Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: autobiografie, životopis
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Fitzharris, Lindsey: Umění řezničiny
Autor článku: Martin Liška - 22. 9. 2019
recenze
70%
Větší šanci na přežití měl v polovině 19. století voják v první bojové linii než pacient hospitalizovaný v nemocnici. Na český trh nyní přichází životopis muže, který se na rozdíl od svých kolegů s daným stavem odmítl jen tak smířit.
Fleischmannová, Staša: Vrstvami
Autor článku: Jaroslav Soukup - 25. 2. 2015
recenze
Vzpomínková kniha fotografky Staši Fleischmannové představuje nenápadný, leč cenný příspěvek k dějinám novodobé české státnosti, a především pohled do jisté výseče českého kulturního světa.
Flügge, Manfred: Století Mannových
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 4. 2018
recenze
70%
Příběh úspěchu umělecky nadané a veřejně činné rodiny, který „se skládá ze samých malých tragédií“, ale třeba i srdnatého činu našich krajanů, je pojat jako podobenství o leknínu, který koření v bahně a vyrůstá z kalné vody.
Fo, Dario: Svatý komediant František
Autor článku: Alžběta Němcová - 13. 12. 2004
recenze
90%
I tato hra vyvolala bouři v italské katolické církvi, neboť konvenční chápaní světce Františka se neslučovalo s interpretací Foova svatého Františka-komedianta...
Földvári, Kornel: Svet pre dvoch
Autor článku: Ján Štrasser - 13. 12. 2004
recenze
Povedať, že popredný slovenský teoretik literárneho, divadelného a výtvarného humoru Kornel Földvári komentuje tvorbu Milana Lasicu a Júliusa Satinského už takmer štyridsať rokov, je pravou i zavádzaním. Pravdou v tom, že jeho prvý text v knihe Svet pre dvoch pochádza z roku 1966, zavádzaním zasa v tom, že totalitný režim na viac ako desať rokov znemožnil Lasicovi a Satinskému, aby Földvárimu poskytli niečo na komentovanie.
Fombelle, Thimotée de: Neverland
Autor článku: Eliška Turčanová - 3. 4. 2019
recenze
70%
Francouzský spisovatel Timothée de Fombelle není pro francouzské ani české čtenáře žádným nováčkem. Románem Neverland se však poprvé obrátil nikoli k dětem, ale k dospělému publiku. Poetický, často velmi dojímavý text připomíná, že si v sobě všichni neseme aspoň část svého dětského světa. Někdo samozřejmě méně, někdo více.
Formanová, Martina: Snědla dětem sladkosti
Autor článku: Ivana Srbková - 9. 10. 2012
recenze
60%
Martina Formanová oslavuje letos své desáté spisovatelské jubileum a je docela příznačné, že tak činí navázáním na svou úspěšnou prvotinu Skladatelka voňavého prádla a opět se vrací k autobiografickému žánru. Zatímco ve svém debutu neměla o dramatické momenty a zvraty nouzi, nyní zachycuje poklidnou a pohodovou životní etapu – a to je, jak známo, při psaní dost nesnadné.
Fosse, Jon: Melancholie I 1
Autor článku: Kateřina Horváthová - 10. 7. 2007
recenze
V nakladatelství Dauphin vyšel první díl fascinujícího románu norského autora Jona Fosseho Melancholie, za který byl autor v roce 2001 nominován na prestižní Cenu Severské rady za literaturu. Dílo je jakousi fiktivní sondou do vnitřního světa norského krajináře Larse Herterviga (1830-1902), který během pobytu na akademii umění v Düsseldorfu onemocní duševní chorobou, nejspíše schizofrenií.
Fosse, Jon: Melancholie I 2
Autor článku: Karolína Stehlíková - 6. 11. 2007
recenze
Román Melancholie z roku 1995 je prvním do češtiny přeloženým románem tohoto spisovatele, který spolu s autory jako je Dag Solstad či Kjartan Fløgstad zaujímá podstatné místo v norské experimentální próze. V Melancholii sledujeme osudy norského malíře Larse Herterviga, ve své době outsidera a mentálně narušeného člověka, jehož díla dnes ovšem visí v Národní galerii v Oslu.
Fournier, Jean-Louis: Où on va, papa?
Autor článku: Irena Zbiejczuková - 27. 12. 2008
recenze
Autobiografický příběh spisovatele J.-L. Fourniera o jeho dvou postižených synech získal začátkem listopadu francouzské ocenění Femina. O svých dvou těžce tělesně i duševně postižených synech Fournier veřejně mluví poprvé. Knihu věnuje právě jim, i když ví, že ji nikdy nebudou moci číst.
Fousek, Michal (ed.): Don Quijote v proměnách času a prostoru
Autor článku: Anna Tkáčová - 8. 3. 2006
recenze
Rok 2005 probíhal, mimo jiné, ve znamení oslav a připomínek prvního vydání Cervantesova románu Důmyslný rytíř don Quijote de la Mancha. Na FFUK se konalo dvoudenní sympozium pod názvem Don Quijote v proměnách času a prostoru.
Fowler, Therese Anne: Z jako Zelda
Autor článku: Markéta Musilová - 21. 5. 2014
recenze
70%
Amerika. Dvacátá léta. Poválečný průmyslový rozmach, auta, telefony, elektřina, jazzová hudba. Většina populace se zmohla a otevřely se jí do té doby nevídané možnosti. Ztělesněním této doby je bez přehánění snad nejslavnější pár americké meziválečné literatury: Zelda a F. Scott Fitzgeraldovi.
Franaszek, Andrzej: Herbert
Autor článku: Jakub Hankiewicz - 29. 8. 2018
recenze
80%
K čtivosti knihy o Zbigniewu Herbertovi silně přispívá sám její předmět: barvitý život plný historek a žertíků, které si básník tropil jak z přátel, tak nepřátel, například agentů polské tajné bezpečnosti. Na své si při četbě přijdou ti, kteří rádi sbírají informace o vzájemných vztazích literárních velikánů ze středoškolských učebnic.
Franck, Julia: Zády k sobě
Autor článku: Marie Voslářová - 27. 1. 2013
recenze
70%
Julia Francková (nar. 1970) patří k těm německým spisovatelům a spisovatelkám, kteří se ve svých dílech urputně potýkají s nedávnou historií své země. Na tuto cestu nastoupila už románem Lagerfeuer (2003). Největší ohlas si však získal román Polednice (německy 2007), vynášený kritikou a oceněný Německou knižní cenou. Novinka Zády k sobě (německy 2011) se Polednici v mnoha ohledech podobá, ale její úspěch nezopakovala. Jak si to vysvětlit?
Frank, Anne
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 13. 7. 2018
aktualita
„Okurková sezóna začala – česká média přinášejí jako žhavou novinku zprávu o plánech rodiny Anne Frankové emigrovat z Nizozemska dál,“ napadlo nejednoho zasvěcence v těchto dnech. Na webu amsterodamského Domu Anne Frankové však lze (i v angličtině) snadno zjistit, že původní tisková zpráva Nadace Anne Frankové skutečně uvádí výsledky nového výzkumu. Podstata je však v něčem jiném…
Frank, Anne: Deník
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 7. 9. 2005
recenze
Deník Anne Frankové zachycuje nejzásadnější období jejího života, totiž zmatky dospívání umocněné tím, že se jako židovská dívka musela za nacistické okupace Nizozemska skrývat.
Freihow, Halfdan W.: Milý Gabrieli
Autor článku: Barbora Grečnerová - 28. 12. 2010
recenze
70%
Autismus či jiné duševní nemoci již dávno nejsou v literatuře ani jiném uměni tabu. Útlá kniha Milý Gabrieli, ve které otec vysvětluje svému autistickému synovi, co k němu cítí a jak prožívá dny v jeho společnosti, je navzdory několika úsměvným historkám vážná a smutná. Halfdan W. Freihow chce ve své zpovědi formou dopisu vysvětlit synovi, jak moc pro něj, jeho matku i sourozence znamená, přestože některé dny by raději z domova utekl.
Frič, Jaroslav Erik: Psáno na vodu palbou kulometnou
Autor článku: Jaroslav Soukup - 5. 4. 2013
recenze
70%
Zápisky, které Jaroslav Erik Frič kontinuálně publikuje v rámci blogu a jejichž část vyšla péčí nakladatelství Dauphin knižně, staví návštěvníka knihkupectví před nelehké rozhodnutí, zda investovat do něčeho, co je volně dostupné v rámci webového prostoru. Odhlédneme-li od konkrétního textu a jeho obsahu, zůstane otázka – proč?
Frisch, Max: Montauk
Autor článku: Veronika Jičínská - 10. 6. 2003
recenze
Někdy se stane, že dílo stáří předčí všechno, co předtím autor vytvořil. I přesto, že není čtenářsky nejúspěšnější. Takovým dílem je Montauk Maxe Frische.
Fučík, Bedřich: Čtrnáctero zastavení
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 11. 5. 2017
recenze
90%
Vyprávění editora, kritika, překladatele a nakladatele Bedřicha Fučíka o čtrnácti význačných osobnostech české literatury patří mezi důležitá svědectví o jejich životě a díle. Kniha patří do kánonu memoárové literatury.
Fučíková, Renáta: Antonín Dvořák
Autor článku: Milena Šubrtová - 12. 12. 2012
recenze
80%
Edice Největší Češi, která vychází v nakladatelství Práh od roku 2005, se rozrostla o portrét další významné osobnosti, tentokrát z uměleckého prostředí. Renáta Fučíková se pustila do nelehkého úkolu zachytit v obrazové publikaci životní osudy a hudební dílo českého skladatele a dirigenta Antonína Dvořáka.
Fučíková, Renáta: Jan Ámos Komenský
Autor článku: Milena Šubrtová - 1. 11. 2008
recenze
Kniha zprostředkovává životní příběh Jana Amose Komenského od narození až ke konci jeho životní cesty, činí tak ovšem na pozadí evropských dějinných událostí včetně historie všedního dne i v kontextu úctyhodného díla, které Komenský vytvořil. Celostránkové ilustrace velkoformátové publikace, realistické a zároveň prosycené symboly, jsou rámovány vhodně zvolenými citacemi z díla J. A. Komenského.
Fučíková, Renata: Karel IV. Ilustrovaný život a doba; Karel...
Autor článku: Milena Šubrtová - 29. 12. 2016
recenze
90%
Letošní sedmisté výročí narození Karla IV. se promítlo i do literatury určené dětem. Ze záplavy titulů, oscilujících mezi didaktičností, humorným karikováním a dobrodružností, se vymykají dvě knížky Renáty Fučíkové. Představují Karla IV. nikoliv jako učebnicovou postavu, ale jako člověka, jehož soukromý i panovnický život podléhal řadě vlivů obtížně představitelných pro dnešní dítě. Fučíková zve čtenáře na výpravu do doby Karla IV., kterou přibližuje barvitým jazykem i štětcem.
Fuentes, Carlos: Starý gringo 1
Autor článku: Stanislav Škoda - 6. 9. 2005
recenze
Kniha Starý gringo, považovaná za vrchol Fuentesova prozaického díla, vyšla nedávno v češtině jako první svazek edice Transatlantika nakladatelství Garamond.
Fuentes, Carlos: Starý gringo 2
Autor článku: Ladislav Nagy - 6. 9. 2005
recenze
Starý Gringo je kniha, která mnohé uchvátí na první pohled, a to mimo jiné i díky výborně zvolené látce. Fuentes se nechal inspirovat záhadným koncem skvělého amerického spisovatele Ambrose Bierce.
Fuguet, Alberto: Las películas de mi vida
Autor článku: Mariana Housková - 30. 3. 2004
recenze
Kniha Las películas de mi vida (Filmy mého života) je posledním románem jednoho z nejvýraznějších představitelů mladé generace chilských prozaiků Alberta Fugueta (1964).
Gajdoš, Július: Vyslanci Brna. Paradoxní povaha vzdoru
Autor článku: Daniel Soukup - 2. 12. 2015
recenze
Autobiografický román, jehož vypravěč putuje v roli pedagoga po nejrůznějších vysokoškolských pracovištích od Bratislavy po Prahu, poskytuje celistvý obraz univerzitního prostředí – a je to obraz značně nelichotivý.
Gál, Róbert: Agnómia
Autor článku: Ivana Taranenková - 15. 5. 2009
recenze
Experimentálne ladené a autobiograficky dotované filozofujúce texty Róberta Gála, tvorené útržkami príbehov, denníkovými zápiskami, aforizmami, sentenciami, ontologickými reflexiami a slovnými hrami, môžem vnímať ako záznamy úpornej snahy preskúmať podstatu sveta, ohmatať jeho štruktúry, ako i štruktúry jazyka a prekročiť obmedzenia, ktoré sú oboma kladené.
Galanaki, Rhea: Helena neboli Nikdo
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 7. 11. 2003
recenze
Životopis první řecké novodobé malířky, která převlečena za muže vystudovala v Itálii malířství a po návratu do Řecka žila v zapomnění na rodném ostrově.
Gallo, M. a Hovasse, J.-M.: dva životopisy V. Huga originálů
Autor článku: Jovanka Šotolová - 1. 6. 2002
recenze
Dvě obsáhlé, ovšem velmi rozdílné biografie vydané k dvoustému výročí narození Victora Huga.
předchozí strana
další strana
Strana 8 / 27:
4
5
6
7
8
9
10
11
12