Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: první čtení
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Adamec, Radek: Pohádky o nezbedných mašinkách
Autor článku: Vojtěch Matocha - 13. 10. 2016
recenze
60%
Důležitější než děj a zápletka je pro Radka Adamce atmosféra železnice a jazyk, kterým své příběhy vypráví. Vrší slovní hříčky, starosvětsky žertuje, oslovuje dětského čtenáře, jako kdyby s ním skutečně hovořil. Z jeho pohádek čiší nefalšované nadšení pro zašlý svět lokomotiv a železničářskou romantiku. Na příběh se bohužel někdy zapomene úplně: pohádky o nezbedných mašinkách občas dobře dopadnou dřív, než se vůbec něco začne dít.
Ambice a řemeslo: několik poznámek o literatuře pro děti a mládež...
Autor článku: Jaroslav Provazník - 22. 2. 2014
studie
Na pole tvorby pro děti se dál vydávají autoři, kteří patří ke špici současné literatury: nejnověji Petr Borkovec, Petr Stančík, Jan Jařab a Ondřej Buddeus. A ambiciózní nakladatelské aktivity, které ještě před deseti lety vypadaly jako stěží udržitelné, vydávají své plody a nasadily vysokou laťku, zejména co do výtvarné podoby knih.
Ambjørnsen, Ingvar: Samson a Roberto – Dědictví po strýčkovi
Autor článku: Jitka Jindřišková - 4. 6. 2015
recenze
70%
Knížka o psovi Samsonovi a kocourovi Robertovi, kteří zdědí penzion Nad Fjordem a čtrnáct korun padesát, se zprvu tváří jako klasický příběh o strašidelném domě. Strašidlo je ale rychle sprovozeno ze světa a penzion se může otevřít prvním zvířecím hostům.
Anderton, Helen: Veršované pohádky
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 16. 3. 2017
recenze
60%
Drápy netvora z Krásky a zvířete se zapletou do rukavic, z Jeníčka a Mařenky jsou malí architekti a Popelka odemyká zámky pomocí kousků střevíčků. Klasické pohádky jsou tu okleštěné o prvek strachu a nadstavené humorem.
Barman, Adrienne: Podivuhodná encyklopedie zvířat
Autor článku: Jitka Nešporová - 7. 6. 2018
recenze
80%
Bonbonkově růžové prase. Hlučný cvrček polní. Obr kapustňák širokonosý floridský. Proužkatý bičonoš zobanovitý. Vyhynulý blboun nejapný. Rodiče, pozor! To je tip na originální dárek za vysvědčení. O prázdninách se vaši školáci budou učit jinak a rozhodně je to bude bavit: s Podivuhodnou encyklopedií zvířat úspěšné švýcarské výtvarnice Adrienne Barmanové.
Bednarek, Justyna: Neobyčejná dobrodružství deseti ponožek
Autor článku: Helena Žáčková - 5. 7. 2018
recenze
80%
Ponožky, stejně jako lidé, mají různé osudy. Některé ztratí druhou kamarádku či zatouží po jiném životě, jiné člověk příliš obnosí nebo z nich vyroste. To ale neznamená, že tím jejich příběh končí, naopak může jít o začátek něčeho nového, pokud se ponožka svému údělu vzepře a vydá se do temného otvoru pod pračkou. Kam ústí? Do nejrozmanitějších příběhů se šťastnými konci.
Branický, Jan: Hádanky básničky; Abeceda
Autor článku: Jitka Nešporová - 30. 3. 2017
recenze
60%
Přímočaré hrátky se slovy v abecedním pořádku. Jednoduché hádanky pro tříleté zvědavce, kteří už vědí, kdo žije kolem nás. Tvorbu pro děti předčasně zesnulého pražského básníka Jana Branického shrnují dva útlé svazky, které loni vydalo nakladatelství Verzone.
Březinová, Ivona: Okno do komína
Autor článku: Milena Šubrtová - 28. 1. 2010
recenze
Útlá knížka spisovatelky Ivony Březinové a ilustrátorky Vlasty Baránkové Okno do komína již našla své dětské čtenáře, přesto se na knihkupeckých pultech vůbec neobjevila.
Bula, Oksana: Medvěd nechce jít spát
Autor článku: Jitka Nešporová - 8. 11. 2018
recenze
90%
Nejen lidé by nejradši chtěli právě to, čeho se jim nedostává. Ani zvířata v lese nejsou vždycky spokojena s tím, co mají. Zvědavý zubr tak naláká medvěda, aby neprospal celou zimu. Jednoduchý příběh s dobrým koncem v autorských knihách ukrajinské výtvarnice Oksany Buly oživují zejména postavičky tukoňů.
Csicsely, Lukáš: Báchrobky
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 17. 9. 2020
recenze
80%
Čtyři příběhy pro děti v knize Báchrobky se nesou v melancholické přátelské atmosféře, přestože se odehrávají na hřbitovech a na popravišti. Jsou plné slovního humoru a promyšlených detailů, včetně nápadité obálky. Kat nemusí lidem sekat hlavy, pes sežrat všechny kosti, bludička svádět z cesty a kámen má taky právo na názor!
Csicsely, Lukáš: Oskare, plav!
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 4. 1. 2018
recenze
70%
Jednoduchý příběh tučňáka, který nechce plavat, je vyprávěn zejména pomocí digitálně zpracovaných prostorových ilustrací. Kniha láká k hraní a dotýkání, jeden nefunkční výtvarný prvek však může celý koncept zhatit.
Cupalová, Noemi: Zvíře, které není vidět
Autor článku: Jitka Nešporová - 11. 2. 2021
recenze
80%
Mínin imaginární kamarád se jmenuje Zvíře. Dovede měnit svou podobu, je velmi svobodomyslný a rád rýmuje. Je s ním legrace a bez něj by to nebylo ono: originální příběh o dětské fantazii a síle přátelství.
Čapek, Josef: Comment ils se sont fait le gâteau
Autor článku: Libor Nenutil - 27. 8. 2014
kritika překladu
Poměrně zajímavý nápad na rodinné čtení s množstvím ilustrací, jež by mohly rozvíjet dětskou fantazii a slovní zásobu a ještě francouzským dětem zpřístupnit české klasické dílo, ztroskotal na nepovedeném překladu.
Čech, Pavel: Dobrodružství Rychlé Veverky – Poklad
Autor článku: Pavel Mandys - 2. 7. 2014
recenze
70%
Dva dosud vydané příběhy ze série Dobrodružství Rychlé Veverky tematizují tradiční rodičovské stesky: že děti neoslovují hrdinové, které rodiče milovali a obdivovali, když byli sami malí. Petr Čech přitom triviální dobrodružná schémata příběhů pro menší děti oživuje dialogem otce-vypravěče a syna-kritického posluchače.
Desmarteau, Claudine: Gustíkovy patálie
Autor článku: Jovanka Šotolová - 12. 6. 2015
recenze
80%
Knížka Gustíkovy patálie se názvem hlásí k tradici založené dnes už kultovními Mikulášovými patáliemi. Nenavazuje na ni ale jen prvoplánovou hrou s přepsáním titulu. Záměrem Claudine Desmarteauové bylo posunout osvědčený formát klukovské zpovědi – nejen o rošťárnách, ale hlavně o potížích s dospělými – blíž ke zkušenosti dnešních dětí.
Desmarteau, Claudine: Gustíkovy patálie
Autor článku: Erik Lukavský - 18. 6. 2015
ukázka
Máme doma jeden počítač. To je docela dobrý, protože třeba u Aymerika mají tři televize, ale žádnej počítač. Ale přece jen, JEDEN počítač pro celou rodinu nestačí. Já ho používám inteligentně, hraju na něm svou super strategickou hru, o který jsem vám už říkal.
Dietl, Erhard: Pušíci jsou tady
Autor článku: Bohumila Adamová - 17. 2. 2014
recenze
60%
Pušíci jsou tady je první díl z humorné série krátkých knih o nechutných tvorech ze skládky u Zaprášené Lhoty. Autorem textů i ilustrací je německý spisovatel Erhard Dietl. Pokud si zacpete nos a přimhouříte oči nad četnými nadávkami, můžete pušíky nabídnout dětem jako první čtení. Bude to intenzivní zážitek a většina z nich je dočte až do konce.
Drijverová, Martina: Domov pro Marťany
Autor článku: Milena Šubrtová - 3. 6. 2012
recenze
70%
Zasloužené reedice se po čtrnácti letech dočkala v české literatuře pro děti tematicky ojedinělá próza Martiny Drijverové Domov pro Marťany. Její první vydání získalo v roce 1998 ocenění Zlatá stuha a stalo se předlohou pro filmový scénář.
Dubuc, Marianne: Horská cesta
Autor článku: Johana Horálková - 8. 8. 2019
recenze
90%
Chcete si s dětmi připomínat, že se různé generace mohou vzájemně obohacovat nebo že stanout každý týden na vrcholku světa má smysl a nikdy se to neomrzí? Roztomilý kocourek Lulu a vlídná paní Jezevcová vám budou znamenitými průvodci.
Dvořák, Jiří: Slepice a televize (in Ladění)
Autor článku: Zdeňka Vavrušková - 21. 2. 2012
recenze
Hrdiny krátkých příběhů jsou zvířata, rostliny a věci, které se chovají jako lidé. V díle se alegoricky poukazuje na nejrůznější lidské nedostatky a chyby (pýchu, lenost, hloupost, marnivost). Přece se však nejedná o klasickou bajku ezopovského typu, neboť v těchto bajkách-nebajkách jako by nad poučením převažoval vtip a humor.
Eislerová, Jana: Biblické příběhy – Starý zákon
Autor článku: Zdenka Vavrušková - 9. 1. 2013
recenze
60%
Po třech letech od vydání knihy Ježíšův příběh pro děti (Fragment, 2009), v němž Martina Drijverová převyprávěla vybrané příběhy Nového zákona, konkrétně z evangelií, se malí čtenáři dočkali také příběhů Starého zákona, které vycházejí ve stejné edici nakladatelství Fragment. Jejich autorkou je tentokrát Jana Eislerová.
Faller, Heike: Hundert; Freunde
Autor článku: Jitka Nešporová - 23. 4. 2020
recenze
90%
Po světovém úspěchu unikátní obrazové kroniky lidského života nazvané Hundert. Was du im Leben lernen wirst (Sto. Co se v životě naučíš) přicházejí německá novinářka a italský výtvarník s novinkou, v níž se zamýšlejí nad podstatou a proměnami přátelství: Freunde. Was uns verbindet (Přátelé. Co nás spojuje).
Feller, Pieter: Jedno morče a dvě mámy
Autor článku: Markéta Pilátová - 19. 11. 2015
recenze
70%
Když se Seb přestěhuje z Amsterodamu na venkov, naráží zpočátku ve svém okolí na nedůvěru i proto, že pochází z netypické rodiny: má dvě mámy. Ale jinak se jeho každodenní radosti i starosti nijak zvlášť neliší od toho, co prožívají jeho vrstevníci (zhruba desetileté děti) s jiným rodinným zázemím. Jeho příběh je neokázale hezký, bez senzacechtivosti či moralizování.
Fischerová, Daniela: Strakaté uši a sušení padouši
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 2. 12. 2021
recenze
90%
Co se stane, když smícháte dohromady pravěk, blanické rytíře a skupinu vesmírných padouchů z jiné planety? Pokud za touto třaskavou kombinací stojí Daniela Fischerová, pak je výsledkem neotřelý, chytrý humor, jazykové hříčky a nesmírně zábavné cesty, jak se různě vztahovat ke světu. I tomu současnému.
Franziska Biermann: Líný kocour Josef
Autor článku: Bohumila Adamová - 25. 6. 2013
recenze
60%
Knížka Líný kocour Josef od německé spisovatelky Franzisky Biermannové je určena dětem od pěti let. Těm ji přečtete za jeden nebo dva večery a rozhodně se na každé stránce nějakou dobu zastavíte. Bohatý ilustrační doprovod vytvořila sama autorka, a to včetně přiloženého plakátu. Zastavíte se však i u neobrazové části knihy, protože leccos budete muset malým posluchačům sami dovysvětlit.
Gaarder, Jostein: To je otázka
Autor článku: Milena Šubrtová - 3. 2. 2013
recenze
70%
Norský spisovatel Jostein Gaarder (1952) je v povědomí českých čtenářů zapsán jako autor próz, které řeší náročnou existenciální tematiku prostřednictvím příběhů s tajemstvím či s téměř detektivní zápletkou. Textově minimalistická obrázková knížka To je otázka se od dosavadních Gaarderových próz odlišuje kompozicí, nikoliv však náročností a emotivitou sdělovaného poselství.
Gaarder, Jostein: Žabí zámek (in Ladění)
Autor článku: Milena Šubrtová - 31. 3. 2009
recenze
Dětským čtenářům se dostává do rukou zajímavá kniha norského pedagoga a filozofa Josteina Gaardera, dospělým milovníkům jeho mnohovrstevnatých děl se autorovou prvotinou pro děti nabízí příležitost doplnit chybějící kamínek v mozaice Gaarderových literárních východisek, inspiračních zdrojů a kompozičních postupů.
Goscinny, René: Mikulášovy patálie
Autor článku: Jovanka Šotolová - 18. 6. 2015
recenze
Slavné příhody malého Mikuláše začaly vznikat na konci padesátých let. V češtině jsme si první knížku z několikasvazkové série mohli přečíst o dvacet let později. Ilustrované sbírky příběhů Mikuláše a jeho party nicméně dodnes zdobí dětské knihovničky a pro některé z odrostlejších kluků a holek stále patří ke knížkám, jež si s potěšením louskají ještě dnes.
Haasse, Hella S.: Transit
Autor článku: Olga Krijtová - 5. 11. 2003
anotace
Útlá novela vyšla jako dárková publikace v týdnu knih 1994. Tzv. "dárek týdne knihy" (boekenweekgeschenk) patří k velmi pěkné, letité tradici. Každoročně bývá vybrán jeden spisovatel, který napíše tuto dárkovou knížku, a tu pak dostane v týdnu knihy každý, kdo utratí za knihy určitý obnos.
Hai, Magdalena: Strašidelný krámek a příšerný lechtiprášek
Autor článku: Lenka Fárová - 4. 6. 2020
recenze
70%
Kouzelné prostředí s podivnými bytostmi, v němž je povoleno téměř cokoli, je vděčnou kulisou mnoha známých dětských příběhů a filmů. Vsadila na něj i knížka Strašidelný krámek a příšerný lechtiprášek, která však místo děsu servíruje začínajícím čtenářům spíše legraci, takže ji lze navzdory názvu bez obav číst i před spaním.
další strana
Strana 1 / 4:
1
2
3
4