Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: věda
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Catalano, Alessandro: Rudá záře nad literaturou. Česká literatura...
Autor článku: Milena M. Marešová - 2. 1. 2011
recenze
40%
Catalanova obsáhlá monografie je zevrubným výkladem českého literárního života od konce druhé světové války do roku 1959.
Cauwelaert, Didier van: Důvěrný deník stromu
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 1. 2017
recenze
60%
Cauwelaertův román, jenž variuje archetypální příběh o vině a vykoupení, lze ocenit především jako popularizaci vědeckých poznatků a jejich tvořivé domýšlení. Z čistě literárního hlediska však vykazuje jisté nedostatky.
Cichá, Martina a kol.: Integrální antropologie...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 3. 2015
recenze
60%
Kniha se rozpadá na dvě části. Tu jednu tvoří kapitoly o filozofické a teologické antropologii. Do druhé spadají texty o klinické antropologii a příspěvky o sportu či genetice. Navzájem spolu nejsou nijak výrazně propojeny a vynechána jsou právě ta pomezní témata, kde by mohlo docházet k průniku oněch izolovaných přístupů, jako otázky sebeuvědomování vlastního těla, problematika sexuálního studu nebo vztah mystiky a erotiky.
Cílek, Václav a kol.: Krajem Joachima Barranda
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 12. 2020
recenze
90%
Barandien – geologicky i paleontologicky jedinečná oblast mezi Kutnou Horou, Prahou a Plzní, pojmenovaná na počest francouzského badatele Joachima Barranda – se v bohatě ilustrované publikaci ukazuje v proměnách času od starohor a prvohor až po současnost. Vedle textů, na nichž se podílela řada českých odborníků, mnoha fotografií a rekonstrukcí dávných tvorů, kteří území obývali, nabízí kniha tipy na výlety do nejkrásnějších zákoutí středočeské krajiny.
Cílek, Václav: Český a moravský les
Autor článku: Pavel Pecháček - 10. 7. 2022
recenze
90%
Monografie sestavená více než dvacítkou tuzemských odborníků přináší nebývale komplexní pohled na český a moravský les. Vedle jeho minulosti, současného stavu a budoucího vývoje představuje úlohu lesa v krajině či návrhy, jak zajistit jeho odolnost proti klimatickým změnám. Seznamuje také s jeho vítanými i nevítanými obyvateli nebo se základy lesnické práce. Vedle ryze odborných kapitol nechybí ani texty oslavující estetickou krásu lesů.
Cílek, Václav: Poutník časem chaosu
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 1. 2018
recenze
60%
Mít přehled o všech tématech, jimiž se zabývá Václav Cílek, není zrovna jednoduché. Všem, kdo si představu o této proteovské bytosti chtějí zpřehlednit, je určen soubor rozhovorů, v němž se populární geolog prezentuje jako konsenzuální a konstruktivní učenec, průkopník nových oblastí poznání. Kniha místy vyznívá jako budování kultu prvního skutečně žijícího českého Cimrmana.
Cílek, Václav: Věk nerovnováhy
Autor článku: Pavel Pecháček - 18. 8. 2019
recenze
70%
Co se děje s klimatem a jak výrazná je a bude klimatická změna v blízké budoucnosti? Opírá se teorie globálního oteplování o tvrdá data, nebo jen o víru, jak tvrdí někteří klimaskeptici? Proč se kvůli probíhajícím změnám stáváme křehčími a náchylnějšími k různým krizím a co se s tím dá dělat? To jsou některá z témat, jimiž se zabývá nová kolektivní monografie o klimatické změně a jejích dopadech, sepsaná řadou převážně českých odborníků.
Clark, Katerina: Sovětský román
Autor článku: Jiří Bernkopf - 20. 1. 2017
recenze
90%
Kniha je něco víc než pouhý rozbor kanonických děl sovětské literatury. Přes analýzu sovětské mytologie se autorka dobírá k dějinám ruského myšlení a jejich vztahu k politice. Přesvědčivě dokládá, jak hluboce je „socialistická“ mytologie zakořeněna jak v myslích běžných Rusů, tak v ruské inteligenci, která není tak nakloněna hodnotám Západu, jak si často mylně představujeme.
Claudel, Philippe: Šedé duše
Autor článku: Jovanka Šotolová - 15. 8. 2010
recenze
80%
Ohrané téma, banální zápletka, zdlouhavý začátek, složité osudy a příliš mnoho postav na tak komorní příběh... – a přesto je to dobrá knížka. I když si dříve či později uvědomíme ten velký podvod: tenhle román totiž nebyl ani o válce, ani o té zavražděné holce, ani o platonicky zamilovaném prokurátorovi. Byl o všem jiném. O to všem, co je za tím.
Claudio Guillén: Mezi jednotou a růzností
Autor článku: Jan M. Heller - 9. 6. 2009
recenze
Zájemcům o srovnávací literární vědu – komparatistiku – se v uplynulém roce dostalo dvou překladových titulů zařaditelných do škatulky „úvod do studia disciplíny“: vedle Úvodu do komparatistiky Angeliky Corbineau-Hoffmannové (Akropolis 2008) je to práce španělského komparatisty Claudia Guilléna Mezi jednotou a růzností.
Cleaves II, H. James; Mesler, Bill: Stručné dějiny stvoření
Autor článku: Pavel Pecháček - 7. 6. 2020
recenze
80%
Otázka „Jak vznikl život?“ je jednou z nejdůležitějších, bohužel však také nejnepřístupnějších, jaké si dnes může věda položit. Nepokládá si ji ale jen současná věda. Za více než dva tisíce let se ji pokoušeli z různých úhlů uchopit mnozí, a byť nikdo s definitivní odpovědí dosud nepřišel, samo její hledání nám pomáhá lépe porozumět povaze života jako takového, jak dokládá nevšední kniha dvou amerických autorů.
Compagnon, Antoine: Démon teorie. Literatura a běžné myšlení
Autor článku: Jovanka Šotolová - 20. 3. 2010
recenze
Co je literatura? Kdy je literatura? ptá se literární teorie, literární historie a literární kritika po celé dvacáté století... a s nimi i spisovatelé. Antoine Compagnon v roce 1998 vydal knihu Le démon de la théorie, jež shrnuje hlavní názory na literaturu, komentuje jejich vývoj, staví je do souvislostí – a především je popírá či rozvíjí řetězením dalších otázek. Zásluhou nakladatelství Host si od letoška publikaci můžeme číst i česky.
Corbineau-Hoffmann, Angelika: Úvod do komparatistiky 2
Autor článku: Jan M. Heller - 24. 3. 2009
recenze
Úvod do komparatistiky Angeliky Corbineau-Hoffmannové (orig. Berlín 2000), profesorky tohoto oboru na univerzitě v Lipsku, si neklade větší ambice, než prozrazuje název: základní orientaci v disciplíně.
Corbineau-Hoffmannová, Angelika: Úvod do komparatistiky 1
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 1. 2009
recenze
Přísný recenzent časopisu A2 (2009/2) ve své recenzi Jak začít s komparatistikou? asi právem upozornil na některé nedokonalosti jedné ze dvou komparatistických publikací, jejichž překlady v minulém roce vyšly česky, totiž knihy Úvod do komparatistiky od profesorky srovnávací literatury v Lipsku Angeliky Corbineau-Hoffmannové.
Cosset, Pierre-Laurent; Grafnetterová, Lenka: Jak čtou Češi,...
Autor článku: Ján Blažovský - 2. 6. 2010
recenze
Prieskumy čítanosti patria k štandardnému výskumnému nástroju sociológie literatúry, zameriavajú sa však často na všeobecné kategórie čitateľov a na kvantitatívne ukazovatele. V knihe Jak čtou Češi, Francouzi a Němci Hrabalova Anglického krále ide o odlišné uchopenie čítania zo sociologického hľadiska.
Crease, Robert P.; Scharff Goldhaber, Alfred: Kvantový moment
Autor článku: Pavel Pecháček - 20. 5. 2018
recenze
80%
Kvantová fyzika byla nepochybně jeden z nejvýznamnějších fyzikálních objevů minulého století. Její působení ovšem nemělo revoluční dopad jen v mateřském oboru: už od svých počátků se přelévala také do dalších méně i více vzdálených oblastí kultury, v nichž zanechala nesmazatelné stopy. A právě po původu těchto stop pátrá na pozadí líčení historického vývoje kvantové teorie tato kniha.
Ctibor, Pavel: Cizivilizace. Zvířátka z pozůstalosti (remix...
Autor článku: Michael Alexa - 12. 3. 2012
recenze
Jakou poezii má čtenář očekávat od Pavla Ctibora, plazmového fyzika? Jeho básně jsou překvapivé a bohaté, původní a psané lehkou rukou a jsou nezvyklou profesí svého autora dost zřetelně poznamenány. Kyveta, urychlovač, makromolekuly, žebř spektrálních čar a další supermoderní výrazy tvoří podstatnou část Ctiborova arzenálu.
Czerski, Helen: Neviditelná fyzika
Autor článku: Pavel Pecháček - 21. 6. 2019
recenze
70%
Pozoruhodná výprava do světa, který sice dobře známe, ale jen málokdy nahlížíme jeho fyzikální podstatu. Nezáleží, jestli si právě opékáme topinku nebo cestujeme zaoceánskou lodí; každý náš krok je provázen řadou úžasných fyzikálních jevů. Stačí se jen zastavit a pořádně se rozhlédnout.
Čep, Jan: Kniha týdne
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 3. 2016
recenze
70%
Kniha představuje cenné svědectví o nerovném boji spisovatele proti totalitnímu režimu, který mu vzal možnost komunikovat se svými čtenáři. Otázkou je, jestli pro mnohé z knih, o kterých Čep referoval, už není pozdě a jestli její vydání pomůže autorovi vrátit v našem obecném kulturním povědomí takové místo, jaké by si zasloužil.
Čermák, Josef: „I do daleka vede cesta…“
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 5. 2017
recenze
90%
Vybrané studie předního českého literárního vědce a překladatele uvádějí čtenáře do života a díla Franze Werfela, Václava Černého, Otokara Fischera, Franze Kafky a dalších českých a německých autorů. Vyvstává z nich i portrét samotného autora.
Černý, Václav: Literární pondělí: Texty z Lidových novin 1936–1938
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 4. 2016
recenze
90%
Sebrané recenze a kulturní glosy romanisty Václava Černého pocházejí z jeho dvouletého angažmá v Lidových novinách. Texty potěší ty čtenáře, kteří dosud a rádi čerpají z jeho prací a úvah o kultuře a etice (mravnosti), o existencialismu, o divadle, o samotě, o svobodě, náboženství či o Bohu.
Červeňák, Andrej (ed.): Život a dielo Jána Lenča
Autor článku: Peter Mráz - 24. 3. 2010
recenze
Každoročne sa opakujúca snaha (spolu)pracovníkov Spolku slovenských spisovateľov a Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre interpretačne uchopiť život a tvorbu niektorej z autorských osobností slovenskej literatúry a kultúry nám už takmer dve desaťročia dáva možnosť nahliadnuť do spektra osobností, ktoré svojou aktivitou vytvárajú bázu literárneho života na Slovensku.
Červenková, Renata; Kolář, Pavel: Labyrint pohybu
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 5. 2018
recenze
70%
Proč nás po vytržení zubu může začít bolet koleno? V čem při tělesném výkonu pomáhá hekání? K čemu je Novaku Djokovičovi při tenisu dobré, že umí skvěle napodobovat jiné lidi? Známý fyzioterapeut ukazuje člověka jako opravdu složitou psychosomatickou jednotku a nabízí podněty k zamyšlení, jak se „svými“ těly zacházíme a nakolik jsme k nim pozorní.
Česká a polská emigrační literatura
Autor článku: Veronika Forková - 24. 8. 2003
recenze
Tento sborník doprovodil mezinárodní konferenci se stejným názvem, která proběhla v polovině listopadu předminulého roku na Slezské univerzitě v Opavě.
Činátlová, Blanka: Odradky. Věc a věcnost v literatuře
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 4. 2015
recenze
60%
Autorka opět prokazuje, že je velmi sečtělá a citlivá interpretka. Styl její nové knihy je přitom v porovnání s Příběhem těla komplikovanější a „zaumnější“. Záleží ovšem na každém jednotlivém čtenáři a jeho naladění, jestli onu intelektuální hru „neodbytně se vracejících figur“ přijme a oddá se meditování spolu s autorkou, nebo jestli ji vyhodnotí jako monotónní a knihu předčasně odloží…
Činátlová, Blanka: Příběh těla
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 3. 2010
recenze
V loňském roce Činátlová vydala knihu Příběh těla, jež se zabývá různými způsoby ztvárnění a využití těla a tělesnosti ve světové literatuře a kultuře od starověku až po soudobou popkulturu.
Čvančara, Jaroslav: Pravomil Raichl
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 24. 3. 2018
recenze
80%
Atraktivně vyprávěný příběh jednoho z hrdinů dvacátého století by neinformovaný čtenář mohl považovat za román z válečného prostředí.
Damour, Thibault; Burniat, Mathieu: Záhady kvantového světa
Autor článku: Pavel Pecháček - 18. 8. 2018
recenze
90%
Kvantová teorie a komiks? Proč ne! Kniha vzešlá ze spolupráce teoretického fyzika a nadějného mladého kreslíře ukazuje, že i poměrně složité téma se dá tímto způsobem přednést až překvapivě srozumitelně, navíc s využitím prostředků, jež klasické popularizační knížky postrádají.
Danaher, Davis S.: Číst Václava Havla
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 18. 8. 2016
recenze
80%
Studie amerického slavisty D. Danahera je pozoruhodným příspěvkem k pochopení života a díla Václava Havla. Danaher precizně analyzuje autorovo dílo, jeho prameny, vliv a dosah na amerického a českého čtenáře a všímá si též jeho žánrů, resp. uměleckých forem. Kniha patří bezesporu k nejlepším pracím, které se snaží Havla chápat, nikoliv vysvětlovat.
Davis, Joan S.: Je voda víc než H2O?
Autor článku: Pavel Pecháček - 21. 4. 2019
recenze
50%
Voda bezpochyby patří k nejúžasnějším chemickým sloučeninám ve vesmíru. Považuje se za jednu ze základních podmínek života, bývá ale též nositelkou smrti a destrukce. Pojí se s ní řada pověr a mýtů, není však vyloučeno, že na některých z nich je nějaké to zrnko pravdy. Zůstává pouze na ochotě a otevřenosti vědců, jestli tyto jevy budeme bez předsudků zkoumat, nebo ignorovat a připravovat se o možnost poznat svět vody v celé jeho šíři.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 21:
1
2
3
4
5
6
7
8