Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: detektivní motiv
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Bâgiu, Lucian: BESTIAR: Salată orientală cu universitari închipuiți
Autor článku: Kryštof Míka - 26. 2. 2013
recenze
Salată orientală je těžko přeložitelný název rumunského salátu, který se svými přísadami dá přirovnat k českému bramborovému salátu a podobně jako u nás každá rodina uchovává ten svůj správný recept. Názvy kapitol v této knize odpovídají různým ingrediencím, máme tedy před sebou autorův vlastní recept? A jak do salátu přimíchat smyšlené akademiky?
Bakkeid, Heine: Až mi zítra budeš chybět
Autor článku: Martin Liška - 6. 6. 2017
recenze
50%
Severská krimi se rozrostla o další jméno. Norský autor Heine Bakkeid do tohoto žánru přináší atmosféru nadpřirozena na severonorském venkově, která je sice příjemným zpestřením, avšak spolu s častými zdlouhavými popisy dosti brzdí spád děje.
Bandžuch, Tomáš: Ve službách republiky
Autor článku: Boris Hokr - 20. 6. 2012
recenze
50%
Petr Hankl se ze studenta teologického semináře stane čarodějem nekromantem a v roce 1920 vstoupí do Čarotvorných služeb mladé Československé republiky. Cyklus propojených povídek debutujícího autora nabízí netradiční mix špionážního románu a fantastického hororu.
Barbery, Muriel: Život elfů
Autor článku: Eliška Belinová - 27. 9. 2019
recenze
50%
Zapadlá francouzská vesnice zahalená do sněhu a mlhy, statní farmáři, moudré stařenky, něžná dívka, co umí rozmlouvat s ptáky a tajemnými tvory… a nad tím vším visí záhadné proroctví v neznámém jazyce. Na druhé straně uměním prodchnutý Řím, tajemný a mlčenlivý profesor, starobylé verše a děvče, které hraje na klavír tak, že kanou slzy a tají se dech, a svou hrou dovede nahlédnout lidem do duše. Avšak nad oběma dívkami se vznáší zlá předtucha a k moci se pomalu dostává strach.
Bareš, Pavel: Meta
Autor článku: Přemysl Krejčík - 18. 8. 2020
recenze
70%
Třetí román Pavla Bareše Meta představuje svět obývaný vedle „normálních“ lidí také těmi se superschopnostmi. Za sci-fi motivem se ovšem ukrývají mnohem zásadnější témata jako třeba násilí na ženách. Jak se je autorovi – oblíbenci instagramové generace – podařilo zachytit?
Barnes, Julian: Arthur & George
Autor článku: Lukáš Merz - 18. 10. 2007
recenze
Mohlo se tedy zdát, že se jedná o elegantní, leč suchopárné převyprávění jedné pozapomenuté historické křivdy. Ale to by nebyl Barnes, zlomyslný vypravěč, aby tu a tam nevystoupil z mysli svých postav, aby neokořenil příběh ironickou poznámkou či sarkasmem, čtenáři lehce nenastínil, co vlastně oba muže ještě čeká či okomentoval jejich již dávno umlklými ústy současné dění.
Barnes, Julian: Arthur & George
Autor článku: Markéta Musilová - 12. 3. 2006
recenze
Během své dlouholeté literární kariéry Julian Barnes již mnohokrát dokázal, že je po zásluze řazen mezi nejvýznamnější britské spisovatele současnosti.
Bárta, Milan (ed.): Člověk v soukolí StB
Autor článku: Martin Liška - 11. 7. 2021
recenze
70%
Co mohlo člověka přimět k tomu, aby se stal spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti a udával své kolegy a přátele pro jejich názory? Jak ukazuje kolektivní monografie badatelů spjatých s Ústavem pro studium totalitních režimů, nemuselo jít vždy jen o přesvědčení a touhu po materiálních výhodách. Ani na tuto motivaci bychom ale nad stránkami plnými především nešťastných lidských osudů neměli zapomínat.
Bator, Joanna: Ciemno, prawie noc
Autor článku: Michael Alexa - 20. 11. 2013
recenze
80%
Je to potřetí, co polská spisovatelka a novinářka Joanna Batorová přivádí čtenáře do rodného Valbřichu. Zatímco děj předcházejících románů Písková hora (Piaskowa Góra) a Země mraků (Chmurdalia) spolu vzájemně souvisí, oceněný román Tma, téměř noc (Ciemno, prawie noc) stojí samostatně. Magický Valbřich zůstává.
Baudyšová, Jana: Divná knížka
Autor článku: Alena Scheinostová - 4. 8. 2021
recenze
70%
Kovoví čápi, dýňové kočky, dusivá moc plížící se mlhy – ale také touha snít, pochopit sama sebe a znovu najít smysl ve zdánlivě samozřejmém. To vše se setkává na několika desítkách stran novely, kterou právě vydává crowdfoundingové vydavatelství Crowdpress.
Bažant, Jan: Knihovna
Autor článku: Vojtěch Staněk - 24. 1. 2007
recenze
40%
Její příběh začíná v nově budově městské knihovny na Letné vraždou Sebastiána Bergmanna, který se zde právě lopotí se svou dizertační prací. Není to ovšem vražda ledajaká, neboť na oběť je nastražena důmyslná léčka, a nebohý student tak končí na podlaze studovny s několika šípy v těle.
Bello, Antoine: Falzifikátoři
Autor článku: Alena Schindlerová - 8. 7. 2014
recenze
70%
Antoine Bello je pro českého čtenáře novinkou a jeho román Falzifikátoři patří mezi oddechové knihy ideální na prázdniny. I když autor poukazuje na některé více či méně znepokojivé skutečnosti dnešního moderního světa, nenutí nás věci domýšlet, a vlastně ani moc přemýšlet.
Bellová, Bianca: Jezero
Autor článku: Kateřina Středová - 7. 12. 2016
recenze
80%
Kdo je Nami? Tato otázka by mohla být podtitulem celé knihy. Biance Bellové se podařilo napsat knihu, která se velmi blíží iniciačnímu románu.
Bendis, Brian Michael: Daredevil. Muž beze strachu II
Autor článku: Richard Klíčník - 10. 11. 2011
recenze
70%
Když začal Brian Michael Bendis, tou dobou již uznávaný komiksový scenárista, psát příběhy Daredevila, jedné z nejslavnějších postav vydavatelství Marvel, došlo v superhrdinském komiksu k malému zlomu. Ze série pro náctileté se najednou stala zábava pro mladé intelektuály.
Bendová, Veronika: Vytěženej kraj
Autor článku: Jan M. Heller - 6. 11. 2019
recenze
Kraj, kterému se události nedávné historie vryly do tváře, a dvojice, jež si vzájemné křivdy nese naopak hluboko uvnitř. I tak by se dal zjednodušeně popsat děj novely Veroniky Bendové. Kniha však neproblematizuje jen partnerské vztahy, ale i mytologizaci „drsných lokalit“ a medvědí službu, jakou jim a jejich obyvatelům může umění vposledku prokázat.
Beránek, Jan: Pátrání po Silvestrovi
Autor článku: Martin Liška - 4. 11. 2020
recenze
70%
O tom, nakolik dokáže pátrání po pravdivém jádru starých rodinných historek změnit a obohatit život, svědčí příběh enviromentalisty, kterého osudy jeho strýce zavedly až do Singapuru. Čtenářům potom spolu s životním příběhem Silvestra Němce zprostředkovává třeba principy fungování firmy Baťa či geopolitickou situaci v jihovýchodní Asii v předvečer druhé světové války.
Besson, Philippe: Un garçon d´Italie
Autor článku: Jovanka Šotolová - 16. 9. 2003
recenze
Besson je mladý francouzský autor, v němž kritika vidí novou naději tváří v tvář přílivu autorů, z jejichž románů překypuje násilí, obscénnost, exhibicionismus, vulgárnost.
Beukes, Lauren: Zoo City
Autor článku: Roman Lipčík - 16. 7. 2013
recenze
60%
Z knihy mladé a mnohými oslavované jihoafrické autorky jako by trčela její původní profese komiksové a televizní scenáristky. Jde tu více o formu než o obsah, o okamžitý efekt spíše než o fundamentální vypravěčskou důslednost, o snahu překvapovat na úkor vysvětlování logiky fiktivního světa a dějů, které se v něm odehrávají.
Białkowski, Tomasz: Morušový strom
Autor článku: Kateřina Bártková - 7. 4. 2020
recenze
50%
V detektivním románu Morušový strom sledujeme investigativní činnost mladého novináře, který se snaží vyřešit záhadu sériových vražd, inspirovaných mučednickými příběhy raného křesťanství. Namísto sofistikovaného poodhalování pravdy skrývající se za zločiny však příběh nabízí jen kumulaci předvídatelných literárních postupů, prokládaných lekcemi o gnosticismu.
Binet, Laurent: Sedmá funkce jazyka
Autor článku: Marie Rákosníková - 19. 12. 2017
recenze
80%
V thrilleru z prostředí francouzské intelektuální smetánky sedmdesátých a osmdesátých let se Laurent Binet vypořádává s řadou výrazných osobností od Barthesa přes Foucaulta po Derridu či Eca. Nebere si na paškál jen filozofii, pere špinavé prádlo v oblasti kultury i politiky: naveze se do několika spisovatelů i do francouzských prezidentů… A to vše vplétá do napínavého detektivního příběhu, který postupně přechází v úvahu o možnostech a limitech románových postupů.
Birkefeld, Richard; Hachmeister, Göran: Berlínská past
Autor článku: Pavel Mandys - 15. 10. 2015
recenze
70%
Thriller z období posledních měsíců třetí říše má zprvu rysy kriminálního románu, v závěru se však přelomí v drama lidí se špatným svědomím. Vyniká podrobným líčením čím dál tíživějších podmínek v bombardovaném Berlíně i citlivým a chytrým zasazením zápletky do zmatků konce války.
Bjørk, Samuel
Autor článku: Martin Liška - 2. 10. 2016
rozhovor
Chtěl jsem napsat vlastní verzi severské detektivky, která by měla o něco blíže k beletrii a u které by šlo více o vylíčení postav než o zápletku, říká norský autor Samuel Bjørk.
Bjørk, Samuel: Sova
Autor článku: Martin Liška - 18. 11. 2016
recenze
60%
Botanik náhodou objeví tělo zavražděné mladé dívky, uložené do zvláštního hnízda ze sovího peří. Děsivý nález v sobě bezpochyby skrývá nějaký hlubší smysl, který musí komisař Munch odhalit.
Blædel, Sara: Zapomenuté dívky
Autor článku: Markéta Kliková - 4. 8. 2020
recenze
60%
Na český knižní trh se po několikaleté přestávce vrací královna dánské krimi Sara Blædel spolu se svou vyšetřovatelkou Louise Rickovou. Ta se pouští do zdánlivě jasného případu, jehož spletité kořeny sahají do neveselé části dánské historie. Autorka však čtenáře zbytečně nepoučuje, soustřeďuje se na děj a nabízí čtivou detektivní jednohubku.
Black, Benjamin: Anatomie strachu
Autor článku: Pavel Mandys - 28. 7. 2011
recenze
60%
John Banville patří k nejvýznamnějším současným irským spisovatelům. Mnohé proto překvapil, když v roce 2006 vydal pod pseudonymem Benjamin Black první detektivku. Letos do češtiny přeložená Anatomie strachu je druhým z dosud publikovaných čtyř případů dublinského patologa Quirka.
Black, Benjamin: Temná pavučina
Autor článku: Pavel Mandys - 18. 10. 2013
recenze
60%
Případy patologa Quirka měly původně vycházet z temných románů Georgese Simenona, čím dál se však blíží k jiným velkým jménům noir detektivky, totiž Raymondu Chandlerovi a Rossu Macdonaldovi. Temná pavučina jde již tak daleko, že ji lze považovat za přímou irskou variantu případů Phila Marlowa či Lewa Archera.
Black, Benjamin: Zkrotit vlka (in HN)
Autor článku: Pavel Mandys - 29. 6. 2017
recenze
60%
Výprava Johna Banvillea alias Benjamina Blacka do rudolfínské Prahy vzbuzuje rozporuplné pocity. Autor sice zůstává podmanivým vypravěčem, ale dopouští se historických nepřesností a detektivní zápletka postrádá peripetie.
Bof: Mr. Sweet – Manhattanský detektiv
Autor článku: Pavel Mandys - 16. 1. 2016
recenze
50%
Bláznivé akční příběhy detektiva v plášti a s cigaretkou v koutku mají naivní kouzlo triviálních komiksů, ale také mnoho parodických a postmoderních prvků. Humor tak zachraňuje to, co za pětadvacet let od prvního vydání už notně zestárlo.
Bolaño, Roberto: 2666
Autor článku: Tomáš Matras - 4. 7. 2012
recenze
90%
Bolañův antiliterární přístup a rozsah díla umožňuje beze spěchu a pečlivě zobrazit téměř dokonale soudržný a nezávislý svět, ve kterém má své přesné místo i nejmenší a nejvzdálenější prvek románu. O to větší je autorovo mistrovství, protože se zdá, že čím více Bolaño píše, tím je jeho román lepší.
Bolaño, Roberto: 2666
Autor článku: Anežka Charvátová - 4. 7. 2012
ukázka
Avšak než skončil rok 1993, přihodila se ještě jedna smutná událost, ale ta neměla nic společného s vraždami žen, pokud ovšem předpokládáme, že tyto spolu nějak souvisely, což by se ještě muselo dokázat. Lalo Cura a jeho dva vypečení parťáci tehdy v rámci své pracovní náplně den co den chránili manželku Pedra Rengifa, kterého Lalo viděl jen jednou, a to zdálky. Zato už znal mnohé z tělesných strážců na jeho výplatní listině.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 21:
1
2
3
4
5
6