Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: autobiografie, životopis
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Grimsrud, Beate: Blázen svobodný
Autor článku: Pavla Nejedlá - 13. 1. 2013
recenze
80%
Norská autorka Beate Grimsrudová ve svém silně autobiografickém románu ukazuje, že hranice mezi genialitou a šílenstvím je velmi tenká. Jak sama říká, „všichni kreativní lidé jsou sice trochu blázni, ale ne všichni blázni jsou kreativní“.
Grögerová, Bohumila: Dva zelené tóny
Autor článku: Petr Štefek - 17. 8. 2012
recenze
Ve své předcházející knize Rukopis zpracovávala Bohumila Grögerová prožitky spojené s vlastním stářím, v knížce Dva zelené tóny se její pohled obrací opačným směrem a skládá mozaiku vzpomínek na období jejího dětství. „Mám dva životy, / napřed žiju / a pak o tom píšu.“ Dokumentární a memoárové postupy jsou příznačné pro celou obsáhlou tvorbu Bohumily Grögerové, v knížce Dva zelené tóny jsou zachycovány vzpomínky nejstarší, které se s přibývajícím věkem stávají čím dál více zřetelnými.
Grünberg-Klein, Hannelore: Dokud jsou slzy
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 25. 1. 2019
recenze
Nizozemští čtenáři Arnona Grunberga se v roce 2015 dočkali: konečně vyšly vzpomínky jeho matky na dětství a mládí, rozvádějící i její pohnuté osudy za druhé světové války. Grunberg své dílo ve vztahu k této knize označil za pouhou poznámku pod čarou. Českým čtenářům kniha navíc odhaluje méně známé epizody z dějin holokaustu.
Gruša, Jiří: Beneš jako Rakušan
Autor článku: Jiří Bernkopf - 25. 10. 2012
recenze
80%
Jiří Gruša zúročil v knize mnohaleté zkušenosti historika a diplomata v Německu a v Rakousku. Snaží se najít klíč k prezidentským lapsům Edvarda Beneše prostřednictvím psychologické analýzy jeho osobnosti. Kniha je přeložena z němčiny, ve které byly jednotlivé stati původně napsány.
Grybauskas, Almis
Autor článku: Věra Kociánová - 23. 3. 2018
rozhovor
Básník a překladatel z českého jazyka do litevštiny vzpomíná na svérázného spisovatele Jurgise Kunčinase (1947–2002), jehož román Tūla nedávno vyšel v češtině.
Grynberg, Henryk: Domov
Autor článku: Anna Šašková Plasová - 1. 1. 2016
recenze
Ke Grynbergovým textům je možné přistupovat jako k beletrii, ale zároveň lze jeho dílo vnímat jako esej o zmizelých, zemřelých a zavražděných „obyčejných bezbranných lidech“ i o poznamenaných životech těch, kteří holocaust přežili a stále se k němu v myšlenkách vracejí.
Guenassia, Jean-Michel: Valčík stromů a nebe
Autor článku: Vendula Pazderová - 6. 7. 2018
recenze
60%
Co když van Gogh nespáchal sebevraždu? Jak se mohlo stát, že část jeho obrazů v Musée d’Orsay je padělek, a co když měl na konci života poměr s dcerou svého lékaře, doktora Gacheta, údajného obdivovatele impresionistů? Jean-Michel Guenassia předkládá lehce melodramatickou verzi posledních dvou měsíců umělcova života na pozadí věrohodně vykresleného fin de siècle.
Guenassia, Jean-Michel: Vysněný život Ernesta G.
Autor článku: Anna Žilková - 1. 6. 2014
recenze
Guenassia chtěl popsat sto let v životě jednoho člověka a jako hrdinu si vybral Ernesta Guevaru: nabízí mimo jiné vlastní verzi toho, jak legendární Che v roce 1966 strávil čtyři měsíce v Československu. Rozhodnutí popsat sto let v životě jedné osoby ovšem znamená, že příběh pádí kupředu mílovými kroky, představí a opustí mnoho postav, proletí klíčovými událostmi 20. století i života hlavní postavy a uhání dál, aby se kýžená etapa vůbec stihla naplnit.
Guerra, Wendy: Posar desnuda en la Habana (Diario apócrifo de...
Autor článku: Denisa Škodová - 2. 10. 2012
recenze
70%
V románu Posar desnuda en la Habana (Pózovat nahá v Havaně) se kubánská spisovatelka Wendy Guerra drží své oblíbené deníkové formy a jejím prostřednictvím líčí nevšední okamžiky ze života spisovatelky Anais Nin (1903–1977).
Guez, Olivier: La disparition de Josef Mengele
Autor článku: Zuzana Šafrová - 5. 4. 2018
recenze
80%
Jak mohl Josef Mengele, sadistický nacista podepsaný pod hrůzami z Osvětimi, uniknout světské spravedlnosti? Dostalo se mu jakéhosi vyššího trestu? Dokázal svých činů aspoň litovat? Francouzský spisovatel Olivier Guez na toto téma napsal román, a ač se svědomitě opírá o pečlivé studium historických pramenů, jeho kniha nabízí i mimořádně poutavý čtenářský zážitek.
Guibert, Emanuel; Lefèvre, Didier: Fotograf
Autor článku: Marcela Poučová - 12. 12. 2012
recenze
80%
Autobiografický příběh mladého fotografa, kterého organizace Lékaři bez hranic pověřila vytvořením reportáže z jedné ze svých misí, je příběhem iniciačním. Mladík zvyklý na západní způsob života, se vrací sice s doživotně podlomeným zdravím, ale také se zkušeností, kterou je možné získat jen tehdy, když se ocitnete v nebezpečí života.
Guibert, Emmanuel: Martha & Alan
Autor článku: Pavel Mandys - 3. 10. 2020
recenze
60%
Francouzský kreslíř se v krátkém komiksu opět vrací ke svému oblíbenému vypravěči, Američanu Alanu Ingramu Copeovi. Tentokrát se soustřeďuje na jedno dětské přátelství a platonickou zamilovanost.
Gunić, Vehid: Moji savremenici
Autor článku: Enes Mustafović - 11. 11. 2005
recenze
Pomerne zaujímavú publikáciu v tomto roku uviedol na bosniansky knižný trh novinár, publicista, cestopisec, dokumentarista a neúnavný zapisovateľ sevdaliniek Vehid Gunić. Kniha Moji savremenici (Moji súčasníci, Tešanj 2005) prináša ojedinelú „antológiu osobností“ nielen bosnianskeho kultúrneho priestoru.
Gurevič, Aron Jakovlevič: Historikova historie
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 1. 2008
recenze
Mezi mnohými ruskými tituly, které u nás vycházely před rokem 1989, se občas vyskytly knihy velmi kvalitní, jejichž překlad pro české čtenáře představoval skutečné obohacení, jmenujme především knihy Michaila Bachtina a Jeleazara Meletinského. S oběma autory, i mnoha dalšími, se můžeme setkat na stránkách pamětí ruského historika Arona Gureviče.
Gurrey, Béatrice: Les Chirac – Les secrets du clan
Autor článku: Veronika Cosculluela - 13. 10. 2015
recenze
70%
Jacques Chirac, francouzský prezident v letech 1995–2007, zosobňuje stereotyp Francouze: je vůdčí typ, vtipný a záletník. Béatrice Gurrey jako reportérka deníku Le Monde sledovala dění v Elysejském paláci po celé jeho druhé volební období. Za touto zkušeností se ohlíží v životopisné knize o bývalém prezidentovi a jeho nejbližších.
Haasse, Hella S.: Páni čajových plantáží
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 5. 11. 2003
recenze
Páni čajových plantáží z roku 1992 navazují jak na historickou, tak na „indickou“ linii autorčiny tvorby. Při psaní se opírala o autentické materiály nadace Indický čajový a rodinný archiv, která dokumentuje osudy rodáků z provincií Gelderland a Overijssel v Nizozemské Indii.
Haderlap, Maja: Engel des Vergessens
Autor článku: Marie Voslářová - 11. 6. 2013
recenze
70%
Rakouská spisovatelka Maja Haderlap (nar. 1961) představila na Světě knihy 2013 v Praze svůj zatím jediný román Engel des Vergessens (Anděl zapomnění). V autobiografickém díle, oceněném r. 2011 Cenou Ingeborg Bachmannové, líčí své dětství a mládí v rakouských Korutanech v prostředí slovinské menšiny, kterou zásadně poznamenala druhá světová válka.
Haenel, Yannick: Jan Karski
Autor článku: Helena Beguivinová - 5. 1. 2010
recenze
60%
V literatuře o holocaustu je případ Jana Karského jistě zpracován odborně, ale kniha Yannicka Haenela, na pomezí historie a fikce (možná si ve Francii získala takovou oblibu i různá ocenění právě díky jisté módě podobného žánru), svými přesahy (v historické části do polského odboje, v románové části do poválečné doby až devadesátých let) snad může zajímavou formou upoutat pozornost dnešních čtenářů na téma, o němž nelze přestat psát.
Haring, Keith: Deníky
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 20. 6. 2013
recenze
80%
Nepřetržitá čára stylizovaná do podoby ikony, jako je lezoucí dítě, štěkající pes, panáčci v pohybu, to je proslulý výrazně grafický styl amerického umělce Keithe Haringa, který si díky jeho srozumitelnosti podmanil celý svět. Jeho dílo se k lidem dostávalo z galerijních prostorů na potištěných tričkách a plackách, potkávali je na ulicích. Haringova osobnost a jeho umění tvoří jeden harmonický celek. Důkazem jsou také jeho Deníky.
Havel, Václav M.: Mé vzpomínky
Autor článku: Martin Liška - 20. 1. 2019
recenze
80%
Paměti ve své době významného podnikatele v oboru stavebnictví, pohostinství i ve filmovém průmyslu představují ne-li jedinečnou, pak svým rozsahem rozhodně mimořádnou sondu do českého hospodářského a společenského života první poloviny 20. století.
Havlovec, Vojtěch: Linka č. 141
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 12. 2019
recenze
60%
Jaké mají na Černém Mostě posilovny? A můžou žít kozy v paneláku? Nadšenecká kniha o Černém Mostě, jejíž autoři ale svému sídlišti v rámci lokálního patriotismu poněkud nespravedlivě nadržují.
Hečková, Michaela: O městech a lidech (in Respekt)
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 4. 2017
recenze
80%
Ironickou polohu střídají patetické pasáže prodchnuté vírou představených osobností v nadosobní význam jejich snah. Jakýchsi až paranáboženských rovin publikace dosahuje tam, kde jsou těžce zkoušení hrdinové náhle vysvobozeni zásahem shůry, „náhodou“, jež radikálně vyřeší potíže s nevstřícnými úřady či majiteli pozemků.
Hegemann, Helene: Axolotl roadkill
Autor článku: Jitka Nešporová - 6. 5. 2011
recenze
50%
Helene Hegemann (nar. 1992) vyrůstala do svých třinácti let v Bochumi. Po smrti matky se přestěhovala k otci do Berlína, který působil jako šéfdramaturg divadelní scény Volskbühne. Helene začala psát. Ve čtrnácti napsala filmový scénář Torpedo, v patnácti první divadelní hru Ariel 15, v sedmnácti román Axolotl Roadkill. Třikrát variace na stejné téma, třikrát totéž autobiografické schéma: děvče, napůl sirotek, vydané všanc drsnému životu v Berlíně.
Hejkalová, Markéta: Fin Mika Waltari
Autor článku: Jan Dlask - 19. 8. 2007
recenze
První biografie finského spisovatele vůbec.
Hejlskov, Andrea: Náš velký útěk
Autor článku: Barbora Grečnerová - 30. 12. 2018
recenze
60%
Dánsko není pro každého ideální místo k životu, jak ukazuje psycholožka Andrea Hejlskov, která se rozhodne spolu se svými čtyřmi dětmi odstěhovat mimo civilizaci. V otevřené zpovědi se svěřuje s mnoha bolestmi i malými vítězstvími, které jí nový začátek uprostřed lesů přinesl.
Hejzlarová, Taj-ťün; Hejzlar, Josef: Na řece
Autor článku: Pavel Mandys - 16. 11. 2011
recenze
60%
Když letos cenu nakladatelství Knižní klub pro nepublikované rukopisy vyhrál tento román, organizátoři pocítili jisté zadostiučinění. Po předloňském „podvodníkovi“ Cempírkovi, který se vydával za mladou Vietnamku, totiž letos skutečně vyhrála kniha, kterou napsala v Česku žijící Asiatka. Byť to není ten správný typ, po jakém touží média - tedy někdo z nejmladší generace přistěhovalců, která takto skvěle osvědčí svou asimilaci.
Heller, Joseph: Portrét starého umělce
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
Hellerův poslední román je špatná kniha. Na tom se poměrně jednomyslně shodla i anglicky psaná kritika na obou stranách Atlantiku - dílo, popisující snahu autorova alter ego jménem Eugene Pota napsat na sklonku života mistrovské dílo, je zoufalé, křečovité a hlavně smutné.
Hemingway, Ernest: Sbohem, armádo!
Autor článku: Jakub Ehrenberger - 27. 5. 2016
recenze
100%
Roku 1929, tři roky po úspěchu I slunce vychází, vydal pozdější nobelista Ernest Hemingway román z italské fronty nazvaný Sbohem, armádo! Zachytil v něm nejen autobiograficky zabarvený příběh milostného vzplanutí amerického poručíka k anglické ošetřovatelce, ale též rozpad dříve stabilních jistot.
Herling-Grudziński Gustaw: Benátský portrét a jiné prózy
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 10. 5. 2004
recenze
Vynikající sbírka krátkých próz nedávno zesnulého polského autora žijícího v Itálii.
Hertmans, Stefan: Válka a terpentýn
31. 8. 2020
recenze
Vlámská odpověď na Remarqueův román Na západní frontě klid, ale i splátka vnukova dluhu v podobě citlivého dědečkova portrétu, který zároveň podněcuje úvahy o tom, jak se během dvou generací proměnila Belgie, Evropa, svět. Román nominovaný mj. na Man Booker Prize přinesl autorovi v souvislosti se stoletým výročím konce první světové války široký mezinárodní ohlas.
předchozí strana
další strana
Strana 10 / 27:
6
7
8
9
10
11
12
13
14