Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: válka
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Céline, Louis Ferdinand: Féerie pro jindy II
Autor článku: Sára Dvořáková - 9. 6. 2017
recenze
Ve druhém díle Féerie s autorem přihlížíme bombardování Paříže na konci druhé světové války. Prim tu mají opět Célinův jazyk a styl: vykresluje děsivé nálety, pestrobarevné ohňostroje, ohlušující rány a děs a hrůzu sousedů. Vše doplňuje nesouvislými vzpomínkami, celý text tak působí dosti neuspořádaně. To, co spisovatel prožíval během nočního bombardování, vnímá čtenář při četbě jeho románu velmi sugestivně.
Céline, Louis-Ferdinand: Klauns Band I 1
Autor článku: Alice Stašková - 2. 8. 2002
recenze
Ferdinandova anglická dobrodružství patří k tomu nejpoetičtějšímu, co Céline napsal...
Céline, Louis-Ferdinand: Klauns Band I 2
Autor článku: Ladislav Nagy - 28. 1. 2003
recenze
Kniha je situována do Londýna v době první světové války a jako všechny autorovy romány i tento je částečně autobiografický, nebo alespoň se tak můžeme domnívat. Céline totiž skutečně přibližně v téže době v anglické metropoli pobýval...
Cena Angelus 2015
Autor článku: Ivan Jackanin - 3. 11. 2015
aktualita
Literárnu cenu strednej Európy Angelus za tento rok získal ukrajinský spisovateľ Serhij Žadan za knihu Mezopotámia. Ide o cenu, ktorá sa udeľuje za preklad umeleckej prózy do poľštiny. Organizátorom a zakladateľom literárnej ceny Angelus je poľský Vroclav.
Cercas, Javier: Vojáci od Salaminy
Autor článku: Anna Tkáčová - 1. 11. 2004
recenze
Kniha, kterou lze žánrově jen velmi těžko charakterizovat, není historickým románem o bitvě mezi Řeky a Peršany u ostrova Salamina. Vrací se k bolavému místu španělské historie, jímž byla a dodnes zůstává španělská občanská válka v letech 1936–1939.
Cílek, Roman; Moulis, Miloslav: Zapomeňte, že jste byli lidmi…
Autor článku: Martin Liška - 13. 2. 2018
recenze
80%
Koncentrační tábory se staly jedním ze symbolů nacistické vlády v Německu a na okupovaných územích. Jakými způsoby byly řízeny, jaká pravidla určovala život vězňů a čím si lidé museli projít jen kvůli své etnické či politické příslušnosti, se snaží přiblížit kniha předních českých autorů, která se dočkala již třetího vydání.
Clark, Christopher: Náměsíčníci. Jak Evropa v roce 1914 dospěla...
Autor článku: Zdeněk Hron - 5. 8. 2014
ukázka
„Nikdy nedokážu pochopit, jak k tomu vlastně došlo,“ řekla spisovatelka Rebecca Westová manželovi, když v roce 1936 spolu stáli na balkonu sarajevské radnice. Tvrdila, že to není tím, že není k dispozici dostatečné množství faktů, ale že jich je naopak příliš mnoho.
Claudel, Philippe: Brodeckova zpráva
Autor článku: Jovanka Šotolová - 13. 12. 2014
recenze
80%
V nejmenované vesnici v neurčité zemi a nespecifikované době dojde k vraždě. Vesničané vyberou jednoho ze svého středu a pověří ho, aby o události sepsal hlášení. Není jasné komu a proč. Autor požadované zprávy je navíc jediný, kdo při té podivné události nebyl. Philippe Claudel v románu Brodeckova zpráva vypráví o válce. Neříká o které – ani nemusí.
Claudel, Philippe: La petite fille de Monsieur Linh
Autor článku: Lenka Mundevová - 25. 1. 2011
recenze
80%
Vnučka pana Linha, dílo francouzského spisovatele Philippa Claudela, s jehož tvorbou se již u nás čtenáři mohli seznámit prostřednictvím českého překladu románu Šedé duše, je zdánlivě jednoduché, ale ohromí nečekanou hloubkou. Vypráví příběh staříka nuceného opustit svou rodnou, válkou zpustošenou zemi.
Claudel, Philippe: Le rapport de Brodeck
Autor článku: Dita Klepková - 10. 12. 2007
recenze
Navzdory přetrvávajícím pochybnostem kritiků, zda má smysl psát a vydávat další romány zabývající se otázkami 2. světové války, se údajně vyčerpané téma stává mezi soudobou generací spisovatelů značně populární. Po loni úspěšném Jonathanu Littellovi přichází letos Philippe Claudel - a dané téma nahlíží ze zcela opačného strany.
Claudel, Philippe: Vnučka pana Linha
Autor článku: Jovanka Šotolová - 13. 2. 2012
recenze
70%
Srovnání s předchozí knihou Philippa Claudela zavádí. Šedé duše byly románem rozehraným na širokém poli, o mnoha vrstvách, se spoustou nevyřčeného, který odhrabával ze staré kauzy – vraždy dítěte – nánosy tajemství a snažil se dobrat pravdy. Vnučka pana Linha je pravý opak: minimalistická zápletka krom malého detailu neskrývá z příběhu nic, naopak nepokrytě křičí, jaké bezpráví se děje nevinnému starci jen proto, že žil v nesprávnou chvíli na nesprávném místě.
Clausewitz, Carl von: O válce
Autor článku: Martin Liška - 19. 2. 2021
recenze
80%
Již čtvrtého českého vydání se dočkala kniha, kterou alespoň podle názvu zná každý zájemce o historii. Změnil se od doby vzniku díla pohled na válku a liší se nejnovější vydání od těch předchozích?
Cohen-Janca, Irène: Poslední cesta
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 28. 4. 2018
recenze
90%
Polský lékař, spisovatel, sociolog, vychovatel a ochránce dětských práv Janusz Korczak vytvořil sirotkům ve varšavském ghettu svět, kde v blížící se apokalypse ještě mohli být dětmi.
Collinson, Patrick: Reformácia
Autor článku: Martin Nodl - 24. 2. 2009
recenze
Vstoupíte-li v některém větším slovenském městě do knihkupectví, dýchne na vás multikulturalita. Už proto na Slovensko rád jezdívám a proto na mne vždy při překročení hranic padne sentiment, že tak snadným rozchodem jsme ztratili část sebe sama.
Connelly, Michael: Odvrácená strana konce
Autor článku: Boris Hokr - 20. 3. 2018
recenze
50%
Po netradičním syžetu předchozího románu se série s kalifornským soukromým detektivem Harrym Boschem vrací k vyzkoušenému. A hlavní hrdina dokonce do řad policejního sboru.
Coudenhove-Kalergi, Barbara: Doma je všude
Autor článku: Martin Liška - 6. 12. 2019
recenze
70%
Příběh rakouské novinářky v žádném případě nespadá do známého amerického schématu o dítěti z chudých poměrů, které se prosadilo, naopak dokládá, jak pestré a mnohdy nečekané mohly být osudy Evropanů ve 20. století.
Couto, Mia: Náměsíčná země
Autor článku: Richard Olehla - 15. 4. 2004
recenze
Román Náměsíčná země mozambického autora Mia Couto byl kritikou zařazen mezi deset nejvýznamnějších afrických románů posledního desetiletí.
Couto, Mia: Náměsíčná země (in Respekt)
Autor článku: Daniel Nemrava - 9. 6. 2003
recenze
Páteř Coutova románu tvoří dva paralelní příběhy. Hrdinou prvního je chlapec jménem Muidinga, který se svým opatrovníkem, starým Tuahirem prchá před válkou. Cestou dojdou k vyhořelému autobusu, plnému spálených mrtvol, jež se dočasně stane uprchlíkům domovem. Zde Muidinga nalezne kufr plný školních sešitů s deníkem chlapce Kindza, ze kterého po večerech starému Tuahirovi předčítá...
Čech, Pavel: Pro Tebe
Autor článku: Pavel Mandys - 14. 7. 2018
recenze
60%
Soubor bezeslovných komiksových miniatur Pavla Čecha spojuje závan starých časů bez mobilů a počítačů a převážně melancholická nálada. Žánrově jde o pohádkové anekdoty, pastiše i příběhy docela smutné, ale ne beznadějné.
Červenák, Juraj: Ďáblova pevnost
Autor článku: Boris Hokr - 13. 2. 2012
recenze
60%
Juraj Červenák se v posledních deseti letech vypracoval na jasnou jedničku česko-slovenské historické fantastiky. Jeho knihy byly označovány za „slovanskou“ fantasy, po které domácí scéna v jakémsi záchvatu opožděného obrozenectví dlouho (a marně) volala.
Červenák, Juraj: Železný půlměsíc
Autor článku: Boris Hokr - 7. 7. 2015
recenze
50%
K uherské pevnosti Nové Zámky se přiblížilo ohromné turecké vojsko. A dobrodruh Báthory je opět vtažen do víru krvavých událostí. Bohužel jen napůl, protože příběh byl rozdělen do dvou svazků, přičemž tento nabízí spíše expozici k následnému velkému střetu.
Čižova, Jelena: Čas žen
Autor článku: Jan M. Heller - 19. 9. 2016
recenze
80%
Příběh z Leningradu poválečných let by obstál jen jako zachycení dialogu tří generací žen v zemi, kterou válka připravila o muže. Díky zápletce, ve které na sebe naráží absurdita režimu, těžká nemoc a vzdorovitá láska, však vypovídá o životě v Sovětském svazu mnohem víc a jinak, než podobné romány většinou činí.
Čornej, Petr: Jan Žižka
Autor článku: Martin Liška - 1. 3. 2020
recenze
80%
V pomyslném žebříčku nepravděpodobných příběhů české historie by jednooký a posléze úplně slepý šedovlasý muž, který je s pár stovkami sedláků a žen schopen opakovaně porazit desetitisíce rytířů, jistě získal jednu z předních příček. Jenže – byl opravdu úplně slepý? Měli jeho protivníci opravdu takovou přesilu? Skutečně se nikdy nedopustil žádné taktické chyby? A co vůbec dělal, než jeho vlasy zešedivěly?
Čvančara, Jaroslav: Pravomil Raichl
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 24. 3. 2018
recenze
80%
Atraktivně vyprávěný příběh jednoho z hrdinů dvacátého století by neinformovaný čtenář mohl považovat za román z válečného prostředí.
Dagerman, Stig: Had
Autor článku: Marie Voslářová - 7. 10. 2012
recenze
Had (Ormen, švédsky 1945) má ve švédské literární historii výjimečné místo. Teprve dvaadvacetiletý autor totiž v románu jedinečným způsobem diagnostikoval chorobu, která sužovala neutrální Švédsko v období druhé světové války, a sice potlačovaný strach a pocity viny.
Dagerman, Stig: Německý podzim
Autor článku: Marie Voslářová - 18. 12. 2013
recenze
Švédský autor vyrazil v roce 1946 do Německa, aby odtud napsal sérii reportáží pro noviny. Vznikl soubor stylisticky vybroušených textů, které se snaží komplexně zachytit apokalyptickou atmosféru válkou zničené země.
Dalmau, Antoni: Země zapomnění. Po stezkách katarů
Autor článku: Marek Říha - 21. 5. 2003
recenze
Katarství bylo patrně nejzajímavější herezí křesťanského západu, a proto nepřestává přitahovat pozornost. V českých překladech vyšly v posledních letech dvě publikace týkající se tématu: vynikající práce M. Lamberta Středověká hereze a monografie A. Brenonové Kataři. Život a smrt jedné křesťanské církve. Nyní se objevila kniha zpracovávající náboženské hnutí albigenských formou historické prózy, jejímž autorem je katalánský spisovatel A. Dalmau.
Dalmau, Antoni: Země zapomnění. Po stezkách katarů
Autor článku: Ladislav Nagy - 21. 5. 2003
recenze
Kataři jsou vedle templářů asi nejvděčnější jihofrancouzskou legendou - stejně jako templáři i oni se stali obětí nesmiřitelného katolictví, v těchto případech oportunisticky spojeného s politickými cíly. Navíc katary obklopuje i jakási romantická aura: tajemně působící hrady, včetně toho největšího a posledního Monstseguru, tradice okcitánské poezie, malebná příroda atd.
Damsgård, Puk: Rukojmí ISIS: Třináct měsíců v zajetí teroristů
Autor článku: Radka Stahr - 6. 1. 2017
recenze
80%
Dánský fotograf Daniel Rye Ottosen strávil třináct měsíců v zajetí islámských extremistů. Přežil, mnozí jeho spoluvězni však takové štěstí neměli. Kniha Rukojmí ISIS je autentickým obrazem hrůzných vězeňských praktik Islámského státu, ale také příběhem o naději a rodinné pospolitosti.
Darvasi, László: Legenda o kejklířích se slzami 1
Autor článku: Jarmila Křenková - 1. 12. 2008
recenze
Otevíráme knihu a spatřujeme svět definovatelný pojmy bezhraničnost, mnohost a otevřenost. Starý kontinent, nám důvěrně známý, a přesto zde, v Darvasiho románu, divoký a neprobádaný, jehož krví pulzující tepny představují hranice státních útvarů, kurií a držav, které stejně rychle jak vznikaly, mohly opět zanikat.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 21:
1
2
3
4
5
6
7