Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: poezie
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Achleitner, Friedrich: historky před spaním
Autor článku: Jana Dušek Pražáková - 23. 2. 2018
recenze
80%
Rakouský architekt, teoretik architektury a spisovatel Friedrich Achleitner patří k čelním představitelům Vídeňské skupiny, která na přelomu padesátých a šedesátých let dvacátého století pomocí provokativních literárních experimentů a performancí revidovala zaprášené formy vyjadřování. Rozšiřování akustických a vizuálních možností jazyka, absurdní víceznačnost a zesměšňování stereotypů se odráží i v jeho miniaturách vzniklých po přelomu tisíciletí.
Achmeťjev, Ivan: Básně
Autor článku: Radka Bzonková - 21. 9. 2003
ukázka
poštěkali se / a ztrapnili se...
Ajgi, Gennadij: Razgovor na rosstojanii
Autor článku: Alena Vinterová - 24. 5. 2003
recenze
Rozhovor na dálku je název knihy statí, esejů, rozhovorů a básní ruského spisovatele čuvašského původu Gennadije Ajgiho - svého druhu pomník Ajgimu, jen s jednou zvláštností a totiž, že si ho básník vystavěl sám. Tato výpravná publikace s řadou ilustrací a fotografií je především osobitým komentářem samotného Ajgiho k jeho vlastní tvorbě a životu, zobecněním myšlenek o poezii a umění za období delší než čtyřicet let.
al-Hamadhání, Abú ‘l-Fadl Badí’ az-Zamán: Maqámy
Autor článku: Jitka Jeníková - 6. 3. 2017
recenze
Maqáma je v systému klasické arabské literatury, které dominuje vybroušená poezie, žánr výjimečný – je totiž prozaický. Maqámy jsou psané rýmovanou prózou, kterou v předislámské Arábii používali k magickým účelům věštci a jíž je z velké části psaný také Korán.
Alighieri, Dante: Božská komedie
Autor článku: Jiří Špička - 10. 1. 2010
kritika překladu
Nový překlad Komedie z pera Vladimíra Mikeše je již čtvrtým kompletním překladem Komedie do českého jazyka. Poprvé ji přeložil Jaroslav Vrchlický (1879-1882), po něm Karel Vrátný (1930) a Otokar František Babler spolu s Janem Zahradníčkem (1952). S trochou velkorysosti a s přihlédnutím k hendikepu čtyřicetileté devastace české kultury komunisty lze říci, že stejně jako u nejvyspělejších národů i u nás si každá generace znovu Danta přeložila a interpretuje.
Alighieri, Dante: Božská komedie
Autor článku: Vladimír Mikeš - 12. 1. 2010
ukázka
Laskavá vůle, v níž je ztajená / ta láska, která vždycky zpříma dýchá / – tak jak z té lačné čiší chtivost zla – // dá pokyn lyře, aby byla zticha, / pravici nebe náhle povelí, / ať se těch svatých strun už nedotýká. //
Alighieri, Dante: Božská komedie (české doslovy)
Autor článku: Jiří Špička - 12. 1. 2010
studie
Dantovská kritická tradice u nás nesměle začíná již v 19. století a rozhodněji se rozvíjí nad překladem Jaroslava Vrchlického.
Alighieri, Dante: Komedie
Autor článku: Ondřej Molnár - 26. 12. 2008
studie
100%
Dantova Komedie patří k nejkomentovanějším dílům světových literárních dějin a učinila svého toskánského tvůrce nesmrtelným.
Alighieri, Dante: Komedie (Očistec)
Autor článku: Ondřej Molnár - 26. 12. 2008
studie
100%
Očistec je druhá kantika Dantovy Komedie. Dante jej popisuje jako součást onoho světa, která se zrodila, když Bůh vyhostil z ráje buřiče Lucifera.
Alighieri, Dante: Komedie (Peklo)
Autor článku: Ondřej Molnár - 26. 12. 2008
studie
100%
Dantova pouť začíná v temném lese hříchu, kde sešel ze správné cesty. Snaží se z něj vyjít směrem k pahorku, který osvětluje slunce (symbol Boha).
Alighieri, Dante: Komedie (Ráj)
Autor článku: Ondřej Molnár - 26. 12. 2008
studie
100%
Ráj je poslední kantikou Dantovy Komedie. Přestože se první dvě kantiky, Peklo a Očistec, často nachází ve vztahu vzájemné opozice, obě fungují na podobném principu a jsou koncipovány v návaznosti na svět pozemský.
Alighieri, Dante: Nový život
Autor článku: Jan Vladislav - 27. 5. 2008
ukázka
Stalo se pak, když jsem se ubíral dlouhou cestou, podle níž tekl potok velmi čirý, že na mne přišlo takové puzení, abych to vypověděl, že jsem začal přemýšleti o způsobu, jak bych to učinil:
Alighieri, Dante: Nový život 1
Autor článku: Petra Málková - 27. 5. 2008
studie
100%
Nový život (Vita nuova) je dílem Dantova mládí. Dante dílo věnoval svému příteli Guidovi Cavalcantimu, který Danta přiměl, aby ho napsal v italštině a ne v latině.
Alighieri, Dante: Nový život 2
Autor článku: Petra Málková - 27. 5. 2008
studie
Nový život je Dantovým raným dílem. Jedná se o příběh Dantovy lásky k Beatrici, ale zároveň je to i spis o poezii. Dante zde dospěl k novému pojetí lásky, ve kterém spojil stilnovistické pojetí lásky s křesťanskou filozofií.
Amat, Nuria: Ať na mě prší život (in LN)
Autor článku: Markéta Pilátová - 16. 2. 2012
recenze
Kniha Ať na mne prší život připomíná ze všeho nejvíc deník, rozdělený ne na jednotlivé dny, ale na dějství, a nedá se příliš určit, zda se jedná o příběh, zamyšlení, ironické glosy života nebo sbírku melancholických aforismů. Poezie, próza, možná i kousky divadelní hry, vše je zde zastoupeno a prolíná se v překvapivě kompaktním rytmu.
Ambice a řemeslo: několik poznámek o literatuře pro děti a mládež...
Autor článku: Jaroslav Provazník - 22. 2. 2014
studie
Na pole tvorby pro děti se dál vydávají autoři, kteří patří ke špici současné literatury: nejnověji Petr Borkovec, Petr Stančík, Jan Jařab a Ondřej Buddeus. A ambiciózní nakladatelské aktivity, které ještě před deseti lety vypadaly jako stěží udržitelné, vydávají své plody a nasadily vysokou laťku, zejména co do výtvarné podoby knih.
Andjelkovski, Tašo: Mirny
Autor článku: Markéta Kittlová - 28. 3. 2011
recenze
60%
První stránky Andjelkovského sbírky jsou magické a strhující. Básně připomínají mumlání zaklínajícího šamana, který v různém, ale přesně stanoveném pořadí opakuje stále stejná, magická slova. Nutno ale říci, že toto kouzlo brzy vyprchá.
Andruchoid
Autor článku: Karel Kouba - 7. 4. 2005
recenze
Hudební a básnické CD současného ukrajinského spisovatele Jurije Andruchovyče ve spolupráci s polským triem Trzaska, Mazolewski, Moretti.
Andruchovyč, Jurij: Dvanáct obručí
Autor článku: René Kočík - 12. 12. 2003
recenze
Nový román světoznámého urkajinského spisovatele způsobil rozruch na knižním trhu.
Antonyč, Bohdan Ihor: Zelené evangelium. Výbor z díla (in Host)
Autor článku: Alexej Sevruk - 10. 11. 2010
recenze
Ve vydavatelství Národní knihovny ČR – Slovanské knihovny vyšla na sklonku léta neprávem opomíjená kniha Zelené evangelium, představující výběr z básní jednoho z nejvýznamnějších ukrajinských básníků 20. století, Bohdana Ihora Antonyče.
Apollinaire, Guillaume: Deník 1898–1918
Autor článku: Anna Plačková - 6. 4. 2015
recenze
90%
Guillaume Apollinaire, známý autor Pásma a Pražského chodce, se českým čtenářům představuje svými osobními záznamy z posledních dvaceti let svého života: obsahují každodenní události i inspiraci k tvorbě. Navzdory malému rozsahu přináší publikace nepřeberné množství informací. Kdo však bude chtít pochopit básníkovy záznamy komplexně, bude muset jít za hranice této knihy.
Apollinaire, Guillaume: Kaligramy
Autor článku: Eva Voldřichová Beránková - 7. 2. 2020
recenze
100%
V českém prostředí sice Guillaume Apollinaire patří – vedle Villona, Rimbauda a Verlaina – k nejznámnějším francouzským básníkům, přesto jsme až doposud z jeho slavných Kaligramů znali jen část. Obrazově a prostorově ztvárněnou poezii ze sbírky vydané francouzsky už v roce 1918 si nyní v překladu Petra Šrůty můžeme poprvé prostudovat v celém rozsahu.
Apostolova, Božana: ...edva ja zadăržam
Autor článku: Ondřej Zajac - 23. 11. 2009
recenze
Božana Apostolova se na bulharské literární scéně pohybuje v roli spisovatelky již přes třicet let. Sbírka básní ...sotva ji zadržím nám svou autorku představuje nejen jako zralou básnířku, ale i jako matku a silně nábožensky založenou ženu.
Arbes, Jakub: Petrarkova Laura...
Autor článku: Jiří Špička - 26. 7. 2004
ukázka
Arbesův fejeton o setkání Petrarky a Laury a historii jejich lásky.
Artmann, H.C.: Souborné básně
Autor článku: Veronika Jičínská - 17. 6. 2003
recenze
Souborné básně H.C. Artmanna
Atanasov, Nikolaj: Organični formi
Autor článku: Dimana Ivanova - 8. 12. 2008
recenze
V roce 2007 vyšla v Bulharsku v nakladatelství Altera básnická sbírka Organični formi (Organické formy) Nikolaje Atanasova. Tato knížka je zvláštní tím, že ji mladý básník (nar. 1978) napsal v Americe, kde v současnosti žije.
Atwood, Margaret: Hra na vraha 1
Autor článku: Richard Klíčník - 15. 11. 2004
recenze
Svazek obsahuje autorčiny krátké texty, je rozdělen do několika částí, každá s těžištěm v jiném literárním stylu i žánru. V jedné převažují básně v próze, v jiné mikropovídky, v další eseje.
Atwood, Margaret: Hra na vraha 2
Autor článku: Milan Valden - 1. 12. 2004
recenze
Sbírka krátkých povídek, črt, úvah a snad i jakýchsi básní v próze. Český název odkazuje i k jejímu románu Slepý vrah.
Aubrechtová, Svatava: Návštěvy
Autor článku: Klára Soukupová - 20. 2. 2019
recenze
90%
Jako zjevení působí debut dvaasedmdesátileté básnířky Svatavy Aubrechtové. Suverénně a bez křečovitých experimentů nám předkládá ucelenou a usazenou sbírku poezie, jež by neměla uniknout pozornosti.
Axelsson, Linnea: Ædnan
Autor článku: Marie Voslářová - 29. 10. 2020
recenze
60%
Linnea Axelsson získala za svůj epos věnovaný nedávné historii Sámů nejvýznamnější švédskou literární cenu Augustpriset za rok 2018. Oceněn byl v tomto případě zřejmě především chvályhodný záměr a odvaha.
další strana
Strana 1 / 25:
1
2
3
4
5