Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: oceněné (nejvýznamnějšími českými i zahraničními literárními cenami)
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Ackroyd, Peter: Hawksmoor
Autor článku: Johana Horálková - 3. 11. 2009
recenze
90%
Jako většina Ackroydových knih se i Hawksmoor vyznačuje neobyčejnou komplexností. Z jednoho úhlu pohledu se román zdá být fascinujícím tělesem složeným ze zrcadel, v jehož středu se prolínají odrazy minulosti, přítomnosti a snad i budoucnosti.
Agus, Milena: Kameny bolesti
Autor článku: Lucie Nováková - 9. 9. 2012
recenze
80%
Záhadná, údajně bláznivá temperamentní žena touží rozdat svou lásku mužům, kteří se o ni ale vždy po krátké známosti přestanou zajímat. Protože pochází z dobré rodiny, při první příležitosti bude provdána. O mnoho let později se od její vnučky pomalu dozvídáme životní příběh s utajenými podrobnostmi. Přes mrazivé vyústění knížka příjemně překvapí, a to nejen dokonalým zachycením atmosféry hřejivého jihoitalského slunce.
Ahava, Selja: Co padá z nebe
Autor článku: Lenka Fárová - 13. 4. 2020
recenze
70%
Román popisuje osudy rodiny, jíž do druhdy poklidného a nikterak výjimečného života začne vstupovat až příliš mnoho nepravděpodobných událostí. A každá z nich všechny neodvolatelně zasáhne a obrátí jejich životy naruby, byť nemusí udeřit přímo jako blesk z čistého nebe.
Aidt, Marie Naja: Pavián
Autor článku: Markéta Kliková - 10. 1. 2011
recenze
90%
Povídková sbírka Naji Marie Aidt je o lidech s duchem paviána v těle a o pocitech, které druzí v jejich přítomnosti prožívají. O strachu, smrti, nevěře, násilí, nemoci a pudech. Ale i o lásce. Za sbírku Pavián dostala autorka v roce 2006 nejhodnotnější dánskou cenu za literaturu Cenu kritiky a v roce 2008 Cenu Severské rady za literaturu.
Ajvaz, Michal: Lucemburská zahrada
Autor článku: Markéta Kittlová, _nemazat - 13. 11. 2011
recenze
60%
Michal Ajvaz i ve svém nejnovějším románu důmyslně a s neuvěřitelnou fantazií komponuje síť na sebe navazujících, křížících se a vzájemně se ovlivňujících příběhů. Opět vytváří intertextové vazby mezi jednotlivými fikčními rovinami textu a navíc včleňuje do knihy další autorský text, jehož dialogy jsou vedeny v yggurštině – neznámém a nesrozumitelném jazyce, který Ajvaz pro tento účel vytvořil.
Al Galidi, Rodaan: Autista a poštovní holub
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 14. 8. 2015
recenze
70%
Kniha o autismu, o genialitě, o holubích návratech a tónech houslí. Rodaan Al Galidi, nizozemský spisovatel iráckého původu, se s touto knihou stal v roce 2011 nizozemským laureátem Ceny EU za literaturu.
Al Galidi, Rodaan: Autista a poštovní holub
Autor článku: Jitka Růžičková - 14. 8. 2015
ukázka
70%
Kniha o autismu, o genialitě, o holubích návratech a tónech houslí. Rodaan Al Galidi, nizozemský spisovatel iráckého původu, se s touto knihou stal v roce 2011 nizozemským laureátem Ceny EU za literaturu.
Alakoski, Susanna: Svinalängorna
Autor článku: Marie Voslářová - 26. 7. 2010
recenze
80%
Debutový román švédské socioložky a spisovatelky finského původu Susanny Alakoski (nar. 1962) pojednává o nelehkém dětství vypravěčky Leeny v jihošvédském Ystadu, kam se její rodina počátkem 70. let přistěhovala z Finska.
Americká Národní knižní cena 2011
Autor článku: Pavel Mandys - 21. 11. 2011
aktualita
Nejsledovanější americkou knižní cenu v kategorii próza letos opanovala mladá afroamerická autorka Jesmyn Wardová. Výběr nominací i seznam vítězných autorů byl pestrou přehlídkou spisovatelů neamerického původu.
Americká Národní knižní cena 2012
Autor článku: Pavel Mandys - 20. 11. 2012
aktualita
Ocenění v prozaické kategorii nejsledovanějších amerických literárních cen získala Louise Erdrichová, u nás málo známá spisovatelka indiánského původu. Její román Kulatý dům vypráví o brutálním napadení indiánské ženy a o jejím třináctiletém synovi, který se na vlastní pěst rozhodne vypátrat útočníka.
Ammaniti, Niccolò: Já se nebojím
Autor článku: Alice Flemrová - 11. 6. 2006
studie
Zpočátku může mít čtenář pocit, že drží v ruce nějaká novodobá dobrodružství Toma Sawyera, může pomyslet i na Ostrov pokladů.
Ammaniti, Niccolò: Já se nebojím 1
Autor článku: Věra Křížová, Věra Suková - 11. 6. 2006
recenze
80%
Niccola Ammanitiho (nar. 1966 v Římě) můžeme představit jako velmi úspěšného současného italského autora.
Ammaniti, Niccolò: Já se nebojím 2
Autor článku: Jiří Špička - 11. 6. 2006
recenze
80%
Niccolò Ammaniti (1966), považovaný za jeden z největších italských literárních talentů posledních desetiletí, se stal díky románu Já se nebojím (2001) opravdovou celebritou.
Andersson, Lena: Egenmäktigt förfarande – en roman om kärlek
Autor článku: Marie Voslářová - 13. 2. 2014
recenze
60%
Málokdy spisovatel dokáže vlastně banální téma neopětované lásky rozpitvat tak důkladně, jako se to v této knize daří Leně Andersson.
Andonovski, Venko: Papokot na svetot
Autor článku: Oldřiška Čtvrtníčková - 9. 4. 2003
recenze
Pupek světa, stejně jako předchozí Andonovského díla, si získal velmi širokou čtenářskou základnu, přestože se jedná o poměrně složitou četbu vyžadující znalost historie, literatury, filozofie. Román a jeho podivuhodný úspěch bývá srovnáván s první beletristickou knihou Umberta Eca, Jméno růže.
Andronikova, Hana
Autor článku: Olga Stehlíková - 19. 1. 2012
studie
Úmrtí Hany Andronikovy (* 1967) nedlouho před Vánoci bylo nepřekvapivě zastíněno těmi medializovanějšími. Přestože nepatřila k autorům, kteří otisknou během jednoho desetiletí sedm románů, zapsala se zlínská rodačka, cestovatelka a terapeutka, absolventka bohemistiky a anglistiky, do historie české literatury ne snad nápadně, ale důrazně. Andronikova navíc psala pokaždé zcela jinak, jako by se autorský rukopis dal změnit na přání. Přesto mají její prózy cosi společného.
Andruchovyč, Jurij: Tajemnycja
Autor článku: Alexej Sevruk - 19. 9. 2008
recenze
Kniha žánrově leží někde mezi „pokusem o intelektuální autobiografii“ (zastoupenou knihou Andrzeje Stasiuka Jak jsem se stal spisovatelem) a uměleckým interview (čtenáře obeznámeného s českou literaturou napadne rozhovor Jana Pelce s Mejlou Hlavsou, vydaný pod názvem Bez ohňů je underground).
Anyuru, Johannes: De kommer att drunkna i sina mödrars tårar
Autor článku: Marie Voslářová - 3. 12. 2018
recenze
O švédském románu, jehož název lze přeložit jako „Utopí se v slzách svých matek“, se nepíše lehce. Tématem jsou palčivé otázky dneška, zejména současné a budoucí vztahy mezi muslimy a nemuslimy a strach z proměn západního světa. V roce 2017 kniha získala prestižní švédskou Augustovu cenu.
Aramburu, Fernando: Vlast
Autor článku: Daniel Mukner - 27. 3. 2020
recenze
80%
Šestisetstránkový opus zaznamenává nedávnou španělskou historii – v popředí vyprávění stojí osudy dvou zprvu spřátelených rodin a také různé způsoby, jak lze vyjádřit a prosadit vlastenecké cítění. Vlast je první román španělského spisovatele Fernanda Aramburua, který se českým čtenářům dostává do rukou.
Atwood, Margaret: Slepý vrah 1
Autor článku: Hana Ulmanová - 20. 5. 2003
recenze
Je obecně známo, že za Slepého vraha obdržela dnešní hvězda mnoha literárních konferencí a univerzitních přednášek prestižní britskou cenu Booker Prize za rok 2000.
Atwood, Margaret: Slepý vrah 2
Autor článku: Ladislav Nagy - 4. 6. 2003
recenze
Atwoodová je dobře známá i v českém kontextu - ještě v Odeonu vyšel román Ublížení na těle, českého překladu se dočkalo i thrillerové Ublížení na těle a v neposlední řadě raná próza Z hlubin.
Augustova cena 2011
Autor článku: Marie Voslářová - 22. 11. 2011
aktualita
Nositelé nejsledovanější švédské literární ceny Augustpriset pro rok 2011 jsou od včerejšího večera známi: bronzové sošky a šeky na 100 000 švédských korun získali Tomas Bannerhed za román Korparna (Krkavci) v kategorii beletrie, Jessica Schiefauer za román Pojkarna (Kluci) v kategorii knih pro děti a mládež a Elisabeth Åsbrink za knihu Och i Wienerwald står träden kvar (A stromy ve Vídeňském lese stále stojí) v kategorii non fiction.
Axelsson, Linnea: Ædnan
Autor článku: Marie Voslářová - 29. 10. 2020
recenze
60%
Linnea Axelsson získala za svůj epos věnovaný nedávné historii Sámů nejvýznamnější švédskou literární cenu Augustpriset za rok 2018. Oceněn byl v tomto případě zřejmě především chvályhodný záměr a odvaha.
Bakke, Gunstein: Maud a Aud. Román o silničním provozu
Autor článku: Jitka Jindřišková - 3. 1. 2016
recenze
40%
„Jedná se o jednu z nejlepších (a nejdivnějších) knih tohoto roku,“ napsal Trygve Riiser Gundersen ve své recenzi pro norský deník Dagbladet o knize Maud a Aud od Gunsteina Bakkeho. Nejdivnějších zcela jistě, nejlepších stěží.
Bakker, Gerbrand: Nahoře je ticho
20. 8. 2013
ukázka
Přestěhoval jsem tátu nahoru. Posadil jsem ho do křesla a rozebral jsem postel. Zůstal v tom křesle sedět jako pár minut staré tele, ještě neolízané; se samovolně se kymácející hlavou a očima, které na ničem neutkví. Deky, prostěradla a flanelovou podložku jsem strhl z matrace, matraci a prkna z postele jsem opřel o zeď a horní a dolní pelest odšrouboval od postranic. Snažil jsem se co nejvíc dýchat pusou. Pokoj nahoře – můj pokoj – jsem už předem vyklidil.
Bakker, Gerbrand: Nahoře je ticho
Autor článku: Lucie Sedláčková - 29. 9. 2013
recenze
80%
Vydání románu Nahoře je ticho do té doby neznámého autora Gerbranda Bakkera zapůsobilo v Nizozemsku v roce 2006 trochu jako zjevení a od té doby se kniha řadí k předním představitelům revivalu tradiční tematiky v nizozemské próze. Venkovské ukotvení románu o samotářském sedláku Helmerovi může českého čtenáře taktéž silně oslovit. Knihu můžeme číst i jako symbolický příběh o právu člověka na sebeurčení nebo jako zamyšlení nad tím, zda můžeme opravdu řídit svůj život, a také co by se stalo, kdyby…
Bakker, Gerbrand: Nahoře je ticho (in Host)
4. 2. 2014
recenze
80%
Román strhující svou skromností.
Bannerhed, Tomas: Korparna
Autor článku: Marie Voslářová - 2. 9. 2012
recenze
70%
Výborné psychologické líčení spolu s neotřelým jazykem knihy, zachycujícím mimo jiné některé prvky smålandského dialektu, vedlo porotu nejvýznamnější švédské literární ceny Augustpriset k tomu, že románu Korparna udělila cenu za nejlepší beletristické dílo roku 2011.
Banville, John: The Sea
Autor článku: Markéta Musilová - 10. 4. 2006
recenze
Snad ještě nikdy nevzbudilo vítězství konkrétní knihy v Bookerově ceně tolik nelibosti a kontroverze jako v případě posledního vítěze Johna Banvilla a jeho románu The Sea (Moře).
Baretić, Renato: Osmi povjerenik 1
Autor článku: Zdenko Samaržija - 19. 4. 2005
recenze
Recenze na první román Renata Baretiće, za který autor obdržel všechny významnější chorvatské literární ceny za rok 2004.
další strana
Strana 1 / 19:
1
2
3
4
5