Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: esej
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Adameşteanu, Gabriela...
8. 3. 2012
portrét
V letech 1991–2004 byla šéfredaktorkou časopisu 22, vydávaného nezávislou Skupinou pro společenský dialog, a od května 2005 řídí kulturní přílohu Bucureştiul Cultural tohoto týdeníku. Za své romány, které se těšily značnému úspěchu u veřejnosti, získala řadu literárních cen.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Feminismus je pro každého
Autor článku: Martina Šímová - 31. 12. 2018
recenze
70%
Eseje Chimamandy Ngozi Adichieové si kladou za cíl najít definici feminismu hodnou 21. století, která by z něj nedělala strašáka. Spočívá v tom, že by si měl k této problematice každý najít vlastní cestu. Autorka nevnucuje ani neútočí: jednoduše nabízí svůj názor a především osobní zkušenost.
Adorno, Theodor W.: Estetická teorie
Autor článku: Ladislav Nagy - 4. 6. 2003
recenze
Estetickou teorii lze v mnoha ohledech považovat za Adornovo zásadní dílo, kterým nejenom navázal na své předchozí filosofické práce, ale v němž zároveň shrnul svůj celoživotní zájem o moderní umění.
Aínsa, Fernando: Vzkříšení utopie
Autor článku: Anna Tkáčová - 13. 4. 2007
recenze
Esej Vzkříšení utopie představuje první setkání českých čtenářů s dílem uruguayského spisovatele a esejisty Fernanda Aínsy.
Ajgi, Gennadij: Razgovor na rosstojanii
Autor článku: Alena Vinterová - 24. 5. 2003
recenze
Rozhovor na dálku je název knihy statí, esejů, rozhovorů a básní ruského spisovatele čuvašského původu Gennadije Ajgiho - svého druhu pomník Ajgimu, jen s jednou zvláštností a totiž, že si ho básník vystavěl sám. Tato výpravná publikace s řadou ilustrací a fotografií je především osobitým komentářem samotného Ajgiho k jeho vlastní tvorbě a životu, zobecněním myšlenek o poezii a umění za období delší než čtyřicet let.
Ajzenberg, Michail: Opravdannoje prisutstvije
Autor článku: Alena Machoninová - 14. 10. 2005
recenze
Nejpravděpodobnějším českým názvem této knihy je spojení Opodstatněná přítomnost.
al-Aswání, Alá: On the State of Egypt. What Made the Revolution...
Autor článku: Jitka Jeníková - 8. 4. 2012
recenze
Od svržení egyptského prezidenta Hosního Mubáraka uběhl už víc než rok. Dost dlouhá doba na to, aby se dramatická a zcela nečekaná změna u moci promítla do literatury. Čtyři knihy přímých účastníků egyptského jara skládají plastický obraz revolučního dění, reflektují předrevoluční nálady, vykreslují obraz samotné revoluce z jejího epicentra i z policejní cely a vše doplňují emotivní, autentické zprávy v reálném čase.
Alighieri, Dante: De vulgari eloquentia. O rodném jazyce
Autor článku: Jiří Špička - 26. 4. 2006
recenze
Knihovna středověké tradice nakladatelství Oikúmené se na sklonku roku 2004 rozrostla o pozoruhodný traktát De vulgari eloquentia italského básníka Danta Alighieriho. Je to od Bablerova vydání Komedie z roku 1952 první Dantovo dílo v úplnosti přeložené do češtiny.
Améry, Jean: O stárnutí. Revolta a rezignace
Autor článku: Tomáš Dimter - 20. 4. 2009
recenze
Vídeňský rodák a osvětimský vězeň Hans Chaim Mayer (1912–1978), který na důkaz odporu proti nacistickému Německu přijal francouzsky znějící anagram Jean Améry, napsal inteligentní knihu-esej O stárnutí s podtitulem Revolta a rezignace, v níž zachytil ubývání tělesných i duševních sil a život tváří v tvář smrti.
Amis, Martin: War Against Cliché
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Téměř pětisetstránkový svazek je výborem z Amisových esejů o literatuře a recenzí. Největší prostor přirozeně dostali autoři, k nimž má sám spisovatel kladný vztah, tedy především John Updike, Vladimir Nabokov, ale také Elmore Leonard, jehož Martin Amis považuje za génia a jednoho z nejlepších amerických spisovatelů. Nechybí tu ani J. G. Ballard, Anthony Burgess a přirozeně ani rodinný přítel Amisových, básník Philip Larkin,...
Anděl, Jaroslav: Myšlení o fotografii I
Autor článku: Tomáš Matras - 29. 12. 2012
recenze
70%
Kniha Myšlení o fotografii I má jako podtitul průvodce modernitou v antologii textů. Nejen podtitul dává tušit ambiciózní cíle antologie. Rozsah práce je skutečně impozantní. V tomto prvním díle se pohybujeme od prehistorie fotografie až do druhé světové války.
Anderson, Benedict: Představy společenství: úvahy o původu a...
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 4. 2009
recenze
Vztah dějepisectví a krásné beletrie je poměrně úzký: každý historik musí, nebo by měl umět vyprávět, měl by být schopný vcítit se do nitra svých hrdinů, a k tomu všemu mít dostatek fantazie.
Anderson, Benedict: Představy společenství: úvahy o původu a...
Autor článku: Jakub Rákosník - 3. 4. 2009
recenze
Benedict Anderson nepatří v české čtenářské obci s výjimkou úzkých odborných kruhů mezi známá jména, třebaže jeho Představy společenství (Imagined Communities) od roku 1983, kdy kniha s podtitulem Úvahy o původu a šíření nacionalismu spatřila světlo světa, vyšly již ve třech desítkách zemí.
Andruchovyč, Jurij; Stasiuk, Andrzej: Moje Evropa (in Host)
Autor článku: Miroslav Tomek - 18. 1. 2012
recenze
Moje Evropa – tak se jmenuje tenká knížka, která obsahuje dva eseje historicko-geografického zaměření. Jejich autory jsou Jurij Andruchovyč a Andrzej Stasiuk (oba nar. 1960) – první z nich je Ukrajinec, druhý Polák, oba pocházejí ze stejné generace a oba jsou ve svých zemích uznávanými autory.
Andruchovyč, Jurij; Stasiuk, Andrzej: Moje Evropa 1
Autor článku: Alexej Sevruk - 26. 9. 2010
recenze
Kniha nazvaná Moje Evropa obsahuje dvě eseje: Středovýchodní revizi Jurije Andruchovyče a Lodní deník Andrzeje Stasiuka.
Andruchovyč, Jurij; Stasiuk, Andrzej: Moje Evropa 2
Autor článku: Jarmila Horáková - 4. 10. 2010
recenze
Výraz „Evropa“ se už dávno neomezuje jen na označení jednoho ze sedmi kontinentů. Pro každého z jejích 718 miliónů obyvatel může mít toto slovo jiný význam.
Ariès, Philippe: Dějiny smrti I, II
Autor článku: Ladislav Nagy - 10. 6. 2003
recenze
V autorově komparativní, bohatě dokumentované práci můžeme sledovat, jak se proměňoval vztah člověka ke smrti: od někdejší důvěrné obeznámenosti a blízkosti přes vztah propastný a děsivý (...) až k současnosti.
Aristotelés: Athénská ústava
Autor článku: Ivana Koucká - 10. 4. 2007
recenze
Recenze na nový český překlad spisu Athénská ústava, přičítaného Aristotelovi, jejž pořídil historik starověku Pavel Oliva.
Atwood, Margaret: Hra na vraha
Autor článku: Milan Valden - 1. 12. 2004
recenze
Sbírka krátkých povídek, črt, úvah a snad i jakýchsi básní v próze. Český název odkazuje i k jejímu románu Slepý vrah.
Augustová, Zuzana: Umění životu nebezpečné
Autor článku: Michal Zahálka - 27. 2. 2020
recenze
Otevřenost a kritičnost, umění vylíčit i zhodnotit, osobní a bystré formulace – i to jsou charakteristiky téměř čtyřsetstránkového souboru recenzí a esejí teatroložky, kritičky a překladatelky Zuzany Augustové.
Backman, Fredrik: Co by můj syn měl vědět o světě
Autor článku: Jan Marek Šík - 31. 12. 2017
recenze
50%
Fredrik Backman sepsal recept na to, jak se nezbláznit při pokusech o přežití s malým dítětem a v nejlepším případě mu i předat něco z vlastní těžce nabyté moudrosti. Na rozdíl od jiných autorových knih se jedná o mozaiku textů, která potěší především fanoušky současné popkultury a blogů o životě, zároveň ale otevírá řadu závažnějších otázek, nad kterými se dříve či později musí zamyslet každý rodič.
Bachmann, Ingeborg: Místo pro náhody. Eseje, prózy, rozhovory
Autor článku: Kateřina Horváthová - 4. 4. 2009
recenze
Po básních, povídkových sbírkách a románu Malina se nám rakouská autorka Ingeborg Bachmannová (1926–1973) představuje s opět jiným typem textů – publicistickými prózami, eseji a rozhovory, v nichž se dotýká společenských, politických, filozofických a poetologických otázek, kde ovšem zaznamenává též střípky bezprostředně žité skutečnosti.
Balabán, Jan: Zeptej se táty 1
Autor článku: Anna Vondřichová - 6. 9. 2010
recenze
80%
Poslední román Jana Balabána se na necelých dvou stech stranách dotýká toho, co nazýváme posledními věcmi člověka. Jde o ohledávání smrti a konečnosti, úporné, ale přesto ze své podstaty neúspěšné.
Balabán, Jan: Zeptej se táty 2 (in Týden)
Autor článku: Pavel Mandys - 9. 9. 2010
recenze
Zeptej se táty je patrně nejočekávanější knihou letošního roku: jde o poslední román Jana Balabána, dokončený krátce před jeho nečekanou smrtí letos v dubnu. Tato očekávání ještě zvýšilo téma knihy (snad spíše novely než románu), jímž je umírání.
Ballestra, Silvia: Piove sul nostro amore
Autor článku: Jiří Špička - 12. 11. 2010
recenze
Ballestrová tentokrát napsala knihu o válce, kterou v Itálii vedou již několik desetiletí odpůrci potratu proti platné legislativě. Nejedná se však o morální spor salonního charakteru, jaký se vede u nás, ale o skutečnou válku.
Barnes, Julian: Žádný důvod k obavám
Autor článku: Johana Horálková - 22. 3. 2010
recenze
90%
Žádný důvod k obavám, v pořadí již třetí esejistické dílo britského prozaika Juliana Barnese, navazuje na bohatou britskou esejistickou tradici, zosobněnou díly Thomase Browna, Charlese Lamba či Williama Hazzlita.
Bárta, Miroslav et al.: Povaha změny
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 10. 2015
recenze
80%
Kniha je psána fundovaně a přes nijak gigantický rozsah umožňuje hluboký vhled do naší současné situace. Jedním příspěvkem do ní přispěl i jistý český politik. Na změnu strategie našich hlavních politických představitelů to je bohužel málo. Pokud se tedy splní některé černé scénáře, které kniha obsahuje, její čtenáři budou alespoň moci říci: my jsme to věděli.
Barthes, Roland: Mytologie
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 9. 2018
recenze
70%
Slavná Barthesova kniha má setrvalý úspěch i v našich krajích. Jistou čtenářskou únavu snad mohou způsobit její časté a stereotypní útoky na buržoazii, avšak díky lehkosti, nápaditosti a hloubce ponoru u takové šíře kulturních témat zůstává dílo uhrančivé.
Bassham, Gregory; Bronson, Eric: Pán prstenů a filozofie
Autor článku: Ján Blažovský - 5. 3. 2010
recenze
Filozofické interpretácie popkultúrnych diel občas zvádzajú ku vykonštruovaným príspevkom a nadinterpretácii. Vydavateľstvo XYZ sa rozhodlo vydať pozoruhodnú edíciu kníh zaoberajúcimi sa práve fenoménom analýzy masovo obľúbených filmov a kníh a významom, ktorý v sebe obsahujú.
Batuman, Elif: The Possessed. Adventures with Russian Books...
Autor článku: Petr Kučera - 25. 1. 2015
recenze
Elif Batumanové se podařilo napsat text, v němž se snoubí opravdová vášeň k ruské literatuře s vysokou erudovaností vědce a nové pohledy na známé tváře literárního světa s vtipem, ironií a nesporným spisovatelským talentem.
další strana
Strana 1 / 17:
1
2
3
4
5