Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: věda
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Brambilla, Simona: Itinerari nella Firenze di fine Trecento
Autor článku: Jiří Špička - 20. 1. 2006
recenze
80%
Snad s výjimkou Avignonu se ve 14. století žádné evropské město nemůže pyšnit tak mimořádnou úrovní vzdělanosti, tak intenzivní kulturní aktivitou a takovou koncentrací výrazných osobností jako Florencie.
Brešić, Vinko: Témata nové chorvatské literatury
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 9. 4. 2003
recenze
Vinko Brešić, vysokoškolský pedagog, se zabývá vybranými problémy moderní chorvatské literatury v období druhé poloviny 19.století až do současnosti.
Brockman, John (ed.): Čeho bychom se měli obávat?
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 10. 2018
recenze
80%
Jaké jsou skutečné rizikové faktory války? Proč hasiči, nasazující životy, rozumějí rizikům lépe než finančníci? Hrozí nám „nízkopopulační bomba“ či úpadek vzdělanosti? I na to odpovídá fascinující kniha poskytující přehled o tom, čím se zabývají přední soudobí vědci a myslitelé.
Brožová, Věra: Karafiátovi Broučci v české kultuře (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 6. 9. 2011
recenze
Broučci Jana Karafiáta (1846–1929) jsou bezesporu jednou z nejvydávanějších českých knih pro děti a právě letos, kdy uplynulo 145 let od jejich prvního vydání, se k českým čtenářům dostává publikace Karafiátovi Broučci v české kultuře od literární historičky Věry Brožové.
Brune,Elisa; Gunzig, Edgar: Relations d´incertitudes...
Autor článku: Jovanka Šotolová - 7. 7. 2005
recenze
Elisa Brune, mladá belgická spisovatelka, jinak novinářka publikující zejména populárně vědecké články, napsala svůj šestý román ve spolupráci s vědcem, univerzitním profesorem fyziky.
Brunning, Andy: Proč pláčeme při krájení cibule?
Autor článku: Pavel Pecháček - 7. 3. 2019
recenze
70%
Pakliže vás zajímá, proč nakrojené avokádo tak rychle hnědne, jestli absint způsobuje halucinace nebo proč někomu po chřestu zapáchá moč, výběru této sympatické příručky, která jednoduše a zábavně popisuje chemické procesy stojící v pozadí mnoha otázek spjatých s nejrůznějšími potravinami, určitě litovat nebudete.
Brynjolfsson, Erik; McAfee, Andrew: Druhý věk strojů
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 8. 2015
recenze
70%
Autoři svoje analýzy podkládají množstvím průzkumů a odborných studií, jejich kniha proto působí seriózně. Jejich pohled není černobílý, dokáží vidět klady i zápory možného budoucího civilizačního vývoje. Nesnaží se malovat katastrofické scénáře ani nezaujímají extrémní myšlenkové pozice. Některá jejich závěrečná doporučení, například rozdávání poukazů na nezbytnosti, jako jsou potraviny, oblečení a přístřeší, se ale dají označit jako utopická.
Břízová-Hankó, L.; Heé, V.: Dějiny české literatury od počátků...
Autor článku: Marcella Husová - 16. 10. 2003
recenze
Maďarsky psané Dějiny české literatury.
Budil, Ivo T.: Spiritualismus a odvrácená strana přírody
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 5. 2018
recenze
60%
„Duchařské“ téma této knihy je typicky interdisciplinární: víra v nábytek, jež na dotazy adresované mrtvým odpovídal ukláněním a údery nohou do podlahy, zasáhla zejména v druhé polovině 19. století do politiky, přírodních věd, náboženství i kultury. To autor nevyužil bezezbytku, ale i tak vznikl nevšední a pestrý průvodce po významné kapitole duchovních dějin, jež bývá vědci opomíjena či vysmívána.
Budilová, Lenka: Od krevní msty k postsocialismu
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 10. 2020
recenze
70%
Co to byla „zádruha“ či „kumstvo“? Které balkánské země se skutečně identifikují se svým „balkánstvím“ a co dalšího může tento pojem – kromě asociací jako pověrčivost, iracionalita a venkovská zaostalost – symbolizovat? Přehledná kniha o antropologickém objevování prostoru, kam podle některých interpretů dokonce sami přináležíme.
Burdick, Anne: Digital_Humanities
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 10. 2019
recenze
70%
I v éře počítačů mohou humanitní vědy vzkvétat… jen se přitom radikálně změní jejich podoba: autorství bude spíše kolektivní. A univerzitní katedry se možná budou remixovat „jako digitální hudební samply“.
Burke, Peter: Společnost a vědění: od Gutenberga k Diderotovi
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 2. 2008
recenze
Burkeho záběr je i v této knize široký: píše o obchodu s informacemi i o špionáži, o vztahu vzdělanostních center a periferie, o vlivu knihtisku a o proměnách způsobu čtení, ale i o lasturách, mincích či vycpaných aligátorech z kabinetů kuriozit a muzeí, o kumulaci poznání i o jeho fragmentarizaci, o rozmachu empirismu a poznatků o nových zemích, ale i o cenzuře a o státem podporovaném slídilství.
Bžoch, Adam: Signály z diaľky
Autor článku: Dana Kršáková - 12. 2. 2005
recenze
Edícia Domino vydavateľstva Kalligram v ostatnom čase priniesla viacero kníh, koncipovaných ako výber z literárnych kritík, recenzií, článkov, esejí, glos alebo príležitostných príhovorov známych slovenských spisovateľov, publicistov, kritikov.
Carlson, Kristina: Zahradník pana Darwina
Autor článku: Jan Dlask - 3. 10. 2011
recenze
80%
Je v roce 2011 „vošajstlich“ napsat román o Charlesi Darwinovi? Ve Finsku rozhodně ne, ale ve Spojených státech severoamerických možná ano, neboť podle sociologických průzkumů jeho teorii vzniku člověka odmítá více než polovina obyvatel země.
Carlson, Kristina: Zahradník pana Darwina (in A2)
Autor článku: Lenka Fárová - 3. 10. 2011
recenze
Román Zahradník pana Darwina se na malém prostoru a neobvyklou formou pouští do hledání vztahu mezi vědou a vírou, přijetím a odsouzením, pochopením a nepochopením. Ale o Darwina v ní tak úplně nejde.
Carlson, Kristina: Zahradník pana Darwina (in Tvar)
Autor článku: Jitka Hanušová - 3. 10. 2011
recenze
Kniha Zahradník pana Darwina je nevšední kontemplací nad odvěkým sporem vědy a církve, kritikou manipulátorství a předsudků i citlivou introspektivou do duše trpících. To vše spolu s originálním formálním zpracováním tvoří celek, do nějž stojí za to se pohroužit.
Carr, Nicholas: Skleněná klec: automatizace a my
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 10. 2015
recenze
70%
Skleněná klec sice líčí vliv počítačů trochu jednostranně a černobíle, upozorňuje však na významné a aktuální téma a je nutné její vydání přivítat. Přináší výrazný a cenný podnět k tomu, abychom obezřetně promýšleli, ve kterých oblastech a v jakých situacích je pomoc počítače nutná, kdy žádoucí, a kdy naopak potenciálně škodlivá.
Carrière, Jean-Claude; Eco, Umberto: Knih se jen tak nezbavíme...
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 6. 2010
recenze
Autoři v knize navýsost zábavnou formou poukazují na četné paradoxy soudobé civilizace, v níž se vzmáhají nové a nové způsoby komunikace, aniž by přitom zanikaly ty předešlé, mnoho stran je v návaznosti nato věnováno tomu, jak se dnes zmocňujeme a co přetrvává z předchozího kulturního dědictví.
Casanova, Pascale: Světová republika literatury (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 8. 2012
recenze
70%
Knihu Světová republika literatury je každopádně nutné číst s vědomím toho, že ji psala žena, která je – jak sama uznává – „čistým produktem struktury, kterou popisovala“. Modely, které postihuje, jsou ale víceméně univerzálně platné.
Catalano, Alessandro: Rudá záře nad literaturou. Česká literatura...
Autor článku: Milena M. Marešová - 2. 1. 2011
recenze
40%
Catalanova obsáhlá monografie je zevrubným výkladem českého literárního života od konce druhé světové války do roku 1959.
Cauwelaert, Didier van: Důvěrný deník stromu
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 1. 2017
recenze
60%
Cauwelaertův román, jenž variuje archetypální příběh o vině a vykoupení, lze ocenit především jako popularizaci vědeckých poznatků a jejich tvořivé domýšlení. Z čistě literárního hlediska však vykazuje jisté nedostatky.
Cichá, Martina a kol.: Integrální antropologie...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 3. 2015
recenze
60%
Kniha se rozpadá na dvě části. Tu jednu tvoří kapitoly o filozofické a teologické antropologii. Do druhé spadají texty o klinické antropologii a příspěvky o sportu či genetice. Navzájem spolu nejsou nijak výrazně propojeny a vynechána jsou právě ta pomezní témata, kde by mohlo docházet k průniku oněch izolovaných přístupů, jako otázky sebeuvědomování vlastního těla, problematika sexuálního studu nebo vztah mystiky a erotiky.
Cílek, Václav a kol.: Krajem Joachima Barranda
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 12. 2020
recenze
90%
Barandien – geologicky i paleontologicky jedinečná oblast mezi Kutnou Horou, Prahou a Plzní, pojmenovaná na počest francouzského badatele Joachima Barranda – se v bohatě ilustrované publikaci ukazuje v proměnách času od starohor a prvohor až po současnost. Vedle textů, na nichž se podílela řada českých odborníků, mnoha fotografií a rekonstrukcí dávných tvorů, kteří území obývali, nabízí kniha tipy na výlety do nejkrásnějších zákoutí středočeské krajiny.
Cílek, Václav: Poutník časem chaosu
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 1. 2018
recenze
60%
Mít přehled o všech tématech, jimiž se zabývá Václav Cílek, není zrovna jednoduché. Všem, kdo si představu o této proteovské bytosti chtějí zpřehlednit, je určen soubor rozhovorů, v němž se populární geolog prezentuje jako konsenzuální a konstruktivní učenec, průkopník nových oblastí poznání. Kniha místy vyznívá jako budování kultu prvního skutečně žijícího českého Cimrmana.
Cílek, Václav: Věk nerovnováhy
Autor článku: Pavel Pecháček - 18. 8. 2019
recenze
70%
Co se děje s klimatem a jak výrazná je a bude klimatická změna v blízké budoucnosti? Opírá se teorie globálního oteplování o tvrdá data, nebo jen o víru, jak tvrdí někteří klimaskeptici? Proč se kvůli probíhajícím změnám stáváme křehčími a náchylnějšími k různým krizím a co se s tím dá dělat? To jsou některá z témat, jimiž se zabývá nová kolektivní monografie o klimatické změně a jejích dopadech, sepsaná řadou převážně českých odborníků.
Clark, Katerina: Sovětský román
Autor článku: Jiří Bernkopf - 20. 1. 2017
recenze
90%
Kniha je něco víc než pouhý rozbor kanonických děl sovětské literatury. Přes analýzu sovětské mytologie se autorka dobírá k dějinám ruského myšlení a jejich vztahu k politice. Přesvědčivě dokládá, jak hluboce je „socialistická“ mytologie zakořeněna jak v myslích běžných Rusů, tak v ruské inteligenci, která není tak nakloněna hodnotám Západu, jak si často mylně představujeme.
Claudel, Philippe: Šedé duše
Autor článku: Jovanka Šotolová - 15. 8. 2010
recenze
80%
Ohrané téma, banální zápletka, zdlouhavý začátek, složité osudy a příliš mnoho postav na tak komorní příběh... – a přesto je to dobrá knížka. I když si dříve či později uvědomíme ten velký podvod: tenhle román totiž nebyl ani o válce, ani o té zavražděné holce, ani o platonicky zamilovaném prokurátorovi. Byl o všem jiném. O to všem, co je za tím.
Claudio Guillén: Mezi jednotou a růzností
Autor článku: Jan M. Heller - 9. 6. 2009
recenze
Zájemcům o srovnávací literární vědu – komparatistiku – se v uplynulém roce dostalo dvou překladových titulů zařaditelných do škatulky „úvod do studia disciplíny“: vedle Úvodu do komparatistiky Angeliky Corbineau-Hoffmannové (Akropolis 2008) je to práce španělského komparatisty Claudia Guilléna Mezi jednotou a růzností.
Cleaves II, H. James; Mesler, Bill: Stručné dějiny stvoření
Autor článku: Pavel Pecháček - 7. 6. 2020
recenze
80%
Otázka „Jak vznikl život?“ je jednou z nejdůležitějších, bohužel však také nejnepřístupnějších, jaké si dnes může věda položit. Nepokládá si ji ale jen současná věda. Za více než dva tisíce let se ji pokoušeli z různých úhlů uchopit mnozí, a byť nikdo s definitivní odpovědí dosud nepřišel, samo její hledání nám pomáhá lépe porozumět povaze života jako takového, jak dokládá nevšední kniha dvou amerických autorů.
Compagnon, Antoine: Démon teorie. Literatura a běžné myšlení
Autor článku: Jovanka Šotolová - 20. 3. 2010
recenze
Co je literatura? Kdy je literatura? ptá se literární teorie, literární historie a literární kritika po celé dvacáté století... a s nimi i spisovatelé. Antoine Compagnon v roce 1998 vydal knihu Le démon de la théorie, jež shrnuje hlavní názory na literaturu, komentuje jejich vývoj, staví je do souvislostí – a především je popírá či rozvíjí řetězením dalších otázek. Zásluhou nakladatelství Host si od letoška publikaci můžeme číst i česky.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 19:
1
2
3
4
5
6
7