Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: esej
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Bauman, Zygmunt: Tohle není deník
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 5. 2015
recenze
60%
Kolik smysluplných vztahů dokáže člověk během života udržovat? Jaký vliv má společenská nerovnost na makaky a jaký na lidi? A kdy přijde doba, v níž nebude možné vést sociální život jinak než elektronicky? Tyto otázky řeší Zygmunt Bauman ve své knize Tohle není deník. Nejednou si v ní zoufá nad nespravedlností a nerovností, které ale po světě „distribuuje“ dost svévolně. Jeho smutek přitom vyvažuje vtip a sarkasmus.
Bayard, Pierre: Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli
Autor článku: Jovanka Šotolová - 31. 3. 2011
recenze
80%
Francouzský literární teoretik Pierre Bayard ve svých knihách už naboural nejedno dogma. Na vybraná témata útočí lstivě a záškodnicky, čímž si lehce získává přízeň široké vrstvy čtenářů. Přitom ale za většinou velmi provokativním názvem publikace stojí poctivá studie postavená na pečlivě dokládaných argumentech. I když tentokrát svého čtenáře vehementně nabádá, aby knihy zbytečně nečetl a klidně o nich mluvil, sám vychází z četby bohaté a opírá se o mnohé dávno publikované teorie.
Bayard, Pierre: Jak mluvit o knihách, které jsme nečetli (in...
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 2. 2011
recenze
80%
Autorovy teze jsou opravdu záměrně a naprosto očividně natolik přehnané, že je možná pošetilé chtít s autorem vážně polemizovat. Jistě ale u Bayarda mohou najít povzbuzení ti, kteří jsou terčem údivu či útrpnosti okolí kvůli tomu, že čtou mnoho knih najednou a napřeskáčku, nezačínají vždy od začátku a dočítají je jen tehdy, když je opravdu zaujmou - jako já.
Bayard, Pierre: Le Plagiat par anticipation
Autor článku: Jovanka Šotolová - 11. 10. 2009
recenze
V nejnovější knize, Le Plagiat par anticipation (Anticipovaný plagiát), Bayard rozvíjí zajímavou tezi o tom, že v dějinách literatury se dá najít mnoho děl, která jako by se inspirovala knihami, jež vyšly o desítky a stovky let později.
Bedřich, Martin; Jančařík, Zdeněk (eds.): Stařec a med. Jaroslavu...
Autor článku: Petr Nagy - 24. 5. 2012
recenze
Kniha Stařec a med, kterou vydalo v minulých dnech pražské nakladatelství Portál, patří k reprezentantům velmi specifického, a přitom značně širokého bezejmenného žánru, který by se dal nazvat třeba „knižní zdravicí“.
Bellos, David: Is That a Fish in Your Ear?
Autor článku: Veronika Cosculluela - 18. 4. 2013
recenze
Silnou stránkou publikácie Is That a Fish in Your Ear? je názornosť, text je plný vtipných príkladov a narážok na klišé, ktoré o preklade kolujú. David Bellos dokazuje svoj široký prehľad o problematike prekladu, histórii, teoretických dielach a štatistikách, zároveň dokáže spojiť tieto poznatky z jedného odboru so všeobecnými dejinami, príkladmi z politiky, filmu a iných oblastí.
Benčík, Emil: Králi ducha (in SNN)
Autor článku: Andrej Chudoba - 16. 2. 2011
recenze
Benčík si pre svoj biograficko-beletrizujúci triptych vybral literárne trojsúhvezdie – Janka Kráľa, S. H. Vajanského a P. O. Hviezdoslava, s náročnou ambíciou: priblížiť čitateľom najdramatickejšie chvíle zo života troch slovenských kráľov ducha a prezentovať ich jedinečné a neopakovateľné životné príbehy.
Benešová, Michala; Dybalska, Renata Rusin; Zakopalová, Lucie...
Autor článku: Michael Alexa - 28. 4. 2017
recenze
70%
První seriózní pokus v českém prostředí uchopit téma rozvinutého a úspěšného žánru polské literatury a publicistiky, který se v posledních letech těší značné pozornosti tuzemských nakladatelů, překladatelů, čtenářů i recenzentů.
Bernhard, Thomas: Pravdě na stopě
Autor článku: Marie Frolíková - 26. 8. 2014
studie
Kniha Pravdě na stopě (německy Der Wahrheit auf der Spur), kterou v uplynulém roce v překladu Nikoly Mizerové, Pavla Novotného a Miroslava Petříčka vydalo nakladatelství Prostor, představuje chronologicky řazený soubor rozhovorů, dopisů a fejetonů rakouského básníka, prozaika a dramatika Thomase Bernharda, z něhož lze dobře vysledovat vzájemný vztah mezi autorem a kritickou veřejností a zároveň také cesty, jimiž se v průběhu let ubíralo Bernhardovo myšlení a jeho přístup k literární tvorbě.
Bibliografie překladů z portugalské literatury (1990–2010)
Autor článku: Petra Hrušovská - 13. 10. 2011
přehled
Bibliografie knižních překladů z portugalské literatury do češtiny (1990–2010).
Bílek, Petr A.; Procházka, Martin; Wiendl, Jan (eds.): Vektory...
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 1. 2017
recenze
60%
Je škoda, že se nenašlo dostatek studií třeba jen k posledně jmenovanému z témat, protože různých hrdinů, pseudohrdinů či antihrdinů vhodných ke zkoumání by se dalo najít bezpočet. Místo toho editoři spojují tři odlišná témata a tento počin se snaží ne zcela přesvědčivě odůvodnit tím, že je všechna zařazují pod zastřešující kategorii „vektorovosti“.
Blabla Hubková, Veronika: Příběh skříně
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 26. 4. 2018
recenze
70%
Kráva je fialová a triko vyrostlo v obchodním domě… S podobnou neinformovaností bojuje praktický knižní pomocník Příběh skříně, který popisuje skutečnou cestu oblečení od výroby přes spotřebitele až po likvidaci. Snaží se tak vychovat uvědomělé módní konzumenty.
Bohadlová, Kateřina: Flaminio Scala a jeho Il teatro delle favole...
Autor článku: Jiří Špička - 9. 3. 2006
recenze
80%
Diplomová práce Kateřiny Bohadlové je zcela imunní vůči rozšířeným zlozvykům diplomantů.
Borges, Jorge Luis: Další pátrání; Dějiny věčnosti
Autor článku: Jan Lukavec - 14. 3. 2012
recenze
80%
Více než půl století po vydání tyto eseje neztratily nic ze své hloubky, alespoň pro ty, jež zajímají metafyzické otázky, ale mají zároveň i smysl pro ironii a myslí si jako autor, že metafyzika je „odnoží fantastické literatury“.
Bouretz, Pierre: Svědkové budoucího času...
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 6. 2009
recenze
Autor v sérii devíti rozsáhlých esejů interpretuje myšlenkový vývoj významných židovských myslitelů 20. století s důrazem na otázky týkající se židovské identity: zjevení a zákon, naděje a spása, úcta k jinakosti a zákaz zobrazování.
Brambilla, Simona: Itinerari nella Firenze di fine Trecento
Autor článku: Jiří Špička - 20. 1. 2006
recenze
80%
Snad s výjimkou Avignonu se ve 14. století žádné evropské město nemůže pyšnit tak mimořádnou úrovní vzdělanosti, tak intenzivní kulturní aktivitou a takovou koncentrací výrazných osobností jako Florencie.
Brešić, Vinko: Čitanje časopisa
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 5. 10. 2007
recenze
Kroatista profesor Vinko Brešić se zaměřil a podrobil analýze svět chorvatských literárních časopisů, které vycházely zhruba do konce 19. století.
Brešić, Vinko: Témata nové chorvatské literatury
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 9. 4. 2003
recenze
Vinko Brešić, vysokoškolský pedagog, se zabývá vybranými problémy moderní chorvatské literatury v období druhé poloviny 19.století až do současnosti.
Brockman, John (ed.): Čeho bychom se měli obávat?
Autor článku: Jan Lukavec - 26. 10. 2018
recenze
80%
Jaké jsou skutečné rizikové faktory války? Proč hasiči, nasazující životy, rozumějí rizikům lépe než finančníci? Hrozí nám „nízkopopulační bomba“ či úpadek vzdělanosti? I na to odpovídá fascinující kniha poskytující přehled o tom, čím se zabývají přední soudobí vědci a myslitelé.
Buddeus, Ondřej: Je to jízda
Autor článku: Elizaveta Getta - 19. 12. 2021
recenze
80%
Na kole do Akademie věd, redakce, výzkumného centra kosmické agentury nebo na univerzitu – jak se lidé, jejichž obor má se sportem pramálo společného, dostali na kolo a proč z něj neslezli? Co se jim honí hlavou při jízdě do práce či přírody? A v čem mohou být jejich postřehy přínosné pro každého cyklistu?
Busi, Aldo: Nudo di madre. Manuale del perfetto Scrittore...
Autor článku: Veronika Opletalová - 27. 7. 2006
recenze
80%
Kniha s názvem Nudo di madre, což znamená matčin akt, ale může to znamenat v kontextu knihy i oproštěný od matky – má podtitul „Příručka dokonalého Spisovatele“.
Bžoch, Adam: Signály z diaľky
Autor článku: Dana Kršáková - 12. 2. 2005
recenze
Edícia Domino vydavateľstva Kalligram v ostatnom čase priniesla viacero kníh, koncipovaných ako výber z literárnych kritík, recenzií, článkov, esejí, glos alebo príležitostných príhovorov známych slovenských spisovateľov, publicistov, kritikov.
Camus, Albert: Eseje. Rub a líc, Svatba, Léto
Autor článku: Viktor Richter - 4. 12. 2014
recenze
80%
Tři série minipříběhů a úvah převážně z autorova mládí představují Alberta Camuse tak, jak ho známe z jeho slavnějších, později vydaných románů, esejů a divadelních her: jsou prodchnuté pro něho tolik typickou filozofií a osobitým náhledem na lidský život.
Caplan, Bryan: Mýtus racionálního voliče
Autor článku: Veronika Cosculluela - 12. 5. 2013
recenze
Na rozdiel od svojich kolegov si Caplan nemyslí, že ťažkosti demokracii spôsobuje nevedomosť voličov. Tragédiu demokratickej voľby vidí v tom, že súčet nesprávnych presvedčení zle informovaných občanov vedie k výberu politík, ktoré škodia celej spoločnosti.
Catalano, Alessandro: Rudá záře nad literaturou. Česká literatura...
Autor článku: Milena M. Marešová - 2. 1. 2011
recenze
40%
Catalanova obsáhlá monografie je zevrubným výkladem českého literárního života od konce druhé světové války do roku 1959.
Cercas, Javier: Anatomie jednoho okamžiku
Autor článku: Anna Tkáčová - 24. 6. 2019
recenze
Anatomie jednoho okamžiku je dobře napsaná kniha – už proto, že Javier Cercas je výborný spisovatel. Jako učebnice historie ale neobstojí: události i jejich kontext jsou podány z příliš osobního pohledu, bez potřebného nadhledu. Autor to ostatně nepopírá, naopak zdůrazňuje, že jde o román.
Cercas, Javier: Anatomie jednoho okamžiku
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 6. 2019
recenze
70%
Kniha na pomezí románu a non fiction poutavě vypráví klíčové okamžiky španělských dějin 20. století a navíc představuje skvělou meditaci nad povahou moci či fungováním politiky. Obsahuje relativně nadějné poselství, že žádný úspěšný politik se sice neobejde bez populismu a prohnanosti, to mu ale nemusí ubírat na statečnosti a nemusí to znamenat, že by nechtěl prospívat celé společnosti jako celku.
Cichá, Martina a kol.: Integrální antropologie...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 3. 2015
recenze
60%
Kniha se rozpadá na dvě části. Tu jednu tvoří kapitoly o filozofické a teologické antropologii. Do druhé spadají texty o klinické antropologii a příspěvky o sportu či genetice. Navzájem spolu nejsou nijak výrazně propojeny a vynechána jsou právě ta pomezní témata, kde by mohlo docházet k průniku oněch izolovaných přístupů, jako otázky sebeuvědomování vlastního těla, problematika sexuálního studu nebo vztah mystiky a erotiky.
Cílek, Václav: Krajiny vnitřní a vnější
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 16. 9. 2005
recenze
90%
Významný geolog Václav Cílek se v posledních letech u nás zařadil mezi nejčtenější autory, přestože nepíše beletrii. Jeho knihy dokážou zaujmout každého.
Cílek, Václav: Posvátná krajina
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 5. 2014
recenze
70%
Spojení Daniela Landy a Václava Cílka nemusí být až tak překvapivé a absurdní: jistou spojnici či analogii můžeme při troše dobré vůle najít v jejich společném vzývání archaických přírodních sil i v jisté multioborovosti. A zcela se snad nedá zavrhnout ani možnost, že pokud se Landa k Cílkovi hlásí jako k „mudrci“, může se pod Cílkovým vlivem jeho svérázné hledání spravedlnosti a vzývání mravnosti kultivovat.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 17:
1
2
3
4
5
6