Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: utopie
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Aínsa, Fernando: Vzkříšení utopie
Autor článku: Anna Tkáčová - 13. 4. 2007
recenze
Esej Vzkříšení utopie představuje první setkání českých čtenářů s dílem uruguayského spisovatele a esejisty Fernanda Aínsy.
Anyuru, Johannes: De kommer att drunkna i sina mödrars tårar
Autor článku: Marie Voslářová - 3. 12. 2018
recenze
O švédském románu, jehož název lze přeložit jako „Utopí se v slzách svých matek“, se nepíše lehce. Tématem jsou palčivé otázky dneška, zejména současné a budoucí vztahy mezi muslimy a nemuslimy a strach z proměn západního světa. V roce 2017 kniha získala prestižní švédskou Augustovu cenu.
Bauman, Zygmunt; Donskis, Leonidas: Tekuté zlo
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 2. 2019
recenze
60%
Kniha slavného sociologa a litevského filozofa je napsána brilantní, esejisticko-dialogickou formou a obsahuje řadu podnětných postřehů. Některé její soudy jsou však možná příliš paušalizující či přehnaně alarmistické.
Budil, Ivo T.: Spiritualismus a odvrácená strana přírody
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 5. 2018
recenze
60%
„Duchařské“ téma této knihy je typicky interdisciplinární: víra v nábytek, jež na dotazy adresované mrtvým odpovídal ukláněním a údery nohou do podlahy, zasáhla zejména v druhé polovině 19. století do politiky, přírodních věd, náboženství i kultury. To autor nevyužil bezezbytku, ale i tak vznikl nevšední a pestrý průvodce po významné kapitole duchovních dějin, jež bývá vědci opomíjena či vysmívána.
Buysser, Pieter De: Řezači kamene
Autor článku: Magda van Duijkeren Hrabová - 12. 11. 2016
recenze
70%
Románový debut vlámského divadelníka Pietera De Buyssera tematicky navazuje na jeho inscenace (známé i z pražského Divadla Archa). Zabývá se myšlenkovými koncepty širšího významu, jako jsou utopie, fundamentalismus, postideologická společnost, mýtus, potřeba i kritika ideologie.
Cimpoeşu, Petru: Christina Domestica a lovci duší
Autor článku: Jarmila Horáková - 27. 5. 2009
recenze
Před dvěma lety získal český překlad satirického románu Simion Výtažník rumunského spisovatele Petra Cimpoeşa prestižní ocenění Magnesia Litera. Nyní se českému čtenáři dostává do rukou jeho další románový opus z roku 2006 Christina Domestica a lovci duší ve vynikajícím překladu Jiřího Našince. Kniha je navíc pěkně graficky vypravena a doplněna velmi zdařilými ilustracemi Zdeňka Netopila.
Duteurtre, Benoît: Šťastné město
Autor článku: Jovanka Šotolová - 22. 6. 2018
recenze
60%
O tom, jak může dopadnout privatizace celé městské čtvrti, prý francouzský spisovatel a muzikolog Benoît Duteurtre začal přemýšlet při pobytu v Praze. Jeho vizi nechybí humor, něco cynismu a ironie, je kritická až jízlivá. Postrádá snad jen větší nadhled: kde udělal vypravěč chybu? A mohl si vůbec vybrat správnou cestu? Může být město šťastné?
Eco, Umberto: Dějiny legendárních zemí a míst
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 7. 11. 2013
recenze
80%
Během staletí se svět zaplnil bájnými místy a zeměmi, v jejichž existenci lidé věřili a někdy v ně věříme dodnes. Kdysi mohly skutečně existovat, jako legendární Atlantida, nebo také ne, ale víra v ně byla skutečná: řada dobrodruhů se vydala hledat např. říši královny ze Sáby. To, co je na těchto přeludech skutečné, odkrývá ve své nové knize Dějiny legendárních zemí a míst Umberto Eco.
Eco, Umberto: Dějiny legendárních zemí a míst (in LtN)
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 11. 2013
recenze
90%
Eco má jistě pravdu, že vymyšlené krajiny, o kterých píše, se staly „pravdivou součástí reality světa našich představ“ a mají velmi reálnou sílu, jsou obdařeny mocí nadchnout, snít, dojmout, chtít objevovat, modlit se, pomáhat druhým, ale i chorobně utíkat od reality, či ji naopak od základu měnit a ve jménu zcela nového budoucího světa ničit a vraždit. Čím více si to budeme uvědomovat, tím lépe.
Fabian, Robert: Valkýry
Autor článku: Boris Hokr - 13. 11. 2018
recenze
70%
Kniha dvou „kratších“ textů tentokrát není nijak propojena se světem autorových populárních Mariňáků. Přímočaré akční historky osloví především příznivce klasických revenge příběhů sedmdesátých let.
Fasora, Lukáš; Hanuš, Jiří; Nečasová, Denisa a kol.: Svůdnost...
Autor článku: Bohumil Melichar - 26. 8. 2018
recenze
70%
Představitelé evropských politických režimů první poloviny dvacátého století postavených na vizi silného kolektivního aktéra se neodvratně dostali k otázce, jak by měla vypadat nejmenší jednotka třídy, rasy či národa, totiž jednotlivec.
Furet, François: Minulost jedné iluze
Autor článku: Jan Jaroš - 31. 1. 2019
recenze
70%
Idea komunismu byla mimořádně svůdná. Oslovovala prosté dělníky i vzdělané vrstvy, její stoupenci horovali pro rovnost všech lidí, chtěli odstranit vykořisťování člověka člověkem, hlásali, že nastolí sociální rovnost a zamezí válkám. Mnozí zahraniční intelektuálové a umělci ji svým věhlasem zaštiťovali a dodávali jí zdání hodnověrnosti. Jen někteří však ze svého poblouznění procitli, tak jako autor knihy François Furet.
Høeg, Peter: Den stille Pige
Autor článku: Helena Březinová - 9. 12. 2006
recenze
Na nový Høegův počin se napjatě čekalo celých deset let od chvíle, kdy spatřil světlo světa jeho předchozí román Žena a opičák (1996), který kritika takřka jednohlasně strhala.
Hakl, Emil: Umina verze
Autor článku: Marek Lollok - 18. 1. 2017
recenze
70%
Jádrem zápletky Haklova románu je stvoření umělého člověka, konkrétně ženy jménem Uma, a její následná výchova, nakonec ústící až v její sebe-uvědomění, emancipaci, ale i finální tragický konec.
Hakl, Emil: Umina verze
Autor článku: Jaroslav Soukup - 8. 2. 2017
recenze
80%
Ve své nejnovější próze zůstává Hakl věrný postupům, tématům a typům postav, které čtenáři znají z jeho předchozích knih. A současně překvapuje samozřejmostí, s níž do toho všeho dokázal zasadit zcela nesamozřejmý motiv.
Hampl, Petr: O mravencích a lidech
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 3. 2018
recenze
80%
Jak se proměňoval obraz mravenců od pilných rolníků přes socialisty, fašisty a manažery až k počítačovým sítím? Zastánci tvrdého scientistického přístupu by knihu O mravencích a lidech možná ani neměli otevírat, ti, kdo připouštějí určitý aspekt hravosti, nahodilosti i sebeprojekce přítomný v našem poznávání světa, ji snad budou číst s chutí a užitkem.
Horvat, Srećko: Radikalita lásky
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 9. 2018
recenze
50%
Pro průměrného čtenáře bude zřejmě těžké proniknout do Horvatova myšlenkového světa. Že jsou četní revolucionáři v soukromí citliví a hodní lidé schopní rodinným příslušníkům projevovat vřelé a láskyplné city, je velmi dobře představitelné, ale jejich obětem, podobně citlivým a toužícím po lásce, to bývá málo platné.
Hošek, Pavel: Je to náš příběh
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 19. 11. 2018
recenze
90%
Téma národa a vlastenectví se v posledních letech stalo hojně diskutovaným v odborné obci, v politice i v běžných hovorech občanů. Co národ a češství vlastně jsou a jak o jejich duchovních a kulturních tradicích smýšlet v roce 2018?
Hübl, Ondřej: Hod mrtvou labutí
Autor článku: Marek Jančík - 17. 10. 2018
recenze
70%
Nakladatelství Druhé město v rámci Velkého knižního čtvrtku vydává debut Ondřeje Hübla Hod mrtvou labutí. V převážně satirických příbězích se v něm se svým osudem utkávají pražští hipsteři, manipulativní režiséři, povýšenečtí umělci a především frustrovaní jedinci, jejichž nanicovaté životy plují stokou falešného pocitu vlastní výjimečnosti. Autorův nabroušený vtip osciluje mezi přímočařejší parodií a důmyslněji utkanou sítí společenských vztahů, z nichž jen málokdo vyvázne živý.
Hůlová, Petra: Stručné dějiny Hnutí
Autor článku: Daniel Mukner - 25. 4. 2018
recenze
60%
Po čtyřleté odmlce, na niž u autorky nejsme zvyklí, přichází Petra Hůlová s novou prózou. V té si jedna z nejčtenějších českých spisovatelek vzala na paškál další palčivé společenské téma. Tentokrát feminismus. Stručné dějiny Hnutí představují dystopickou budoucnost, v níž vládne totalizující systém založený a vedený ženami, jejichž cílem je vymýtit u mužů i ty poslední zbytky sexuální přirozenosti.
Hülswitt, Tobias; Brinzanik, Roman: Budeme žít věčně?...
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 1. 2013
recenze
60%
Jestliže skeptici v knize promlouvají umírněně, optimisté svým vizím popouštějí uzdu neomezeně a v tom je kniha výrazně technooptimisticky vychýlená. Co se týká plánované lidské nesmrtelnosti, tu by podle mne technologové měli raději přenechat tradičním náboženstvím. Ovšem příprava nato, že budeme moci mít jednou více končetin, než máme dnes, se nám možná bude hodit, a proto stojí za to o ní už teď alespoň uvažovat.
Christov, Boris: Mrtvolné skvrny
Autor článku: Jakub Mikulecký - 31. 10. 2018
studie
Antiutopistická novela Mrtvolné skvrny je klíčová „šuplíková“ próza Borise Christova o životě a existenci v strukturách totalitního režimu. Příběh mladého básníka se odehrává ve fiktivním Etonu, který na jedné straně připomíná dystopické světy z kanonických děl světové literatury, na druhé straně je v lecčems jiný a neopakovatelný. V každém případě je tato výrazně lyrizovaná novela Borise Christova pozoruhodný text současné bulharské literatury.
Judt, Tony: Falešné ideje, cizí krev
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 8. 2018
recenze
70%
Britský historik připomíná, že intelektuálové rozhodně nemají patent na neomylnost. Kritickou sondu tentokrát spustil do myšlení generace francouzských intelektuálů, publicistů a spisovatelů, jež byla silně zasažena vírou v komunismus.
Kahuda, Václav: Bytost
Autor článku: Marek Jančík - 2. 5. 2018
recenze
80%
Nový román Václava Kahudy Bytost tematicky do značné míry navazuje na jeho předchozí rozsáhlý román Vítr, tma, přítomnost. Přesto se jedná o zásadně odlišný text, neboť autor tentokrát nepopisuje přítomnost, ale zaměřuje se na svéráznou predikci naší blízké budoucnosti roku 2080.
Koestler, Arthur: Neviditelné písmo
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 9. 2018
recenze
80%
Druhý díl pamětí proslulého novináře, spisovatele a myslitele nabízí i pohled za kulisy, do vnitřního světa komunistických institucí, kde hybnou silou bylo často nepřátelství a soupeření mezi sekcemi téhož úřadu. A pozoruhodný je především pohled do vlastní mysli komunistického „odpadlíka“.
Middleton, Nick: Atlas zemí, které neexistují
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 1. 2017
recenze
70%
Autorovy úvahy nad tím, jestli jsou státy ve své současné běžné podobě jedinou legitimní formou uspořádání světa, jsou podnětné, ale mohou být i nebezpečné. Je totiž něco jiného, když chtějí hranice volně překračovat či rušit liberální světoobčané, teroristé útočící na liberální hodnoty, nebo neoznačení ozbrojenci vyskytnuvší se na cizím území, které pak zabírají ve prospěch své velmoci.
Miketa, Kamil: Smart revoluce
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 4. 2018
recenze
60%
Technologie, které již byly vyvinuty, zatím se však plně nevyužívají, autor zasazuje do každodenního života v jednom utopickém městě.
Müller, Ondřej; Walica, Rostislav; Neff, Ondřej: Podivuhodný...
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 2. 11. 2018
recenze
90%
Verneovskou tvorbu předního českého malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana podrobně mapuje obsáhlá, vizuálně atraktivní monografie, která je s to oslovit mladší i starší čtenáře dobrodružných knih.
Ouředník, Patrik: Utopus to byl, kdo učinil mě ostrovem (in...
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 2. 2011
recenze
80%
Touha po lepším, ideálním světě je zřejmě nevykořenitelná. Snad i proto vycházejí stále nové knihy o tomto lákavém tématu.
Platonov, Andrej: Čevengur
Autor článku: Tomáš Glanc - 7. 3. 2006
recenze
Andrej Platonov dokončil svůj román Čevengur v roce 1928. Česky vychází ve vynikajícím překladu Anny Novákové, která Platonovův rafinovaný poetický jazyk přebásnila se vzácným citem pro napětí mezi stylistickými vrstvami češtiny počínaje vytříbenou spisovnou normou úvah a popisů a konče vulgarismy hovorové řeči.
další strana
Strana 1 / 2:
1
2