Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: moderní klasika (cca do 60. let)
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Akunin, Boris: Tajemství zlatého tolobasu
Autor článku: Libuše Bělunková - 17. 5. 2003
ukázka
Pod (dlouho utajovaným) pseudonymem B. Akunin vydal Čchartišvili množství románů povídek v sériích Dobrodružství Erasta Fandorina, Dobrodružství jeptišky Pelagiji a Dobrodružství magistra, jehož první samostatnou část poprvé předkládáme českému čtenáři.
Algren, Nelson: Špacír po divokejch končinách 1
Autor článku: Richard Olehla - 24. 12. 2003
recenze
70%
Český překlad titulu románu Nelsona Algrena Špacír po divokejch končinách nezní českému čtenáři nijak povědomě. Stačí však uvést anglický originál A Walk On The Wild Side a hned se každému vybaví Lou Reed a jeho stejnojmenný hit.
Algren, Nelson: Špacír po divokejch končinách 2
Autor článku: Hana Ulmanová - 24. 12. 2003
recenze
Nelson Algren je znám jako americký „levičák“, s nímž udržovala poměr Simone de Beauvoir. Proslavil ho také film natočený podle jeho románu – v Muži se zlatou rukou (1956) zazářil v hlavní roli.
Apollinaire, Guillaume: Kaligramy
Autor článku: Eva Voldřichová Beránková - 7. 2. 2020
recenze
100%
V českém prostředí sice Guillaume Apollinaire patří – vedle Villona, Rimbauda a Verlaina – k nejznámnějším francouzským básníkům, přesto jsme až doposud z jeho slavných Kaligramů znali jen část. Obrazově a prostorově ztvárněnou poezii ze sbírky vydané francouzsky už v roce 1918 si nyní v překladu Petra Šrůty můžeme poprvé prostudovat v celém rozsahu.
Babel, Isaak: Komplet...
Autor článku: Kateřina Šimová - 13. 3. 2011
recenze
100%
V loňském roce vydalo nakladatelství Argo ve třech útlých svazcích veškerou povídkovou tvorbu ruského spisovatele Isaaka Babela, a to opět ve „starém známém“, vynikajícím překladu Jana Zábrany. Jde o záslužné připomenutí literárního odkazu tohoto významného ruského autora.
Bachmann, Ingeborg: Případ Franza
Autor článku: Přemysl Krejčík - 19. 2. 2021
recenze
Případ Franza je krátký fragment románového cyklu, jejž se rakouská spisovatelka Ingeborg Bachmannová rozhodla nikdy nedokončit. Český překlad vyšel po více než půlstoletí a dotváří domácí kontext díla této výjimečné autorky.
Bassham, Gregory; Bronson, Eric: Pán prstenů a filozofie
Autor článku: Ján Blažovský - 5. 3. 2010
recenze
Filozofické interpretácie popkultúrnych diel občas zvádzajú ku vykonštruovaným príspevkom a nadinterpretácii. Vydavateľstvo XYZ sa rozhodlo vydať pozoruhodnú edíciu kníh zaoberajúcimi sa práve fenoménom analýzy masovo obľúbených filmov a kníh a významom, ktorý v sebe obsahujú.
Bauer, Michal: Souvislosti labyrintu. Kodifikace ideologicko-estetické...
Autor článku: Milena M. Marešová - 2. 3. 2010
recenze
Labyrint, do něhož vstoupil literární historik Michal Bauer, je komplikovaný a záludný v mnoha ohledech. Autor se totiž pokouší odhalit souvislosti „kodifikace ideologicko-estetické normy v české literatuře 50. let 20. století“.
Beauvoir, Simone de: Nerozlučné
Autor článku: Annemarie Hujová - 4. 4. 2022
recenze
70%
V českém překladu vyšla dosud nepublikovaná krátká próza francouzské spisovatelky a filozofky Simone de Beauvoir z padesátých let. Silně autobiografický text nahlíží do autorčina dětství a dospívání a především na její vztah s přítelkyní Elisabeth Lacoin, zvanou Zaza. Po jeho přečtení se ptáme, zda právě toto dívčí přátelství s tragickým koncem formovalo názory a postoje budoucí ikony druhé vlny feminismu, ženy neúnavně bojující za všeobecné právo prožívat život a milostné vztahy podle svého.
Bellow, Saul: Ani den
Autor článku: Hana Ulmanová - 15. 9. 2003
recenze
V prestižních antologiích americké literatury se nejčastěji objevuje Bellowova novela Ani den, dílko, které v USA poprvé vyšlo knižně spolu se třemi povídkami v roce 1956...
Benedetto, Antonio di: Zama
Autor článku: Alžběta Mixová - 19. 8. 2016
recenze
80%
Hlavním motivem románu Zama, díla u nás dosud neznámého argentinského spisovatele, je čekání, beznadějné očekávání lepších časů, které nikdy nemohou přijít. Zama vypráví o nenaplněném životě a vyprázdnění rodinném, milostném i pracovním. Hlavní postava Diego de Zama, funkcionář španělské koruny, čeká v nejzazším z koutů koloniální říše na povýšení, které by znamenalo nejen profesní růst, ale i návrat k rodině a důstojnější život. Čeká však marně.
Bernanos, Georges: Velké hřbitovy v měsíčním svitu
Autor článku: Jovanka Šotolová - 21. 6. 2008
recenze
Georges Bernanos (1888–1948) je pro nás jedním z nejznámějších francouzských katolických spisovatelů a řadí se k největším romanopiscům 20. století. Jak ale ukazují i Velké hřbitovy v měsíčním svitu, autor je osobnost mnohem složitější, a úpěnlivým hledáním správného pohledu na aktuální i nadčasové problémy sympatický. Tato kniha přinesla ve své době (a možná i dosud) nepříliš známé skutečnosti.
Bernhard, Thomas: Rozrušení
Autor článku: Milan Valden - 27. 5. 2005
recenze
Rozrušení (Verstörung) vyšlo poprvé roku 1967 jako druhý román Thomase Bernharda. Stojí na počátku Bernhardova výsadního postavení v německy psané literatuře.
Bezděková, Zdeňka: Říkali mi Leni
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 9. 5. 2021
recenze
70%
Ačkoliv jde o nezkrácenou verzi, audiální adaptace poválečného románu pro mládež sází na zvukové efekty obvykle spojované s dramatizací a dětskou stylizaci ze strany interpretky. Kromě budování atmosféry tak tvůrci usnadňují dětskému posluchači orientaci v textu a oživují bohatý vnitřní svět vyprávějící hrdinky.
Bitov, Andrej: Puškinský dům
Autor článku: Libuše Bělunková - 16. 6. 2003
anotace
Bitovovy knihy věnované A. S. Puškinovi - Puškinský dům, 1836 god. Predpoloženije žiť, 1825 god. Vyčitanije zajca nejsou přeloženy do češtiny. A Bitov chystá další knihu...
Blixen, Karen: Vzpomínky na Afriku...
Autor článku: Kristýna Králová - 21. 11. 2012
recenze
80%
Africké příhody dánské spisovatelky Karen Blixenové dohromady utvářejí pestrobarevnou mozaiku, která v sobě zrcadlí africký kontinent a jeho duši, barevnou, divokou a proměnlivou, a především ostře kontrastující s evropskou kulturou.
Boulle, Pierre: Planeta opic
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 14. 3. 2021
recenze
70%
Slavný text o planetě obývané inteligentními opicemi za necelých šedesát let od svého vzniku inspiroval filmová zpracování, která jej co do věhlasu většinou překonala. Posluchačům audioknih se nyní otevírá nová možnost, jak se s knižní předlohou seznámit. Nedostanou sice naservírovanou filmovou velkolepost, ale zato ocení nadčasovost varovného a tak trochu ironického vyprávění o lidské povaze.
Boxall, Peter (ed.): 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete
Autor článku: Pavel Mandys - 30. 11. 2011
recenze
60%
Tlustý, bohatě ilustrovaný špalek se tváří poměrně autoritativně. Jednotlivá hesla jsou napsána výstižně a stručně, výběr autorů však lze napadnout z příliš mnoha stran. A především nejde o všechny knihy literární historie, ale jen o romány.
Boxall, Peter: 1001 knih, které musíte přečíst, než zemřete...
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 4. 2012
recenze
80%
V předmluvě ke knize se tvrdí, že nabízí „jeden z příběhů, který je možné vyprávět o dějinách románu“. Samotné žánrové ohraničení ale není v knize aplikováno důsledně: najdeme v něm povídkové cykly nebo román ve verších jako Evžen Oněgin či epos Lusovci, ale ne mnohem významnější eposy Homérovy, na něž přitom potom mnohé romány tematicky navazovaly. O evropských kořenech románu se tak v knize nedozvíme skoro nic; pokud tedy má jít o „dějiny románu“, jsou velmi torzovité a neúplné.
Brecht, Bertolt: Hovory na útěku – divadelní představení
Autor článku: Jitka Gabašová - 2. 1. 2017
recenze
80%
Brecht v Divadle v Dlouhé – představení, v němž se mají i diváci na povel smát. Nabízí hudbu, tanec, obscénnost i mudrování: kabaret jako zrcadlo nastavené krutosti dějin. Brechtova próza vznikla v letech 1940 a 1941 za jeho pobytu ve Finsku. Co si z ní odneseme dnes?
Brešić, Vinko: Témata nové chorvatské literatury
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 9. 4. 2003
recenze
Vinko Brešić, vysokoškolský pedagog, se zabývá vybranými problémy moderní chorvatské literatury v období druhé poloviny 19.století až do současnosti.
Břízová-Hankó, L.; Heé, V.: Dějiny české literatury od počátků...
Autor článku: Marcella Husová - 16. 10. 2003
recenze
Maďarsky psané Dějiny české literatury.
Bulatović, Miodrag...
Autor článku: Matěj Matela - 7. 3. 2016
portrét
Miodrag Bulatović (1930–1911), srbsko-chorvatsko-černohorský prozaik. Jeho hrdiny jsou lidé zmítající se v blátě vlastní frustrované existence, jedinci z naprostého společenského dna, pohybující se na hranici mezi tragickou realitou a absolutní maškarádou, lidé bez domova, bez lásky, prosti jakýchkoliv iluzí i nadějí.
Bulatović, Miodrag: Červený kohout letí k nebi
Autor článku: Matěj Matela - 7. 3. 2016
recenze
100%
Srbský autor Miodrag Bulatović (1930–1991) ve svém truchlivém románu alegoricky zpodobnil nešťastné osudy hrstky jedinců, ztracených existencí, již jsou nuceni čelit surovosti a až ďábelskému zlu ve svém okolí, kde je „červený kohout“, symbol lidské svobody a metafora života, soustavně pronásledován a ubíjen. Na zdánlivě ohraničeném pozadí dvou událostí, vesnické svatby a pohřbu, rozehrává autor symboly nabité drama, jež mu v moderní jugoslávské literatuře zajistilo jedno z předních míst.
Bunin, Ivan: Proklaté dny
Autor článku: Libor Dvořák - 17. 5. 2003
ukázka
5. února. Od prvního února nařídili nový kalendář. Takže podle jejich počtů je dnes už osmnáctého. Včera jsem byl na schůzi Středy. Bylo tam hodně "omladiny". Třeba Majakovskij,...
Bunin, Ivan: Proklaté dny
Autor článku: Radka Bzonková - 13. 4. 2007
recenze
V českém překladu se objevily deníky Ivana Bunina (1870-1953), lépe řečeno jejich část. Stejně jako v originálu nesou název Proklaté dny a zachycují dobu kolem bolševické revoluce v roce 1917 až do roku 1920, kdy Bunin emigroval se svou ženou Věrou do Francie. Už ve dvacátých letech si Proklaté dny přečetla Buninova poslední láska – básnířka Galina Kuzněcovová.
Buzzati, Dino: Il grande ritratto
Autor článku: Jiří Paděra - 29. 3. 2004
recenze
80%
Recenze vědeckofantastického románu italského spisovatele Dina Buzzatiho Velký portrét.
Cabrera Infante, Guillermo: Tři truchliví tygři
Autor článku: Anežka Charvátová - 27. 12. 2016
studie
Promluvy velkého množství postav románu G. Cabrery Infanta se jako hravé pramínky slévají, obtékají překážky a vybublávají v drobných či větších vírech na povrch, kde je vzápětí smete vlna „tygřích slin“, hnaná zběsilou slovní smrští v rytmu radovánek i smutků havanského předrevolučního nočního života.
Cadhain, Máirtín Ó: Hřbitovní hlína
Autor článku: Martin Světlík - 12. 3. 2018
recenze
80%
Na jednom irském hřbitově se až na věčnost hašteří mrtví venkované. Hlavními hrdiny snad nejvtipnějšího díla irského modernismu jsou nejen oni, ale také jazyk – irština, a to v celé své pozapomenuté bohatosti. Dílo z roku 1949 je mimo jiné též důvtipným komentářem k neblaze proslulé irské neutralitě za druhé světové války.
Calvino, Italo: Když jedné zimní noci cestující
Autor článku: Olivie Vojáčková - 29. 12. 2004
studie
100%
Italo Calvino ve své podivuhodné knize Když jedné zimní noci cestující překračuje hranice realismu k téměř neuvěřitelnému příběhu a dovoluje si vskutku neobvyklý experiment.
další strana
Strana 1 / 13:
1
2
3
4
5