Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: divadlo
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Čapek, Karel; Čupová, Kateřina: R.U.R.
Autor článku: Pavel Mandys - 12. 12. 2020
recenze
70%
K výročí prvního publikování slavné Čapkovy hry vyšla letos také její komiksová adaptace. Příjemně překvapuje především nečekaně jemnou a karikaturní kresbou.
Krobot, Miroslav: Nečíst
Autor článku: Marek Lollok - 28. 10. 2020
recenze
80%
Krobot je i jako spisovatel fascinován svéráznými postavami, mezi kterými nechybí ani téměř bájný cestovatel Eskymo Welzl. Ať už nám však zprostředkovává své osobní zážitky, vzpomínky či korespondenci, anebo se pouští do větších hlubin literární fikce, za vším čteme jeho osobní výpověď.
Čerkasenko, Spyrydon
Autor článku: Ivan Jackanin - 13. 3. 2020
portrét
K ukrajinským spisovatelům, jejichž život a tvorba byly spjaté s Československem, patřil i Spyrydon Čerkasenko (1876–1940). Jméno tohoto básníka, prozaika, dramatika, překladatele, publicisty a pedagoga bylo za sovětských dob vyškrtnuté z literárního procesu. Mohlo se o něm začít psát a mluvit až po vyhlášení nezávislosti Ukrajiny (1991).
Augustová, Zuzana: Umění životu nebezpečné
Autor článku: Michal Zahálka - 27. 2. 2020
recenze
Otevřenost a kritičnost, umění vylíčit i zhodnotit, osobní a bystré formulace – i to jsou charakteristiky téměř čtyřsetstránkového souboru recenzí a esejí teatroložky, kritičky a překladatelky Zuzany Augustové.
Rejzek, Michal a kol.: Bohemian Taboo Stories
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 10. 2019
recenze
70%
Pozoruhodná svědectví vědců, umělců i okultistů, kterým se sex a erotika staly vášní i povoláním. Silná, ale i rozporuplná a fragmentární kniha, místy přesahující hranici uvěřitelnosti.
Česálková, Lucie; Svatoňová, Kateřina: Diktátor času
Autor článku: Jan Jaroš - 12. 10. 2019
recenze
70%
Na brněnskou a pražskou expozici o fenoménu multimediálního divadla Laterna magica navazují kurátorky výstavy také pozoruhodnou výpravnou publikací, která dalece přesahuje rozměr doprovodného katalogu.
Cedó, Claudia et al.: CAMPQ
Autor článku: Jiří Hron - 7. 8. 2019
recenze
80%
Co by se stalo, kdyby na Zemi přiletěli mimozemšťané z různých planet ve snaze nalézt zde útočiště? Dostalo by se jim vřelého uvítání, nebo jen více či méně skrytého opovržení? Rozsáhlá imerzivní inscenace propojuje osudy čtyř mimozemských kmenů v pozemském adaptačním táboře a ve zřejmé paralele k uprchlické krizi si klade otázky ohledně základních morálních hodnot a jejich pevnosti tváří v tvář neznámému.
Sloboda, Rudolf: Podzim
Autor článku: Daniel Mukner - 22. 3. 2019
recenze
80%
Autobiografický román Podzim od Rudolfa Slobody, možná nejvýznamnějšího slovenského spisovatele druhé poloviny dvacátého století, toho nabízí překvapivě mnoho. Esejistické party věnované náboženství, smrti a stárnutí, popisy vypravěčovy každodennosti, humor, nadsázku, ironii i sebeironii. Nejpozoruhodnější je přitom Slobodova vypravěčská síla, která to vše drží pohromadě.
Wright, Matthew: The Lost Plays of Greek Tragedy II
Autor článku: Eva Stehlíková - 5. 3. 2019
recenze
Ve druhém díle svého projektu zpřístupňování textů řecké tragédie, které nevešly do klasického kánonu, se Matthew Wright obrací k fragmentům z neznámého díla velké trojky tragiků – Aischylovi, Sofoklovi a Euripidovi.
Posner, Roland: Sémiotické studie
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 2. 2019
recenze
60%
Může být člověk sám o sobě chápán jako znak? Kdy je nůž textem? Nakolik se dá lidská komunikace formalizovat a převést do vzorců? I na tyto otázky hledají odpovědi Sémiotické studie, průřezový výbor z díla slavného německého sémiotika českého původu Rolanda Posnera.
Šotek, Milan; Orozovič, Igor; Suchý z Tábora, Jiří: Cabaret...
Autor článku: Michal Pětík - 23. 1. 2019
recenze
80%
Jak už název napovídá, divadelní uskupení Cabaret Calembour ve svých textech nešetří slovními hříčkami. V knize, která čtenářům představuje deset let jeho tvorby, si přijdou na své hlavně milovníci inteligentního humoru.
Nebeský, Jan: Médeia
Autor článku: Eva Stehlíková - 16. 12. 2018
recenze
Inscenace kombinuje texty několika autorů a divákovi klade do cesty místy obtížně překonatelné překážky. Patří do řady současných místy sympaticky neuctivých adaptací antických textů, které přestože si nesnadno hledají cestu k obecenstvu, potvrzují, že v krutém antickém mýtu je obsaženo cosi podstatného, co v nás zůstává zapsáno, ať žijeme v jakékoli době.
Carr, Marina: Konec Faidry; Saavedra, Anna: Prosebnice
Autor článku: Alena Sarkissian - 2. 12. 2018
recenze
Spojení dvou původně samostatných příběhů v jedné divadelní inscenaci dává vyznít osobní i politické, resp. společenskokritické rovině antického faidrovského mýtu. Výsledek je překvapivě soudržný a o situaci hrdinů vypovídá v podobné komplexnosti, jak to původně činila řecká tragédie.
Šámal, Petr; Pavlíček, Tomáš; Barborík, Vladimír; Janáček, Pavel...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 11. 2018
recenze
90%
Kromě významných literárních událostí, slavných knih a polemik, které dodnes známe z učebnic, kronika zaznamenává i mezinárodní bestsellery, produkty lokální populární kultury či četné kuriózní zprávy. Mnohonárodnostní prvorepublikovou literární komunitu představuje i díky rozsáhlému obrazovému doprovodu skutečně plasticky.
Sofokles: Élektra
Autor článku: Eva Stehlíková - 26. 10. 2018
recenze
Inscenace jedné z divadelně nejvděčnějších Sofoklových tragédií v pražském Divadle v Dlouhé se vyznačuje precizní dramaturgickou prací, absencí antické stylizace a snahou pojmenovávat věci pravými jmény. V kontextu současných interpretací antických her je překvapením, když se vyskytne divadelní tým, který nekompromisně předvede, že je možné vzít antického autora absolutně vážně.
Neumann, Julek
Autor článku: Jan Kerbr - 10. 10. 2018
rozhovor
In memoriam Julek Neumann (22. 4. 1953–22. 9. 2018), divadelník, překladatel, novinář. Připomínáme ho rozhovorem z roku 2009, kde vypráví o svém zajímavém rodinném původu, o svých barvitých osudech doma i v emigraci, o tom, jak se dostal k překládání, i o svém pohledu na českou divadelní scénu v porovnání se zahraničím. Jeho překladatelské i divadelní počiny by si zasloužily podrobnější zmapování.
Raková, Svatava: Historikové versus minulost...
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 9. 2018
recenze
70%
Přední česká historička, zaměřená především na rané dějiny Spojených států amerických, upozorňuje, jak proměnlivý je lidský pohled na konkrétní dějinné události, což se netýká jen historie či humanitních věd. Zároveň není absolutní relativistka a rozhodně netvrdí, že si každý může hlásat svá „alternativní fakta“.
Valden, Milan: Sto slavných děl klasické hudby
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 18. 8. 2018
recenze
70%
Čtivá i vtipná popularizační kniha se často odráží od využití známých klasických hudebních děl ve filmech a mimo jiné poradí, po které nahrávce dané skladby sáhnout.
Fučíková, Renáta: Molière & Pierre Corneille, Jean Racine
Autor článku: Petra Šantorová - 16. 8. 2018
recenze
80%
Česká autorka Renáta Fučíková navlékla nový kabát klasickým a snad i stále populárním hrám francouzských dramatiků. Publikace se zajímavým formátem a ilustracemi, jež v letošním roce získala ocenění Zlatá stuha, představuje mladému čtenáři francouzské dějiny, a zvědavce dokonce nechává nahlédnout do jejich zákulisí.
Tučková, Kateřina: Vitka
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 4. 7. 2018
recenze
70%
Takřka paralelně s uvedením divadelní hry Kateřiny Tučkové Vitka, režírované Annou Petrželkovou v brněnském divadle Husa na provázku, vyšla v (taktéž brněnském) nakladatelství Host knižní verze tohoto dramatu. Ačkoliv jsou mnozí čtenáři či recenzenti zklamaní volbou jiné formy, než na kterou byli u Tučkové zvyklí, útlá kniha ukazuje, že původem divadelní Vitka může i ve své tištěné podobě čtenářsky zafungovat.
Pallas, Hynek
Autor článku: Marie Voslářová - 19. 6. 2018
rozhovor
Ingmar Bergman – jeden z nejznámějších světových režisérů a ikona filmu – je ve Švédsku stále nedoceněný a na své znovuobjevení v rodné zemi čeká. Nejen kolem Bergmana, ale také kolem krize současné žurnalistiky ovládané oligarchy se točí rozhovor s česko-švédským novinářem Hynkem Pallasem, autorem dokumentárního filmu Trespassing Bergman.
Eurípidés: Trójanky
Autor článku: Eva Stehlíková - 19. 6. 2018
recenze
Zlínská inscenace Euripidových Trójanek v režii Jana Antonína Pitínského nabízí zajímavé aktualizace a smršť režisérských asociací. Bohužel příliš nedrží pohromadě.
Husum, Lars
Autor článku: Radka Stahr - 24. 5. 2018
rozhovor
U příležitosti Světa knihy navštívil Prahu dánský prozaik a dramatik Lars Husum (*1974). Autor kritiky opěvovaného románu Můj kámoš Ježíš se v rozhovoru zamýšlí nad důvody výjimečného úspěchu své prvotiny, odhaluje svůj osobní literární vkus a poukazuje na nespolehlivost internetové encyklopedie.
Hojda, Zdeněk; Ottlová, Marta; Prahl, Roman (eds.): Světlo,...
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 3. 2018
recenze
60%
Jaké symbolické a metaforické konotace vzbuzovaly světlo a tma (a škála jejich proměn) u našich předků a jak inspirují dnešní odborníky na dané období, osvětluje sborník z dalšího plzeňského sympozia ke kultuře 19. století.
Plautus: Curculio aneb Darmojed
Autor článku: Eva Stehlíková - 28. 2. 2018
recenze
Inscenace Plautova Curculiona (pod dobrým mluvícím jménem Darmojed), pro kterou připravila překlad skupina překladatelů z řad studentů a pedagogů klasické filologie, ukázala jasně, jakou cestou je třeba se při překládání a inscenování tohoto římského komediografa ubírat.
Zeami, Motokijo: Poučení hercům
Autor článku: Alice Kraemerová - 20. 2. 2018
recenze
90%
Průvodce světem divadla nó prostřednictvím jednoho z jeho zakladatelů potěší nejen odborníky, ale i herce, které může v mnohém inspirovat.
Suchý, Jiří: Klaun si povídá s Bohem
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 2. 2018
recenze
60%
Jen zlehka „nakousnutá“ témata, o kterých byly napsány obsáhlé učené knihy, mají, jak autor tvrdí, oslovit publikum, pro něž jindy vstupuje na jeviště s úmyslem jej rozesmát. Fundamentalisty náboženské i ateistické víry ovšem publikace příliš nerozesměje.
Hostomská, Anna a kol.: Opera
Autor článku: Milan Valden - 6. 2. 2018
recenze
80%
Známý a oblíbený průvodce operou Anny Hostomské se dočkal podstatně přepracovaného a rozšířeného vydání. V takovém rozsahu u nás dosud žádný průvodce s obsahy operních děl nevyšel. Kniha podává komplexní přehled čtyřsetletého vývoje operního žánru, který se přes mnohé krize a černé scénáře stále těší značné popularitě.
Ibsen, Henrik: Eyolf – divadelní představení
Autor článku: Karolína Stehlíková - 22. 1. 2018
recenze
Nesmrtelný Ibsen se opět vrací na česká jeviště. Brněnské HaDivadlo pod režijním vedením Ivana Buraje si bohužel vybralo sice efektní, ale poněkud falešnou a prázdnou cestu, jak Ibsena inscenovat.
Dimova, Teodora: Matky; Nevinní
Autor článku: Jana Georgievová - 28. 12. 2017
studie
Román Matky Teodory Dimovy vytvářel různé ženské typy a jejich literární protějšky v postavách frustrovaných dospívajících dětí. Divadelní hra nutí diváky znovu prožít tragiku románu, ne však jako pouhá adaptace, ale prostřednictvím doplňujících se úhlů pohledu.
další strana
Strana 1 / 9:
1
2
3
4
5