Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: esej
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Eco, Umberto: O televizi
Autor článku: Jan Jaroš - 13. 3. 2021
recenze
80%
Obsáhlý soubor shromažďuje více než padesát článků a studií slavného sémiotika napsaných za téměř šedesát let. Nad zobecňujícím teoretickým bádáním postupně převládají publicistické glosy a komentáře ke konkrétním dílům a jevům.
Jü, Chua: Čína v deseti slovech
Autor článku: Zuzana Li - 7. 3. 2021
recenze
90%
Dostat Čínu do deseti slov jistě nebyl lehký úkol. A dostat se v deseti slovech pod povrch současné Číny muselo být ještě těžší. Jü Chua to však dokázal, a navíc se mu do deseti slov vešla spousta postřehů a zdánlivě nedůležitých zajímavostí s vysokou výpovědní hodnotou. Věděli jste například, že historicky první přenos mistrovství světa ve fotbale dávali v čínské televizi v roce 1978?
Tučková, Lucie: Sítem slov
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 2. 2021
recenze
80%
Relikvie sestry Jakuba Demla, přesné vzkazy ze záhrobí a tajemství dámských kalhotek u italského bohemisty. I to romanistka Lucie Tučková přidala do knihy, která je ale především vášnivou oslavou čtení coby setkávání.
Veselý, Karel; Hroch, Miloš: Všechny kočky jsou šedé (in LN)
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 11. 2020
recenze
80%
Popoví zpěváci coby rozervaní básníci. Hluboká sonda do měnící se mentality západní společnosti zřejmě vyvolá nesouhlas příznivců Margaret Thatcherové, ale i pro ty, kteří nesdílejí levicový pohled autorů, může jít o velmi podnětné čtení.
Woolf, Virginia: Tři guineje / Vlastní pokoj
Autor článku: Veronika Krajíčková - 16. 11. 2020
recenze
90%
Virginia Woolfová je známá hlavně jako autorka modernistických románů. Vrcholem její neprávem opomíjené esejistické tvorby jsou texty Vlastní pokoj a Tři guineje, v nichž autorka rozvíjí úvahy o roli žen ve společnosti, nepoměru vlastnictví finančních prostředků mezi pohlavími, právu žen na seberealizaci nebo vzdělávacím systému. První esej byla napsána krátce po tom, co Britky získaly volební právo, a druhá těsně před druhou světovou válkou, ale jejich témata rezonují společností dodnes.
Veselý, Karel: Všechny kočky jsou šedé
Autor článku: Daniel Mukner - 15. 11. 2020
recenze
80%
Hudební publicisté Veselý a Hroch vykreslují posledních čtyřicet let populární hudby jako „playlisty temných nálad“. Publikace s výmluvným podtitulem zaujme mimo jiné přístupem autorské dvojice, která dění v popkultuře zachycuje na společensko-politickém pozadí.
Honzák, Radkin: Emoce od A do P
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 10. 2020
recenze
70%
Ač může působit žoviálně, představuje nejnovější publikace známého psychiatra fundovaný úvod do fascinujícího a komplikovaného světa emocí. Kniha plná interdisciplinárních přesahů čtenáři nabízí poznatky současné vědy o strachu, pýše, bezmoci, údivu, závisti, radosti nebo lásce.
Wicha, Marcin: Věci, kterých jsem se nezbavil
Autor článku: Jakub Hankiewicz - 18. 9. 2020
recenze
70%
V sofistikovaném a ironickém rozjímání nad rodinou a věcmi s ní spřízněnými čtenáře nepřekvapí žádné experimentální výbuchy. Přesto Wichova kniha obdržela nejprestižnější polskou literární cenu a její téma překvapivě zapadá do poměrně plodného a využívaného rámce.
Němec, Jan: Možnosti milostného románu
Autor článku: Lada Halounová - 17. 8. 2020
studie
Poprask okolo vydání posledního románu Jana Němce Možnosti milostného románu odhalil chybějící teoretické nástroje interpretace pro tento v našem prostředí nový typ literatury. Skandinávští recenzenti a literární teoretici mají první rozpaky dávno za sebou a za již více než deset let, poté co tamní kulturní scénu zavalil Karl Ove Knausgård svou hexalogií Můj boj, tam vyšla na toto téma řada zajímavých studií. Některé z literárněvědných prací vydaných na Severu by stály za pozornost.
Poslední, Petr: Jiný Conrad
Autor článku: Tadeáš Dohňanský - 3. 8. 2020
recenze
70%
Z esejů významného českého polonisty se na mnoha místech stávají eseje náruživého čtenáře. Petr Poslední ve své knize nejen pozoruhodně skloubil beletrii s literárněvědnou příručkou, ale zároveň vytvořil originální a především první českou ucelenou knižní monografii věnovanou Josephu Conradovi, od jehož smrti letos v srpnu uplyne 96 let.
Melková, Pavla (ed.): Ke stolu!
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 7. 2020
recenze
70%
Pestrá a inspirativní kniha o možnostech rozvoje našeho hlavního města se zamýšlí nad tím, jak se v současné Praze odrážejí základní geografické danosti, které ideologické vrstvy jsou v ní dnes čitelné nebo který přístup k městské zeleni je skutečně ekologický, a který se tak jen tváří.
O’Connor, Flannery: Tajemství a mravy
Autor článku: Filip Krtička - 27. 6. 2020
recenze
90%
Soubor brilantních esejů nejvýznačnější prozaičky amerického Jihu, v nichž nešetří ironií a sarkasmem, skýtá pohled pod pokličku autorčina řemesla a přístupu k umění, ale funguje i jako manuál pro začínající spisovatele, a řadu jejích postřehů lze chápat ještě obecněji.
Trofymenko, Tetjana: #okololiteraturne
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 10. 6. 2020
recenze
80%
Zábavná a poučná knížka současné ukrajinské literární kritičky Tetjany Trofymenko na téma tzv. sučukrlitu (současné ukrajinské literatury). S velkou dávkou pochopení, ale i břitkého sarkasmu předkládá čtenářům přehled nejvýznamnějších knih a informací o jejich autorech za dekádu 2007 až 2018.
Motýl, Petr: Bohemiana 1988–2019
Autor článku: Martin Liška - 3. 6. 2020
recenze
70%
V nejnovější prozaické knize se Petr Motýl ohlíží za cestou, kterou česká společnost od roku 1988 prošla. Čeho si všímá a čím své ironické glosy obohacuje?
Kosman, Marceli: Henryk Sienkiewicz ve světě politiky
Autor článku: Petr Vavřík - 12. 5. 2020
recenze
90%
Zřejmě světově nejproslulejší polský spisovatel a první zdejší držitel Nobelovy ceny za literaturu se zapsal do povědomí čtenářů mnoha generací zejména svými historickými romány. Talentovaný vypravěč dokázal zaujmout zpracováním klíčových dějinných témat, která dodávala v dobách rozděleného a okupovaného státu domácímu publiku odvahu a sebevědomí, cizincům pomáhala pochopit polský národní naturel. Henryk Sienkiewicz byl však také bystrým komentátorem politických událostí na stránkách novin.
Augustová, Zuzana: Umění životu nebezpečné
Autor článku: Michal Zahálka - 27. 2. 2020
recenze
Otevřenost a kritičnost, umění vylíčit i zhodnotit, osobní a bystré formulace – i to jsou charakteristiky téměř čtyřsetstránkového souboru recenzí a esejí teatroložky, kritičky a překladatelky Zuzany Augustové.
Steiner, George: Knihy, které jsem nenapsal
Autor článku: Marek Jančík - 9. 2. 2020
recenze
80%
Mezi entuziasmem osobního zanícení a nevšední erudicí se rozprostírá psaní jeho esejí; nedávno zesnulý autor v nich rozvíjí svobodnou intelektuální hru na různorodá témata.
Havlovec, Vojtěch: Linka č. 141
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 12. 2019
recenze
60%
Jaké mají na Černém Mostě posilovny? A můžou žít kozy v paneláku? Nadšenecká kniha o Černém Mostě, jejíž autoři ale svému sídlišti v rámci lokálního patriotismu poněkud nespravedlivě nadržují.
Horvilleur, Delphine: Jak rabíni dělají děti
Autor článku: Alžběta Glancová - 19. 12. 2019
recenze
80%
Snad až příliš senzacechtivý titul Jak rabíni dělají děti v nenápadném paperbacku skrývá duchaplný pohled pařížské liberální rabínky Delphine Horvilleurové na takřka odvěkou otázku židovské identity.
Serres, Michel: Palečka – esej o digitální revoluci
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 11. 2019
recenze
60%
Přednáška slavného francouzského filozofa, pronesená roku 2011, odráží sen o pluralizaci vědění a demokratizaci společnosti zásluhou internetu. Vývoj tuto vizi zatím zcela nepotvrzuje, ale jde o přání zcela neuskutečnitelné?
Ilčenko, Oles: Zbyrači tumaniv
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 12. 11. 2019
recenze
Oles Ilčenko se jako jeden z mála rodilých Kyjevanů dokáže vracet do dějin města, jež se velice změnilo poté, co za druhé světové války Rudá armáda podminovala jeho centrum v duchu hesla „po nás potopa“. Nejen obyvatelům Kyjeva se rozhodl poodkrýt některé zcela zapomenuté události a existující i již zmizelá místa a jejich genia loci.
Wahl, David: La Visite curieuse et secrète
Autor článku: Eva Ullrichová - 5. 11. 2019
recenze
80%
David Wahl zve čtenáře na napínavou výpravu za stopami po tajemné provázanosti mezi člověkem a oceánem v pozoruhodné knize, jež u nás prakticky nemá obdoby. Vydáváme se do světa tučňáků, na nichž se lidé dopustili nejedné křivdy, ale poté nás plavba strhne jinam: za shetlandskými kyklopy, do Austrálie a ještě dál.
Orwell, George: Úpadek anglické vraždy
Autor článku: Johana Kłusek - 17. 9. 2019
recenze
100%
Pokud někdo dokáže s lehkostí analyzovat bulvár i filozofické směry, je to George Orwell. Jeho postřehy ze 40. let 20. století týkající se politické situace jsou stále podnětné a navíc je lze vztáhnout i na aktuální dění. Orwell si též vždy dával záležet, aby vysoké hodnoty jako intelektuální svoboda, kritické myšlení a sociální spravedlnost zprostředkoval svým čtenářům přístupnou formou.
Kroutvor, Josef: Poletování jednoho ptáčka
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 9. 2019
recenze
80%
Chrostík, který kolem sebe buduje schránku z úlomků a smetí, obaluje se textem. Takto charakterizuje kunsthistorik Kroutvor ve skvělé bilanční knize sám sebe. Vzpomíná neokázale a civilně, ale poutavě a s hlubokým ponorem.
Houellebecq, Michel: Serotonin
Autor článku: Jovanka Šotolová - 2. 9. 2019
recenze
80%
Serotonin je román a esej v jednom: Michel Houellebecq se stejně jako ve svých předchozích dílech snaží vystihnout situaci člověka v rámci našeho (v textu upřesňuje, že západoevropského) prostoru a naší doby. Vrací se k hlubokým a těžkým tématům jako stárnutí, smrt, touha, láska, o nichž psal už dříve, tentokrát tak ale činí s osvěžujícím humorem – dokud nezvítězí poraženectví a deziluze. Vnímavější čtenář se tak snadno depresí nakazí a nejraději by i on sáhl po zázračném antidepresivu.
Ropponen, Ville: Uralské okno
Autor článku: Lenka Fárová - 2. 8. 2019
recenze
70%
Eseje finského spisovatele a novináře Villeho Ropponena čtenáře zavedou od Baltského moře až k Volze, Obu či Severnímu ledovému oceánu. Vyprávějí o minulosti, současnosti a poněkud nejisté budoucnosti uralských menšin v Rusku, které se k nim nikdy nechovalo příliš vřele.
Gintel, Allan (ed.): Zahrady pozemských radostí
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 7. 2019
recenze
70%
Nápaditě sestavená kniha o seberozvoji v přírodě může přispět k poznání dějin pedagogiky v Čechách, ale třeba také k úvahám, jestli mládí některých čtenářů nebylo až příliš usedlé, a o něco podstatného tak náhodou nepřišli.
Snyder, Timothy: Cesta k nesvobodě
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 7. 2019
recenze
70%
Kniha je poučná v tom, že poskytuje hlubší vhled do myšlení lidí, kteří dnes lamentují nad údajným rozvratem západní civilizace. Celkové autorovo pojetí ale působí až příliš černobíle.
Cercas, Javier: Anatomie jednoho okamžiku 2
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 6. 2019
recenze
70%
Kniha na pomezí románu a non fiction poutavě vypráví klíčové okamžiky španělských dějin 20. století a navíc představuje skvělou meditaci nad povahou moci či fungováním politiky. Obsahuje relativně nadějné poselství, že žádný úspěšný politik se sice neobejde bez populismu a prohnanosti, to mu ale nemusí ubírat na statečnosti a nemusí to znamenat, že by nechtěl prospívat celé společnosti jako celku.
Cercas, Javier: Anatomie jednoho okamžiku
Autor článku: Anna Tkáčová - 24. 6. 2019
recenze
Anatomie jednoho okamžiku je dobře napsaná kniha – už proto, že Javier Cercas je výborný spisovatel. Jako učebnice historie ale neobstojí: události i jejich kontext jsou podány z příliš osobního pohledu, bez potřebného nadhledu. Autor to ostatně nepopírá, naopak zdůrazňuje, že jde o román.
další strana
Strana 1 / 16:
1
2
3
4
5