Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: povídka
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
İlhan, Çiler: Exil
Autor článku: Jitka Jeníková - 14. 8. 2015
recenze
70%
V několika rozsahem nevelkých povídkách v útlé sbírce nechává autorka promluvit aktéry nejožehavějších problémů současné turecké společnosti. Sluch popřává násilníkům, obětem, svědkům – a psům.
Abercrombie, Joe: Ostré konce
Autor článku: Boris Hokr - 11. 9. 2018
recenze
70%
Povídky jednoho z nejvýraznějších autorů angloamerické fantasy budou mimořádným zážitkem pro ty, kteří už mají přečtené jeho romány. Ostatní budou ochuzeni o kontext a často i o pointy příběhů.
Abnett, Dan: Magos
Autor článku: Boris Hokr - 5. 5. 2020
recenze
60%
Omnibus sebraných povídek Dana Abnetta ze světa Warhammeru 40K spojených s jeho slavnými „inkvizitorskými“ trilogiemi Eisenhorn a Ravenor je ideální, více než šest set stran dlouhé pozvání do tohoto temného univerza.
Adameşteanu, Gabriela...
Autor článku: _nemazat - 8. 3. 2012
portrét
V letech 1991–2004 byla šéfredaktorkou časopisu 22, vydávaného nezávislou Skupinou pro společenský dialog, a od května 2005 řídí kulturní přílohu Bucureştiul Cultural tohoto týdeníku. Za své romány, které se těšily značnému úspěchu u veřejnosti, získala řadu literárních cen.
Agnon, Šmuel Josef: Šátek a jiné povídky
Autor článku: Pnina Rubešová - 21. 11. 2005
recenze
Šmuel Josef Agnon patří k největším postavám moderní izraelské literatury. Přesto bylo v češtině, doufejme jen prozatím, vydáno pouze třináct jeho povídek v souboru nazvaném Šátek a jiné povídky (1999).
Aidt, Marie Naja: Pavián
Autor článku: Markéta Kliková - 10. 1. 2011
recenze
90%
Povídková sbírka Naji Marie Aidt je o lidech s duchem paviána v těle a o pocitech, které druzí v jejich přítomnosti prožívají. O strachu, smrti, nevěře, násilí, nemoci a pudech. Ale i o lásce. Za sbírku Pavián dostala autorka v roce 2006 nejhodnotnější dánskou cenu za literaturu Cenu kritiky a v roce 2008 Cenu Severské rady za literaturu.
Akutagawa, Rjúnosuke: Tělo ženy a jiné povídky
Autor článku: Alice Kraemerová - 17. 11. 2005
studie
Touto knihou se dostává čtenáři do ruky výbor deseti Akutagawových povídek poprvé přeložených do češtiny. Téměř každý zná film Rašómon, oceněný v roce 1951 v Benátkách, ale málokdo ví, že k jeho scénáři byly použity dvě Akutagawovy povídky...
Akutagawa, Rjúnosuke: Tělo ženy a jiné povídky
Autor článku: Libuše Bělunková - 17. 11. 2005
anotace
Rjúnosuke Akutagawa za svůj krátký život (1892-1927) napsal asi sto čtyřicet povídek, výbor J. Levory jich nabízí jedenáct.
Akutagawa, Rjúnosuke: Tělo ženy a jiné povídky
Autor článku: Jan Levora - 17. 11. 2005
ukázka
Číňana Janga Moa jedné letní noci probudilo nesnesitelné vlhko a vedro. Lehl si na břicho, rukou si podepřel bradu a pohroužil se do blouznivého snění, když vtom si náhle všiml, že po okraji postele leze veš.
Akutagawa, Rjúnosuke: Tělo ženy a jiné povídky
Autor článku: Tomáš Jurkovič - 17. 11. 2005
recenze
Přestože Akutagawa Rjúnosuke (1892–1927) patří k japonským spisovatelům z největších a jeho jméno zdobí prestižní japonskou literární cenu, většina jeho tvorby bohužel českým čtenářům stále zůstává úplně neznámá.
Alberti, Leon Battista: Nešťastná láska Ippolita Bondelmontiho...
Autor článku: Jiří Špička - 23. 12. 2004
ukázka
Bondelmonti miluje Leonoru z nepřátelské rodiny Bardiů. Po podivné příhodě, jež ho potká, jde raději na smrt, aby nepoškodil dívčinu čest. Statečná Leonora ho zachrání a obě rodiny se smíří.
Alberti, Leon Battista: Nešťastná láska Ippolita Bondelmontiho...
Autor článku: Jiří Špička - 23. 12. 2004
studie
V milostném příběhu o Ippolitovi a Leonoře si vždy univerzální Alberti “odskočil“ do novelistického žánru, kvetoucího v Itálii již od konce 13. století.
Alberti, Leon Battista: Osud a Štěstěna
Autor článku: Jiří Špička - 23. 12. 2004
studie
Úvahy o povaze a moci bohyně Štěstěny (Fortuny) provázejí dějiny evropského myšlení již od starověku.
Aliçka, Ylljet: Když projížděl Chruščov naší vesnicí
Autor článku: Jan M. Heller - 11. 12. 2015
recenze
Sbírka povídek popisujících totalitní režim v Albánii, zemi, z jejíž literatury se u nás skoro nepřekládá. Obraz bezútěšné doby se skládá z detailů každodenního života s citem pro černý humor i čirou hrůzu.
Almström, Rolf: Tänk inte på mig
Autor článku: Martin Liška - 7. 11. 2015
recenze
50%
Povídky o drobných podivnůstkách obyvatel stockholmského Södermalmu, známého v celém Švédsku jako centrum hipsterů a alternativců.
Alt, Krisztián; Szeghalmi, Vavřinec (ed.): Listy ze světa stínů
Autor článku: Táňa Mohelníková - 8. 1. 2016
recenze
80%
Netradičně pojaté dílo maďarského autora (kterého, to už musí čtenář zjistit sám) tematizuje tajemnou atmosféru Užhorodu a jeho okolí v období první poloviny 19. století. Díky dopisům jistého lékaře Szeghalmiho je čtenáři nabídnuta možnost přenést se do hororového světa hemžícího se duchy, vlkodlaky či zaříkávači a svojí originální poetikou a jazykem simuluje dílo dobu, kdy ještě nadpřirozeno tvořilo nedílnou součást lidských životů.
Amejko, Lidia: Známé příběhy
Autor článku: Markéta Pilátová - 13. 5. 2010
recenze
Experimentální povídky polské autorky Lidie Amejko jsou těžkým soustem i pro hravého čtenáře. A právě proto stojí za to si je přečíst.
Ammaniti, Niccolò: Il momento è delicato
Autor článku: Alena Průchová - 23. 7. 2012
recenze
80%
Sbírku šestnácti povídek lze brát i jako přehled Ammanitiho tvorby za posledních dvacet let, aniž by se však čtenáři vnucovalo hledisko autorova postupného tvůrčího vývoje. Setkáváme se v ní se všemi tématy, která autora proslavila v jeho románech, a s jeho živým, výstižným a až vulgárně přesným jazykem s břitkým smyslem pro humor, nezřídka černý.
Ammaniti, Niccolò: Io e te
Autor článku: Alena Průchová - 23. 7. 2012
recenze
80%
Čtrnáctiletý Lorenzo není normální „malej kluk“. Aby rodiče přesvědčil, jak je v kolektivu oblíbený, namluví doma, že ho spolužáci pozvali, aby s nimi strávil týden na horách. Mezitím si ale tajně naplánuje týden klidu. Chystá se ho prožít ve sklepě. Se sušenkami, cocacolou, konzervami s tuňákem, videohrami a hororovými romány.
Amsinck, Heidi: Poslední vlak do Helsingøru
Autor článku: Vojtěch Matocha - 26. 11. 2019
recenze
60%
Poslední vlak do Helsingøru dánské autorky Heidi Amsinck je sborník klasických strašidelných povídek odehrávajících se v Kodani. Duchařské příběhy potěší svou atmosférou a čtivým jazykem, mívají ale předvídatelná rozuzlení a nevybočují z žánru.
Ancion, Nicolas: Jak správně zabíjet
Autor článku: Jovanka Šotolová - 26. 12. 2009
recenze
Život je banální, a někdy absurdní. Často pěkně zamotaný, a jindy sakra smutný. Občas se někomu nečekaně zvrtne v dokonalou gangsterku, a pro jiného bude pěkně těžkou zkouškou. V podání Nicolase Anciona, a jeho jazykem, pak nejspíš... povedenou drsárnou.
Andersen, Hans Christian: Při nejzazším moři
Autor článku: Markéta Kliková - 3. 7. 2016
recenze
80%
Sedm dosud nepublikovaných pohádek Hanse Christiana Andersena představuje truchlivé, až erbenovské příběhy o lidech, jimž se nad hlavou vznáší heslo Memento mori. Zneklidňující texty v moderním a věrném překladu Františka Fröhlicha dokazují, že Andersenovy pohádky rozhodně nejsou čtení pro děti.
Andrasiuk, Michal: Hranice
Autor článku: Miroslav Tomek - 18. 4. 2009
ukázka
Za hranicí je les; za lesem jsou Rusové. Vrcholky urostlých bříz sahají až do oblak, olšiny se táhnou do dálky, borovice šumí. Omšelé kmeny se ztrácejí v zelené houštině maliní a kopřiv.
Andrasiuk, Michal: Kolka, co létal nad městečkem
Autor článku: Miroslav Tomek - 18. 4. 2009
ukázka
Vždycky opakoval, že bude létat. Na první pohled to není nic divného. V dětském věku jsme všichni letci, kosmonauti, námořníci, nebo přinejhorším velitelé partyzánských oddílů, kteří v tmavých nocích vedou své muže do nekonečného boje za pravdu a za Vlast.
Andresen, Sophia de Mello Breyner: Příkladné povídky
Autor článku: Lada Weissová - 1. 6. 2007
recenze
Sbírka Příkladné povídky obsahuje relativně krátké texty s prostým a přímočarým sdělením. Ústředním tématem každé povídky je některé ze zásadních témat, či některá z klíčových hodnot, na nichž stojí lidský život.
Andronikova, Hana
Autor článku: Olga Stehlíková - 19. 1. 2012
studie
Úmrtí Hany Andronikovy (* 1967) nedlouho před Vánoci bylo nepřekvapivě zastíněno těmi medializovanějšími. Přestože nepatřila k autorům, kteří otisknou během jednoho desetiletí sedm románů, zapsala se zlínská rodačka, cestovatelka a terapeutka, absolventka bohemistiky a anglistiky, do historie české literatury ne snad nápadně, ale důrazně. Andronikova navíc psala pokaždé zcela jinak, jako by se autorský rukopis dal změnit na přání. Přesto mají její prózy cosi společného.
Arjouni, Jakob: Idioten. Fünf Märchen
Autor článku: Tomáš Dimter - 10. 10. 2005
recenze
Přečtěte si pohádky Jakoba Arjouniho o přáních. Budete se nejen královsky bavit, ale především se dostatečně připravíte a obrníte na chvíli, kdy se před vámi objeví kouzelná víla. A budete si přát – myčku na nádobí.
Arsenijević, Vladimir (ed.): Jugolaboratorija. Antologie postjugoslávské...
Autor článku: Petr Stehlík - 1. 3. 2010
recenze
Jedná se o výbor z kratších próz a ukázek z románů bosenskohercegovských, černohorských, chorvatských a srbských prozaiků střední a mladé generace, který speciálně pro českého čtenáře sestavil srbský spisovatel, nakladatel a publicista Vladimir Arsenijević.
Asher, Neal: Blábol a jiné příběhy
Autor článku: Boris Hokr - 17. 1. 2017
recenze
50%
Brit Neal Asher si získal početné čtenáře díky akčním příběhům a pozoruhodným mimozemským příšerám. Soubor deseti povídek ukazuje, že má i na víc – ale že rád zůstává u vyzkoušených schémat a motivů.
Askildsen, Kjell: Neviditelní
Autor článku: Barbora Grečnerová - 18. 2. 2006
ukázka
Když se Bernard L. vrátil do rodného domu, aby se zúčastnil otcova pohřbu, Marion ho rozpačitě objala. Bylo teplé odpoledne a měla v podpaží velké mokré skvrny. Tak jsi přece přijel, řekla...
další strana
Strana 1 / 28:
1
2
3
4
5