Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: antika (autor nebo téma)
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Aischylos: Oresteia
Autor článku: Eva Stehlíková - 28. 9. 2016
recenze
Hrát Oresteiu v podobně hnusném prostředí, jako je na pražské Štvanici, může napadnout opravdu jen mladé avantgardní tvůrce. Bohužel jim zcela ušlo, že hru je třeba taky interpretovat, takže ani přátelskému publiku složenému z kamarádů se nepodaří pochopit, oč tu běží.
Andruchovyč, Jurij: Dvanáct obručí
Autor článku: René Kočík - 12. 12. 2003
recenze
Nový román světoznámého urkajinského spisovatele způsobil rozruch na knižním trhu.
Aristofanes – Roman Sikora: Lýsistrata – Aiás
Autor článku: Eva Stehlíková - 31. 3. 2015
recenze
Nahota na jevišti a návrat k originální poloze jazyka, neumravněné dosavadními českými překlady, vzbuzují nadšení i odpor publika i kritiků. Zbývá dodat, že to vše provozují herci s nesmírnou chutí a za vlastního, velmi tvůrčího přispění. Je to inscenace, kterou bych označila adjektivem „drzá“. Myslím, že drzému Aristofanovi by se to líbilo.
Aristofanes: Oblaky
Autor článku: Petr Kitzler - 21. 6. 2012
recenze
Martin Čičvák zachoval ve své inscenaci vše, co Aristofana dělá Aristofanem. I v jeho pojetí je to hra politická: proto mají narážky na soudobou politickou situaci na Slovensku ve hře své opodstatnění a nelze je považovat za nemístnou aktualizaci. Hra má však v řeckém originále stejně jako v Čičvákově výkladu stejně tak silnou etickou stránku. Je to zároveň zrcadlo všeobecné corruptio, pokaženosti a překrucování pravdy v lež a lži v pravdu.
Aristofanés: Ženský sněm
Autor článku: Jiří Špička - 29. 6. 2008
recenze
80%
Hra pochází z roku 392 př. n. l. a řadí se k pozdním autorovým textům, v nichž se otupují ostrá politická satira i nevázanost dionýského divadla a nastává přechod k umírněnějším formám střední attické komedie.
Aristotelés: Athénská ústava
Autor článku: Ivana Koucká - 10. 4. 2007
recenze
Recenze na nový český překlad spisu Athénská ústava, přičítaného Aristotelovi, jejž pořídil historik starověku Pavel Oliva.
Aslan, Reza: Bůh a jeho lidské dějiny...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 6. 2019
recenze
70%
Autor přichází s další evolucionistickou teorií o vzniku představy boha. Přívržence prvotního „prvobytného monoteismu“ asi jeho čtivá kniha přiměje k rozhořčené polemice, ale u čtenáře ideologicky nevyprofilovaného by mohla vzbudit touhu vytvořit si svoji vlastní teorii vzniku náboženství, tak říkajíc sobě na tělo.
Athény - turistický průvodce
Autor článku: Eva Stehlíková - 13. 3. 2005
recenze
Recenze průvodcem Athénami.
Augustinus, Aurelius: Křesťanská vzdělanost. De doctrina christiana
Autor článku: Petr Kitzler - 20. 12. 2005
recenze
Dílo Aurelia Augustina představuje díky své tematické rozmanitosti, díky teologické závažnosti a mnohdy i originalitě přístupu či zpracování jeden z vrcholů latinské patristiky a ostatně křesťansky orientovaného písemnictví i křesťanské filosofie vůbec.
Augustinus, Aurelius: O boží obci 1
Autor článku: Ondřej Koupil - 3. 1. 2008
recenze
Recenze na reedici českého překladu jednoho z Augustinových nejvýznamnějších spisů O Boží obci (De civitate Dei).
Augustinus, Aurelius: O boží obci 2
Autor článku: Petr Kitzler - 3. 4. 2008
recenze
Recenze reedice českého překladu Augustinova stěžejního díla De civitate Dei v nakladatelství Karolinum.
Augustinus, Aurelius: O kresťanskej náuke, O milosti a slobodnej...
Autor článku: Jana Nechutová - 12. 1. 2006
recenze
Překlad dvou dosud do slovenštiny nepřeložených textů Aurelia Augustina.
Baltrušaitis, Jurgis: Fantastický středověk. Antické a exotické...
Autor článku: Pavel Spunar - 18. 12. 2009
recenze
Když jsem ve druhé polovině padesátých let minulého století dostal do rukou knihu Le Moyen Âge fantastique (1955), kterou napsal litevský historik umění Jurgis Baltrušaitis (1903-1988) v pařížském exilu, byl jsem překvapen tématem i zpracováním.
Beda Ctihodný: Církevní dějiny národa Anglů (in Auriga)
Autor článku: Jan Kalivoda - 4. 2. 2011
recenze
Postava Bedy Ctihodného (672–735) zůstává po staletí jednou z nejsvětlejších postav latinské literatury a vzdělanosti středověku. Narozený v severní Anglii daleko od jakéhokoli městského centra, nespatřil snad za svého života více kamenných staveb, než mohl spočítat na prstech obou rukou.
Bernard z Clairvaux: Kázání na Píseň písní (in Listy fil.)
19. 1. 2013
recenze
Cisterciák Bernard z Clairvaux (1091–1153), zakladatel spekulativní mystiky 12. století, byl jednou z nejvýznamnějších osobností své doby. Vlivný církevní politik a kazatel vtiskl novému cisterciáckému hnutí zásady směřující k obnově apoštolské prostoty.
Beye, Charles Rowan: Odysseus. Jeden životní příběh
Autor článku: Eva Stehlíková - 23. 7. 2007
recenze
Když vidím takovou knihu, která se za laciný peníz povaluje v Levných knihách, přemýšlím, komu stálo za to zaplatit autorská práva na takovou slátaninu a pro koho byla vlastně určena ... Možná jen čas pokročil a proměnila se představa toho, co je vtipné.
Butterworth, Alex; Laurence, Ray: Pompeii. The Living City
Autor článku: Eva Stehlíková - 8. 6. 2006
recenze
Ray Laurence a Alex Butterworth za knihu, kterou společně napsali, obdrželi prestižní History Today Next Generation Prize 2006, což je ocenění pro práce, které mají stimulovat zájem o historii u mladých lidí.
Calasso, Roberto: Svatba Kadma s Harmonií
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
90%
Právě do onoho původního stavu věcí, do doby, kdy svět byl ještě mladý, chce proniknout Roberto Calasso ve své knize Svatba Kadma s Harmonií, kterou vydala Mladá fronta.
Carlson, Kristina: Zahradník pana Darwina
Autor článku: Jan Dlask - 3. 10. 2011
recenze
80%
Je v roce 2011 „vošajstlich“ napsat román o Charlesi Darwinovi? Ve Finsku rozhodně ne, ale ve Spojených státech severoamerických možná ano, neboť podle sociologických průzkumů jeho teorii vzniku člověka odmítá více než polovina obyvatel země.
Collins, Roger: Evropa raného středověku 300-1000
Autor článku: Stanislav Doležal - 22. 2. 2007
recenze
Navzdory všem uvedeným i nezmíněným chybám a vadám je publikace nesmírně cenné dílo, jehož vydání bylo už dávno naléhavě zapotřebí. Knih o raném středověku nebo pozdní antice je dosud velmi málo a publikace, která by tato dvě období shrnovala, neexistovala v české podobě žádná.
Conte, Gian Biagio: Dějiny římské literatury
Autor článku: Katarina Václavková-Petrovićová - 19. 10. 2004
recenze
Překlad Dějin římské literatury uzavřel několikaleté úsilí překladatelského týmu Masarykovy Univerzity Brno, vedeného Dagmar Bartoňkovou...
Conte, Gian Biagio: Dějiny římské literatury (in Host)
Autor článku: Jiří Špička - 5. 10. 2004
recenze
Konečně jsme se dočkali prvních opravdových dějin římské literatury, publikace, která tu měla být již mnoho desetiletí.
Cotten, Ann: Verbannt!
Autor článku: Jana Dušek Pražáková - 4. 1. 2017
recenze
90%
Experimentální epos o vyhnanství, proměnách, sexuálních a náboženských menšinách, střetu různých komunit nad celerovými záhony nebo smyslu slovníkových hesel. Nová kniha mladé, obdivované a nekompromisní autorky Ann Cotten, nositelky prestižní Ceny Adelberta von Chamissa, získala letošní nominaci na Rakouskou knižní cenu.
Čermák, Jan (ed.): Jako když dvoranou proletí pták. Antologie...
Autor článku: Richard Olehla - 2. 6. 2010
recenze
90%
Příznivci raného středověku a jeho literárních památek by měli zbystřit: pod názvem Jako když dvoranou proletí pták totiž vychází obsáhlá antologie nejstarší anglické poezie a prózy.
Daneš, Jaroslav: Politické aspekty řecké tragédie / Political...
31. 12. 2013
recenze
Jaroslav Daneš působí na Katedře filozofie a společenských věd Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, kde se věnuje klasické a politické filozofii. Toto odborné zaměření se promítlo i do Danešovy nové monografie, v níž se zaměřil na politicko-ideologický rozměr řecké tragédie, kterému, jak sám uvádí, nebyla v českém prostředí dosud věnována soustavná pozornost.
Davis, Lindsey: Poslední dějství v Palmyře
Autor článku: Eva Stehlíková - 11. 11. 2005
recenze
Také Poslední dějství v Palmyře je skutečně spíše jakýmsi baedekrem než detektivkou, protože jeho zápletka je dost chatrná a řešení chaotické. Je tu však něco, co mne u románu drželo od první do poslední stránky.
De Crescenzo, Luciano: Příběhy lstivého Odyssea pro dnešního...
Autor článku: Lenka Svobodová - 11. 8. 2009
recenze
80%
Hlavním záměrem knihy je snaha ukázat, že Odyssea není nuda. Autor vypráví jednotlivé příběhy ve svižném tempu, celé to prokládá vtipnými vysvětlujícími poznámkami a glosami, nechybí ani postřehy z vlastního života.
Démosthenés: Řeči na sněmu
Autor článku: Jan Souček - 15. 2. 2005
recenze
Recenze českého překladu Démosthenových politických řečí.
Dionýsios z Halikarnássu: O starých řečnících (in Listy filologické)
18. 3. 2015
recenze
Přes drobné nedostatky se recenzovaná kniha bezesporu řadí mezi publikace solidní a přínosné. Její přínos přitom neneí jen čistě odborný. Dionýsiovy výklady představují stále aktuální zdroj inspirace a poučení ohledně toho, jak psát a nepsat. S výukou psaní a stylistiky to u nás dodnes vypadá poměrně špatně, a to nejen na středních školách, ale i na univerzitách.
Droberjar, Eduard: Věk barbarů. České země a stěhování národů...
Autor článku: Stanislav Doležal - 16. 4. 2007
recenze
...kniha pokrývá archeologické nálezy celé Evropy období pozdní antiky a raného středověku. A znovu lze zopakovat, že stejně jako je autorovo líčení historie sledovaného období povrchní, nepřesné a s mnoha chybami, je jeho líčení archeologických objevů naopak detailní, přesné a fundované.
další strana
Strana 1 / 6:
1
2
3
4
5