Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: esej
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Feranec, Kuba: Because of Fashion
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 22. 12. 2017
recenze
60%
Nebohé ponožky v sandálech a outdoorové oblečení nošené ve městě zde utrží další pohlavek od módní policie, ale to zdaleka není to hlavní. Kniha plná fotografií a bonmotů o módě nabízí hravost, vášeň a módu. Nic méně, nic více.
Ferrucci, Roberto: Sentiments subversifs
Autor článku: Jovanka Šotolová - 28. 8. 2011
recenze
80%
Francouzské recenze knížku Sentiments subversifs (Podvratné pocity) často charakterizují jako dlouhý milostný dopis zklamaného Itala své zemi. Ferrucci ji psal z odstupu při pobytu v cizině. Text vznikající v italštině byl od začátku zamýšlený pro vydání ve Francii. V Itálii vyšel až o rok později, upravený.
Feřtek, Tomáš: Co je nového ve vzdělávání
Autor článku: Barbora Grečnerová - 19. 12. 2015
recenze
80%
Kniha Tomáše Feřteka Co je nového ve vzdělávání se zabývá základním významem a rolí školy, hledá širší souvislosti mezi strukturou a vývojem společnosti a vzdělávacího systému. Sedmdesátistránková publikace představuje esej na téma dnešního stavu školství, ale také společnosti a jejích proměňujících se hodnot.
Fischerová, Sylva: Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý...
Autor článku: Andrea Vatulíková - 4. 9. 2012
recenze
80%
Kniha Evropa je jako židle Thonet, Amerika je pravý úhel je básnířčina americká odysea, v níž autorka formou deníkových záznamů popisuje s cynismem sobě vlastním své americké zážitky a zkušenosti. Na rozdíl od povídkové sbírky Pasáž, kde Fischerová proklamuje, že jen některé části jsou autobiografické (respektive že základ je autobiografický a dialogy vyfabulované), Thonet se zdá být autobiografickou výpovědí o výpravě na jiný kontinent.
Fišer, Zbyněk (a kolektiv): Tvůrčí psaní v literární výchově
Autor článku: Michael Alexa - 21. 10. 2013
recenze
Monografie tvůrčího psaní, která vznikla pod vedením Zbyňka Fišera, dnes nejaktivnějšího českého badatele věnujícího se této disciplíně, citelně zaplňuje mezeru v tematických titulech a svojí technickou kvalitou a vědeckou cenností výrazně vyčnívá nad jiné „univerzitní“ publikace.
Fløgstad, Kjartan: Pyramida. Portrét opuštěné utopie
Autor článku: Jitka Jindřišková - 19. 5. 2013
recenze
70%
Až do roku 1998 panoval v ruském hornickém městečku Pyramida na souostroví Špicberky, pojmenovaném podle blízké hory připomínající svým tvarem egyptskou pyramidu, čilý ruch. Pak ale byla těžba ukončena a všichni obyvatelé se odtud odstěhovali. Ze dne na den se z Pyramidy stalo město duchů. Po tamních obyvatelích zůstaly jen opuštěné domy a ulice.
Fløgstad, Kjartan: Pyramida. Portrét opuštěné utopie
Autor článku: Hana Kendíková - 28. 5. 2013
ukázka
Jednoho krásného dne ke konci sovětské éry si mladý truhlář Ilja Iljasov doma ve Volgogradu, dříve Stalingradu, proslaveném známou bitvou za druhé světové války, četl o nejdokonalejším komunistickém městě na světě. Kupodivu se nenacházelo na území Svazu sovětských socialistických republik, nýbrž na kapitalistickém Západě, v Norsku, členské zemi NATO.
Flajšar, Jiří: Dějiny americké poezie 1
Autor článku: Richard Olehla - 1. 2. 2007
recenze
30%
Dějiny americké poezie status akademické publikace spíše nenaplňují, i když tak jistě na počátku byly zamýšleny.
Flajšar, Jiří: Dějiny americké poezie 2
Autor článku: Mariana Housková - 5. 2. 2007
recenze
Dějiny americké poezie Jiřího Flajšara jsou tak dílem jistě vítaným a mohly být i velmi záslužným. Bohužel realizace tohoto ambiciózního, grantem podpořeného projektu jeho potenciál nenaplňuje a přes určitý nezpochybnitelný informační přínos je kniha zklamáním.
Földvári, Kornel: O detektívke
Autor článku: Ján Blažovský - 26. 3. 2010
recenze
Existujú knihy, ktoré už pri ich vzniku môžeme označiť za kanonické. S istou dávkou rizika za kanonickú môžeme považovať aj O detektívke spisovateľa Kornela Földváriho.
Fousek, Michal (ed.): Don Quijote v proměnách času a prostoru
Autor článku: Anna Tkáčová - 8. 3. 2006
recenze
Rok 2005 probíhal, mimo jiné, ve znamení oslav a připomínek prvního vydání Cervantesova románu Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha. Na FFUK se konalo dvoudenní sympozium pod názvem Don Quijote v proměnách času a prostoru.
Frisch, Max: Deník 1966–1971
Autor článku: Marie Frolíková - 28. 6. 2015
studie
Deník světoznámého švýcarského spisovatele a dramatika Maxe Frische nabízí inspirativní soubor dojmů, myšlenek, zážitků a událostí, který má často charakter analýzy epochy. Navíc v něm zaujímají nemalý prostor poetické reflexe, přibližující záměry literární práce napříč časem a žánry. Text fascinuje mnohostranností a ukázněným jazykem.
Fučík, Bedřich: Čtrnáctero zastavení
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 5. 2017
recenze
90%
Vyprávění editora, kritika, překladatele a nakladatele Bedřicha Fučíka o čtrnácti význačných osobnostech české literatury patří mezi důležitá svědectví o jejich životě a díle. Kniha patří do kánonu memoárové literatury.
Fuentes, Carlos: Pohřbené zrcadlo
Autor článku: Mariana Housková - 10. 10. 2003
recenze
Nakladatelství Mladá fronta vydalo v těchto dnech rozsáhlý kulturně-historický esej Pohřbené zrcadlo významného mexického spisovatele, dramatika a esejisty Carlose Fuentese. Českému čtenáři se tak dostává do rukou jedno z reprezentativních děl hispanoamerické esejistiky.
Furet, François: Minulost jedné iluze
Autor článku: Jan Jaroš - 31. 1. 2019
recenze
70%
Idea komunismu byla mimořádně svůdná. Oslovovala prosté dělníky i vzdělané vrstvy, její stoupenci horovali pro rovnost všech lidí, chtěli odstranit vykořisťování člověka člověkem, hlásali, že nastolí sociální rovnost a zamezí válkám. Mnozí zahraniční intelektuálové a umělci ji svým věhlasem zaštiťovali a dodávali jí zdání hodnověrnosti. Jen někteří však ze svého poblouznění procitli, tak jako autor knihy François Furet.
Furtado, Peter (ed.): Dějiny národů
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 12. 2018
recenze
70%
Sepsat dějiny určitého národa do tlusté knihy může být pro mnohé historiky jednodušší úkol než je zachytit v několikastránkové eseji. Jeden z pokusů přináší tato kniha. Ukazuje, jak odlišně se dá vyrovnávat s tíživými stránkami vlastní historie, že je dobré si uvědomovat vlastní přináležitost k většímu etnickému celku, ale nikoli ji přehánět.
Gál, Róbert: Agnómia
Autor článku: Ivana Taranenková - 15. 5. 2009
recenze
Experimentálne ladené a autobiograficky dotované filozofujúce texty Róberta Gála, tvorené útržkami príbehov, denníkovými zápiskami, aforizmami, sentenciami, ontologickými reflexiami a slovnými hrami, môžem vnímať ako záznamy úpornej snahy preskúmať podstatu sveta, ohmatať jeho štruktúry, ako i štruktúry jazyka a prekročiť obmedzenia, ktoré sú oboma kladené.
Galmiche, Xavier: Krajiny umění
Autor článku: Anna Fremrová - 25. 3. 2022
recenze
Švýcarský umělecký kritik William Ritter se na přelomu 19. a 20. století zajímal o prostředí „orientální“ Evropy, tedy zejména o prostor Balkánu a zemí Rakouska-Uherska. Kniha Krajiny umění, kterou sestavil francouzský bohemista Xavier Galmiche, vykresluje Ritterův portrét, ale dává nám také možnost poznat, jak tento teoretik a nadšený podporovatel místních autorů reflektoval dobový kvas ve výtvarném umění, architektuře i hudbě.
Galmiche, Xavier: Le poulailler métaphysique
Autor článku: Jovanka Šotolová - 1. 3. 2022
recenze
80%
O slepicích vesele i vážně, sepsáno s lehkostí, ale v kulisách nesnesitelné tíže bytí – a odcházení. Xavier Galmiche pozoruje nenápadný půvab kurníku a medituje o červené a černé, o bosé horákyni či o paní krůtě. Jeho zápisky z neobyčejně živého dvorku jsou však hlavně výzva k přemýšlení o světě, o Bohu, o reálné variantě samozásobení, o tom, že chovat slepice znamená mít občas i krev na rukou.
Ganivet, Ángel: Španělské idearium...
Autor článku: Josef Forbelský - 15. 5. 2008
recenze
Eseje významného španělského spisovatele 19. století nabývají na aktuálnosti ve století jednadvacátém, kdy "české země nově zažívají rychlý proud dějin".
Garfield, Simon: Hlídači času
Autor článku: Elizaveta Getta - 19. 5. 2021
recenze
70%
S prudkým rozvojem globalizace, zvýšením konkurence a aktuálním přechodem do online světa se čas stává hlavním protagonistou téměř každého dne. Kniha špičkového novináře Simona Garfielda vybízí k přemýšlení nad časem jakožto neoddiskutovatelnou hodnotou překotného úspěchu, který se však rychle může stát překotnou katastrofou.
Garrett, Almeida: Mnich Luís de Sousa...
Autor článku: Karolina Válová - 5. 6. 2012
recenze
70%
Odysseovské téma návratu muže, kterého už všichni pokládali za mrtvého, založené na skutečné historické události. V podání jednoho z „nesmrtelných“ spisovatelů portugalské literatury.
Gintel, Allan (ed.): Zahrady pozemských radostí
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 7. 2019
recenze
70%
Nápaditě sestavená kniha o seberozvoji v přírodě může přispět k poznání dějin pedagogiky v Čechách, ale třeba také k úvahám, jestli mládí některých čtenářů nebylo až příliš usedlé, a o něco podstatného tak náhodou nepřišli.
Ginzburg, Carlo: Sýr a červi
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
100%
Pod neobvyklým názvem se skrývá pronikavý vhled do "světa jednoho mlynáře kolem roku 1600", jak zní podtitul knihy. A výstižně, protože Ginzburg vědomě rezignuje na to, pokoušet se vykreslit nějaké velké panorama doby a pouze zobecňovat.
Grauová, Šárka (ed.); Křížková, Marie Rút: Slyšet a odpovídat...
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 6. 2015
recenze
70%
Někdo by recenzovanou publikaci mohl hodnotit jako ukázku toho, v jakých fantasmagoriích může skončit badatel, který se až přehnaně ztotožnil s předmětem svého odborného zájmu. I tak kniha přináší poutavou výpověď o pozoruhodném životě ženy, která nezapadá do žádných předem vymezených škatulek a schémat, ať už těch konvenčně společenských, objektivně vědeckých či náboženských a církevních.
Grynberg, Henryk: Domov
Autor článku: Anna Šašková Plasová - 1. 1. 2016
recenze
Ke Grynbergovým textům je možné přistupovat jako k beletrii, ale zároveň lze jeho dílo vnímat jako esej o zmizelých, zemřelých a zavražděných „obyčejných bezbranných lidech“ i o poznamenaných životech těch, kteří holocaust přežili a stále se k němu v myšlenkách vracejí.
Grynberg, Henryk: Prawda nieartystyczna
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003
recenze
Kniha polského židovského spisovatele Henryka Grynberga "Pravda nieartystyczna" (Neumělecká pravda) je souborem dvanácti esejí - prvních osm vyšlo již v roce 1984 v západním Berlíně v Bibliotece Archipelagu, zbylé čtyři byly počátkem devadesátých let publikovány časopisecky (Res Publika, Tygodnik literacki, Odra a Czas kultury). Autor se nezabývá pouze současnými teoriemi a všeobecně známými historiografickými fakty druhé světové války. Snaží se jít hlouběji do historie...
Hájek, Václav: Jak rozpoznat odpadkový koš. Eseje o stereotypech...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 7. 2012
recenze
70%
Celkově se autorovi daří dobře poukázat na staré kulturní vrstvy, které prosvítají prostřednictvím současných symbolů. Navíc to dělá se sympatickou sebeironií: „Co by zbylo z kafkovské legendy, kdyby Kafka nenařídil Brodovi, aby spisy spálil. Co by zbylo z van Gogha, kdyby své obrazy draho prodával. Co by zbylo ze mě, kdybych měl na zaplacení nájmu.“
Hall, Edith: The Theatrical Cast of Athens
Autor článku: Eva Stehlíková - 29. 8. 2007
recenze
Nová kniha Edith Hall je souborem dvanácti studií, které postupně vznikaly v minulých dvaceti letech; některé ze studií tu jsou publikovány poprvé.
Hamvas, Béla: Filosofie vína. Průvodce po Onom světě
Autor článku: Kateřina Horváthová - 29. 5. 2008
recenze
Nakladatelství Malvern vydalo dílo maďarského filozofa, spisovatele a esejisty Bély Hamvase (1897-1968), který byl dosud českému čtenáři neznámý. Dva kratší texty – Filozofie vína a Průvodce po Onom světě nám ironicky shovívavým způsobem dávají nahlédnout do myšlenkového světa svérázného zastánce starověké vzdělanosti a pevného kosmologického řádu.
předchozí strana
další strana
Strana 5 / 17:
1
2
3
4
5
6
7
8
9