Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: autobiografie, životopis
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Constante, Lena: Tichý útěk: Tři tisíce dní sama v rumunských...
Autor článku: Jiřina Vyorálková - 17. 10. 2014
recenze
Lena Constante zpracovala své svědectví o komunistickém vězení tak sugestivně, jako by se jednalo o autentický deník. S ponížením, mučením, hladem a zimou bojovala tím, že v duchu skládala básně a divadelní hry. Některé z nich po propuštění zachytila písemně.
Corbett, Rachel: Musíš se proměnit
Autor článku: Milan Valden - 24. 6. 2018
recenze
80%
Těžištěm knihy od americké uměnovědkyně věnované vztahu Rilkeho a Rodina jsou Rilkeho Dopisy mladému básníkovi, které v USA mají dodnes živou odezvu jako zdroj citátů či „nejintelektuálnější svépomocná kniha všech dob“. Text Rachel Corbettové je strhující jako román, krom životních drah dvou vynikajících umělců působivě zachycuje dobu před první světovou válkou i těsně po ní.
Cortanze, Gérard de: Philippe Sollers ou la Volonté de bonheur
Autor článku: Ján Simkanič - 1. 7. 2003
recenze
Spisovatel Philippe Sollers je jako svébytný autor nepřehlédnutelným subjektem literatury, nutně se proto stává i jejím objektem. Gérard de Cortanze o něm napsal knihu, která vyšla ve stejnou dobu jako Sollersova Chvála nekonečna.
Coudenhove-Kalergi, Barbara: Doma je všude
Autor článku: Martin Liška - 6. 12. 2019
recenze
70%
Příběh rakouské novinářky v žádném případě nespadá do známého amerického schématu o dítěti z chudých poměrů, které se prosadilo, naopak dokládá, jak pestré a mnohdy nečekané mohly být osudy Evropanů ve 20. století.
Crapanzano, Vincent: Tuhami: portrét Maročana
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 11. 2016
recenze
60%
Pokud je čtenář otevřený nejednoznačnosti a rád čte literární experimenty, nemusí být knihou úplně zklamán. Otázkou ovšem zůstává, nakolik bude chtít naslouchat antropologovi, který místo – vždy nedokonalého a přibližného – pokusu o postižení jiné kultury raději píše román.
Cronenberg, David: Nebezpečná metoda
Autor článku: Alena Prokopová - 26. 1. 2012
recenze
70%
V pojetí svérázného kanadského režiséra doputoval skutečný příběh o myšlenkové kolizi zakladatele psychoanalýzy Freuda se svým nejlepším žákem Jungem na dvourozměrné filmové plátno, aniž ztratil vtip, složitost, inteligenci a historickou věrnost.
Cronkite, Walter: Život reportéra
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 5. 2015
recenze
60%
Autor skepticky sleduje vývoj amerických předvolebních kampaní, které jsou podle něj stále méně demokratické. Pesimisticky hodnotí i vývoj na mediálním trhu, kde stále více rozhodují čistě ekonomické zájmy. Jakkoli ale kniha nevyznívá nijak optimisticky, přesto u nás může působit povzbudivě, že existují země, ve kterých se přední představitelé státu o novinářích vyjadřují s úctou a neoznačují je za „pitomce, hnůj a fekálie“.
Cunningham, Michael: Specimen Days 1
Autor článku: Richard Olehla - 21. 7. 2005
recenze
70%
Celých sedm let od vydání Hodin veřejnost čekala, než Cunningham dokončí Specimen Days (Příkladné dny), v němž zpracuje odkaz Walta Whitmana.
Czendlik, Zbigniew; Zahradníková, Markéta: Postel hospoda kostel
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 10. 2016
recenze
60%
Knihu můžeme vnímat jako svědectví o člověku, který osobní štěstí obětoval službě ostatním, ale i freudisticky, jako zpověď muže, jehož pokusy o sblížení s ženami dopadly katastrofálně, a proto zvolil únik do celibátu. Jistě ale jde o svědectví o člověku, v němž se vnitřní rozpory poskládaly velmi originálním způsobem.
Čechová, Miřenka: Baletky
Autor článku: Nikola Bečanová - 13. 5. 2020
recenze
50%
Ve své druhé próze se významná tanečnice, divadelní režisérka a choreografka vypořádává s obdobím dospívání zasvěceným baletu. Autobiograficky inspirovaný román láká čtenáře autentickým odhalováním života plného dřiny, drilu a odříkání i šokujícími zážitky v atmosféře Prahy devadesátých let. Ironizující pohled mladé protagonistky díky své střízlivosti míří nejen do vlastních řad, ale především pak k despotickým a nevyrovnaným kantorům zneužívajícím svého mocenského postavení.
Čepelka, Miloň; Palán, Aleš: Nedělňátko aneb S Cimrmanem v zádech
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 8. 2016
recenze
70%
Kniha poodkrývá zákulisí pozoruhodného fenoménu české kultury 20. století, Divadla Járy Cimrmana. I život a myšlení jednoho z jejích protagonistů, Miloně Čepelky, skromné, pokorné a na první pohled nenápadné, leč sympatické a pozoruhodné to bytosti.
Čermák, Josef: „I do daleka vede cesta…“
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 4. 5. 2017
recenze
90%
Vybrané studie předního českého literárního vědce a překladatele uvádějí čtenáře do života a díla Franze Werfela, Václava Černého, Otokara Fischera, Franze Kafky a dalších českých a německých autorů. Vyvstává z nich i portrét samotného autora.
Černík, Zbyněk: Cesty na sever
Autor článku: Jitka Jindřišková - 13. 1. 2021
recenze
Vzpomínky předního překladatele ze švédštiny jsou rozsahem úsporné, ale překypují nevšedními zážitky i (sebe)ironickými postřehy. Je nicméně škoda, že navzdory názvu knihy nedostaly více prostoru cestovatelské výpravy nejen na sever.
Červenková, Renata; Kolář, Pavel: Labyrint pohybu
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 5. 2018
recenze
70%
Proč nás po vytržení zubu může začít bolet koleno? V čem při tělesném výkonu pomáhá hekání? K čemu je Novaku Djokovičovi při tenisu dobré, že umí skvěle napodobovat jiné lidi? Známý fyzioterapeut ukazuje člověka jako opravdu složitou psychosomatickou jednotku a nabízí podněty k zamyšlení, jak se „svými“ těly zacházíme a nakolik jsme k nim pozorní.
Čornej, Petr: Jan Žižka
Autor článku: Martin Liška - 1. 3. 2020
recenze
80%
V pomyslném žebříčku nepravděpodobných příběhů české historie by jednooký a posléze úplně slepý šedovlasý muž, který je s pár stovkami sedláků a žen schopen opakovaně porazit desetitisíce rytířů, jistě získal jednu z předních příček. Jenže – byl opravdu úplně slepý? Měli jeho protivníci opravdu takovou přesilu? Skutečně se nikdy nedopustil žádné taktické chyby? A co vůbec dělal, než jeho vlasy zešedivěly?
Čumba, Ladislav: Wittgensteinova kniha faktů
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 15. 6. 2017
recenze
90%
Pozoruhodný knižní experiment přibližuje dílo i život Ludwiga Wittgensteina způsobem, který se u nás doposud neobjevil. Nechybí mu vtip, ironie ani hluboký vhled do autorova opus magnum.
Čvančara, Jaroslav: Pravomil Raichl
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 24. 3. 2018
recenze
80%
Atraktivně vyprávěný příběh jednoho z hrdinů dvacátého století by neinformovaný čtenář mohl považovat za román z válečného prostředí.
D’Alessandro, Franco: Římské noci...
28. 6. 2007
recenze
Hru Římské noci od Franca D’Alessandra v překladu Abelse Gregoryho uvádí od května 2006 pražské divadlo v Řeznické. Režisér Jerie Alexander do hlavní role italské herečky Anny Magnani obsadil Simonu Stašovou, do role amerického dramatika Tennessee Williamse Oldřicha Víznera.
D’Antonio, Michael: Donald Trump: Nespokojený
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 12. 2016
recenze
70%
Autor nezachází do intimních detailů, uvádí-li nějakou informaci soukromého rázu, zpravidla proto, aby lépe vykreslil celkový portrét podnikatele a politika, jehož úspěch interpretuje jako neradostnou diagnózu doby.
D’Ascia, Luca: La lingua scritta della realtà
Autor článku: Tomáš Matras - 6. 6. 2014
recenze
Nově publikovaná studie o estetice Piera Paola Pasoliniho zcela jasně ukazuje, kam se ubírá současná špička italských studií o Pasolinim. D’Ascia s vědomou nadsázkou zkoumá „to, co odešlo a co zůstalo“ z Pasoliniho poetiky dodnes. V šesti obsáhlých studiích D'Ascia rozvádí autorovy základní postoje v rámci jeho filmů, dramat, snových témat.
Damsgård, Puk: Rukojmí ISIS: Třináct měsíců v zajetí teroristů
Autor článku: Radka Stahr - 6. 1. 2017
recenze
80%
Dánský fotograf Daniel Rye Ottosen strávil třináct měsíců v zajetí islámských extremistů. Přežil, mnozí jeho spoluvězni však takové štěstí neměli. Kniha Rukojmí ISIS je autentickým obrazem hrůzných vězeňských praktik Islámského státu, ale také příběhem o naději a rodinné pospolitosti.
Delaflotte Mehdevi, Anne; Horňáková-Civade, Lenka: Praha – Paříž...
Autor článku: Sára Dvořáková - 28. 9. 2020
recenze
80%
Potkají se Češka a Francouzka v Londýně… a každá skončí v zemi té druhé. A tak si posílají dopisy a sdělují si novinky, dojmy a zkušenosti při objevování cizí kultury. Všední, vtipný a familiární styl však nejednou vystřídá pragmatický, angažovaný a analytický tón, který obyčejnou korespondenci povýší na trefnou a výstižnou sondu do českého a francouzského životního stylu.
Deleuze, Gilles a Guattari, Félix: Kafka interpretace
Autor článku: Aleš Haman - 20. 6. 2003
recenze
Ukázkou takové opožděné "novinky" je další překlad z dílny francouzského filozofa Gillese Deleuzeho (1925-1995) a psychoanalytika Félixe Guattariho (1930). Je to knížka s prostým názvem Kafka (s podtitulem Za menšinovou literaturu vydal Herrmann a synové, Praha 2001, přel. Josef Hrdlička - ve Francii vyšla v r. 1975).
Deleuze, Gilles: Proust a znaky
Autor článku: Ladislav Nagy - 11. 11. 2002
recenze
Nakladatelství tentokrát sáhlo po knize poněkud staršího data, práci Proust a znaky, původně vydané v polovině šedesátých let.
Demetz, Peter: Letecká přehlídka v Brescii
Autor článku: Veronika Jičínská - 29. 5. 2003
recenze
Peter Demetz je emeritní profesor prestižní Yaleovy univerzity v New Havenu a germanista světového jména. Je renomovaným porotcem Ceny Franze Kafky, překládal Babičku, Halasovy a Ortenovy básně. Peter Demetz se narodil roku 1922 v Praze a od roku 1949 žil v exilu...
Denemarková, Radka: Smrt, nebudeš se báti
Autor článku: Petra Hůlová - 16. 1. 2009
recenze
Petr Lébl (1965-1999) je mýtus, zjev, kultovní osobnost českého divadla devadesátých let. Jako amatér působil v souboru DOPRAPO a JELO, později vedl spolu s Doubravkou Svobodovou pražské Divadlo Na Zábradlí.
Děti stepní Hellady. Pražská škola ukrajinských emigrantských...
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 8. 10. 2003
recenze
Publikace přibližující život a tvorbu ukrajinských básníků, kteří žili v Čechách mezi dvěma světovými válkami.
Deville, Patrick: Peste & Choléra
Autor článku: Jovanka Šotolová - 29. 1. 2013
recenze
80%
Alexandre Yersin: lodní lékař, bakteriolog a objevitel bacilu moru, cestovatel, jenž popsal mnohá bílá místa na mapě jihovýchodní Asie, dobrodruh zabývající se možnostmi využití kaučukovníku a dopující se vlastnoručně vyrobenou verzí Coca-Coly... a nově také protagonista románu Peste & Choléra (Mor & cholera) francouzského spisovatele Patricka Devilla, který na podzim 2012 ovládl nominace na většinu prestižních literárních cen a nakonec si odnesl ocenění Prix Femina.
Dewilde, Fred: Můj Bataclan
Autor článku: Petra Šantorová - 10. 3. 2018
recenze
70%
Vyrovnat se s hrozným zážitkem z teroristického útoku v pařížském koncertním sále Bataclan nepomohla autorovi ani tato tvůrčí terapie. Fred Dewilde nicméně chce jazykem komiksu doplněným o stránky evokující ilustrované deníkové zápisy podat svědectví o tom, co přesně se tehdy stalo. A také prozradí, co ho zachránilo.
Diesing, Helena: Kája Saudek (in Týden)
Autor článku: Pavel Mandys - 23. 1. 2012
recenze
90%
Do českých knihkupectví se na sklonku roku 2009 vrátil Kája Saudek, legenda českého komiksu. Ta cesta však byla nečekaně a podivuhodně trnitá. Vyšel zrekonstruovaný komiks Muriel a oranžová smrt a brzy nato také rozsáhlá, obrazovým materiálem bohatě vypravená Saudkova monografie.
předchozí strana
další strana
Strana 5 / 27:
1
2
3
4
5
6
7
8
9