Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: středověk (autor nebo téma)
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Årnfelt, Thomas: Incidenten i Böhmen
Autor článku: Martin Liška - 5. 3. 2016
recenze
50%
Švédský historický román s prvky fantasy a hororu je zasazen do prostředí předbělohorských Čech. Co má pátrání po zmizelém jezuitském poselstvu kdesi na českém venkově společného se Stokerovým Drákulou?
Abraham, Daniel: Dračí cesta
Autor článku: Pavel Mandys - 12. 5. 2015
recenze
60%
Fanoušci ságy George R. R. Martina Píseň ledu a ohně si mohou čekání na další díl zkrátit četbou románu jeho spolupracovníka a přítele. I Dračí cesta má blíže k historickému románu než k fantasy, i zde se hlavně intrikuje a magie je tu jen velmi málo.
Agapitos, Panagiotis: Μεδούσα...
Autor článku: Markéta Kulhánková - 27. 1. 2010
recenze
Začátkem loňských prázdnin se na pultech řeckých knihkupectví objevila třetí z byzantských detektivek – nebo „příběhů s tajemstvím“, jak je nazývá sám autor – Panagiotise Agapitose.
Agapitos, Panagiotis: Bronzové oko
Autor článku: Evžen Kindler - 13. 3. 2018
recenze
70%
Kniha Bronzové oko je druhá v pořadí z trilogie detektivek, které napsal profesor byzantských dějin a literatury na Kyperské univerzitě v Nikósii. Tentokrát se napínavý příběh protospatharia Leona odehrává v Soluni v době, kdy v ní vyrůstali svatí Konstantin (Cyril) a Metoděj a kdy dochází ke krizi obrazoborectví.
Agapitos, Panagiotis: Ebenová loutna
Autor článku: Evžen Kindler - 27. 11. 2017
recenze
60%
Vysoký byzantský hodnostář projíždí hraničním městem Kaisareia, kde právě dojde k únosu. V detektivce z prostředí Byzantské říše vystupují v rolích pátračů více či méně kompetentní osoby, jejichž hodnosti jsou ovšem řecké. Kniha je ideálním úvodem do byzantské řečtiny a do poznání malého hraničního města východokřesťanské země v době konce ikonoklasmu.
Alberti, Leon Battista: Nešťastná láska Ippolita Bondelmontiho...
Autor článku: Jiří Špička - 23. 12. 2004
ukázka
Bondelmonti miluje Leonoru z nepřátelské rodiny Bardiů. Po podivné příhodě, jež ho potká, jde raději na smrt, aby nepoškodil dívčinu čest. Statečná Leonora ho zachrání a obě rodiny se smíří.
Alberti, Leon Battista: Nešťastná láska Ippolita Bondelmontiho...
Autor článku: Jiří Špička - 23. 12. 2004
studie
V milostném příběhu o Ippolitovi a Leonoře si vždy univerzální Alberti “odskočil“ do novelistického žánru, kvetoucího v Itálii již od konce 13. století.
Alberti, Leon Battista: O soše...
Autor článku: Jiří Špička - 23. 12. 2004
ukázka
Ve svém latinském spisu O soše (De statua) se Alberti zabývá nejen specifickými otázkami plastiky, geometrie a architektury, ale hledá i odpovědi na obecné otázky, co to je opravdová krása, v čem má původ a jak ji vnímáme.
Alberti, Leon Battista: Osud a Štěstěna
Autor článku: Jiří Špička - 23. 12. 2004
studie
Úvahy o povaze a moci bohyně Štěstěny (Fortuny) provázejí dějiny evropského myšlení již od starověku.
Alberti, Leon Battista: Osud a Štěstěna...
Autor článku: Petra Fusková - 23. 12. 2004
ukázka
Ó, filozofe, schvaluji tento tvůj názor, podle kterého se lidská mysl během spánku úplně osvobodí a uvolní od těla, především bych však chtěl od tebe slyšet o oné krásné věci, týkající se Štěstěny a Osudu...
Alighieri, Dante: Božská komedie
Autor článku: Jiří Špička - 10. 1. 2010
kritika překladu
Nový překlad Komedie z pera Vladimíra Mikeše je již čtvrtým kompletním překladem Komedie do českého jazyka. Poprvé ji přeložil Jaroslav Vrchlický (1879-1882), po něm Karel Vrátný (1930) a Otokar František Babler spolu s Janem Zahradníčkem (1952). S trochou velkorysosti a s přihlédnutím k hendikepu čtyřicetileté devastace české kultury komunisty lze říci, že stejně jako u nejvyspělejších národů i u nás si každá generace znovu Danta přeložila a interpretuje.
Alighieri, Dante: Božská komedie
Autor článku: Vladimír Mikeš - 12. 1. 2010
ukázka
Laskavá vůle, v níž je ztajená / ta láska, která vždycky zpříma dýchá / – tak jak z té lačné čiší chtivost zla – // dá pokyn lyře, aby byla zticha, / pravici nebe náhle povelí, / ať se těch svatých strun už nedotýká. //
Alighieri, Dante: Božská komedie (české doslovy)
Autor článku: Jiří Špička - 12. 1. 2010
studie
Dantovská kritická tradice u nás nesměle začíná již v 19. století a rozhodněji se rozvíjí nad překladem Jaroslava Vrchlického.
Alighieri, Dante: De vulgari eloquentia. O rodném jazyce
Autor článku: Jiří Špička - 26. 4. 2006
recenze
Knihovna středověké tradice nakladatelství Oikúmené se na sklonku roku 2004 rozrostla o pozoruhodný traktát De vulgari eloquentia italského básníka Danta Alighieriho. Je to od Bablerova vydání Komedie z roku 1952 první Dantovo dílo v úplnosti přeložené do češtiny.
Alighieri, Dante: Komedie
Autor článku: Ondřej Molnár - 26. 12. 2008
studie
100%
Dantova Komedie patří k nejkomentovanějším dílům světových literárních dějin a učinila svého toskánského tvůrce nesmrtelným.
Alighieri, Dante: Komedie (Očistec)
Autor článku: Ondřej Molnár - 26. 12. 2008
studie
100%
Očistec je druhá kantika Dantovy Komedie. Dante jej popisuje jako součást onoho světa, která se zrodila, když Bůh vyhostil z ráje buřiče Lucifera.
Alighieri, Dante: Komedie (Peklo)
Autor článku: Ondřej Molnár - 26. 12. 2008
studie
100%
Dantova pouť začíná v temném lese hříchu, kde sešel ze správné cesty. Snaží se z něj vyjít směrem k pahorku, který osvětluje slunce (symbol Boha).
Alighieri, Dante: Komedie (Ráj)
Autor článku: Ondřej Molnár - 26. 12. 2008
studie
100%
Ráj je poslední kantikou Dantovy Komedie. Přestože se první dvě kantiky, Peklo a Očistec, často nachází ve vztahu vzájemné opozice, obě fungují na podobném principu a jsou koncipovány v návaznosti na svět pozemský.
Alighieri, Dante: Nový život
Autor článku: Jan Vladislav - 27. 5. 2008
ukázka
Stalo se pak, když jsem se ubíral dlouhou cestou, podle níž tekl potok velmi čirý, že na mne přišlo takové puzení, abych to vypověděl, že jsem začal přemýšleti o způsobu, jak bych to učinil:
Alighieri, Dante: Nový život 1
Autor článku: Petra Málková - 27. 5. 2008
studie
100%
Nový život (Vita nuova) je dílem Dantova mládí. Dante dílo věnoval svému příteli Guidovi Cavalcantimu, který Danta přiměl, aby ho napsal v italštině a ne v latině.
Alighieri, Dante: Nový život 2
Autor článku: Petra Málková - 27. 5. 2008
studie
Nový život je Dantovým raným dílem. Jedná se o příběh Dantovy lásky k Beatrici, ale zároveň je to i spis o poezii. Dante zde dospěl k novému pojetí lásky, ve kterém spojil stilnovistické pojetí lásky s křesťanskou filozofií.
Andersen, Dan H.: Den ny stjerne
Autor článku: Kristýna Králová - 27. 2. 2013
recenze
60%
Česká veřejnost se sice v hodinách dějepisu určitá základní fakta o životě slavného astronoma Tychona Braha dozvídá, avšak málokdo už například ví, jaké byly Brahovy názory na planetární systém, jaký byl jeho nejvýznamnější objev, proč byl nucen opustit Dánsko, kde si v Čechách postavil svou novou laboratoř, se kterými Čechy se přátelil a na co vlastně zemřel. Andersenův román čtenáři zábavnou a čtivou formou všechny tyto otázky zodpovídá.
Anonymus, Gallus: Kronika a činy polských knížat a vládců (in...
Autor článku: Jan Kalivoda - 30. 10. 2012
recenze
Další svazek ediční řady nakladatelství Argo, která v posledních letech nabízí čtenářům velmi kvalitní komentované překlady středověkých historických pramenů, nabízí první dochovanou polskou kroniku, jež je tradičně přičítána enigmatické osobnosti Galla Anonyma a která od počátku novověku zásadním způsobem ovlivňovala polskou historiografii a historické sebepochopení polské společnosti.
Anonymus, Gallus: Kronika a činy polských knížat a vládců (in...
Autor článku: Pavel Spunar - 7. 3. 2012
recenze
Nevelký zájem o Gallovu kroniku ve středověkých Čechách způsobila asi častá kritika Čechů, jimž je vytýkána – v duchu klišé o vždy nehorázných sousedech – zákeřnost, hrabivost a zbabělost. Nepříznivý obraz, zakořeněný i v dalších pramenech, ovlivňuje smýšlení Poláků o Češích až podnes.
Arbes, Jakub: Petrarkova Laura...
Autor článku: Jiří Špička - 26. 7. 2004
ukázka
Arbesův fejeton o setkání Petrarky a Laury a historii jejich lásky.
Aslan, Reza: Bůh a jeho lidské dějiny...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 6. 2019
recenze
70%
Autor přichází s další evolucionistickou teorií o vzniku představy boha. Přívržence prvotního „prvobytného monoteismu“ asi jeho čtivá kniha přiměje k rozhořčené polemice, ale u čtenáře ideologicky nevyprofilovaného by mohla vzbudit touhu vytvořit si svoji vlastní teorii vzniku náboženství, tak říkajíc sobě na tělo.
Baban, Džian; Mašek, Vojtěch; Grus, Jiří: Drak nikdy nespí
Autor článku: Pavel Mandys - 19. 12. 2015
recenze
80%
Ze zakázky pro město Trutnov vznikl jeden z nejrozsáhlejších a nejzajímavějších českých komiksů posledních let. Trutnovský rodák Jiří Grus vykreslil příběh o boji jednoho rytíře a skupiny řemeslníků s drakem a zákeřnými přízraky velkolepě a s citem pro temnou atmosféru.
Bachtin, Michail Michajlovič: Francois Rabelais a lidová kultura...
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 1. 2008
recenze
Existují četné interpretace této Bachtinovy knihy a karnevalového principu. Ale ať již na něj budeme pohlížet jakkoli, jedná se i desítky let po prvním ruském vydání o velmi podnětný koncept, a ne náhodou je podle prof. Petruska dnes Bachtin na Západě nejcitovanějším ruským vědcem.
Bakker, R. Scott: Válečný prorok
Autor článku: Pavel Mandys - 20. 11. 2011
recenze
70%
Válečný prorok, druhý díl trilogie Princ ničeho, uspokojí nejenom skalní fanoušky fantasy, ale i ty čtenáře, kteří jinak triviálními syžety a obehranými rekvizitami tohoto žánru pohrdají. Kanadský autor totiž do fantasy vnáší mnoho netypických motivů.
Baltrušaitis, Jurgis: Fantastický středověk. Antické a exotické...
Autor článku: Pavel Spunar - 18. 12. 2009
recenze
Když jsem ve druhé polovině padesátých let minulého století dostal do rukou knihu Le Moyen Âge fantastique (1955), kterou napsal litevský historik umění Jurgis Baltrušaitis (1903-1988) v pařížském exilu, byl jsem překvapen tématem i zpracováním.
další strana
Strana 1 / 10:
1
2
3
4
5