Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: dějiny
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Amaral, Marina; Jones, Dan: Barvy času
Autor článku: Jan Lukavec - 19. 3. 2020
recenze
70%
Kniha dodatečně kolorovaných fotografií názorně ilustruje věk odcházejících monarchů a vítězící modernity. Můžeme s ní rozjímat nad pomíjivostí světské slávy a lidského života, na chvíli okusit každodenní realitu amerického otroctví nebo se vrátit do okamžiků, kdy se Evropané poprvé seznamovali s některými exotickými zvířaty a etniky.
Améry, Jean: Vztáhnout na sebe ruku. Rozprava o dobrovolné smrti
Autor článku: Oto Horák - 20. 6. 2013
recenze
90%
Kniha Vztáhnout na sebe ruku. Rozprava o dobrovolné smrti, kterou Améry vydal dva roky před smrtí, je unikátní už propojením tématu s vlastním dobrovolně zvoleným koncem. Ne snad že by Améry byl jediným bývalým vězněm koncentračního tábora, který se uchýlil k dobrovolné smrti. Pouze Améry se však ve svém díle tak zevrubně, upřímně, s nekompromisní důsledností a tvrdostí s tímto tématem vyrovnává.
Amis, Martin: Koba the Dread
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
O čem vlastně nová Amisova kniha je? Tak především je o Stalinovi, nebo lépe řečeno stalinismu. Dále taky o Amisovi samotném, jeho otci Kingsley Amisovi, několika britských novinářích, Trockém, Leninovi, Solženicinovi, ale i oslavách milénia, Amisově sestře, několika dalších příbuzných … no, prostě o všem a všech. Anebo taky o ničem - o nicotě, smrti, která je všude kolem nás.
Andahazi, Federico: Vlámské tajemství 1
Autor článku: Ladislav Nagy - 22. 3. 2004
recenze
Argentinský spisovatel maďarského původu Federico Andahazi se v posledních letech těší značné pozornosti českých nakladatelů. V roce 1999 vyšel česky překlad autorova kontroverzního, úspěšného, leč literárně nepříliš originálního románu Anatom.
Andahazi, Federico: Vlámské tajemství 2
Autor článku: Milan Valden - 22. 3. 2004
recenze
Argentinský spisovatel Federico Andahazi (1963) píše romány, které se dobře čtou, jsou napínavé, mají neobvyklé náměty, jsou poměrně krátké, plynou v rychlých střizích v krátkých kapitolách a na první pohled působí velmi inteligentně.
Andersen, Dan H.: Den ny stjerne
Autor článku: Kristýna Králová - 27. 2. 2013
recenze
60%
Česká veřejnost se sice v hodinách dějepisu určitá základní fakta o životě slavného astronoma Tychona Braha dozvídá, avšak málokdo už například ví, jaké byly Brahovy názory na planetární systém, jaký byl jeho nejvýznamnější objev, proč byl nucen opustit Dánsko, kde si v Čechách postavil svou novou laboratoř, se kterými Čechy se přátelil a na co vlastně zemřel. Andersenův román čtenáři zábavnou a čtivou formou všechny tyto otázky zodpovídá.
Andresen, Sophia de Mello Breyner: Dánský rytíř
Autor článku: Lada Weissová - 25. 2. 2021
recenze
90%
Příběh s pohádkovými atributy nabízí putování dějinami evropské kultury a umění i podobenství o cestě životem. Současně je lyrickou skladbou o osobní cti a významu daného slova, o touze člověka po poznání, dobrodružství, přátelství a kráse. Zdaleka není jen příběhem vánočním.
Andrew, Christopher; Mitrochin, Vasilij: Operace KGB a studená...
Autor článku: Ivan Kulhánek - 18. 10. 2009
recenze
Bylo to v roce 1992, když do budovy britské ambasády v blíže nejmenovaném pobaltském státě vstoupil ošuntěle oblečený muž a za sebou vlekl těžký kufr. Předtím navštívil americké velvyslanectví, ale tam byl se svým kufrem jako provokatér odmítnut.
Andrš, Bohuslav: Česká Alexandrovka
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 24. 8. 2009
recenze
Do rukou se nám dostává kniha mapující historii české vesnice na jižní Ukrajině, České Alexandrovky, kterou založili evangeličtí vysídlenci z východních Čech na konci 19. století v oblasti na sever od Oděsy.
Anonymus, Gallus: Kronika a činy polských knížat a vládců (in...
Autor článku: Jan Kalivoda - 30. 10. 2012
recenze
Další svazek ediční řady nakladatelství Argo, která v posledních letech nabízí čtenářům velmi kvalitní komentované překlady středověkých historických pramenů, nabízí první dochovanou polskou kroniku, jež je tradičně přičítána enigmatické osobnosti Galla Anonyma a která od počátku novověku zásadním způsobem ovlivňovala polskou historiografii a historické sebepochopení polské společnosti.
Anonymus, Gallus: Kronika a činy polských knížat a vládců (in...
Autor článku: Pavel Spunar - 7. 3. 2012
recenze
Nevelký zájem o Gallovu kroniku ve středověkých Čechách způsobila asi častá kritika Čechů, jimž je vytýkána – v duchu klišé o vždy nehorázných sousedech – zákeřnost, hrabivost a zbabělost. Nepříznivý obraz, zakořeněný i v dalších pramenech, ovlivňuje smýšlení Poláků o Češích až podnes.
Apostolidu, Venetia: Trauma kai mnimi: I pezografia ton politikov...
Autor článku: Pavlína Šípová - 30. 3. 2014
recenze
Zkušenost s exilovou literaturou, ovšem ideologicky z opačné strany, se pokusila jako první v historii zachytit, uspořádat a zhodnotit Venetia Apostolidu ve své monografii Bolest a paměť: prozaická literatura politických uprchlíků, tj. literatura řeckých levicových autorů uprchnuvších za občanské války r. 1948 do socialistických zemí.
Appelfeld, Aharon: Sebeklam
Autor článku: Jana Valová - 28. 12. 2005
recenze
Dosud jediný český překlad z rozsáhlého Appelfeldova díla vyšel pod názvem Sebeklam. Nejedná se, jak by se na první pohled mohlo zdát, o román, nýbrž o dvě samostatné novely, jejichž tématem je holocaust, přesto se však nesetkáváme s žádným drsným líčením reality v koncentračních táborech
Applebaum, Anne: Železná opona: podrobení východní Evropy 1944–1956
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 4. 2015
recenze
70%
Středobody autorčina zájmu jsou vedle SSSR hlavně komunistické Polsko, Maďarsko a NDR. Vzdělaný domácí čtenář v knize najde četné příběhy, které mu připomenou obdobné události z historie naší země, jež tak může zasadit do širšího středo- a východoevropského kontextu. Publikace zřejmě nepřináší zásadně převratné interpretace. Ale Applebaumová v ní přichází s pohledem, který je ucelený a zároveň v něm nescházejí četné konkrétní podrobnosti.
Ara, Angelo; Magris, Claudio: Terst
Autor článku: Jan M. Heller - 17. 12. 2021
recenze
Podtitul publikace s lapidárním názvem Terst zní Identita na hranici. Právě hraniční identita je nepochybně nápadným rysem přístavního města, které za své pokládali či pokládají Italové, Slovinci a Rakušané, a právě na ni se zaměřila dvojice navýsost povolaných autorů. V knize popisují dějinný proces, jímž se přístavní město proměnilo – zhruba řečeno – z několikanásobné výspy v několikanásobnou periferii.
Aramburu, Fernando: Vlast
Autor článku: Daniel Mukner - 27. 3. 2020
recenze
80%
Šestisetstránkový opus zaznamenává nedávnou španělskou historii – v popředí vyprávění stojí osudy dvou zprvu spřátelených rodin a také různé způsoby, jak lze vyjádřit a prosadit vlastenecké cítění. Vlast je první román španělského spisovatele Fernanda Aramburua, který se českým čtenářům dostává do rukou.
Arcanjo, Francisco Moacir: Svět porozumí
Autor článku: Richard Olehla - 18. 8. 2004
recenze
Arcanjova kniha obsahuje cenné informace o životě člověka, jehož úspěchy se snažila komunistická propaganda co nejvíce bagatelizovat.
Ariès, Philippe: Dějiny smrti I, II
Autor článku: Ladislav Nagy - 10. 6. 2003
recenze
V autorově komparativní, bohatě dokumentované práci můžeme sledovat, jak se proměňoval vztah člověka ke smrti: od někdejší důvěrné obeznámenosti a blízkosti přes vztah propastný a děsivý (...) až k současnosti.
Arjouni, Jakob: Hausaufgaben...
Autor článku: Tomáš Dimter - 10. 10. 2005
recenze
Rychlé tempo, tušené, ale přesto pokaždé v detailu překvapivě rozehrané scény a sled událostí propůjčuje knize Domácí úlohy mimořádnou čtivost a přitažlivost.
Arjouni, Jakob: Magic Hofmann...
Autor článku: Tomáš Dimter - 10. 10. 2005
recenze
Magic Hofmann bývá hodnocen jako jeden z nejlepších německy psaných textů konce devadesátých let.
Arménské kroniky od jezera Van – XVI.–XVIII. století
Autor článku: Evžen Kindler - 27. 3. 2012
recenze
90%
Nejen vtipy typu „rádio Jerevan“ vytvořily v naší veřejnosti dojem, že hlavní město Jerevan dnešní Arménie je a bylo centrem, mozkem a srdcem Arménie. Byla to však oblast jezera Van, která odedávna nejvíce podněcovala arménskou kulturu (literaturu, teologii atd.) a kde sv. Řehoř z Nareku napsal slavnou Knihu nářků, kterou Arméni ctí hned po Písmu svatém.
Armstrong, Karen: The Bible. The Biography
Autor článku: Jan M. Heller - 31. 5. 2009
recenze
Karen Armstrongová, britská popularizátorka různých témat souvisejících s náboženstvím, svůj „životopis Bible“ pojala jako zachycení obou velkých etap života této knihy: neomezila se na více než více než tisíciletou historii vzniku kánonu biblické literatury, který dnes tvoří křesťanské Písmo svaté, ale věnuje přibližně stejně velký prostor i zhruba dvojnásobně dlouhému životu Bible od uzavření kánonu do současnosti, jak se odehrával a odehrává v jeho čtení a čtenářích.
Arp, Robert (ed.): 1001 myšlenek, které změnily naše uvažování.
Autor článku: Jan Lukavec - 5. 11. 2014
recenze
80%
Kniha obsahuje chronologicky seřazená hesla v hutné zkratce, pojednávající o dosti komplikovaných teoriích a konceptech z řady oborů od fyziky a astronomie přes matematiku, management a ekonomii až k sociologii, filozofii a teologii; od ovládnutí ohně až ke komerčním letům do vesmíru a výzkumu odpadní DNA. Je ale bláhové očekávat, že se po jejím zdolání každý čtenář stane „renesančním“ člověkem.
Ar-Sergi, Vjačeslav: Iževské noci
Autor článku: Lenka Fárová - 19. 8. 2019
recenze
70%
Udmurtsko je u nás poměrně neznámou zemí. Někdo možná zaznamenal místní ženský soubor Buranovské babičky, který v roce 2012 zazářil ve finále pěvecké soutěže Eurovize, někdo si hlavní město Iževsk možná spojí se jménem Kalašnikov, protože právě zde vznikla jeho útočná puška. Prostřednictvím novely Iževské noci však máme první příležitost seznámit se s uceleným dílem současné udmurtské literatury.
Asfa-Wossen Asserate: Dobré mravy (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 4. 2012
recenze
80%
Knih o etiketě a slušném chování u nás vychází velké množství. Svým pojetím se z nich ale vymyká nedávno vydaná publikace Dobré mravy. Její autor Asfa-Wossen Asserate, pocházející z etiopského císařského rodu, se totiž nesnaží o suchý výčet toho, co se ve společnosti smí a co ne. Spíše čtenáře podnětně seznamuje s hlubším kontextem toho, jak jednotlivé dnes panující zvyky vznikaly a jak jsou zakotveny v evropské kulturní tradici.
Ashbrook Harvey, Susan; Hunter, David G. (eds.): The Oxford...
Autor článku: Petr Kitzler - 18. 1. 2010
recenze
Publikace o více než tisícistránkovém rozsahu a s váhou přes dva kilogramy v 46 kapitolách představuje rané křesťanství od jeho počátků, s výjimkou problematiky Nového zákona.
Aslan, Reza: Bůh a jeho lidské dějiny...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 6. 2019
recenze
70%
Autor přichází s další evolucionistickou teorií o vzniku představy boha. Přívržence prvotního „prvobytného monoteismu“ asi jeho čtivá kniha přiměje k rozhořčené polemice, ale u čtenáře ideologicky nevyprofilovaného by mohla vzbudit touhu vytvořit si svoji vlastní teorii vzniku náboženství, tak říkajíc sobě na tělo.
Assmann, Aleida: Prostory vzpomínání
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 12. 2018
recenze
80%
Je paměť něco jednou provždy daného, nebo se jedná o proces spojený s mechanismy jako přepisování, hniloba a recyklace? Autorčina důkladná znalost kulturních dějin jí dodává uklidňující pocit jistoty, že žádná technologická revoluce ve fungování a ukládání našich paměťových dat není tak radikální, aby se k ní nedal najít starší precedens.
Assouline, Pierre: Zákaznice
Autor článku: Ladislav Nagy - 10. 6. 2003
recenze
Děj novely je rozložen do dvou časových rovin: ta první je situována do doby německé okupace Francie, ta druhá do současnosti. Hlavní hrdina a vypravěč právě pracuje na nové knize, když tu jej jeho bádání zavede do přísně střeženého archivu obsahujícího materiály z války. Zde čirou náhodou narazí na udavačský dopis...
Atwood, Margaret: Penelopiáda
Autor článku: Milan Valden - 23. 5. 2007
recenze
Próza nejvýznamnější současné kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové (*1939) je příspěvkem do mezinárodního projektu Mýty, v němž známí autoři nově převyprávějí mytologické příběhy.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 69:
1
2
3
4
5
6