Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: dějiny
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Årnfelt, Thomas: Incidenten i Böhmen
Autor článku: Martin Liška - 5. 3. 2016
recenze
50%
Švédský historický román s prvky fantasy a hororu je zasazen do prostředí předbělohorských Čech. Co má pátrání po zmizelém jezuitském poselstvu kdesi na českém venkově společného se Stokerovým Drákulou?
Åsbrink, Elisabeth: 1947
Autor článku: Martin Liška - 27. 1. 2017
recenze
60%
Konec jedné krize v sobě zároveň nese zárodky krizí příštích. I o tom vypráví nečekaně aktuální kniha s lakonickým názvem 1947.
Åsbrink, Elisabeth: Och i Wienerwald står träden kvar
Autor článku: Marie Voslářová - 28. 3. 2013
recenze
70%
Téma holokaustu zůstává ve švédské literatuře stále živé a bylo by chybou se domnívat, že současné publikace, které se mu věnují, už nemohou přinést mnoho nového. Dokládá to i kniha spisovatelky a publicistky Elisabeth Åsbrink Och i Wienerwald står träden kvar (A ve Vídeňském lese stále stojí stromy), oceněná Augustovou cenou za nejlepší švédské dílo roku 2011 v oblasti non-fiction.
„Islám apokalyptický“
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 21. 10. 2021
studie
Konec světa se muslimům nikdy nezdál tak blízký jako na počátku islámu a nyní. Zatímco o projevech apokalyptiky a milenialismu ve středověku lze často jen spekulovat, o jejich soudobých podobách nás informují nejen sociologická šetření, ale hlavně křiklavé obálky kreativních apokalyptických brožurek. Ty můžeme z naší perspektivy vnímat jakožto marginální kuriozitu, ale na Blízkém východě nacházejí množství čtenářů, jimž pomáhají objevovat smysl i skryté souvislosti v dnešním komplikovaném světě.
Abadzis, Nick: Lajka
Autor článku: Richard Klíčník - 11. 5. 2009
recenze
Kniha Nicka Abadzise, britského kreslíře s řeckými kořeny, podává příběh obyčejného psa, který se stal prvním živým tvorem z planety Země ve vesmíru, bez skrupulí na pozadí dobových událostí.
Abbasová, Veronika: Fanfikce: Ženská literatura nového věku
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 3. 2019
recenze
70%
Specifický fikční svět, který pro mnohé většinové čtenáře zůstával neznámý, přibližuje autorka hravě a s humorem. Kniha naznačuje, že fanfikce si pozornost (nejen) literárních teoretiků zaslouží.
Abdolah, Kader: Dům u mešity
Autor článku: Martina Vitáčková - 8. 5. 2011
recenze
80%
Alif Lám Mín. Těmito písmeny začínají některé súry v Koránu. Stejná písmena uvozují také první ze čtyřiceti kapitol románu Dům u mešity, v originálu Het huis van de moskee (2005), který vyšel v českém překladu v první třetině tohoto roku. Jeho autor, nizozemský spisovatel íránského původu Kader Abdolah, úryvky ze súr a tradiční i moderní íránské poezie vkládá i do textu, a dotváří tak snivou, poetickou atmosféru vyprávění.
Abercrombie, Joe: Potíže s mírem
Autor článku: Boris Hokr - 2. 11. 2021
recenze
80%
Britský spisovatel pokračuje v mapování dějin Spojeného království. Potíže s mírem jsou druhý díl trilogie Věk šílenství, v níž autor svým nezaměnitelným ironickým stylem propojuje klasický syžet epické fantasy s průmyslovou revolucí.
Academia 1966–2016: Výroční sborník s kompletní bibliografií
Autor článku: Jan Lukavec - 17. 4. 2016
recenze
70%
Jak už tomu bývá v pamětních spisech podobného typu, i tento v některých aspektech snad drobně přehání. Celkově ale zevrubně mapuje a z vybraných úhlů pohledu detailně nasvěcuje činnost nakladatelství, které si chválu nesporně zaslouží.
Acemoglu, Daron; Robinson, James A.: Proč státy selhávají: kořeny...
Autor článku: Jan Lukavec - 16. 8. 2015
recenze
70%
Ke knize můžeme mít řadu výhrad: některé civilizační faktory přehlíží. Vývoj v mnoha regionech charakterizuje příliš nahrubo. Uprostřed zpráv o zvětšujících se ekonomických bariérách mezi bohatými a chudými obyvateli Západu je ale možné číst ji jako jisté povzbuzení. Ti, kteří žijí ve fungujícím státu, v němž jim nehrozí vyvlastnění majetku a před jehož soudy mají šanci uspět i ve sporu s mocnějším protivníkem, si po přečtení publikace mohou lépe uvědomovat, jaké mají štěstí.
Ackroyd, Peter: Benátky (in LN)
Autor článku: Jan Lukavec - 11. 12. 2011
recenze
90%
Ackroydova městská biografie je k univerzálnu směřující výpovědí o budování civilizace a jejím stálém ohrožení a budoucím zániku, o proplétání kultury a přírody i o stálém setkávání a míjení v lidském životě.
Ackroyd, Peter: Hawksmoor
Autor článku: Johana Horálková - 3. 11. 2009
recenze
90%
Jako většina Ackroydových knih se i Hawksmoor vyznačuje neobyčejnou komplexností. Z jednoho úhlu pohledu se román zdá být fascinujícím tělesem složeným ze zrcadel, v jehož středu se prolínají odrazy minulosti, přítomnosti a snad i budoucnosti.
Aga z Temešváru, Osman: Ve stínu kříže
Autor článku: Matěj Turek - 29. 8. 2003
recenze
Knihu Ve stínu kříže, která vznikla v roce 1724 v Istanbulu, by bylo možno zařadit mezi cestopisy a memoáry tureckých vyslanců na evropských dvorech. Osman Aga v ní popisuje své putování po válečném Srbsku a Rakousku...
Agapitos, Panagiotis: Μεδούσα...
Autor článku: Markéta Kulhánková - 27. 1. 2010
recenze
Začátkem loňských prázdnin se na pultech řeckých knihkupectví objevila třetí z byzantských detektivek – nebo „příběhů s tajemstvím“, jak je nazývá sám autor – Panagiotise Agapitose.
Agapitos, Panagiotis: Bronzové oko
Autor článku: Evžen Kindler - 13. 3. 2018
recenze
70%
Kniha Bronzové oko je druhá v pořadí z trilogie detektivek, které napsal profesor byzantských dějin a literatury na Kyperské univerzitě v Nikósii. Tentokrát se napínavý příběh protospatharia Leona odehrává v Soluni v době, kdy v ní vyrůstali svatí Konstantin (Cyril) a Metoděj a kdy dochází ke krizi obrazoborectví.
Agrawal, Roma: Stavět
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 1. 2020
recenze
70%
V netradičním úvodu do stavitelského řemesla, který problematiku přibližuje i pomocí analogií k vaření, nechybí přemítání starověkých filosofů o tom, z které látky je náš svět vybudován, ani autorčino soukromé vyznání lásky k betonu.
Agualusa, José Eduardo: Obecná teorie zapomínání
Autor článku: Klára Trsková - 13. 12. 2021
recenze
80%
Je život sled podivných, občas komických, jindy magických či tragických nahodilostí? Nebo můžeme jeho podobu zásadně ovlivnit, když se poddáme obavám, nebo naopak dokážeme té nepředvídatelnosti čelit s láskou, nadhledem a humorem? Román o strachu z jinakosti, ale i o lidské schopnosti odpouštět a mít naději. Příběh platný nejen ve vzdálené a těžce zkoušené Angole.
Agualusa, José Eduardo: Prodavač minulostí
Autor článku: Pavla Korpaczewski - 5. 10. 2020
recenze
Zajistěte svým dětem lepší minulost, láká Félix Ventura své zákazníky. Ti se sami dokázali zajistit na budoucnost a teď už jim chybí jen ta správná minulost, původ, životní příběh. Jenže pak se ve Félixově velkém luandském domě objeví klient, kterému jen příběh nestačí. Tenhle člověk chce svou minulost odčinit a pomstít. Plete si minulost s přítomností. Jenže minulost, budoucnost a přítomnost splývají jen ve snech. Leda byste náhodou byli ještěrka.
Aguinis, Marcos: Sám proti inkvizici
Autor článku: Martin Liška - 8. 7. 2019
recenze
80%
Jak název knihy naznačuje, hlavní hrdina vede předem ztracený boj. Rozsáhlý román argentinského spisovatele ale nepojednává v první řadě o antisemitismu ani o antiklerikalismu, ale o mnohem hlubších vrstvách lidské mysli.
Aínsa, Fernando: Vzkříšení utopie
Autor článku: Anna Tkáčová - 13. 4. 2007
recenze
Esej Vzkříšení utopie představuje první setkání českých čtenářů s dílem uruguayského spisovatele a esejisty Fernanda Aínsy.
al-Aswání, Alá: On the State of Egypt. What Made the Revolution...
Autor článku: Jitka Jeníková - 8. 4. 2012
recenze
Od svržení egyptského prezidenta Hosního Mubáraka uběhl už víc než rok. Dost dlouhá doba na to, aby se dramatická a zcela nečekaná změna u moci promítla do literatury. Čtyři knihy přímých účastníků egyptského jara skládají plastický obraz revolučního dění, reflektují předrevoluční nálady, vykreslují obraz samotné revoluce z jejího epicentra i z policejní cely a vše doplňují emotivní, autentické zprávy v reálném čase.
Albright, Madeleine: Pražská zima
Autor článku: Jan Lukavec - 8. 10. 2012
recenze
50%
Václav Havel knihu vychválil, já ale jeho nadšení nesdílím. Nedávné české dějiny už jistě byly popsány i lépe, před nacisty a komunisty utíkaly statisíce lidí a osud rodičů M. Albrightové coby uprchlíků je tak pouze jedním z mnoha.
Alcante; Bollée, Laurent-Frédéric; Rodier, Denis: Bomba
Autor článku: Pavel Mandys - 4. 12. 2021
recenze
70%
Historie vývoje a použití atomové bomby v komiksovém provedení zdánlivě slibuje spíše nezáživné suplování hodin dějepisu. Francouzští autoři však v dějinných datech našli nosný příběh s mnoha vtahujícími prvky.
Alexijevič, Světlana: Modlitba za Černobyl
Autor článku: Elizaveta Getta - 18. 7. 2020
recenze
80%
Unikátní historické svědectví i kronika budoucnosti. Kniha laureátky Nobelovy ceny Světlany Alexijevičové popisuje, jak jediná noc navždy změnila osudy desetitisíců lidí své doby. Bezprostřední svědci černobylské katastrofy tu hledají slova pro to, co nikdo dlouho nedokázal pojmenovat, pochopit, ani vysvětlit.
Alleau, René: Věda o symbolech
Autor článku: Jan Lukavec - 21. 9. 2015
recenze
70%
Autorův záběr je obdivuhodný. Jeho úvahy sahají od etologie přes starověké civilizace a soudobé domorodé kultury až k finesám uměleckých emblémů a alegorií. S jeho závěry jistě nemusíme vždycky souhlasit. A už vůbec není jisté, zda všechny jeho precizně formulované, ale komplikované myšlenky budou pro každého čtenáře zcela srozumitelné. Pro pochopení role symbolu v dějinách lidského myšlení a napříč různými kulturami ale tato publikace jistě představuje nemalý přínos.
Allison, Graham: Osudová past
Autor článku: Martin Liška - 15. 8. 2018
recenze
70%
Současné vztahy mezi Čínou a Spojenými státy připomínají dle amerického politologa situaci, ke které již v historii mnohokrát došlo a která mnohokrát skončila válkou. Máme se tedy v blízké budoucnosti obávat nového ničivého konfliktu?
Alt, Krisztián; Szeghalmi, Vavřinec (ed.): Listy ze světa stínů
Autor článku: Táňa Mohelníková - 8. 1. 2016
recenze
80%
Netradičně pojaté dílo maďarského autora (kterého, to už musí čtenář zjistit sám) tematizuje tajemnou atmosféru Užhorodu a jeho okolí v období první poloviny 19. století. Díky dopisům jistého lékaře Szeghalmiho je čtenáři nabídnuta možnost přenést se do hororového světa hemžícího se duchy, vlkodlaky či zaříkávači a svojí originální poetikou a jazykem simuluje dílo dobu, kdy ještě nadpřirozeno tvořilo nedílnou součást lidských životů.
Altan, Ahmet: Kılıç Yarası Gibi
Autor článku: Petr Kučera - 15. 5. 2009
recenze
"Jako rána po meči" Ahmeta Altana je poměrně zdařilou ukázkou „neoklasického stylu“ a zároveň textem mistrně balancujícím na hraně historického románu a historické romance.
Álvarez, Sergio: 35 mrtvých
Autor článku: Stanislav Škoda - 8. 4. 2014
recenze
80%
Je to „velký“ román, přinejmenším v tom smyslu, že se jeho autor pokusil vykreslit celou historii Kolumbie v období posledních pětatřiceti let.
Alvarová, Alexandra: Průmysl lži
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 3. 2018
recenze
70%
Autorka se zabývá marketingem už dvacet let a nyní si předsevzala širokým vrstvám čtenářů rázně vysvětlit, jak jsou jeho propracované přesvědčovací metody využívány k politickým či skrytě vojenským účelům.
další strana
Strana 1 / 69:
1
2
3
4
5