recenze
40%
O Georgi Fredericksonovi se ví, že je skvělý voják, který toho dokázal přežít hodně. Že je vlkodlak, ví jen on a hrstka jeho příbuzných v okolí Frenštátu pod Radhoštěm. A hrdina přezdívaný Rys se právě sem musí vrátit, protože tu beze stopy zmizelo několik rodin.
další strana
Strana 1 / 2:
1
2