Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: cesta, pouť, putování, cestopis
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Blixen, Karen: Vzpomínky na Afriku...
Autor článku: Kristýna Králová - 21. 11. 2012
recenze
80%
Africké příhody dánské spisovatelky Karen Blixenové dohromady utvářejí pestrobarevnou mozaiku, která v sobě zrcadlí africký kontinent a jeho duši, barevnou, divokou a proměnlivou, a především ostře kontrastující s evropskou kulturou.
Bodor, Ádám: Okrsek Sinistra 1
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 3. 2008
recenze
Kniha Okrsek Sinistra nemá příliš komplikovaný děj. Stálé spojování mytické roviny s drsnou tělesností a krutostí i absurdností mnohých výjevů ale vytváří podivnou tragikomickou atmosféru autorova vyprávění.
Bodor, Ádám: Okrsek Sinistra 2
Autor článku: Kateřina Horváthová - 29. 3. 2008
recenze
Bodor nás v Okrsku Sinistra zavádí do kruté, leč oslnivě krásné krajiny v sedmihradských horách, v níž se nachází rezervace Sinistra, zóna obehnaná ostnatým drátem a plaňkovým plotem, jejíž obyvatelé žijí v úzkém sepětí s přírodou, živí se lesními plody, žaludy a bobulemi jako zvěř a jsou označeni psími známkami, které musí povinně nosit na krku.
Bodor, Ádám: Okrsek Sinistra 3
Autor článku: Ondřej Horák - 27. 4. 2008
recenze
Okrsek Sinistra ukazuje zmechanizovanost lidských životů v diktátorských režimech. Vykonávají se nesmyslné práce, lidé musí ctít stanovená pravidla.
Bodor, Ádám: Okrsek Sinistra 4
Autor článku: Magdaléna Platzová - 27. 4. 2008
recenze
Ádám Bodor vytvořil dokonalý absurdní svět.
Böhm, David: A jako Antarktida
Autor článku: Barbora Grečnerová - 21. 5. 2020
recenze
80%
Hravá encyklopedie o Antarktidě pojednává nejen o tomto studeném kontinentu, ale i o člověku – dobyvateli, cestovateli a také nebezpečném konzumentovi, který zanechává stopy i tam, kde bychom to nečekali.
Bolaño, Roberto: 2666
Autor článku: Tomáš Matras - 4. 7. 2012
recenze
90%
Bolañův antiliterární přístup a rozsah díla umožňuje beze spěchu a pečlivě zobrazit téměř dokonale soudržný a nezávislý svět, ve kterém má své přesné místo i nejmenší a nejvzdálenější prvek románu. O to větší je autorovo mistrovství, protože se zdá, že čím více Bolaño píše, tím je jeho román lepší.
Bolaño, Roberto: 2666 (in Reflex)
Autor článku: Stanislav Škoda - 22. 6. 2012
recenze
Román 2666 chilského spisovatele Roberta Bolaña dosáhl ve světě takového věhlasu jako svého času Márquezových Sto roků samoty nebo Nebe, peklo, ráj Argentince Julia Cortázara. To se žádnému Latinoameričanovi nepodařilo už přes čtyřicet let.
Bolina, Pavel; Klimek, Tomáš; Cílek, Václav: Staré cesty v krajině...
Autor článku: Jan Jaroš - 19. 8. 2018
recenze
90%
Ze středověku se dochovaly jen nepatrné pozůstatky dávných cest. Vypravte se na dobrodružnou výpravu za jejich poznáním, zmapováním, za přiblížením provozu, který na nich vládl. Nahlédnete přitom do starých kronik a rukopisů, kochat se budete moci kvalitními reprodukcemi starých map i poutavými obrázky současného stavu krajiny, kterou cesty vedly.
Bolliger, Max: Slavnost obrů
Autor článku: Jitka Nešporová - 14. 11. 2019
recenze
80%
Pohádkové podobenství ze země obrů o tom, jak i ten nejmenší dovede přechytračit velkého. Humorné moderní ilustrace vtiskly bezmála půlstoletí starému příběhu z pera švýcarského klasika dětské literatury novou tvář.
Bonnett, Alastair: Ztracená místa, tajná města a jiné záhady...
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 7. 2015
recenze
80%
V knize o místech na pomezí: ležících na hranicích jednotlivých států, na rozhraní souše a moře, přírody a civilizace, živých a mrtvých, existence a neexistence – se autorovi podařilo vyhmátnout a vyslovit téma, které jaksi „visí ve vzduchu“. A navíc čtivě, a nikoli povrchním či přehnaně zjednodušujícím způsobem.
Borkovec, Petr: Lido di Dante
Autor článku: Adam El Chaar - 8. 8. 2018
aktualita
Luhačovice a Lido di Dante – dva místopisné názvy spojuje počet slabik, výletní charakter a poslední červnovou sobotu také Petr Borkovec. Do valašského lázeňského centra přijíždí číst z knížečky povídek z místa v severní Itálii, odkud pochází jeho žena. Zná je jako své boty, ale v Luhačovicích je poprvé. „Dobré, že?“ říkám. „Moc pěkné,“ přisvědčí, „vy jste odtud?“ „Ze Zlína.“ „Jak je to daleko?“ „Třicet.“
Boschwitz, Ulrich Alexander: Der Reisende
Autor článku: Marie Voslářová - 17. 5. 2018
recenze
80%
Román Der Reisende (Cestující) se v Německu stal bestsellerem až nyní, téměř 80 let po svém vzniku. Příběh o židovském obchodníkovi, který bloudí Německem a marně hledá záchranu před nacistickým pronásledováním, lze jen těžko oddělit od životních osudů jeho autora. Dokazuje, že mnohokrát zpracované téma ještě zdaleka nemusí být vyčerpané. A působí nepříjemně aktuálně.
Botton, Alain de: Umění cestovat...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 5. 2012
recenze
80%
De Botton se v knize zaměřil na různé aspekty psychologie cestování; klade otázky, co vede člověka k tomu, aby opustil známé prostředí, co při tom prožívá a jak by mohl být na svých cestách šťastnější a více z nich získat. Neříká přitom nic nového, ale co před ním napsali jiní, umí autor převyprávět poutavě a sdělně. I po přečtení této knihy ale turista zůstává turistou…
Boucheron, Bernard du: Court serpent
Autor článku: Jovanka Šotolová - 24. 10. 2005
recenze
Příběh Krátkého hada je velmi poutavá, poučná výpověď o určité době a tehdejší situaci v dalekém polárním kraji. Vypovídá ale i obecně o praktikách církve, jež pro dosažení vznešených cílů užívala nevybíravých způsobů – ačkoli v daných podmínkách by těžko lidumil obstál.
Bouvier, Nicolas: Le Vide et le Plein
Autor článku: Hana Crausaz-Veselá - 10. 3. 2004
recenze
Poznámky, jež si autor Návodu k použití světa dělal během svých pobytů v Japonsku v letech 1964 – 1966, zůstaly z velké části nevydány...
Bouvier, Nicolas: Návod k použití světa
Autor článku: Markéta Kořená - 30. 4. 2002
recenze
Cestovatelská literatura zažila v druhé polovině 20. století boom. Čím je pro Ameriku Jack Kerouac nebo pro Anglii Bruce Chatwin, tím je pro frankofonní svět cestovatel, fotograf a spisovatel Nicolas Bouvier.
Bouvier, Nicolas: Ryba-štír 1
Autor článku: Jovanka Šotolová - 10. 3. 2004
recenze
Poutník Bouvier dokáže svého čtenáře vzít s sebou na cestu, ukázat mu ty dálné kraje tak, jak by je sám jako turista nikdy nepoznal...
Bouvier, Nicolas: Ryba-štír 2
Autor článku: Markéta Pilátová - 13. 11. 2004
recenze
Nedávno přeložená novinka Ryba-štír je pokračováním dnes již kultovního Návodu k použití světa, namísto šťavnatého optimismu však skrývá vpravdě mystickou nálož. Bouvier tu totiž proniká do podstaty utrpení.
Brambilla, Simona: Itinerari nella Firenze di fine Trecento
Autor článku: Jiří Špička - 20. 1. 2006
recenze
80%
Snad s výjimkou Avignonu se ve 14. století žádné evropské město nemůže pyšnit tak mimořádnou úrovní vzdělanosti, tak intenzivní kulturní aktivitou a takovou koncentrací výrazných osobností jako Florencie.
Brat, Roman: Miramar, s. r. o.
Autor článku: Peter Mráz - 7. 9. 2011
recenze
Miramar, s. r. o. prináša napínavý príbeh trojice priateľov, ktorí spolu prežili prvé roky ponovembrového eldoráda, keď mnohí dokázali zabudnúť na princípy slušnosti a zariskovali: požičali si, investovali, privatizovali, dostali sa k majetku. Tí druhí – menej odvážni, bojazlivejší či jednoducho slušnejší ostali s holou... existenciou, samozrejme.
Brousková, Markéta: Nežádoucí svědek
Autor článku: Klára Soukupová - 12. 6. 2019
recenze
60%
Autorka se ve svých vzpomínkových črtách vrací především do sedmdesátých a osmdesátých let, prožitých v heterogenní skupině českých exulantů. Přináší historky a anekdoty o úspěšných i neúspěšných kariérách, překážkách i nečekaných osudových zvratech.
Bryson, Bill: Nová cesta po malém ostrově: Znovuobjevení Velké...
Autor článku: Jan Lukavec - 29. 6. 2016
recenze
Čtenář se v knize dozví velké množství věcí značně odlišné důležitosti: od Brysonova soukromí přes jeho subjektivní zážitky z cest a střípky z historie navštívených míst až po krátké úvahy o britské národní povaze. To vše autor propojuje jemnou sebeironií, hranou naivitou a lehkým stylem.
Budilová, Lenka: Od krevní msty k postsocialismu
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 10. 2020
recenze
70%
Co to byla „zádruha“ či „kumstvo“? Které balkánské země se skutečně identifikují se svým „balkánstvím“ a co dalšího může tento pojem – kromě asociací jako pověrčivost, iracionalita a venkovská zaostalost – symbolizovat? Přehledná kniha o antropologickém objevování prostoru, kam podle některých interpretů dokonce sami přináležíme.
Bunin, Ivan: Proklaté dny
Autor článku: Radka Bzonková - 13. 4. 2007
recenze
V českém překladu se objevily deníky Ivana Bunina (1870-1953), lépe řečeno jejich část. Stejně jako v originálu nesou název Proklaté dny a zachycují dobu kolem bolševické revoluce v roce 1917 až do roku 1920, kdy Bunin emigroval se svou ženou Věrou do Francie. Už ve dvacátých letech si Proklaté dny přečetla Buninova poslední láska – básnířka Galina Kuzněcovová.
Burian, Jan: Výlet do Portugalska aneb Poetický průvodce na...
Autor článku: Lada Weissová - 16. 11. 2005
recenze
Domnívám se, že tento průvodce, který sám pilně čerpal inspiraci z mnoha zdrojů, je inspirativní čtení.
Calvino, Italo: Palomar
Autor článku: Jana Kožová - 10. 5. 2004
recenze
80%
Recenze románu Palomar italského spisovatele Itala Calvina.
Cardoso, Dulce Maria: O Retorno
Autor článku: Lada Weissová - 19. 10. 2015
recenze
V Portugalsku nepatří otázka uprchlíků k nejžhavějším tématům současnosti. Přitom zde mají přímou zkušenost s vlastní „uprchlickou krizí“, kdy během několika měsíců do země přibyl ekvivalent téměř deseti procent tehdejší populace. Román O retorno Dulce Marii Cardosové přináší příběh navrátilců viděný očima chlapce, který spolu s rodinou musel opustit rodnou Angolu a zcela bez prostředků se tzv. „vrátit“ do evropského Portugalska, země, kde nikdy předtím nebyl.
Carey, Peter: Parrot a Olivier v Americe
Autor článku: Marek Jančík - 4. 10. 2012
recenze
90%
Přiznanou a velmi výraznou inspirací posledního románu Petera Careyho je esej Demokracie v Americe od Alexise de Tocqueville. Ale zatímco myslitel z počátku 19. století podával členům své aristokratické třídy zprávu o nové společnosti, Carey v živém obraze předvádí naopak toto - nám už nepředstavitelné - aristokratické vidění světa.
Carlson, Kristina: Na konec světa
Autor článku: Lenka Fárová - 8. 9. 2014
recenze
80%
Vyprávění zasazené na dalekou Sibiř láká detektivní zápletkou, skrývá však mnohem více. Kristina Carlson vnímá psaní jako cestu do vlastní mysli, k vlastním pocitům. Píše rozvážně, každé slovo má své přesné místo, každé je podřízené pečlivě budovanému celku.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 19:
1
2
3
4
5
6