Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: cizojazyčná publikace
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Baconsky, A. E.: Biserica Neagră
Autor článku: Libuše Valentová - 29. 10. 2003
recenze
Nepříliš rozsáhlý román s názvem Biserica Neagră (Černý kostel) Baconsky předložil jednomu bukurešťskému nakladatelství, jež ho okamžitě zamítlo; za autorova života nevyšel v Rumunsku, nýbrž v Německu (Die Schwarze Kirche), v roce 1976...
Bâgiu, Lucian: BESTIAR: Salată orientală cu universitari închipuiți
Autor článku: Kryštof Míka - 26. 2. 2013
recenze
Salată orientală je těžko přeložitelný název rumunského salátu, který se svými přísadami dá přirovnat k českému bramborovému salátu a podobně jako u nás každá rodina uchovává ten svůj správný recept. Názvy kapitol v této knize odpovídají různým ingrediencím, máme tedy před sebou autorův vlastní recept? A jak do salátu přimíchat smyšlené akademiky?
Bâgiu, Lucian: BESTIAR: Salată orientală cu universitari închipuiți
Autor článku: Jarmila Horáková - 14. 3. 2013
ukázka
Pochmurné úvahy přerušil nečekaný příchod bohémského básníka v doprovodu přesvědčeného starého mládence, který měl uctivé a uhlazené způsoby. Tvořili nesourodou, ale nerozlučně spjatou dvojici, pokud šlo o špatně zastíranou nelibost vůči „ženskému klášteru“ Katedry, jak ji jeden z těch dvou v přívalu básnické inspirace nazval.
Bagola, Božidar Breziščak: S one strane Dunava
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 9. 4. 2003
recenze
Při četbě nového románu chorvatského autora Božidara Breziščaka Bagoly S one strane Dunava (Z druhé strany Dunaje, Matica Hrvatska, Zagreb 2002) se vskutku vydáváme na neobvyklé putování. A to hned v několika plánech. Především vyrážíme proti proudu času...
Bakaitis, Vyt (ed.): Gyvas atodūsis / Breathing Free
Autor článku: Ján Chovanec - 4. 2. 2008
recenze
Gyvas atodūsis / Breathing Free nabízí přehled litevského básnictví. Nedá se říci, že by to byl přehled stručný – čítá přes pět stovek stran bilingvního litevsko-anglického textu.
Baker, Nicholson: Checkpoint
Autor článku: Richard Olehla - 29. 10. 2004
recenze
50%
Děj Bakerovy nové knihy Checkpoint (Kontrolní stanoviště) se odehrává výhradně v pokoji jednoho washingtonského hotelu, kde spolu rozmlouvají dva přátelé. Jeden z nich chce zabít prezidenta.
Bakoš, Oliver: O učiteľoch a ľuďoch
Autor článku: Jana Pácalová - 11. 2. 2004
recenze
Když Viewegh, na rozdíl od Bákoše, napíše fejeton, netváří se, že vytvořil povídku...
Balabanov, Alexej: Bratr, Bratr II, diskuse o filmech...
21. 6. 2003
studie
Přeložený a okomentovaný úryvek ze stati Benjamina Rifkina o pojetí kategorií "my" a "oni" v ruských filmech, zvláště Bratr II Alexeje Balabanova.
Balbín, Bohuslav: Rozmanitosti z historie Království českého
Autor článku: Kateřina Smyčková - 4. 10. 2017
recenze
60%
Díky překladu Jiřího A. Čepeláka se nyní širší čtenářská veřejnost může seznámit s prvním svazkem Balbínovy vlastivědné encyklopedie Čech Miscellanea historica regni Bohemiae – Rozmanitosti z historie Království českého. Úctyhodný počin, který Balbína představuje jinak než jen jako autora Rozpravy na obranu jazyka slovanského, zvláště pak českého, však kvůli neobvyklému editorskému přístupu vyvolává řadu otázek.
Balla, Vladimír: Unglik
Autor článku: Dana Kršáková - 2. 12. 2003
recenze
Pátá kniha slovenského autora V. Bally (nar. 1967) obsahuje šestnáct povídek...
Balla: De la Cruz
Autor článku: Dana Kršáková - 1. 3. 2006
recenze
S prozaikom Ballom sa na slovenskej knižnej literárnej scéne stretávame už celých desať rokov: Leptokaria, Outsideria, Gravidita, Tichý kút, Unglik a najnovšie De la Cruz – šesť kníh a stále ten istý Balla.
Balla: V mene otca (in Dotyky)
Autor článku: Peter F. 'Rius Jílek - 24. 5. 2013
recenze
80%
Ballova novela V mene otca je stručným rozprávaním hlavnej postavy o vlastnom živote, ktorý trefne charakterizuje prázdny – do očí bijúci – priestor na stránkach medzi jednotlivými kapitolkami. Tieto biele miesta symbolizujú jeho banalitu, sú nepodstatnou, digresívnou časťou ústredného príbehu poskladaného zo spomienok na narušené rodinné vzťahy.
Balla: V mene otca
Autor článku: Dimana Ivanova - 17. 3. 2013
recenze
80%
Ballova novela V mene otca je krátke rozprávanie o rozpade rodiny, pokazenej morálke, nevere, osamotení a šialenstve.
Ballek, Ladislav: Južná pošta
Autor článku: Alexej Sevruk - 8. 10. 2010
recenze
Za ústřední téma prozaického cyklu Ladislava Balleka Južná pošta lze označit dětství, strávené na jihu Slovenska, na slovensko-maďarském pohraničí.
Ballestra, Silvia: La guerra degli Antò
Autor článku: Jiří Špička - 12. 11. 2010
recenze
Podtitul tohoto románu zní „Una picaresca epopea postpunk“ – Pikareskní postpunková epopej, což je titul sice autoironický, nicméně dává tušit, že chce být nezanedbatelnou „epopejí“ tohoto typu literatury – však je také pokračováním ságy, jejíž základy byly položeny v předcházejících prózách Ballestrové.
Ballestra, Silvia: La seconda Dora
Autor článku: Anna Křivancová - 12. 11. 2010
recenze
Poněkud zavádějící charakteristika díla a nepřesný nástin fabule uvedený na obalu knihy láká čtenáře na “příběh jedné lásky“, odehrávající se na pozadí fašistické vlády v Itálii a rasových perzekucí v Evropě. Nicméně očekávané romantické líčení osudu dvou milenců ve víru dramatických událostí v knize nenajdeme.
Ballestra, Silvia: Piove sul nostro amore
Autor článku: Jiří Špička - 12. 11. 2010
recenze
Ballestrová tentokrát napsala knihu o válce, kterou v Itálii vedou již několik desetiletí odpůrci potratu proti platné legislativě. Nejedná se však o morální spor salonního charakteru, jaký se vede u nás, ale o skutečnou válku.
Bánk, Zsuzsa: Světlé dny
Autor článku: Marie Voslářová - 22. 11. 2014
recenze
70%
Ani Světlé dny nepostrádají ono neuchopitelné, zasněně nostalgické kouzlo, jímž se vyznačoval už předchozí román Zsuzsy Bánk. Vyvolávají úsměv na rtech a zároveň berou za srdce.
Bánk, Zsuzsa: Světlé dny
Autor článku: Jan M. Heller - 22. 11. 2014
recenze
80%
Titulní motiv světlých dnů si autorka ústy jedné ze svých ženských postav vypůjčila z kterési dávné jazzové skladby. Světlé dny představují období v lidském životě, která vnímáme si uvědomujeme na pozadí vědomí, že dny mohou kdykoli potemnět. To je ústřední téma románu o rodičích a dětech, o dětství a dospívání.
Banks, Iain: Dead Air
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Na pultech britských knihkupectví se v těchto dnech objevil nejnovější Banksův opus, více než 400stránkový román Dead Air (Mrtvý vzduch), který autor zvládl napsat za pouhých šest týdnů horečnaté práce. Útok na americká města nasměroval vznikající text tak, že teroristické útoky jsou v textu silně přítomné.
Bannerhed, Tomas: Korparna
Autor článku: Marie Voslářová - 2. 9. 2012
recenze
70%
Výborné psychologické líčení spolu s neotřelým jazykem knihy, zachycujícím mimo jiné některé prvky smålandského dialektu, vedlo porotu nejvýznamnější švédské literární ceny Augustpriset k tomu, že románu Korparna udělila cenu za nejlepší beletristické dílo roku 2011.
Banville, John: The Sea
Autor článku: Markéta Musilová - 10. 4. 2006
recenze
Snad ještě nikdy nevzbudilo vítězství konkrétní knihy v Bookerově ceně tolik nelibosti a kontroverze jako v případě posledního vítěze Johna Banvilla a jeho románu The Sea (Moře).
Bar Josef, Josef: Lo baBajt haZe
Autor článku: Tereza Černá - 7. 8. 2008
recenze
I v této knize se projevují hlavní témata známá z některých Bar-Josefových divadelních her: lidé plní nejistoty, kteří hledají čisté a opravdové věci a současně napětí mezi světským Tel Avivem a pobožným Jeruzalémem.
Baratay, Éric: Bêtes des tranchées
Autor článku: Tomáš Havel - 18. 11. 2014
recenze
80%
Jedenáct milionů naverbovaných kopytníků nebylo v první světové válce samo: vedle koní, oslů či mul ve válce sloužili psi a poštovní holubi. Vedle toho Éric Baratay, profesor historie a specialista na „dějiny zvířat“, připomíná i nechtěné společníky jako krysy, vši, blechy a mouchy. A přehled doplňuje o zvířata zapletená do konfliktu jaksi mimochodem a často omylem: toulavé kočky a psy, bezprizorný dobytek, zajíce, veverky, různé druhy ptactva.
Baretić, Renato: Osmi povjerenik 1
Autor článku: Zdenko Samaržija - 19. 4. 2005
recenze
Recenze na první román Renata Baretiće, za který autor obdržel všechny významnější chorvatské literární ceny za rok 2004.
Baretić, Renato: Osmi povjerenik 2
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 27. 6. 2005
recenze
Kniha Osmi povjerenik byla jedním z největších hitů loňského roku na chorvatském trhu, autor za ní dostal všechny důležité literární ceny.
Bärfuss, Lukas: Hagard
Autor článku: Jakub Ehrenberger - 3. 12. 2017
recenze
60%
Švýcarský prozaik a dramatik Lukas Bärfuss patří k předním německy píšícím autorům střední generace. Některými kritiky je dokonce považován za nejpozoruhodnějšího švýcarského spisovatele současnosti. Jeho texty čtenáře staví před etické problémy moderního světa, Bärfuss v nich s oblibou klade nepříjemné otázky a poukazuje na nešvary takzvané civilizované společnosti. Nejinak je tomu i v novince Hagard, jež si letos na jaře vysloužila nominaci na Cenu Lipského knižního veletrhu. Právem?
Bärfuss, Lukas: Hundert Tage
8. 9. 2015
ukázka
Ukázka pochází z první poloviny románu. Pracovník rozvojové spolupráce, vypravěč románu David Hohl, v ní popisuje dramatické události ve rwandské metropoli Kigali během návštěvy papeže.
Baricco, Alessandro: Seta 1
Autor článku: Jana Prokešová - 3. 1. 2005
recenze
80%
Novela Hedvábí (Seta, 1996) je Bariccovým v pořadí třetím a možná nejpoetičtějším dílem.
Baricco, Alessandro: Seta 2
Autor článku: Alžběta Němcová - 3. 1. 2005
recenze
Když něco začíná, hledám každou zapomenutou nitku, za jejíž konec bych se mohla zachytit a nepozorovaně se nechat vést až do doby, kdy si má ješitná sebedůvěra vzpomene, že už si může být sama sebou jistá.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 57:
1
2
3
4
5
6
7