Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: cesta, pouť, putování, cestopis
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Adam, Robert a kol. (eds.): Karel Havlíček: Korespondence I....
Autor článku: Matěj Matela - 18. 10. 2017
recenze
80%
První titul z připravované šestisvazkové řady zahrnuje veškerou dochovanou korespondenci Karla Havlíčka Borovského od jeho filozofických studií v Praze až po začátek slavné pouti na Rus, a odkrývá tak ideje i zcela všední problémy legendárního novináře v době jeho dospívání, kdy stál na prahu důležitých životních rozhodnutí. Více než polovinu knihy tvoří odborný teoretický základ, který čtenáři pomáhá orientovat se v souvislostech rané tvorby jedné z nejvýznamnějších postav našich dějin.
Aga z Temešváru, Osman: Ve stínu kříže
Autor článku: Matěj Turek - 29. 8. 2003
recenze
Knihu Ve stínu kříže, která vznikla v roce 1724 v Istanbulu, by bylo možno zařadit mezi cestopisy a memoáry tureckých vyslanců na evropských dvorech. Osman Aga v ní popisuje své putování po válečném Srbsku a Rakousku...
Ajvaz, Michal: Cesta na jih
Autor článku: Pavel Kořínek - 6. 3. 2009
recenze
Náhodné setkání dvou nikam nepospíchajících u stolku pobřežní restaurace v jedné malé krétské vesničce nabízí příležitost k vyprávění. Mladý muž, který si k vypravěči Cesty na jih přisedá, tak po dobu několika večerů zpřítomňuje zažité události, dojde ale i na příběhy, které psali či vykládali hrdinové jeho vyprávění.
Ajvaz, Michal: Města
Autor článku: Marek Lollok - 29. 1. 2020
recenze
60%
Autorovy příznivce jistě nepřekvapí, že ani v této knize nechybí Ajvazovy oblíbené motivy: města, putování a pátrání po nějaké záhadě. Protagonista na své románové misi zavítá hned do několika metropolí, do kterých ho zavádí snaha odhalit tajemství nenápadného a zároveň velmi podivuhodného předmětu.
Ammaniti, Niccolò: Branchie
Autor článku: Věra Křížová - 22. 7. 2009
recenze
70%
První Ammanitiho kniha, román Branchie (Žábry), vznikla kuriózně jako vedlejší produkt psaní diplomové práce (tu Ammaniti, na rozdíl od románu, nikdy nedokončil).
Andresen, Sophia de Mello Breyner: Dánský rytíř
Autor článku: Lada Weissová - 25. 2. 2021
recenze
90%
Příběh s pohádkovými atributy nabízí putování dějinami evropské kultury a umění i podobenství o cestě životem. Současně je lyrickou skladbou o osobní cti a významu daného slova, o touze člověka po poznání, dobrodružství, přátelství a kráse. Zdaleka není jen příběhem vánočním.
Andruchovyč, Jurij; Stasiuk, Andrzej: Moje Evropa (in Host)
Autor článku: Miroslav Tomek - 18. 1. 2012
recenze
Moje Evropa – tak se jmenuje tenká knížka, která obsahuje dva eseje historicko-geografického zaměření. Jejich autory jsou Jurij Andruchovyč a Andrzej Stasiuk (oba nar. 1960) – první z nich je Ukrajinec, druhý Polák, oba pocházejí ze stejné generace a oba jsou ve svých zemích uznávanými autory.
Arikawa, Hiro: Kočka na cestách
Autor článku: Veronika Abbasová - 1. 5. 2020
recenze
60%
Příběh o přátelství kočky a člověka je místy příliš sentimentální a málo uvěřitelný, ale očekávání nenáročného příjemného čtení rozhodně splní, a to nejen u milovníků zvířat.
Ar-Sergi, Vjačeslav: Iževské noci
Autor článku: Lenka Fárová - 19. 8. 2019
recenze
70%
Udmurtsko je u nás poměrně neznámou zemí. Někdo možná zaznamenal místní ženský soubor Buranovské babičky, který v roce 2012 zazářil ve finále pěvecké soutěže Eurovize, někdo si hlavní město Iževsk možná spojí se jménem Kalašnikov, protože právě zde vznikla jeho útočná puška. Prostřednictvím novely Iževské noci však máme první příležitost seznámit se s uceleným dílem současné udmurtské literatury.
Athény - turistický průvodce
Autor článku: Eva Stehlíková - 13. 3. 2005
recenze
Recenze průvodcem Athénami.
Azzarello, Brian; Casali, Matteo: Batman: Evropa
Autor článku: Jan Samohejl - 12. 12. 2019
recenze
60%
Jokerova cesta přes oceán se letos neomezila na vyzvednutí filmové ceny v Benátkách. Spolu s Batmanem si komiksový žertéř prodloužil pobyt o turné po velkoměstech starého kontinentu, včetně Prahy. Svědectví o tom přináší komiks Batman: Evropa.
Bagola, Božidar Breziščak: S one strane Dunava
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 9. 4. 2003
recenze
Při četbě nového románu chorvatského autora Božidara Breziščaka Bagoly S one strane Dunava (Z druhé strany Dunaje, Matica Hrvatska, Zagreb 2002) se vskutku vydáváme na neobvyklé putování. A to hned v několika plánech. Především vyrážíme proti proudu času...
Bachmann, Ingeborg: Případ Franza
Autor článku: Přemysl Krejčík - 19. 2. 2021
recenze
Případ Franza je krátký fragment románového cyklu, jejž se rakouská spisovatelka Ingeborg Bachmannová rozhodla nikdy nedokončit. Český překlad vyšel po více než půlstoletí a dotváří domácí kontext díla této výjimečné autorky.
Banks, Iain: Most
Autor článku: Richard Klíčník - 25. 5. 2003
recenze
90%
Po Vosí továrně, Písni kamene a Líci a rubu se nám dostává v českém překladu i Most, dílo z roku 1986, které se řadí spíše k jeho románům nefantaskním a které I. Banksovi získalo jméno i na poli mainstreamové literatury.
Barbery, Muriel: Život elfů
Autor článku: Eliška Belinová - 27. 9. 2019
recenze
50%
Zapadlá francouzská vesnice zahalená do sněhu a mlhy, statní farmáři, moudré stařenky, něžná dívka, co umí rozmlouvat s ptáky a tajemnými tvory… a nad tím vším visí záhadné proroctví v neznámém jazyce. Na druhé straně uměním prodchnutý Řím, tajemný a mlčenlivý profesor, starobylé verše a děvče, které hraje na klavír tak, že kanou slzy a tají se dech, a svou hrou dovede nahlédnout lidem do duše. Avšak nad oběma dívkami se vznáší zlá předtucha a k moci se pomalu dostává strach.
Baricco, Alessandro: Seta 1
Autor článku: Jana Prokešová - 3. 1. 2005
recenze
80%
Novela Hedvábí (Seta, 1996) je Bariccovým v pořadí třetím a možná nejpoetičtějším dílem.
Baricco, Alessandro: Seta 2
Autor článku: Alžběta Němcová - 3. 1. 2005
recenze
Když něco začíná, hledám každou zapomenutou nitku, za jejíž konec bych se mohla zachytit a nepozorovaně se nechat vést až do doby, kdy si má ješitná sebedůvěra vzpomene, že už si může být sama sebou jistá.
Bator, Joanna: Chmurdálie
Autor článku: Kateřina Bártková - 7. 12. 2020
recenze
90%
Stejně jako Pískový vrch, první česky vydaný román Joanny Batorové, se i jeho volné pokračování Chmurdálie odehrává v autorčině rodném Valbřichu. Tématy jako migrace či holokaust i klíčovou rolí vzpomínání a vyprávění navazuje román přímo na základy moderní středoevropské literatury.
Bator, Joanna: Pískový vrch
Autor článku: Jan M. Heller - 18. 10. 2015
recenze
80%
První díl volné „valbřišské trilogie“ oceňované polské autorky Joanny Batorové je originální svědectví padesáti let poválečné historie očima tří žen různých generací. Právě ženský pohled je to, čím autorka ozvláštňuje své pojetí „společenského románu“, poddruhu velké realistické epiky.
Bawlf, Samuel: Tajná plavba Sira Francise Drakea
Autor článku: Klára Kolinská - 14. 8. 2003
recenze
recence historické knihy Samuela Bawlfa o plavbě Sira Francise Drakea, který už kolem roku 1580 objevil západní pobřeží Kanady.
Bellow, Saul: Henderson, král deště
Autor článku: Ladislav Nagy - 4. 6. 2003
recenze
Saula Bellowa zajisté není třeba představovat, vždyť téměř všechna stěžejní díla tohoto nositele Nobelovy ceny v českých překladech již vyšla. Kniha Henderson, král deště vyšla anglicky na sklonku padesátých let.
Bendová, Veronika: Vytěženej kraj
Autor článku: Jan M. Heller - 6. 11. 2019
recenze
Kraj, kterému se události nedávné historie vryly do tváře, a dvojice, jež si vzájemné křivdy nese naopak hluboko uvnitř. I tak by se dal zjednodušeně popsat děj novely Veroniky Bendové. Kniha však neproblematizuje jen partnerské vztahy, ale i mytologizaci „drsných lokalit“ a medvědí službu, jakou jim a jejich obyvatelům může umění vposledku prokázat.
Benedetti, Mario: Lešení
Autor článku: Alžběta Mixová - 3. 11. 2015
recenze
80%
Po letech strávených mimo vlast svíranou diktaturou se Javier Montes rozhodne vrátit z madridského útočiště do rodného Montevidea... Zjišťuje však, že ty dva světy se nikdy neprolnou a on nepatří už nikam: ti, kdo zůstali, netuší, co prožili exulanti, a ti, kdo utekli, nevědí, co se dělo doma. Uruguayský autor Mario Benedetti v knize vypovídá o nedávné historii své vlasti, která nám často připomene i naše dějiny. Nepřikrášlený obraz nepříliš známé jihoamerické země čtenáře uhrane.
Bensen, Clara: Nalehko
Autor článku: Johana Horálková - 13. 12. 2016
recenze
40%
Autobiografický román Američanky Clary Bensenové je o autorčině třítýdenní cestě po Evropě ve společnosti protějšku, s nímž se před měsícem dala dohromady na seznamce. Dvojice chce zjistit, jak se jim bude cestovat s naprostým minimem věcí a co celý podnik udělá s jejich vztahem.
Berberovová, Nina: Psáno kurzivou 1
Autor článku: Hana Zahradníčková - 5. 12. 2003
recenze
O letech prožitých v emigraci, ale také o dětství v carském Petrohradu, o meziválečném Berlíně, o Praze a o lidech, které na životní pouti dvacátým stoletím potkala, vypráví Berberovová ve strhující autobiografii Psáno kurzivou.
Berberovová, Nina: Psáno kurzivou 2
Autor článku: Kamila Chlupáčová - 5. 12. 2003
recenze
V textovém prostoru ženského rukopisu zaujímá Ruska Nina Berberovová (1901-1993) významné místo. I když nebyla feministka, patří do feministického diskursu: má podíl na vytváření ženského autobiografického a literárně kritického rukopisu.
Berge, Bjørn: Země, které zmizely
Autor článku: Jitka Jindřišková - 15. 3. 2020
recenze
Spíše o závislých územích než o samostatných státních útvarech pojednává kniha Země, které zmizely a možná se až příliš soustřeďuje na filatelistické rarity. Přesto si zájemci o dějiny a historickou geografii díky mnoha zajímavostem a velkorysému grafickému zpracování přijdou na své.
Beye, Charles Rowan: Odysseus. Jeden životní příběh
Autor článku: Eva Stehlíková - 23. 7. 2007
recenze
Když vidím takovou knihu, která se za laciný peníz povaluje v Levných knihách, přemýšlím, komu stálo za to zaplatit autorská práva na takovou slátaninu a pro koho byla vlastně určena ... Možná jen čas pokročil a proměnila se představa toho, co je vtipné.
Binar, Vladimír: Číňanova pěna
Autor článku: Markéta Kittlová - 9. 2. 2012
recenze
70%
Tři prózy, které spisovatel, překladatel a editor Vladimír Binar zahrnul do souboru Číňanova pěna, čekaly na vydání poměrně dlouho. Všechny tři texty vycházejí takto pospolu poprvé, ale přesto se zdá, jako by k sobě odjakživa patřily, ačkoliv nevznikaly společně. Jsou totiž propojeny tématem – nebo spíš magickou silou – měsíce. Měsíc stojí kdesi v pozadí každého textu a svým mlčenlivým svitem určuje jeho povahu.
Bissinger, Buzz: Den otce
Autor článku: Johana Kłusek - 27. 9. 2015
recenze
80%
Autobiografický román Buzze Bissingera zachycuje roadtrip autora a jeho postiženého syna napříč USA. Bissingerovi se podařilo odhodit autocenzuru do té míry, že sám v knize působí jako nesnesitelný necita, zatímco jeho syna si čtenář snadno oblíbí.
další strana
Strana 1 / 19:
1
2
3
4
5