Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: dějiny
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Atwood, Margaret: The Penelopiad
Autor článku: Markéta Musilová - 3. 11. 2006
recenze
Atwoodové The Penelopiad by se dala definovat jako cesta Penelopé za pravdou a objektivitou. Autorce se podařilo vytvořit zcela stylově a žánrově čistou protiváhu mnohem slavnější Odyssey.
Aw, Tash: The Harmony Silk Factory
Autor článku: Markéta Musilová - 5. 6. 2006
recenze
Tash Aw pochází z Malajsie, vystudoval práva na Carbridgeské univerzitě, žije v Londýně a v roce 2005 vydal svou prvotinu, The Harmony Silk Factory, která se dostala do širších nominací Bookerovy ceny a zároveň obrdržela Whitbreadovu cenu za literární debut.
Axelsson, Linnea: Ædnan
Autor článku: Marie Voslářová - 29. 10. 2020
recenze
60%
Linnea Axelsson získala za svůj epos věnovaný nedávné historii Sámů nejvýznamnější švédskou literární cenu Augustpriset za rok 2018. Oceněn byl v tomto případě zřejmě především chvályhodný záměr a odvaha.
Axelsson, Majgull: Nejmenuji se Miriam
Autor článku: Jan Marek Šík - 12. 4. 2017
recenze
70%
Naléhavě vyprávěný příběh otevírá doposud neznámé téma švédských dějin a upozorňuje na těžkosti s akceptací nepříjemných skutečností – na úrovni individua i celého národa.
Ayad, Sara; Cave, Roderick: Knihy
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 11. 2015
recenze
70%
Dějiny knih představují rozsáhlé téma a daly by se odvyprávět i odlišnými způsoby. Ten, který předkládá tato publikace, ale jistě není špatný. Umožňuje podívat se na fenomén knihy z odstupu a z široké perspektivy. A snad dává také důvody k mírnému optimismu: kniha je předmět natolik proměnlivý, že se dokáže přizpůsobit většině dějinných zvratů a krizí, takže leccos vydrží a hned tak nezanikne.
Baban, Džian; Mašek, Vojtěch: Poslední chobotango (in Týden)
Autor článku: Pavel Mandys - 26. 3. 2012
recenze
70%
Sovětské paranormální výzkumy, kabaretní obludárium i bavorská tajná policie: to vše stylem nejbláznivějších filmů Davida Lynche propojují autoři komiksové trilogie Monstrkabaret Freda Brunolda.
Babka, Lukáš (ed.): Jen jeden osud
Autor článku: Kateřina Šimová - 10. 11. 2010
recenze
V rámci ruské literatury tvoří lágrová literatura mnohem širší žánrové a tematické pole. A jeho esenci v sobě koncentruje antologie Jen jeden osud, kterou vydalo nakladatelství Academia v roce 2009 a k níž pro velký zájem nedávno pořídilo dotisk.
Baconsky, A. E.: Biserica Neagră
Autor článku: Libuše Valentová - 29. 10. 2003
recenze
Nepříliš rozsáhlý román s názvem Biserica Neagră (Černý kostel) Baconsky předložil jednomu bukurešťskému nakladatelství, jež ho okamžitě zamítlo; za autorova života nevyšel v Rumunsku, nýbrž v Německu (Die Schwarze Kirche), v roce 1976...
Báez, Fernando. Obecné dějiny ničení knih (in MfD)
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 6. 2013
recenze
70%
Autor sám přiznává, že je tímto tématem „posedlý“. Jako čtenáři této umanutosti „vděčíme“ za Báezovu vytrvalost a pracovitost, s níž svůj seznam zničených knih stále doplňuje. Bohužel mu ale přitom podle mne trochu schází odstup. Dramaticky píše o „děsivé“, případně „ohromující“ a „skličující“ zkáze knih a lamentuje nad tím, jak málo textů se nám dochovalo třeba z antické doby; skepticky ale můžeme dodat, že až na výjimky i to málo, co se dochovalo, čtou dnes hlavně specifičtí nadšenci.
Báez, Fernando: Obecné dějiny ničení knih
Autor článku: Aleš Merenus - 30. 7. 2013
recenze
80%
Kniha Fernanda Báeze je v každém případě dost depresivní četba. Především pro milovníky knih.
Bagieu, Pénélope: Nebojsy
Autor článku: Nicole Rážová - 20. 11. 2021
recenze
80%
Odvážné ženy bojující proti diktatuře, patriarchátu, sexismu i tlaku společnosti: nejen to jsou příběhy, které v komiksu zachytila Pénélope Bagieu. Nebojí se přitom hovorového jazyka či vtipů pro dospělé.
Bagola, Božidar Breziščak: S one strane Dunava
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 9. 4. 2003
recenze
Při četbě nového románu chorvatského autora Božidara Breziščaka Bagoly S one strane Dunava (Z druhé strany Dunaje, Matica Hrvatska, Zagreb 2002) se vskutku vydáváme na neobvyklé putování. A to hned v několika plánech. Především vyrážíme proti proudu času...
Bahenský, František et al.: Velké dějiny zemí Koruny české....
Autor článku: Jan Lukavec - 30. 3. 2015
recenze
70%
Kniha je dobrá příručka pro poznání života našich předků, z nichž velká část pocházela právě z „plebejského“ prostředí. Nevykresluje jej jako idylu, ale jako cosi, co má či hlavně mělo svoje hodnoty a co je hodno zkoumání. A s nadsázkou dodejme: pokud se někdy vyplní proroctví Stanislava Komárka a z Čechů zůstane jen krojovaná stafáž do městských skanzenů, které budou navštěvovat asijští turisté, bude pěkné, když po nás zbude alespoň tato kniha – nutný ale bude překlad do čínštiny…
Bajaja, Antonín: Na krásné modré Dřevnici
Autor článku: Olga Stehlíková - 11. 10. 2010
recenze
Rozsáhlý kolážový román Antonína Bajaji (1942) Na krásné modré Dřevnici (Host) tvoří střídavé party několika literárních útvarů: fabulované povídkové příběhy se překlápějí do autentických vzpomínek...
Bakešová, Václava: Ticho a naděje
17. 12. 2012
recenze
70%
V literárněvědné studii V. Bakešové, Ticho a naděje, jsme skrze lidské osudy a umělecká díla Marie Noëlové, Suzanne Renaudové a Sylvie Germainové znovu uvrženi do tužeb a běsů celého dvacátého století.
Bakewell, Sarah: V existencialistické kavárně
Autor článku: Marie Rákosníková - 12. 1. 2020
recenze
70%
Zkušená autorka biografií nás seznamuje s několika nejslavnějšími filozofy dvacátého století, kteří nám zanechali vzácný odkaz v podobě filozofického směru existencialismu.
Bakker, R. Scott: Válečný prorok
Autor článku: Pavel Mandys - 20. 11. 2011
recenze
70%
Válečný prorok, druhý díl trilogie Princ ničeho, uspokojí nejenom skalní fanoušky fantasy, ale i ty čtenáře, kteří jinak triviálními syžety a obehranými rekvizitami tohoto žánru pohrdají. Kanadský autor totiž do fantasy vnáší mnoho netypických motivů.
Balandier, Georges: Karneval zdání
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 3. 2017
recenze
60%
Kdo má zájem o inteligentního, rétoricky suverénního, i když nemálo nostalgického průvodce civilizačními vyhlídkami, toho by tento antropolog, etnolog a sociolog neměl minout. Vyjadřuje pocity člověka narozeného těsně po první světové válce ze světa, jehož se dožil na počátku 21. století. Svoje názory formuluje brilantně a nelze mu upřít ani upřímnou snahu o pochopení všech převratných novot, i když některé jeho námitky, třeba o internetu, mohou působit zastarale.
Baláž, Michal; Kyselová, Gabriela; Šlajch, Václav: Štefánik
Autor článku: Pavel Mandys - 4. 9. 2021
recenze
70%
V řadě českých biografických komiksů je ten o Milanu Rastislavu Štefánikovi překvapivý a nekonformní. Titulního hrdinu problematizuje a více než na dějinná fakta spoléhá na expresivní sílu občas až fantasmagorických obrazů.
Balík, Stanislav; Fasora, Lukáš; Hanuš, Jiří; Vlha, Marek: Český...
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 12. 2015
recenze
70%
Nejde o práci polemickou či apologetickou, která by se snažila některému z táborů dobových sporů nějak výrazněji stranit. Spíše se pokouší pochopit, v jakém kontextu antiklerikalismus vznikal a čím jej etablované církve někdy samy vyvolávaly a živily.
Ballestra, Silvia: La seconda Dora
Autor článku: Anna Křivancová - 12. 11. 2010
recenze
Poněkud zavádějící charakteristika díla a nepřesný nástin fabule uvedený na obalu knihy láká čtenáře na “příběh jedné lásky“, odehrávající se na pozadí fašistické vlády v Itálii a rasových perzekucí v Evropě. Nicméně očekávané romantické líčení osudu dvou milenců ve víru dramatických událostí v knize nenajdeme.
Bandžuch, Tomáš: Dlouhý krok do tmy
Autor článku: Boris Hokr - 29. 1. 2019
recenze
50%
V rámci oslav sta let od vzniku Československa se nakladatelství Mystery Press, specializující se na krimi a thrillery, rozhodlo vydat historickou detektivku z přelomu října a listopadu 1918. A je to oslava minimálně zajímavá, i když nakonec ne čistě kriminální.
Bandžuch, Tomáš: Ve službách republiky
Autor článku: Boris Hokr - 20. 6. 2012
recenze
50%
Petr Hankl se ze studenta teologického semináře stane čarodějem nekromantem a v roce 1920 vstoupí do Čarotvorných služeb mladé Československé republiky. Cyklus propojených povídek debutujícího autora nabízí netradiční mix špionážního románu a fantastického hororu.
Baratay, Éric: Bêtes des tranchées
Autor článku: Tomáš Havel - 18. 11. 2014
recenze
80%
Jedenáct milionů naverbovaných kopytníků nebylo v první světové válce samo: vedle koní, oslů či mul ve válce sloužili psi a poštovní holubi. Vedle toho Éric Baratay, profesor historie a specialista na „dějiny zvířat“, připomíná i nechtěné společníky jako krysy, vši, blechy a mouchy. A přehled doplňuje o zvířata zapletená do konfliktu jaksi mimochodem a často omylem: toulavé kočky a psy, bezprizorný dobytek, zajíce, veverky, různé druhy ptactva.
Bärfuss, Lukas: Hundert Tage
Autor článku: Jakub Ehrenberger - 8. 9. 2015
recenze
80%
Pouhých sto dní stačilo roku 1994 rwandským Hutuům k tomu, aby vyvraždili podle některých odhadů až milion znepřátelených Tutsiů. V politickém románu Lukase Bärfusse Hundert Tage umírají Tutsiové znovu. Více než samotný krvavý střet obou afrických etnik však švýcarského autora zajímá spoluvina a selhání Evropy.
Bärfuss, Lukas: Koala
Autor článku: Jakub Ehrenberger - 8. 9. 2015
recenze
60%
Od titulu s lakonickým názvem Koala může čtenář očekávat leccos a lecčeho se mu v knize švýcarského dramatika a prozaika Lukase Bärfusse také dostane. Útlý román s prvky eseje se zabývá britskou kolonizací Austrálie a objevením mátožného medvídka koaly, ale také lidskou ctižádostivostí či důvody, proč si sebevrazi sahají na život.
Baricco, Alessandro: Hrady hněvu
Autor článku: Jiří Špička - 28. 8. 2003
recenze
40%
Hrady hněvu jsou umístěny do Velké Británie (i když není explicitně jmenována) a odehrávají se zhruba v polovině 19. století, kdy Evropu po průmyslové revoluci zachvátila objevovací a vynalézací horečka.
Barkova, Anna: Osm hlav šílenství
Autor článku: Jana Kitzlerová - 30. 8. 2015
recenze
60%
Kniha představuje sondu do díla u nás zatím prakticky neznámé spisovatelky Anny Barkovové, která strávila dvacet let v sovětských lágrech. Obsahuje tři básnické řady, kratší prózy, deníkové záznamy a také autorčinu soukromou korespondenci.
Barrow, John D.: Sto důležitých věcí o matematice a umění, které...
Autor článku: Pavel Pecháček - 27. 2. 2017
recenze
70%
Matematika a umění? I to jde dohromady, jak se nás svou nejnovější knihou snaží přesvědčit John Barrow. Ve výsledku nakonec nejde ani tak o umění jako o populární představení nejrozmanitějších matematických problémů a zajímavostí. Vzhledem k formátu se nejedná o hlubší vhled do nějaké ucelenější problematiky, ale spíše o zábavnou a poučnou mozaiku mnoha pozoruhodných jednotlivostí.
Barry, Dan: Indiana Jones
Autor článku: Richard Klíčník - 14. 4. 2011
recenze
60%
Omnibusy nakladatelství BB/art přinášejí do Česka klasické komiksové série, které by se na náš trh jinak neměly jak dostat. Dalším ze zvučných jmen, které se tak ocitá na našich pultech vyvedeno v obrázcích a bublinách, je Indiana Jones. Ano, právě ten Indiana Jones.
předchozí strana
další strana
Strana 3 / 69:
1
2
3
4
5
6
7