Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: válka
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Darvasi, László: Legenda o kejklířích se slzami 2
Autor článku: Kateřina Horváthová - 21. 2. 2009
recenze
Román Legenda o kejklířích se slzami nás zavádí do doby, kdy bylo Maďarsko pleněno Turky, avšak děj se odehrává střídavě na mnohem širší ploše evropských zemí a v popředí stojí okrajové, pro dějiny nepodstatné postavy, často bizarní figurky se symbolickým charakterem. Setkáváme se zde s kejklíři, vojáky, derviši, liliputány...
Dasgupta, Rana: Sólo
Autor článku: Johana Horálková - 2. 7. 2012
recenze
70%
Salman Rushdie označil Dasguptu za nejoriginálnějšího indického spisovatele své generace. Z Indie tento autor sice pochází, avšak vyrostl v Cambridgi a studoval na Oxfordu. Žije v Dillí, ale o Indii nepíše. Román Sólo vypráví o dvacátém století z perspektivy Bulhara.
Davies, Peter Ho: The Welsh Girl
Autor článku: Markéta Musilová - 12. 1. 2008
recenze
Čtenáři jsou v případě britských děl z války zvyklí na prostředí Londýna a popisy bitvy o Británii (viz např. loňská finalistka Bookera Sarah Watersová a její The Night Watch), popřípadě na líčení frontových zážitků či zkušeností z koncentračního tábora.
Demetz, Peter: Dějiště - Čechy
Autor článku: Milena M. Marešová - 23. 3. 2009
recenze
Hledání identity, duchovních obzorů, charakterů, které, ač různé, v celku mohou tvořit originální souzvuk. Někdy archeologie zapomenutého, jindy připomínka notoricky známého, nahlížená z neobvyklého úhlu.
Demetz, Peter: Diktátoři v kině
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 7. 2021
recenze
70%
Přehledná publikace sumarizuje filmové preference diktátorů různých režimů i to, se kterými filmovými postavami se nejčastěji identifikovali.
Diamond, Jared: Rozvrat
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 6. 2020
recenze
80%
Krizové momenty mohou jednotlivce i národy potkat náhle a neočekávaně. Dají se pro jejich řešení najít nějaké obecné rady? Podle polyhistora Diamonda ano. Kniha, kterou na toto téma sepsal, rozhodně stojí za přečtení.
Dimsdale, Joel E.: Anatomie zla: Tajemství nacistických válečných...
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 11. 2016
recenze
80%
Autor nemá na klasickou vědu absolutistické požadavky. Moudře předpokládá, že zlo jako takové představuje tajemství, které v jeho hloubce není možné zcela postihnout, ale to neznamená, že by soudobí vědci třeba o vzniku amorálního chování nemohli říci leccos podstatného.
Dis, Adriaan van: Já se vrátím
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 22. 7. 2016
recenze
70%
Skoro stoletá matka-nezmar uzavře se synem-spisovatelem obchod: bude mu konečně vyprávět o svém dětství i o životě v bývalé Nizozemské Indii, ale on jí za to musí pomoct ukončit život: za každý příběh jeden prášek na spaní. Syn vyprávění zapisuje, ale vytváří z něj, jak už to bývá, vlastní příběh.
Dis, Adriaan van: Já se vrátím
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 24. 9. 2016
kritika překladu
Překladatelský debut, který je na dobré cestě, ale chybí mu dotažení poslední etapy. Na překladatelích z menších jazyků leží ve stadiu redakčního zpracování větší tíha, protože nemívají oporu v redaktorovi znalém jazyka a kultury originálu. Překladatelské dílny se je na to snaží připravit, ale praxe je přesto někdy zaskočí.
Djemaï, Abdelkader: Léto popela
Autor článku: Jovanka Šotolová - 23. 6. 2005
recenze
Knížka Léto popela se ohlíží za jedním létem Sira Ahmeda Benbrika. Možná posledním. Vůbec ne obyčejném. Strašném.
Doctorow, E. L. : Pochod k moři
Autor článku: Milan Valden - 17. 12. 2008
recenze
V Pochodu k moři se Doctorow vrátil hlouběji do historie USA než v předchozích dílech, totiž do občanské války Severu proti Jihu (1861-65), přesněji do jejího posledního půlroku – děj se odehrává od listopadu 1864 do dubna 1865, kdy válka skončila kapitulací Jihu (Konfederace) a kdy byl zavražděn prezident Lincoln.
Doerr, Anthony: Jsou světla, která nevidíme
Autor článku: Veronika Krajíčková - 2. 10. 2015
recenze
80%
V posledních desetiletích je knižní trh téměř zaplaven příběhy s tematikou II. světové války. Anthony Doerr v románu Jsou světla, která nevidíme ukazuje, že přesto je stále možné psát o ní neobvyklým způsobem, a strhnout tak i náročnější čtenáře.
Doerry, Martin: Mé zraněné srdce. Život Lilly Jahnové 1900-1944
Autor článku: Anna Hájková - 6. 1. 2006
recenze
Kniha, kterou napsal Martin Doerry, zástupce šéfredaktora týdeníku Der Spiegel, vzbudila v Německu před třemi lety živý zájem. Příběh lékařky židovského původu, která se provdá za nežidovského kolegu, v roce 1942 je mužem opuštěna a v roce 1944 zavražděna v Osvětimi.
Donner, Christophe: Král bez zítřka
Autor článku: Jovanka Šotolová - 17. 11. 2009
recenze
Když se v nakladatelství Host rozhodli představit francouzského spisovatele Christopha Donnera českým čtenářům, vybrali román Král bez zítřka (Le roi sans lendemain, 2007) možná proto, že patří k těm autorovým titulům, které tamní kritika vysoko ocenila, možná proto, že je méně kontroverzní než předchozí Donnerova tvorba, – a možná vsadili hlavně na poutavý námět. Král bez zítřka je totiž román o jednom z francouzských Ludvíků.
Dotlačil, Jakub: Jiné životy Hynka Harra
Autor článku: Petr Nagy - 27. 6. 2014
recenze
70%
Třísetstránkový román nesoucí název Jiné životy Hynka Harra je knižní debut českého bohemisty a slovenisty Jakuba Dotlačila a nutno říci, že se jedná o prvotinu poměrně ambiciózní, a přitom vcelku zdařilou. Autor čtenáře svého příběhu o podivuhodném dobrodružství pražského učitele matematiky provede Prahou i Berlínem šedesátých let 19. století a zavede je mezi spiritisty a parapsychology, české vlastence, pruské dělníky i rakouské vojáky.
Dougan, Andy: Obrana cti Kyjeva. Dynamo - historie jedné legendy
Autor článku: Viktorie Jichová - 8. 10. 2004
recenze
U nás první kniha zabývající se historií a legendou o známém kyjevském FC Dynamo, jehož hráči byli zastřeleni gestapem za to, že vyhráli.
Drakulić, Slavenka: Ani mouše by neublížili
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 11. 10. 2006
recenze
Kniha Ani mouše by neublížili je souborem portrétů válečných zločinců ze zemí bývalé Jugoslávie. Autorka Slavenka Drakulić dále knihu doplňuje o několik esejů o balkánském násilí.
Drakulić, Slavenka: Ani mouše by neublížili
Autor článku: Jiří Růžička - 4. 5. 2007
recenze
Kniha S. Drakulićové je nepříjemným, nicméně velmi důležitým svědectvím nejen o válce v Jugoslávii, ale zejména o zlu, které může být ukryto v komkoliv z nás a jehož nebezpečí se odhalí, až když je pozdě.
Drakulić, Slavenka: Kao da me nema
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 19. 4. 2006
recenze
Román z válečné Bosny v roce 1992 je opravdu silné čtení. Ač se jedná o umělecké dílo, působí tak syrově a ostře, že máte často dojem, jako byste četli vzpomínky jedné z obětí.
Drndić, Daša: Totenwande/Zidovi smrti
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 9. 3. 2007
recenze
Ve složitém románu Totenwande/Zidovi smrti (Zdi smrti) nám spisovatelka Daša Drndić přibližuje osudy členů židovské rodiny, zrůdného německého lékaře a mnoha dalších lidí, od předvečera 2. světové války až do současnosti.
Dunham, Mikel: Buddhovi bojovníci. Příběh tibetských bojovníků...
Autor článku: Jan Lukavec - 3. 11. 2011
recenze
60%
Kniha Buddhovi bojovníci je příběhem desítek tisíc Tibeťanů, kteří se zbraní v ruce vystoupili proti krvavé okupaci své země komunistickou Čínou a ničení všeho, co jim bylo svaté.
Duroy, Lionel: Zima mužů
Autor článku: Sára Dvořáková - 11. 11. 2020
recenze
80%
Nikdo není dokonalý. Své o tom ví Lionel Duroy alias novinář Marc, který se rozhodl pátrat po tom, jak to bylo s vraždou Any Mladićové, dcery generála Ratka Mladiće, který si dnes jako válečný zločinec odpykává doživotní trest. Jinak ho však vidí jeho spolupracovníci, blízcí a spoluobčané. Zima mužů je působivý román a ve čtenáři zanechá výrazný dojem. Probírá témata rodinných vztahů, přátelství, politiky, korupce a války, zejména pak (ne)ospravedlnitelnosti hrůzných zločinů.
Dušek, Jakub: Štěkot uvázaných psů
Autor článku: Pavel Mandys - 21. 8. 2021
recenze
60%
Důmyslně vystavěný noirový thriller z období protektorátu by mohl být nejpříjemnějším domácím komiksovým překvapením letošního roku. Pokud by zůstal u barevného provedení a vyvaroval se drobných lapsů.
Echenoz, Jean: 14
Autor článku: Hedvika Stoklasová - 24. 6. 2013
recenze
90%
Válečný román, jaký jsme ještě nečetli: Echenozův text o první světové válce si našel velké množství obdivovatelů, ve Francii byl jednou z nejprodávanějších knih minulého roku.
Eliade, Mircea: Paměti
Autor článku: Věra Vyhnánková - 17. 4. 2009
recenze
„Narodil jsem se v Bukurešti 9. března 1907 (25. února podle juliánského kalendáře).“ Tak začíná své Paměti Mircea Eliade, rumuský vědec, novinář a spisovatel. Paměti vyšly v českém překladu Jiřího Našince v roce 2007 u příležitosti stého výročí autorova narození.
Englund, Peter: Válka a naděje. Osobní příběhy z 1. světové...
Autor článku: Jitka Jindřišková - 9. 3. 2015
recenze
60%
Obsáhlou freskou z dějin první světové války Válka a naděje navazuje švédský historik Peter Englund na svá slavná, mj. i do češtiny přeložená díla Nepokojná léta a Nepřemožitelný. Originální pokus vylíčit válku bez faktografických údajů pomocí střípků z životních příběhů dvaceti obyčejných lidí však vinou roztříštěnosti vyprávění postrádá poutavost a spád.
Ennis, Garth; Robertson, Darick: Fury: Bůh ochraňuj válku
Autor článku: Richard Klíčník - 11. 5. 2009
recenze
Furyho povýšili tak vysoko, že se k akci vlastní agentury nedostane blíže než na pár stovek kilometrů, a navíc musí sledovat, jak agenda spadla do rukou byrokratům a počítačovým mágům, kteří mají o způsobu vedení boje zcela jiné představy než válečný pes Fury.
Etzler, Tomáš; Šídlo, Jindřich: Kdo ví, kde budu zítra
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 1. 2020
recenze
70%
Knižní rozhovor s neklidným člověkem, ve kterém se střetávají různé vášně, mezi nimiž se bolestně snaží hledat rovnováhu, přináší pohled na novinářství v současném rozbouřeném světě.
Evaristo, Bernardine: Císařovo kotě
Autor článku: Jakub Guziur - 28. 11. 2005
recenze
Císařovo kotě se odehrává se v roce 211 n. l. v Londýně okupovaném Římany, protagonistkou je opět dospívající dívka, jejíž rodiče na území britských ostrovů přesídlili z Núbie.
Fabian, Robert: Dies irae
Autor článku: Boris Hokr - 24. 8. 2014
recenze
50%
Robert Fabian platí za nejlepšího českého autora subžánru military sci-fi. Začalo to Mariňáky v roce 2000, přičemž autor od té doby čím dál častěji a důsledněji narušuje stereotypy žánru a čtenářská očekávání. Platí to i pro jeho novinku: zhruba za polovinou románu dochází ke zvratu a vojáci se vydávají na svou vlastní verzi vesmírné odysey.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 21:
1
2
3
4
5
6
7
8