Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: autobiografie, životopis
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Doerry, Martin: Mé zraněné srdce. Život Lilly Jahnové 1900-1944
Autor článku: Anna Hájková - 6. 1. 2006
recenze
Kniha, kterou napsal Martin Doerry, zástupce šéfredaktora týdeníku Der Spiegel, vzbudila v Německu před třemi lety živý zájem. Příběh lékařky židovského původu, která se provdá za nežidovského kolegu, v roce 1942 je mužem opuštěna a v roce 1944 zavražděna v Osvětimi.
Doležal, Bohumil: Karel Havlíček. Portrét novináře
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 12. 2013
recenze
80%
Vliv Karla Havlíčka Borovského u nás po jeho smrti býval takový, že se k němu hlásily odlišné názorové proudy a hned několik českých generací, z nichž si ale každá jeho odkaz interpretovala k obrazu svému. Je skvělé, že k těmto verzím přidal Bohumil Doležal i svoji vlastní, dnešní. Přitom je jasné, že se nemusí líbit každému, ani současnému pánu Pražského hradu ne, a ten se přitom na KHB, když se mu to hodí, občas odvolává.
Doležal, Miloš: Krok do tmavé noci
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 4. 2016
recenze
70%
Autor seznamuje veřejnost s osudy komunisty zabitého kněze: chce, aby nebyly zapomenuto jeho utrpení, stejně jako zločiny jeho vrahů. Nevolá přitom po komunistické krvi, jde mu o spravedlnost. Vytváří profil jednoho mikrokosmu, v němž se střetnou kosmické síly dobra a zla.
Doležel, Lubomír: Život s literaturou: vzpomínky a rozhovory
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 10. 2013
recenze
60%
Autor v knize lituje, že literární teorie ztrácí ohlas, a posměšně se vyjadřuje k tomu, že nás dnes zaplavují komiksy a fantasy, což jsou podle něj jen „populární, masové, komerčně úspěšné tiskoviny“. K Doleželově nelibosti navíc mnozí teoretici v současnosti analyzují právě tento druh literatury.
Donner, Christophe: Král bez zítřka
Autor článku: Jovanka Šotolová - 17. 11. 2009
recenze
Když se v nakladatelství Host rozhodli představit francouzského spisovatele Christopha Donnera českým čtenářům, vybrali román Král bez zítřka (Le roi sans lendemain, 2007) možná proto, že patří k těm autorovým titulům, které tamní kritika vysoko ocenila, možná proto, že je méně kontroverzní než předchozí Donnerova tvorba, – a možná vsadili hlavně na poutavý námět. Král bez zítřka je totiž román o jednom z francouzských Ludvíků.
Dostálová, Zuzana: Proč všichni odcházejí
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 30. 11. 2016
recenze
80%
Prvotina Zuzany Dostálové Proč všichni odcházejí je nadějné dílo mladé autorky, pojednávající o důležitých chvílích a proměnách jejího dětství. Její vzpomínky vytvářejí příběh, díky kterému se dá růst a který má i etický rozměr. Přestože autorka nedává na každé „proč“ odpověď, neztrácí naději, že události, které jí kdysi vstoupily do života, mají smysl.
Dousková, Irena: Medvědí tanec
Autor článku: Jaroslav Soukup - 6. 5. 2014
recenze
70%
Jakkoliv by se nabízelo napsat, že román Ireny Douskové pojednává o posledních měsících života Jaroslava Haška v Lipnici, skutečnost je složitější. Autorka nevystavěla dílo na Haškovi, ale předestírá čtenáři především atmosféru prostředí, v němž se Hašek pokoušel dopsat Švejka a které bylo svým způsobem stejně rázovité jako spisovatel samotný. Atmosféru života v provincii, která je Haškovi malá.
Doxiadis, Apostolos; Papadimitriou, Christos H.: Logikomiks
Autor článku: Richard Klíčník - 21. 11. 2012
recenze
70%
Logikomiks je v současné době asi nejslavnější řecký komiks. Když v roce 2008 v Řecku vyšel, byl vyprodán za necelé tři měsíce.
Dragomán, György: Bílý král 1
Autor článku: Jarmila Křenková - 26. 11. 2008
recenze
Pro umění zemí, které byly dlouhodobě devastovány komunistickou diktaturou, je po roce 1989 automaticky a zákonitě příznačná tendence vyjádřit se ihned a jakýmkoli způsobem k otázkám přežívání v této absurdní a složité době. Tato tendence se ovšem vzápětí se stejnou zákonitostí stává kontraproduktivní.
Drahoňovská, Tereza; Jislová, Štěpánka: Bez vlasů
Autor článku: Pavel Mandys - 14. 11. 2020
recenze
70%
Jak se vyrovnat s nepříjemnou a neléčitelnou chorobou? Například tím, že o tom napíšete komiks. Tereza Drahoňovská takto zachytila svůj boj s alopecií, jejímž průvodním jevem je vypadávání vlasů.
Drakulić, Slavenka: Ani mouše by neublížili 1
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 11. 10. 2006
recenze
Kniha Ani mouše by neublížili je souborem portrétů válečných zločinců ze zemí bývalé Jugoslávie. Autorka Slavenka Drakulić dále knihu doplňuje o několik esejů o balkánském násilí.
Drakulić, Slavenka: Ani mouše by neublížili 3
Autor článku: Jiří Růžička - 4. 5. 2007
recenze
Kniha S. Drakulićové je nepříjemným, nicméně velmi důležitým svědectvím nejen o válce v Jugoslávii, ale zejména o zlu, které může být ukryto v komkoliv z nás a jehož nebezpečí se odhalí, až když je pozdě.
Dražan, Jan; Pergler, Jan: Náš Václav Havel
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 21. 5. 2017
recenze
80%
Kniha rozhovorů sedmadvaceti přátel Václava Havla je pozoruhodná sonda do života člověka, který se stal symbolem boje za svobodu, a to nejen před rokem 1989. Pět žen a dvaadvacet mužů vydávají civilní svědectví, jak a čím jim kdysi vstoupil do života a jak je proměnil.
Drijverová, Martina: Lásky českých spisovatelů
Autor článku: Olga Kubeczková - 14. 12. 2011
recenze
50%
„Za trochou lásky“ se ve své nové knize s podtitulem Zajímavosti ze života významných českých osobností vydává Martina Drijverová. I když v posledních letech věnuje pozornost především adaptaci pohádkových a historických látek pro děti, Lásky českých spisovatelů adresuje spíše starším. Její čtení uměleckonaučného ladění usiluje oslovit ty, kteří se v rámci svého literárního vzdělávání konfrontují s tvorbou 19. století.
Dušek, Dušan: Zima na ruky...
Autor článku: Dana Kršáková - 9. 1. 2007
recenze
Najnovšia knižka Dušana Dušeka má podtitul románik a motto o nádeji. Očakávaný či želaný posun v autorovej poetike však nijako neznamená – skôr je opätovným a sústredeným rozvíjaním toho, na čo sme u Dušana Dušeka zvyknutí, a to aj napriek tomu, že k piešťanskej topografii pridal americkú road-movie.
Dutka, Edgar: Matka vzala roha
Autor článku: Kristýna Vaňková - 9. 11. 2016
recenze
Ve sbírce životopisně laděných povídek Edgar Dutka vypráví o dozrávání, mladických problémech a životě v pěstounské rodině. Sbírka volně navazuje na autorovu předchozí prózu U útulku 5, nominovanou na cenu Magnesia Litera.
Dutka, Edgar: Staženi z kůže ze tmy vycházíme
Autor článku: Vojtěch Staněk - 11. 10. 2007
recenze
60%
Edgar Dutka (*1941) začal psát už v 60. letech, jeho texty se však na pulty knihkupců dostaly až po dlouhých čtyřiceti letech. V roce 2002 vzbudila pozornost hned jeho prvotina U útulku 5, za druhý román Slečno, ras přichází už obdržel Státní cenu za literaturu.
Dynka, Jiří: Pomor
Autor článku: Libor Staněk - 15. 4. 2020
recenze
70%
Jiří Dynka, stálice současné české poezie, minulý rok vydal jubilejní desátou básnickou knihu, jejíž název Pomor je pro něj typicky interpretačně otevřený. Sbírka se vyžívá ve formální hravosti, která ovšem už není tolik výrazná jako v autorově rané tvorbě (např. Minimální okolí mrazícího boxu). Luhačovický rodák si za svůj počin letos vysloužil společně s Danielem Hradeckým (Přibližování dřeva) a Ewaldem Murrerem (Noční četba) nominaci na Literu v kategorii poezie.
Ebrahim, Zak; Giles, Jeff: Syn teroristy: Každý má možnost volby
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 11. 2016
recenze
60%
Kniha Zaka Ebrahima nemá filozofickou hloubku, nenajdeme v ní obecné sociologické či religionistické úvahy, styl má poněkud barvotiskový, teatrální a místy až naivní. Přesto jde o cenné poselství.
Eco, Umberto: Šest procházek literárními lesy
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
80%
Umberto Eco použil metaforu lesa pro název svých šesti přednášek pronesených na Harvardu - nazval je Šest procházek literárními lesy. "Les" zde funguje jako metafora pro jakýkoliv narativní text i jeho interpretaci, "les" je metaforou pro narativní text, nejen text pohádek, ale jakýkoliv narativní text.
Eggers, Dave: Srdceryvné dílo ohromujícího genia
Autor článku: Richard Olehla - 9. 4. 2003
recenze
70%
Když někdo napíše paměti, spíše očekáváme, že se jeho životní cesta nachýlila ke konci a autor se snaží svůj život nějakým způsobem bilancovat. U Srdceryvného díla ohromujícího génia Američana Davida "Davea" Eggerse s takovým přístupem ale neuspějeme, asi proto, že se narodil roku 1970 a umřít se v žádném případě nechystá. Za svůj poměrně krátký život toho zatím stihnul docela dost.
Echenoz, Jean: Běhat (in HN)
Autor článku: Petr Dytrt - 6. 12. 2009
recenze
Jaký vlastně ten Échenozův Zátopek je, když tak rozčeřil prázdninově stojaté vody české sportovní a literární scény?
Echenoz, Jean: Běhat (in LtN)
Autor článku: Ivan Matějka - 6. 12. 2009
recenze
Jean Echenoz Emila Zátopka nadmíru ctí. O tom není pochyb. Jeho román, typicky echenozovsky stručný, je vyznáním obdivu. Ódou v próze.
Echenoz, Jean: Běhat (in Respekt)
Autor článku: Jaroslav Formánek - 6. 12. 2009
recenze
Echenoz několikrát zdůraznil, že nejde o biografický příběh, ale o románovou poctu Zátopkovi, tedy volně zpracované vyprávění o části jeho života.
Echenoz, Jean: Běhat, critique...
Autor článku: Petr Dytrt - 6. 12. 2009
recenze
Le lecteur tchèque a déjà eu plusieurs occasions de prendre connaissance des romans de Jean Echenoz, il serait donc inutile de présenter cet auteur. Néanmoins un changement assez important au sein de sa création depuis l’avant-dernier roman Ravel, mérite d’être remarqué.
Echenoz, Jean: Courir
Autor článku: Zuzana Mazancová - 5. 11. 2008
recenze
Známý francouzský spisovatel svým portrétem českého běžce Emila Zátopka dokazuje, že o vítězství se dá hovořit nejen ve sportu, ale také v literatuře.
Eliade, Mircea: Paměti
Autor článku: Věra Vyhnánková - 17. 4. 2009
recenze
„Narodil jsem se v Bukurešti 9. března 1907 (25. února podle juliánského kalendáře).“ Tak začíná své Paměti Mircea Eliade, rumuský vědec, novinář a spisovatel. Paměti vyšly v českém překladu Jiřího Našince v roce 2007 u příležitosti stého výročí autorova narození.
Énard, Mathias: Vyprávěj jim o bitvách, králích a slonech
Autor článku: Jovanka Šotolová - 20. 3. 2012
recenze
80%
Útlá knížka zachycuje krátký úsek ze života slavného umělce, který ho však pravděpodobně hluboce poznamenal. Énard Michelangela postupně vykresluje jako podivína, pyšného, namyšleného, vztahovačného muže, kterým lomcují záchvaty nervozity a vzteku, a přitom je neobyčejně citlivý, bojácný... a strašně sám. Na malém prostoru autor rozehrává velký a napínavý děj, neříká přitom skoro nic, ale naznačuje mnoho.
Enger, Cecilie: Matčiny dary
Autor článku: Barbora Grečnerová - 12. 9. 2016
recenze
70%
Co o nás říkají dárky, které si vzájemně dáváme? Norská autorka Cecilie Engerová v nezvyklé rodinné kronice ukazuje, že dárky vypovídají mnohé o nás, našich vztazích i o historii.
Englisch, Andreas: Bojovník ve Vatikánu
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 17. 4. 2017
recenze
80%
Napínavý příběh pontifikátu papeže Františka napsal německý spisovatel a korespondent ve Vatikánu. Kromě investigativní práce zaměřené na každodenní zápas papeže s konzervativním křídlem kurie nabízí pozoruhodnou výpověď o smutném, málomluvném, ba tvrdém muži, jenž se změnil v usměvavého Svatého otce.
předchozí strana
další strana
Strana 6 / 27:
2
3
4
5
6
7
8
9
10