Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: autobiografie, životopis
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Bjørnstad, Ketil: Liv Ullmannová: cesty života
Autor článku: Barbora Grečnerová - 7. 3. 2007
recenze
60%
Kniha Cesty života (Livslinjer) je koláží rozhovoru norského novináře, skladatele a pianisty Ketila Bjørnstada s Liv Ullmannovou a úryvků z jejích dosud nepublikovaných deníků a zápisků.
Bjorvand, Agnes-Margrethe: Astrid Lindgrenová
Autor článku: Marie Voslářová - 24. 5. 2018
recenze
70%
„Třasořitka? Ani náhodou!“ Životní příběh světoznámé spisovatelky, zručně a poutavě zpracovaný pro školáky.
Blasband, Philippe: Zapomenutá vesnička tam za horami div. představení
Autor článku: Jovanka Šotolová - 30. 4. 2002
recenze
Blasband v Bruselu uvádí divadelní ságu, čtyřhodinové představení pro 38 herců s názvem Zapomenutá vesnička tam za horami.
Blažková, Jaroslava: Happyendy
Autor článku: Dana Kršáková - 29. 3. 2006
recenze
Jaroslava Blažková (1933) vstúpila do slovenskej literatúry v šesťdesiatych rokoch, ale po svojej emigrácii v roku 1968 do Kanady sa z nej vinou spoločensko-politických okolností na dlhé desaťročia vytratila. Až v druhej polovici deväťdesiatych rokov sa do slovenského literárneho kontextu nanovo zaradila.
Blixen, Karen: Vzpomínky na Afriku...
Autor článku: Kristýna Králová - 21. 11. 2012
recenze
80%
Africké příhody dánské spisovatelky Karen Blixenové dohromady utvářejí pestrobarevnou mozaiku, která v sobě zrcadlí africký kontinent a jeho duši, barevnou, divokou a proměnlivou, a především ostře kontrastující s evropskou kulturou.
Bobůrková, Eva (et al.): Rozhovory přes rozbouřené doby
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 2. 2020
recenze
70%
Poslední tři desetiletí v zrcadle osobních příběhů: jak je prožili populární kněz, bývalí disidenti, vlivná feministka nebo dva Američané, kteří mají k naší zemi profesní nebo rodové vazby? Kde tkví kořeny psaní i přemýšlení některých z nich, třeba Aleše Palána?
Bocquet, José-Louis; Muller, Catel: Josephine Bakerová
Autor článku: Eliška Turčanová - 23. 6. 2018
recenze
70%
Životní příběh Josephine Bakerové, ženského idolu 20. století, první černošské hvězdy světového formátu a bojovnice proti rasové segregaci. Nový přírůstek edice Argomiks navazuje na loňské vydání komiksové biografie Kiki z Montparnassu autorské dvojice Bocquet & Catel.
Bollinger, Andrea; Trenkle, Franziska: Nietzsche in Basel
Autor článku: Petr Kitzler - 28. 2. 2006
recenze
Kniha nastiňuje Nietzschovy životní osudy od narození až po překvapivé povolání ještě nedostudovaného a nepromovaného čtyřiadvacetiletého mladíka za mimořádného profesora klasické filologie do Basileje.
Bon, François: Mécanique
Autor článku: Jovanka Šotolová - 25. 6. 2003
recenze
François Bon na sebe upozornil už romány z osmdesátých let, které publikoval v nakladatelství Minuit...
Bon, François: Rolling Stones, une biographie
Autor článku: Jovanka Šotolová - 23. 9. 2002
recenze
Napsat knihu o "Stonech" byl spisovatelův dávný sen. Kapela byla idolem jeho dospívání...
Bonnefoy, Yves: Le Coeur-espace; Breton à l avant de soi
Autor článku: Jovanka Šotolová - 30. 4. 2002
recenze
Dvě knihy o vztahu tohoto významného francouzského básníka k surrealismu.
Borkovec, Petr: Petříček Sellier & Petříček Bellot
Autor článku: Daniel Mukner - 5. 2. 2020
recenze
90%
Petr Borkovec byl vloni nominován na cenu Magnesia Litera v kategorii poezie. Nijak by nepřekvapilo, kdyby se mezi nominovanými objevil i letos – ačkoliv v jiné kategorii. Na konci loňského roku totiž vydal tento autor knihu fejetonů, sloupků a kratších próz nazvanou Petříček Sellier & Petříček Bellot. I kdyby to však nakonec s cenou Magnesia Litera nevyšlo, jedno ocenění už Borkovec získal – cenu Tvárnice časopisu Tvar, kterou mu udělil kritik roku Jan M. Heller.
Bouazza, Hafid: Abdulláhovy nohy
Autor článku: Matěj Turek - 16. 5. 2003
recenze
Uznávaný nizozemský spisovatel marockého původu Hafid Bouazza patří do kategorie mladých nadaných autorů, od nichž se neočekává nějaké mistrovské dílo, nýbrž svěží a nápaditý text. Takovým textem byla zcela nepochybně i Bouazzova veřejností velice nadšeně přijatá prvotina Abdulláhovy nohy.
Boubín, Jaroslav: Petr Chelčický. Myslitel a reformátor
Autor článku: Libor Švanda - 14. 5. 2006
recenze
Jako pátý svazek edice „Velké postavy českých dějin“ vydalo nakladatelství Vyšehrad monografii o Petru Chelčickém z pera Jaroslava Boubína. Autorovi – přednímu znalci politických, sociálních a náboženských dějin husitské epochy – se v ní podařilo velmi poutavou a přístupnou formou podat portrét jednoho z nejvýraznějších českých středověkých myslitelů.
Boučková, Tereza: Život je nádherný (in HN)
Autor článku: Pavel Mandys - 16. 11. 2016
recenze
60%
Nová próza Terezy Boučkové dlouho působí jako nevýrazný blog: procházky se psem, starost o matku, zvlčilí synové a komentáře k politice i přečteným knihám. Teprve závěr všednodenní zápisky výrazně přesahuje.
Bourdieu, Pierre: Sociologické hledání sebe sama
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 9. 2012
recenze
60%
Mnoho pozornosti autor věnuje svým rodičům, vzpomíná i na krušné zážitky ze školního internátu, z nichž prý pramenilo jeho předsevzetí, že nebude mít nikdy děti. V tomto směru knihu musíme doplnit: autor se oženil a měl tři děti. I když se ale tento údaj z textu knihy nedozvíme, pro poznání sociologa a jeho osobnosti přináší leccos nového, ač je spíše určena pokročilým čtenářům, kteří už předchozí Bourdieuovy česky vydané knihy znají.
Brabcová, Zuzana: Stropy
Autor článku: Markéta Kittlová - 16. 12. 2012
recenze
80%
Pokud má nový román Zuzany Brabcové, který vychází dvanáct let po autorčině úspěšné knize Rok perel, vůbec nějaký děj, pak je velmi prostý. Spočívá na autobiografickém základu: hlavní hrdinka Ema nedobrovolně nastupuje léčbu v detoxikačním oddělení psychiatrické léčebny v Bohnicích. Setkává se zde s nejrůznějšími typy žen a závislostí, ale především na ni útočí vzpomínky na vlastní minulost, které se prolínají s halucinačními vizemi, sny a přítomnou realitou.
Brabcová, Zuzana: Stropy (in HN)
Autor článku: Pavel Mandys - 15. 12. 2012
recenze
70%
Po dvanáctileté odmlce od úspěšného románu Rok perel vydala Zuzana Brabcová svou teprve čtvrtou knihu. Stropy zachycují její zkušenosti z psychiatrické léčebny.
Brabcová, Zuzana: Voliéry
Autor článku: Markéta Kittlová - 14. 9. 2016
recenze
80%
Voliéry jsou tvořeny nahodilými deníkovými zápisy, postřehy, stručnými vyprávěními, uspořádanými do krátkých kapitol. V centru tohoto kaleidoskopu se nachází vypravěčka, přesněji její pohled: zjitřený, přecitlivělý a pronikavý.
Breloer, Heinrich a Königstein, Horst: Mannovi. Román století
Autor článku: Veronika Jičínská - 9. 4. 2003
recenze
Ke stému výročí vydání prvotiny (Buddenbrookovi) jednoho z nejvýznamnějších německých spisovatelů, "kouzelníka" Thomase Manna, vychází celá série "rodinných historií", mezi nimiž vyniká "Mannovi. Román století", kniha k právě vysílanému dokumentárnímu dramatu o rodině Mannových.
Brežná, Irena: Nevďačná cudzinka
Autor článku: Matúš Guziar - 9. 7. 2016
recenze
Hlavnou témou autorkiných kníh je problém identity a jej premena v rôznych prostrediach či situáciách. Nevďačnú cudzinku tvoria dve súbežné línie rozprávania, ktoré sú navzájom prepojené spoločným hlasom rozprávačky. Prvú vrstvu príbehu tvoria spomienky Brežnej na jej odchod do krajiny, kde mala začať svoj nový život.
Brogan, Hugh: Alexis de Tocqueville: prorok demokracie ve věku...
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 12. 2011
recenze
80%
Brogan napsal svoji knihu ne suchým, abstraktním vědeckým jazykem, ale jazykem živým, který se nebojí patosu, bonmotu či básnické zkratky. O svém objektu pojednává s velkými sympatiemi, ba s hlubokým vcítěním a láskou, to mu však nijak nebrání polemizovat s některými závěry, ke kterým ve svých knihách Tocqueville dochází, nebo kritizovat autory, jimiž se inspiruje.
Brooks, David: Cesta k charakteru
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 1. 2018
recenze
60%
Vybrané historické osobnosti, jež překonaly sebe sama, autor mnohdy líčí zpočátku kriticky, v posledku však všechny pojímá jako inspirativní morální vítěze. Základní myšlenkový rámec knihy působí starosvětsky a moralizátorsky, ovšem autorův vzkaz, abychom se jen neptali, s jakými vlastnostmi „nejdále dojdeme“, ale zabývali se i tím, kam máme namířeno, je stále podnětný.
Brousková, Markéta: Nežádoucí svědek
Autor článku: Klára Soukupová - 12. 6. 2019
recenze
60%
Autorka se ve svých vzpomínkových črtách vrací především do sedmdesátých a osmdesátých let, prožitých v heterogenní skupině českých exulantů. Přináší historky a anekdoty o úspěšných i neúspěšných kariérách, překážkách i nečekaných osudových zvratech.
Brown, Chester: Sex není zadarmo
Autor článku: Pavel Mandys - 7. 10. 2014
recenze
70%
Má-li někdo předsudky o prostituci, kanadský kreslíř Chester Brown jich jej rychle zbaví. Jeho autobiografický komiks vypráví o tom, jak se po čtyřítce vzdal hledání monogamní lásky a jak šťastný žil život v náručí prodejných žen. Činí tak věcně, s důrazem na racionalitu, v závěru pak přesvědčivě vyvrací mnoho argumentů odpůrců prostituce.
Bruck, Edith: Quanta stella c’è nel cielo
Autor článku: Kateřina Šedová - 31. 3. 2010
recenze
80%
Píše se rok 1948, jsou dva roky po válce. Anita, patnáctiletá Maďarka, odchází z Budapešti, kde se po válce ocitla v sirotčinci, do Československa za svou tetou Monikou
Brusselmans, Herman: Bývalý bubeník
Autor článku: Martin Širůček - 8. 2. 2012
recenze
40%
Částečně autobiografický text, který se dočkal i filmového zpracování, se točí okolo tématu „sex, drogy a rock’n’roll“.
Brussig, Thomas: Das gibts in keinem Russenfilm
Autor článku: Michaela Škultéty - 1. 7. 2015
recenze
70%
„To se nevidí ani v ruském filmu,“ říkávalo se v NDR, když bylo něco natolik absurdní a přitažené za vlasy, že to překvapilo, zarazilo či udivilo i její obyvatele, dávno zvyklé na ledacos. Brussigův alternativní, fiktivní životopis představuje neobyčejně zábavné čtení, jakýsi literární kabaret plný nonšalance a lehkosti: čtenář se nejednou zasměje i nahlas.
Brycz, Pavel: Patriarchátu dávno zašlá sláva
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 6. 5. 2005
recenze
80%
Bryczovu knihu, jež byla odměněna v roce 2004 odměněna Státní cenou za literaturu, uvádí anotace „sága ukrajinské rodiny Berezinků..."
Brylewski, Robert; Księżyk, Rafał: Punk a reggae v Babylonu
Autor článku: Anna Šašková Plasová - 14. 11. 2014
recenze
Hudebník, skladatel a textař Robert Brylewski (nar. 1961) je považován za jednoho z nejvýznamnějších představitelů alternativní hudby v Polsku. Za svou více než třicetiletou hudební kariéru prošel mnoha skupinami a formacemi, z nichž některé sám založil a vedl – za všechny jmenujme punkrockovou Brygadu Kryzys a reggae hrající Izrael.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 27:
1
2
3
4
5
6
7