Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: autobiografie, životopis
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Gani, Dorit: Golda Meir
Autor článku: Alžběta Glancová - 14. 7. 2019
recenze
80%
Malé izraelské nakladatelství slaví úspěch s edicí o významných ženách. Knížky o tanečnici, básnířce, parašutistce či předsedkyni vlády odpovídají na rostoucí poptávku po ženských hrdinkách v literatuře pro děti.
García Márquez, Gabriel: Dobrodružství Miguela Littína v Chile
Autor článku: Milan Valden - 19. 2. 2007
recenze
Márquez nám v knize Dobrodružství Miguela Littína v Chile ukazuje, že zvládá mnohem více poloh, než jen magický realismus vrcholných děl Sto roků samoty a Podzim patriarchy.
García Márquez, Gabriel: Žít, abych mohl vyprávět (in LtN)
Autor článku: Josef Forbelský - 26. 3. 2004
recenze
Zdá se, že příležitostným otevřením problému macondismu bylo nadhozeno základní téma naší a budoucí doby: vztah mezi technicky pokročilejším globálním „Severem“ a kulturně starším „Jihem“...
García Márquez, Gabriel: Žít, abych mohl vyprávět (in Respekt)
Autor článku: Markéta Pilátová - 26. 3. 2004
recenze
Márquez má u nás početnou a věrnou skupinu obdivovatelů již od 70. let, kdy knihy Sto roků samoty či Kronika ohlášené smrti patřily v lepší společnosti k povinné četbě.
García Márquez, García: Žít, abych vyprávěl
Autor článku: Mariana Housková - 22. 5. 2003
recenze
8. října 2002 v osm hodin večer si kolumbijští čtenáři konečně mohli koupit zřejmě nejočekávanější knihu posledních let, autobiografii nejslavnějšího kolumbijského spisovatele, Gabriela Garcíi Márqueze.
Gardell, Jonas: Torka aldrig tårar utan handskar / Kärleken
Autor článku: Marie Voslářová - 28. 11. 2012
recenze
60%
Autor (nar. 1963) se v knize vyrovnává s vlastní minulostí a zároveň vynáší na světlo pozapomenutou tragickou kapitolou švédské historie: vypráví o situaci homosexuálů v 80. letech.
Gatalica, Aleksandar: Veliki rat
Autor článku: Matěj Matela - 18. 1. 2016
recenze
30%
Srbský autor Aleksandar Gatalica (1964) vytvořil širokou mozaiku poskládanou z bezmála osmdesáti lidských osudů, jimž do života nemilosrdně vkročila první světová válka. Na příkladu známých generálů, umělců, politiků, ale i řadových lidiček napříč celou Evropou autor zachycuje atmosféru čtyřletého martyria, jehož následky si lidstvo nese dodnes. Dílo se v Srbsku dočkalo mnoha vydání a bylo oceněno prestižními literárními cenami.
Gauguin, Paul: Před a po. Malíř v Tichomoří
Autor článku: Hana Zahradníčková - 30. 4. 2002
recenze
Na jaře 1891 se třiačtyřicetiletý Paul Gauguin rozhodl opustit Evropu, zanechat tu všechny problémy - rodinné i existenční - a vypravit se do Tichomoří za vidinou snadného a svobodného života daleko od civilizace...
Gavran, Miro: Kafkův přítel
Autor článku: Denis Ejubović - 18. 12. 2013
recenze
Děj knihy je zasazen do období mezi lety 1903 až 1953. V rozmezí těchto padesáti let můžeme sledovat, jak se mění a přetváří vztah mezi oběma spisovateli, přičemž je kladen důraz na Brodovu reflexi jejich přátelství.
Gebel, Ralf: „Domů do říše“
Autor článku: Martin Liška - 18. 12. 2018
recenze
70%
Po informacích o pohnutých podzimních týdnech roku 1938 mizí vývoj událostí v Sudetech z učebnic dějepisu a tím i z povědomí širší veřejnosti. Tuto málo známou kapitolu novodobých českých dějin přibližuje práce německého historika.
Geislerová, Lela; Mach Ondřej, Martin: Zen žen
Autor článku: Pavel Mandys - 16. 12. 2017
recenze
70%
Komiksové stripy Lely Geislerové vycházejí v týdeníku Respekt už osmým rokem a letos se dočkaly také knižní verze. Ta výmluvně ukazuje, že jejich hlavní kouzlo spočívá v sympatické neuspořádanosti, ba chaotičnosti, v impulzivním, nepředvídaném přístupu.
Gerhardinger, Alexander: Bordel jako byznys (in LtN)
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 12. 2012
recenze
40%
Autor tvrdí, že v jeho podniku jsou dívky svobodné a mají k němu zcela jiný vztah než tradiční prostitutky ke svým pasákům. Přitom ale způsob, kterým se o nich vyjadřuje, je hrubý až rasistický. Svůj model erotického podniku vychvaluje jako ten nejlepší, zatímco všechny ostatní jsou podle něj založeny jen na kuplířství, což je ovšem evidentně falešná dichotomie.
Gerlóczy, Márton: Igazolt hiányzás...
Autor článku: Robert Svoboda ml. - 15. 12. 2008
recenze
Celý příběh má výrazně autobiografické ladění. Márton Gerlóczy putuje časem, který v době psaní románu obnáší všehovšudy dvacet let jeho věku, aby čtenářům ukázal, jak působí silná a z perspektivy společenského soužití nepoddajná osobnost na své okolí.
Germain, Sylvie: Bohuslav Reynek v Petrkově
30. 4. 2002
recenze
Francouzská spisovatelka Sylvie Germainová je známa českým čtenářům romány Dny hněvu a Kniha nocí. Žila řadu let v Praze, k čemuž se vrátila v knize Pražská plačka (1992).
Germanos, Fredy: Tereza
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 7. 12. 2005
recenze
Jeden z historických románů známého řeckého novináře a spisovatele z první poloviny 20. století.
Gibault, François: Céline. Čas nadějí (1894-1932)
Autor článku: Jovanka Šotolová - 2. 8. 2006
recenze
Céline, velikán francouzské literatury, kterého nám poslední dobou systematicky představuje česky nakladatelství Atlantis, dostává další šanci, jak si zíkat českého čtenáře. Nyní totiž vyšel i první díl životopisu Célina – Louise Ferdinanda Destouchese, který koncem 70. let vydal právník François Gibault.
Ginsberg, Allen: Iron Curtain Journals
Autor článku: Josef Rauvolf - 2. 4. 2019
studie
Rok 1965 byl pro básníka Allena Ginsberga hodně hektický: navštívil Kubu, Prahu, Moskvu, Leningrad, Varšavu a Krakov. V Praze byl zvolen králem majálesu, byl vyhoštěn a skončil v Londýně. Celou dobu si psal deníky, které nyní vycházejí pod příznačným názvem Deníky zpoza železné opony.
Ginsberg, Allen: Kaddish and Other Poems
Autor článku: Josef Rauvolf - 24. 12. 2010
recenze
100%
Latinské rčení o tom, že i knihy mají své osudy, platí zcela jistě pro útlý svazek básní Allena Ginsberga Kaddish and Other Poems (Kadiš a jiné básně), jenž nyní, padesát let po svém vydání, opět vychází, ovšem v pozměněné podobě a – jak se dnes říká – s řadou bonusů.
Gintel, Allan (ed.): Zahrady pozemských radostí
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 7. 2019
recenze
70%
Nápaditě sestavená kniha o seberozvoji v přírodě může přispět k poznání dějin pedagogiky v Čechách, ale třeba také k úvahám, jestli mládí některých čtenářů nebylo až příliš usedlé, a o něco podstatného tak náhodou nepřišli.
Ginzburg, Carlo: Sýr a červi
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
100%
Pod neobvyklým názvem se skrývá pronikavý vhled do "světa jednoho mlynáře kolem roku 1600", jak zní podtitul knihy. A výstižně, protože Ginzburg vědomě rezignuje na to, pokoušet se vykreslit nějaké velké panorama doby a pouze zobecňovat.
Glaserová, Světlana: Trosečník sibiřský
Autor článku: Martin Liška - 16. 11. 2018
recenze
70%
Měl ve třicátých letech lepší život syn třídního nepřítele v Sovětském svazu, nebo uprchlík žijící v Československu? Z pohledu dvanáctiletého chlapce není odpověď zdaleka jednoznačná, na své životní odyseji ale hrdina zjišťuje, že v předvečer druhé světové války to měl jednoduché jen málokdo.
Glocer, Vladimír: Marina Durnovo. Můj muž Daniil Charms
Autor článku: Alexandr Jeništa - 6. 4. 2006
recenze
Literární historik Glocer, jenž se dílu Daniila Charmse soustavně věnuje přes čtyřicet let, nám předkládá vzpomínky Charmsovy druhé ženy Mariny Malič-Durnovo, tak jak je zaznamenal při své návštěvě v jejím novém domově – ve Venezuele.
Glocko, Peter ml.: Ide dravec tvrdo na vec
Autor článku: Dana Kršáková - 17. 2. 2005
recenze
Spisovateľ Vlado Bednár (1941 - 1984) patril síce do silnej skupiny prozaikov začínajúcich v šesťdesiatych rokoch, jeho tvorba je však dnes už nezaslúžene viac-menej na okraji záujmu.
Głowacki, Janusz: Good night, Džerzy
Autor článku: Jarmila Horáková - 22. 1. 2013
recenze
70%
Prozaika a dramatika Janusze Głowackého (*1938) znají v naší zemi převážně jen polonisté, do širšího povědomí čtenářské veřejnosti příliš nepronikl. Ostatně neměl k tomu moc příležitostí – do češtiny bylo sice přeloženo několik jeho divadelních her, včetně nejslavnějšího opusu Antigona v New Yorku, tituly divadelní agentury Dilia však nepatří mezi bestsellery, navíc se mnohdy ani nedostanou na pulty knihkupectví.
Gombrowicz, Witold: Kronos
Autor článku: Michael Alexa - 24. 4. 2016
recenze
80%
Kronos, zprvu tajný dodatek Deníku Witolda Gombrowicze, byl v době svého vydání v Polsku velkou literární senzací. Je to suma krátkých, často jednoslovných zápisků, které doplňují naši představu o autorově životě v letech 1922–1969, tedy z polské, argentinské a evropské životní etapy.
Gombrowicz, Witold: Testament (Hovory s Dominiquem de Roux)
Autor článku: Milan Valden - 7. 4. 2005
recenze
Dílo jednoho z největších polských spisovatelů 20. století Witolda Gombrowicze (1904-1969) není příliš rozsáhlé: zahrnuje čtyři romány, jednu knihu povídek, tři divadelní hry, dva svazky vzpomínek, tři svazky deníků, jeden nedokončený román, nerozsáhlou publicistiku a knižní rozhovor s titulem Testament.
Gombrowicz, Witold: Vzpomínky na Polsko
Autor článku: Bára Gregorová - 9. 4. 2003
recenze
Gombrowiczovou zatím poslední do češtiny přeloženou knihou jsou Vzpomínky na Polsko a obsahují nejen dvě eseje (Huba a tvář a Rozhlasová diskuse, která se neuskutečnila), ale především vlastní Vzpomínky na Polsko, do kterých se v podobě deníkových záznamů vešla nejen léta jeho dospívání a meziválečného působení ve vlasti, ale i následná německá okupace a autorova emigrace.
Grannec, Yannick: Bohyně malých vítězství
Autor článku: Sára Dvořáková - 10. 1. 2017
recenze
50%
Zahořklá stará vdova Adéla se potřebuje vypovídat z obtížného života po boku největšího matematika 20. století Kurta Gödela. Životopis slavné osobnosti z tak trochu jiného pohledu si vyslechne mladá a nenápadná Anna, jejíž životní úděl se až příliš podobá tomu Adélinu.
Grass, Günter: Při loupání cibule
Autor článku: Tomáš Dimter - 29. 12. 2007
recenze
Německé vydání této knihy vloni vyvolalo málem celoevropské pozdvižení. Grass se v ní (celkem asi na dvou stranách) poprvé zmiňuje o tříměsíční službě v elitní jednotce Waffen SS.
Grauová, Šárka (ed.); Křížková, Marie Rút: Slyšet a odpovídat...
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 6. 2015
recenze
70%
Někdo by recenzovanou publikaci mohl hodnotit jako ukázku toho, v jakých fantasmagoriích může skončit badatel, který se až přehnaně ztotožnil s předmětem svého odborného zájmu. I tak kniha přináší poutavou výpověď o pozoruhodném životě ženy, která nezapadá do žádných předem vymezených škatulek a schémat, ať už těch konvenčně společenských, objektivně vědeckých či náboženských a církevních.
předchozí strana
další strana
Strana 9 / 27:
5
6
7
8
9
10
11
12
13