Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: cizojazyčná publikace
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Anar, Ihsan Oktay: Amat
Autor článku: Petr Kučera - 20. 1. 2007
recenze
Kniha Amat je čtvrtým románem Ihsana Oktaye Anara, tureckého autora fantasticko-historických próz.
Andahazi, Federico: Errante en la sombra
Autor článku: Daniel Nemrava - 7. 9. 2004
recenze
V současnosti snad nejpopulárnější argentinský spisovatel Federico Andahazi (1963) se českému čtenáři představil již třemi romány.
Andersson, Lena: Egenmäktigt förfarande – en roman om kärlek
Autor článku: Marie Voslářová - 13. 2. 2014
recenze
60%
Málokdy spisovatel dokáže vlastně banální téma neopětované lásky rozpitvat tak důkladně, jako se to v této knize daří Leně Andersson.
Andonovski, Venko: Papokot na svetot
Autor článku: Oldřiška Čtvrtníčková - 9. 4. 2003
recenze
Pupek světa, stejně jako předchozí Andonovského díla, si získal velmi širokou čtenářskou základnu, přestože se jedná o poměrně složitou četbu vyžadující znalost historie, literatury, filozofie. Román a jeho podivuhodný úspěch bývá srovnáván s první beletristickou knihou Umberta Eca, Jméno růže.
Andrasiuk, Michal: Hranice
Autor článku: Miroslav Tomek - 18. 4. 2009
ukázka
Za hranicí je les; za lesem jsou Rusové. Vrcholky urostlých bříz sahají až do oblak, olšiny se táhnou do dálky, borovice šumí. Omšelé kmeny se ztrácejí v zelené houštině maliní a kopřiv.
Andrasiuk, Michal: Kolka, co létal nad městečkem
Autor článku: Miroslav Tomek - 18. 4. 2009
ukázka
Vždycky opakoval, že bude létat. Na první pohled to není nic divného. V dětském věku jsme všichni letci, kosmonauti, námořníci, nebo přinejhorším velitelé partyzánských oddílů, kteří v tmavých nocích vedou své muže do nekonečného boje za pravdu a za Vlast.
Angot, Christine: Pourquoi le Brésil?
Autor článku: Jovanka Šotolová - 10. 6. 2003
recenze
Nový román Christine Angotové je podle kritických ohlasů krásné, silné dílo, v němž se autorka dívá pod kůži jednomu milostnému příběhu a pokouší se o anatomii vztahu.
Antypovyč, Taras: Chronos
Autor článku: Alexej Sevruk - 7. 2. 2012
recenze
80%
Román, jenž nese podtitul Příběh jednoho vynálezu, tvoří pětadvacet kapitol, přičemž každou kapitolu lze vnímat jako samostatný text, jakousi reportáž z pomyslné a ne příliš vzdálené budoucnosti. Zde se bezesporu odráží původní novinářská profese autora, přinášejícího reportáže ze své vlastní antiutopie, fikčního světa, za kterým lze rozpoznat rysy naší současnosti.
Antypovyč, Taras: Chronos
Autor článku: Alexej Sevruk - 29. 4. 2013
ukázka
Najednou vše přestalo být kontrolováno. Vládě nezbývalo nic jiného než připustit, že na ulicích panuje občanská válka, jen namísto kulometů se v ní válčí chronomaty. A tato válka nebere konce, protože nepřekonatelná touha po čase se přiživuje na pomíjivosti času, a nikdo se nikdy sám od sebe nenabaží trváním mládí, nikdo se dobrovolně nezřekne přání zastavit svůj biologický věk v bodě největšího rozkvětu. Vláda nedokázala tuto válku zvládnout. A tak na ní začala vydělávat.
Anyuru, Johannes: De kommer att drunkna i sina mödrars tårar
Autor článku: Marie Voslářová - 3. 12. 2018
recenze
O švédském románu, jehož název lze přeložit jako „Utopí se v slzách svých matek“, se nepíše lehce. Tématem jsou palčivé otázky dneška, zejména současné a budoucí vztahy mezi muslimy a nemuslimy a strach z proměn západního světa. V roce 2017 kniha získala prestižní švédskou Augustovu cenu.
Arcan, Nelly: Putain
Autor článku: Jovanka Šotolová - 10. 6. 2003
recenze
Nelly Arcanová vydala letos svou prvotinu: knihu s provokativním názvem Děvka (Putain). Kupodivu v ní však tato mladá quebecká autorka neprobírá otázky sexu...
Arguedas, José María: Los ríos profundos
Autor článku: Jana Kovandová - 30. 7. 2011
studie
70%
José María Arguedas před svou smrtí zalitoval, že nestrávil svůj život v horách s indiánskou ženou a nenaplnil své dny prostými každodenními činnostmi vlastními životu v Andách. Dal přednost limským intelektuálním kruhům, kde mohl psát, učit, studovat, a šířit tak svůj obdiv k andské kultuře. V lítosti nad životem stráveným v Limě vně této společnosti je snadné cítit jeho hluboké zklamání z nepochopení svými současníky.
Aristofanés: Ženský sněm
Autor článku: Jiří Špička - 29. 6. 2008
recenze
80%
Hra pochází z roku 392 př. n. l. a řadí se k pozdním autorovým textům, v nichž se otupují ostrá politická satira i nevázanost dionýského divadla a nastává přechod k umírněnějším formám střední attické komedie.
Arjouni, Jakob: Hausaufgaben...
Autor článku: Tomáš Dimter - 10. 10. 2005
recenze
Rychlé tempo, tušené, ale přesto pokaždé v detailu překvapivě rozehrané scény a sled událostí propůjčuje knize Domácí úlohy mimořádnou čtivost a přitažlivost.
Arjouni, Jakob: Idioten. Fünf Märchen
Autor článku: Tomáš Dimter - 10. 10. 2005
recenze
Přečtěte si pohádky Jakoba Arjouniho o přáních. Budete se nejen královsky bavit, ale především se dostatečně připravíte a obrníte na chvíli, kdy se před vámi objeví kouzelná víla. A budete si přát – myčku na nádobí.
Arjouni, Jakob: Magic Hofmann...
Autor článku: Tomáš Dimter - 10. 10. 2005
recenze
Magic Hofmann bývá hodnocen jako jeden z nejlepších německy psaných textů konce devadesátých let.
Armand, Louis: Breakfast at Midnight
Autor článku: Johana Horálková - 31. 10. 2012
recenze
60%
Dlouholetý pražský usedlík Louis Armand vytváří obraz Prahy, který tu ještě nebyl: temný nehostinný „domov“ vykořeněnců a bláznů, brázdících zimní ulice od hospody k hospodě, futuristicko-historické město, jež hlavní hrdina v narážce na Godardův film Alphaville přiléhavě nazývá Kafkaville.
Arménské kroniky od jezera Van – XVI.–XVIII. století
Autor článku: Evžen Kindler - 27. 3. 2012
recenze
90%
Nejen vtipy typu „rádio Jerevan“ vytvořily v naší veřejnosti dojem, že hlavní město Jerevan dnešní Arménie je a bylo centrem, mozkem a srdcem Arménie. Byla to však oblast jezera Van, která odedávna nejvíce podněcovala arménskou kulturu (literaturu, teologii atd.) a kde sv. Řehoř z Nareku napsal slavnou Knihu nářků, kterou Arméni ctí hned po Písmu svatém.
Armstrong, Karen: The Bible. The Biography
Autor článku: Jan M. Heller - 31. 5. 2009
recenze
Karen Armstrongová, britská popularizátorka různých témat souvisejících s náboženstvím, svůj „životopis Bible“ pojala jako zachycení obou velkých etap života této knihy: neomezila se na více než více než tisíciletou historii vzniku kánonu biblické literatury, který dnes tvoří křesťanské Písmo svaté, ale věnuje přibližně stejně velký prostor i zhruba dvojnásobně dlouhému životu Bible od uzavření kánonu do současnosti, jak se odehrával a odehrává v jeho čtení a čtenářích.
Ashbrook Harvey, Susan; Hunter, David G. (eds.): The Oxford...
Autor článku: Petr Kitzler - 18. 1. 2010
recenze
Publikace o více než tisícistránkovém rozsahu a s váhou přes dva kilogramy v 46 kapitolách představuje rané křesťanství od jeho počátků, s výjimkou problematiky Nového zákona.
Atılgan, Yusuf: Anayurt Oteli
Autor článku: Petr Kučera - 5. 1. 2012
recenze
90%
Přelomový román turecké literatury vychází v pečlivé edici nakladatelství Yapı Kredi. Samota ohrožující samu podstatu lidské existence, absence smyslu a kauzality – tak by bylo možno charakterizovat břímě, jež s sebou od útlých let vleče Atılganův antihrdina Zebercet, „normálně nenormální“ správce a recepční hotelu Vlast.
Atik, Anne: Comment c´était (kniha o S. Beckettovi)
Autor článku: Jovanka Šotolová - 8. 11. 2003
recenze
Ve francouzském překladu právě vychází kniha deníkových záznamů o schůzkách Anny Atik se Samuelem Beckettem.
Audouard, Antoine: L´Arabe
Autor článku: Jovanka Šotolová - 27. 6. 2010
recenze
Vesnice žije v předsudku, že Arabi do jejich světa nepatří. Příchod toho jediného, ať by se choval sebenenápadněji a sebepokorněji, pro ně znamená předzvěst potíží...
Augé, Marc: Journal d’un SDF
Autor článku: Veronika Cosculluela - 18. 8. 2013
recenze
Marc Augé sa vžil do kože nového druhu bezdomovca – je to človek, ktorý má pomerne vysoký príjem, nie však dostatočný na to, aby si mohli dovoliť platiť nájom za byt.
Augustova cena 2011
Autor článku: Marie Voslářová - 22. 11. 2011
aktualita
Nositelé nejsledovanější švédské literární ceny Augustpriset pro rok 2011 jsou od včerejšího večera známi: bronzové sošky a šeky na 100 000 švédských korun získali Tomas Bannerhed za román Korparna (Krkavci) v kategorii beletrie, Jessica Schiefauer za román Pojkarna (Kluci) v kategorii knih pro děti a mládež a Elisabeth Åsbrink za knihu Och i Wienerwald står träden kvar (A stromy ve Vídeňském lese stále stojí) v kategorii non fiction.
Auster, Paul: The Brooklyn Follies
Autor článku: Richard Olehla - 29. 1. 2006
recenze
60%
Hlavním hrdinou Austerova nového románu je Nathan Glass, jemuž táhne na šedesátku, z manželství má dospělou dceru Rachel a do brooklynské čtvrti Park Slope se přestěhuje, protože, jak říká, „hledá klidné místo na umření“.
Autissier, Isabelle: Soudain, seuls
Autor článku: Nela Knapová - 3. 2. 2016
recenze
80%
Francouzská spisovatelka Isabelle Autissier, jinak také první žena, která v sólovém závodě obeplula svět, v románu Soudain, seuls vypráví o tom, jak mladý pár zůstane při romantické plavbě nečekaně uvězněn na opuštěném ostrově. Sugestivně podaná a velmi věrohodná robinsonáda figurovala v širší nominaci na Goncourtovu cenu pro rok 2015.
Avallone, Silvia: Acciaio
Autor článku: Jiří Špička - 2. 8. 2011
recenze
50%
Román Acciaio (Ocel), prvotina mladé boloňské autorky Silvie Avallone (nar. 1984), v loňském roce zaznamenal v Itálii velký úspěch a byl dokonce nominován na Premio Strega.
Aw, Tash: The Harmony Silk Factory
Autor článku: Markéta Musilová - 5. 6. 2006
recenze
Tash Aw pochází z Malajsie, vystudoval práva na Carbridgeské univerzitě, žije v Londýně a v roce 2005 vydal svou prvotinu, The Harmony Silk Factory, která se dostala do širších nominací Bookerovy ceny a zároveň obrdržela Whitbreadovu cenu za literární debut.
Axelsson, Linnea: Ædnan
Autor článku: Marie Voslářová - 29. 10. 2020
recenze
60%
Linnea Axelsson získala za svůj epos věnovaný nedávné historii Sámů nejvýznamnější švédskou literární cenu Augustpriset za rok 2018. Oceněn byl v tomto případě zřejmě především chvályhodný záměr a odvaha.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 57:
1
2
3
4
5
6