Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: autobiografie, životopis
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Iturbe, Antonio G.: K otevřenému nebi
Autor článku: Alžběta Mixová - 8. 1. 2019
recenze
70%
Jean Mermoz, Henri Guillaumet a Antoine de Saint-Exupéry – tři přátelé, letci pracující pro francouzskou poštovní společnost, mají naprosto rozdílné charaktery i představy o životě, a přitom jsou si v mnohém podobní. Španělský spisovatel A. G. Iturbe jejich osudy popisuje v napínavém příběhu o počátcích civilního letectví, kde kulisu tvoří různá místa na zeměkouli od Španělska přes vyprahlé Maroko až po divokou Latinskou Ameriku.
Stach, Reiner: Kafka. Roky poznání
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 1. 2019
recenze
80%
V posledním díle zdařilé trilogie znovu ožívá z nemalé části zaniklý svět středoevropských židovských spisovatelů a s ním i osudy nejslavnějšího literáta, který se kdy narodil na české půdě. Autor zůstává věrný faktům, přitom ale Kafkův příběh zprostředkovává uvěřitelně a takřka románově.
Hejlskov, Andrea: Náš velký útěk
Autor článku: Barbora Grečnerová - 30. 12. 2018
recenze
60%
Dánsko není pro každého ideální místo k životu, jak ukazuje psycholožka Andrea Hejlskov, která se rozhodne spolu se svými čtyřmi dětmi odstěhovat mimo civilizaci. V otevřené zpovědi se svěřuje s mnoha bolestmi i malými vítězstvími, které jí nový začátek uprostřed lesů přinesl.
Gebel, Ralf: „Domů do říše“
Autor článku: Martin Liška - 18. 12. 2018
recenze
70%
Po informacích o pohnutých podzimních týdnech roku 1938 mizí vývoj událostí v Sudetech z učebnic dějepisu a tím i z povědomí širší veřejnosti. Tuto málo známou kapitolu novodobých českých dějin přibližuje práce německého historika.
Novák, Jan; Jaromír 99: Zatím dobrý
Autor článku: Pavel Mandys - 15. 12. 2018
recenze
50%
Po výtečném zpracování osudů Emila Zátopka se autorská dvojice zaměřila na další výrazný příběh padesátých let – diverzní akce bratří Mašínů a jejich útěk přes východní Německo. První polovina komiksu však trochu drhne.
Szpilman, Władysław: Pianista
Autor článku: Tadeáš Dohňanský - 12. 12. 2018
recenze
90%
Svědectví o válce, holocaustu, ale také o moci hudby a vzájemného porozumění ve chvíli, kdy by to člověk nejméně čekal, přináší Władysław Szpilman v memoárové knize Pianista. Příběh polského hudebního skladatele židovského původu, který přežil bombardování Varšavy a zažil tak smrt tohoto města, proslavil oscarový film Romana Polańského.
Beránek, Josef; Heryán, Ladislav: U Božího mlýna
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 5. 12. 2018
recenze
Obsáhlý rozhovor s katolickým knězem, pedagogem a hudebníkem Ladislavem Heryánem dalece překonává vše, co u nás v daném žánru s osobnostmi církevního života za poslední léta vyšlo. Na české knižní pulty se dostala kniha, o které se bude mluvit.
Kavalír, Ondřej; Mašek, Vojtěch: Návrat Krále Šumavy
Autor článku: Pavel Mandys - 1. 12. 2018
recenze
70%
Napínavé příběhy nejslavnějšího šumavského převaděče Josefa Hasila se dočkaly také komiksového zpracování. Trojice autorů vypráví současným komiksovým jazykem, zároveň však sympaticky střídmě.
Těsnohlídek, Jan
Autor článku: Adam El Chaar - 23. 11. 2018
rozhovor
Co přivedlo Jana Těsnohlídka ml. k psaní básní? Jaké to je vydávat dnes poezii? Co pro něj znamenají básnická čtení? A jak se s odstupem času dívá na spálení sbírky Jaromíra Typlta? Rozhovor přináší odpovědi i na mnohé další otázky a dotkne se také rozdílu mezi tištěnými a elektronickými periodiky.
Schwenke, Philipp: Das Flimmern der Wahrheit über der Wüste
Autor článku: Marie Voslářová - 21. 11. 2018
recenze
70%
Byl Karl May pouhý hochštapler a lhář? Ano i ne, říká autor životopisného románu, jehož název bychom mohli přeložit jako „Mihotání pravdy nad pouští“. Při rešerších se vydal po stopách jediné Mayovy výpravy do Orientu, zmapoval ale i spisovatelův osobní život včetně nezvyklého milostného trojúhelníku.
Glaserová, Světlana: Trosečník sibiřský
Autor článku: Martin Liška - 16. 11. 2018
recenze
70%
Měl ve třicátých letech lepší život syn třídního nepřítele v Sovětském svazu, nebo uprchlík žijící v Československu? Z pohledu dvanáctiletého chlapce není odpověď zdaleka jednoznačná, na své životní odyseji ale hrdina zjišťuje, že v předvečer druhé světové války to měl jednoduché jen málokdo.
Krejčí, Ludvík: Já se generálem nenarodil
Autor článku: Matěj Matela - 15. 11. 2018
recenze
70%
Legie, Mnichov, Terezín… V osudech armádního generála Ludvíka Krejčího se nápadně prolínají velké a malé dějiny: fragmenty generálovy korespondence a jeho nedokončené paměti provedou čtenáře od roku 1917 až do sedmdesátých let. Poučné a napínavé čtení ocení nejen laické publikum, ale i historici.
Šlejhar, Josef K.: Cvrček mého krbu
Autor článku: Petr Vavřík - 31. 10. 2018
recenze
80%
Po více než sto letech vyšlo díky nakladatelství Akropolis nejrozsáhlejší Šlejharovo dílo poprvé v knižní podobě. Román s autobiografickými prvky, původně rozdělený do dvou časopisecky vydávaných próz, dotváří celkový obraz výrazného autora, oceňovaného dobovou kritikou i dnešními fajnšmekry.
Cima, Anna: Probudím se na Šibuji
Autor článku: Denisa Vostrá - 31. 10. 2018
recenze
70%
Neobyčejný debut mladé české autorky hledá cestu k pochopení vzdálené japonské kultury i k porozumění dnešnímu světu. Vyprávění je nejen jazykově zajímavé, ale především autentické a prožité.
Palán, Aleš; Svatošová, Marie: Neboj se vrátit domů
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 17. 10. 2018
recenze
70%
V rozhovorech s průkopnicí paliativní a hospicové péče v České republice je přes záchvěvy humoru a odlehčení patrná určitá tvrdost k sobě samé, která Marii Svatošové paradoxně pomohla vybudovat dílo plné laskavosti, milosrdnosti a něhy nejen k pacientům.
Szántó, Jakub: Za oponou války
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 10. 2018
recenze
70%
Nevšední vhled do života reportéra, který riskuje vlastní život a jde záměrně vstříc nebezpečí v době, kdy je práce novináře riziková sama o sobě. Szántóova snaha být při tom a zjistit, co se doopravdy děje, je těžko docenitelná v době, kdy někteří politici hlásají „alternativní fakta“ a vytvořit falešný snímek či video je stále snadnější.
Aidt, Naja Marie: Har døden taget noget fra dig, så...
Autor článku: Anežka Matěnová - 20. 9. 2018
recenze
70%
Jak překonat smrt vlastního dítěte? To je otázka, kolem které krouží nová kniha dánské spisovatelky Naji Marie Aidt „Pokud ti smrt něco vzala, vrať to: Carlova kniha“. Co pro nás znamená smrt a jak se s ní vyrovnáváme? Existuje nějaká útěcha, a pokud ano, kde ji hledat? Román nabízí niterné svědectví o prožité ztrátě a o procesu, jímž si prochází pozůstalý.
Iľnyckyj, Danylo: Antonyč vid A do Ja
Autor článku: Ivan Jackanin - 11. 9. 2018
recenze
80%
Ve snaze přiblížit život a tvorbu klasiků ukrajinské literatury mladému čtenáři přichází lvovské vydavatelství se zajímavým projektem v podobě edice Abeceda-encyklopedie. Tentokrát se soustředilo na básníka Bohdana Ihora Antonyče (1909–1937).
Koestler, Arthur: Neviditelné písmo
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 9. 2018
recenze
80%
Druhý díl pamětí proslulého novináře, spisovatele a myslitele nabízí i pohled za kulisy, do vnitřního světa komunistických institucí, kde hybnou silou bylo často nepřátelství a soupeření mezi sekcemi téhož úřadu. A pozoruhodný je především pohled do vlastní mysli komunistického „odpadlíka“.
Wurmbrand, Richard: V Božím podzemí
Autor článku: Jarmila Horáková - 7. 9. 2018
recenze
Vzpomínky evangelického pastora Richarda Wurmbranda, který strávil čtrnáct let v komunistických vězeních a dostal se až na pokraj života a smrti, vynikají v rámci rozsáhlé rumunské lágrové literatury svým optimismem, vírou i humorem.
Franaszek, Andrzej: Herbert
Autor článku: Jakub Hankiewicz - 29. 8. 2018
recenze
80%
K čtivosti knihy o Zbigniewu Herbertovi silně přispívá sám její předmět: barvitý život plný historek a žertíků, které si básník tropil jak z přátel, tak nepřátel, například agentů polské tajné bezpečnosti. Na své si při četbě přijdou ti, kteří rádi sbírají informace o vzájemných vztazích literárních velikánů ze středoškolských učebnic.
Pleijel, Agneta: Doften av en man
Autor článku: Marie Voslářová - 22. 8. 2018
recenze
70%
Agneta Pleijel patří k osobnostem švédské literatury, jejichž jméno má silný zvuk doma i v zahraničí, avšak v českém prostředí jsme zatím neměli příležitost se o nich dozvědět. Ve své autobiografické knize Doften av en man navazuje na předchozí román, psaný z pohledu dospívající dívky, a dává hrdinčinýma očima nahlédnout do švédské společnosti 60. let minulého století.
Posteguillo, Santiago: Noc, kdy Frankenstein četl Quijota
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 8. 2018
recenze
60%
Kniha líčí čtenářsky vděčnou formou literární záhady i zweigovské „hvězdné hodiny lidstva“, které rozhodovaly o tom, zda se některé dílo dostane se ke čtenářům, nebo zda jejich autorovi bude dopřán dostatek životních okamžiků, aby jej vůbec mohl vytvořit.
Jeřábková, Olga (ed.): Lásky a lijavce...
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 8. 2018
recenze
80%
Původně rozhlasové vzpomínky překladatele, literáta a diskutéra Antonína Přidala nevynechávají ani momenty, na něž autor nebyl nijak hrdý, jako třeba vstup do KSČ. Jde o střízlivé a nesentimentální vyrovnávání se autora se sebou samým.
Ageiwa, Veronika: Deník japonské manželky
Autor článku: Veronika Abbasová - 31. 7. 2018
recenze
40%
Román o Češce provdané za Japonce reflektuje rozdíly mezi dvěma vzdálenými kulturami a soustřeďuje se především na společenskou roli manželky, kterou není jednoduché pro emancipovanou Evropanku naplnit. Ačkoli téma i fakt, že autorka vycházela z vlastních zkušeností, znějí lákavě, literární zpracování látky poněkud pokulhává.
Bystrov, Michal (ed.): Neučesané vzpomínky Vladimíra Bystrova
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 21. 7. 2018
recenze
90%
Rozsáhlý výbor z textů novináře, filmového kritika, pedagoga a překladatele Vladimíra Bystrova pokrývá téměř celé dějiny 20. století.
Favilli, Elena; Cavallo, Francesca: Příběhy na dobrou noc pro...
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 19. 7. 2018
recenze
60%
„Miř výš. Per se s vervou. Popusť uzdu svým snům.“ Tato slova najdete na zadní straně knihy i v úvodním věnování malým čtenářkám. Velmi dobře ilustrují záměr výpravného titulu dvou autorek a šedesáti ilustrátorek, které předkládají stovku medailonků žen z celého světa, aby ukázaly, že s odvahou a odhodláním se ženy navzdory překážkám mohou zapsat do historie.
Frank, Anne
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 13. 7. 2018
aktualita
„Okurková sezóna začala – česká média přinášejí jako žhavou novinku zprávu o plánech rodiny Anne Frankové emigrovat z Nizozemska dál,“ napadlo nejednoho zasvěcence v těchto dnech. Na webu amsterodamského Domu Anne Frankové však lze (i v angličtině) snadno zjistit, že původní tisková zpráva Nadace Anne Frankové skutečně uvádí výsledky nového výzkumu. Podstata je však v něčem jiném…
Guenassia, Jean-Michel: Valčík stromů a nebe
Autor článku: Vendula Pazderová - 6. 7. 2018
recenze
60%
Co když van Gogh nespáchal sebevraždu? Jak se mohlo stát, že část jeho obrazů v Musée d’Orsay je padělek, a co když měl na konci života poměr s dcerou svého lékaře, doktora Gacheta, údajného obdivovatele impresionistů? Jean-Michel Guenassia předkládá lehce melodramatickou verzi posledních dvou měsíců umělcova života na pozadí věrohodně vykresleného fin de siècle.
Tučková, Kateřina: Vitka
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 4. 7. 2018
recenze
70%
Takřka paralelně s uvedením divadelní hry Kateřiny Tučkové Vitka, režírované Annou Petrželkovou v brněnském divadle Husa na provázku, vyšla v (taktéž brněnském) nakladatelství Host knižní verze tohoto dramatu. Ačkoliv jsou mnozí čtenáři či recenzenti zklamaní volbou jiné formy, než na kterou byli u Tučkové zvyklí, útlá kniha ukazuje, že původem divadelní Vitka může i ve své tištěné podobě čtenářsky zafungovat.
předchozí strana
další strana
Strana 5 / 27:
1
2
3
4
5
6
7
8
9