Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: dějiny
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Barry, Sebastian: The Secret Scripture
Autor článku: Markéta Musilová - 1. 9. 2008
recenze
Existují rozličné přístupy k historii. Někteří ji pojímají jako napínavý příběh, který pouze s nezbytnou dávkou přikrášlení předávají dál. Jiní ji zase vnímají jako bernou minci a na základě historické zkušenosti se pokoušejí předávat čtenářům nejrůznější morální poselství.
Bárta, Milan (ed.): Člověk v soukolí StB
Autor článku: Martin Liška - 11. 7. 2021
recenze
70%
Co mohlo člověka přimět k tomu, aby se stal spolupracovníkem komunistické Státní bezpečnosti a udával své kolegy a přátele pro jejich názory? Jak ukazuje kolektivní monografie badatelů spjatých s Ústavem pro studium totalitních režimů, nemuselo jít vždy jen o přesvědčení a touhu po materiálních výhodách. Ani na tuto motivaci bychom ale nad stránkami plnými především nešťastných lidských osudů neměli zapomínat.
Bárta, Miroslav et al.: Povaha změny
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 10. 2015
recenze
80%
Kniha je psána fundovaně a přes nijak gigantický rozsah umožňuje hluboký vhled do naší současné situace. Jedním příspěvkem do ní přispěl i jistý český politik. Na změnu strategie našich hlavních politických představitelů to je bohužel málo. Pokud se tedy splní některé černé scénáře, které kniha obsahuje, její čtenáři budou alespoň moci říci: my jsme to věděli.
Bárta, Miroslav; Cílek, Václav; Komárek, Stanislav; Petráček,...
Autor článku: Jan Lukavec - 31. 12. 2015
recenze
70%
Směs tolika disparátních předpovědí může na čtenáře působit současně chaoticky i osvěživě, záleží na jeho povaze. Já hodnotím tuto konfrontaci jednotlivých velmi odlišných pohledů jako podnětnou.
Bárta, Miroslav; Kovář, Martin (eds.): Civilizace a dějiny....
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 12. 2013
recenze
80%
Přes některé výhrady je na celé publikaci nutné ocenit odvahu, se kterou se jednotliví autoři do celého mezioborového projektu pustili, i to, že se snaží poznatky vynesené z hlubin dávno zašlých časů aplikovat na naši žhavou současnost. I když každý trochu jinak, takže nakonec záleží na každém čtenáři samotném, jaké poučení si z takto podaných dějin sám vyvodí.
Bárta, Miroslav; Kovář, Martin: Kolaps a regenerace: Cesty civilizací...
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 1. 2013
recenze
70%
Kniha čtenáře rozechvěje představou konce a zániku, ale zároveň hned nabídne slova útěchy, že „krize díky historické zkušenosti a schopnosti regenerace pravděpodobně úspěšně překonáme“. Je otázka, zdali je vhodnější dílo vnímat jako způsob, jak naše strachy z konce, ale zároveň zálibu v tomto strachu, postavit na reálnější základ (tedy jako sofistikovanější verzi katastrofických filmů), nebo jako seriózně myšlenou výzvu, jak příznakům konce čelit.
Barth, Rüdiger; Friederichs, Hauke: Než přišel Hitler
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 3. 2020
recenze
70%
Dramatizovaná a beletrizovaná verze událostí předcházejících Hitlerově nástupu k moci detailně popisuje každodenní úkony hrobníků Výmarské republiky. Pohrává si se čtenářovou tendencí stranit slabším a prohrávajícím, jako ustrkované outsidery, u nichž byl nástup k moci nepravděpodobný, líčí totiž nacisty.
Barthes, Roland: Mytologie
Autor článku: Jan Lukavec - 2. 9. 2018
recenze
70%
Slavná Barthesova kniha má setrvalý úspěch i v našich krajích. Jistou čtenářskou únavu snad mohou způsobit její časté a stereotypní útoky na buržoazii, avšak díky lehkosti, nápaditosti a hloubce ponoru u takové šíře kulturních témat zůstává dílo uhrančivé.
Bartis, Attila: A vége
Autor článku: Jan M. Heller - 20. 2. 2018
recenze
90%
Rozsáhlý, poklidným stylem vyprávěný román zachycuje očima jednoho protagonisty, úspěšného fotografa Andráse Szabada, několik desetiletí v socialistickém Maďarsku. Andrásovo potýkání s uměleckou tvorbou, krutou politikou a osudovou láskou se spojuje ve výpověď o nadosobních silách, které nás buď drtí, nebo ženou vpřed.
Bartlová, Milena a kol.: Budování státu
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 1. 2016
recenze
70%
Divák, který má nemalé problémy s vnímáním experimentálních děl současnosti, by mohl na těch zastoupených v publikaci ocenit jejich sdělnost. Skutečnost, že někdo zkoumá právě toto oficiální umění, je záslužná. Není totiž dobré, když jsou úspěchy národa zosobňovány jen slavnými sportovci nebo boj za jeho identitu především zneužíván politiky.
Bartlová, Milena: Pravda zvítězila: výtvarné umění a husitství...
Autor článku: Jan Lukavec - 20. 12. 2015
recenze
80%
Autorka přesvědčivě dokládá, že husitské umění přeci jen existovalo. Dokáže přitom mnoho set let staré děje interpretovat překvapivě aktuálně. Stejně jako její středověcí a raně novověcí hrdinové, i my dnes řešíme problematiku toho, kam až lze zajít v kompromisu s těmi, kdo žijí jinak, a kde už je nutno dát svůj nesouhlas najevo aktivním činem.
Bastide, Roger: Bahijské kandomble
Autor článku: Lada Weissová - 24. 11. 2004
recenze
Poutavě přibližuje a vysvětluje průběh a smysl vlastního obřadu a prostřednictvím náboženského rituálu se snaží popsat a objasnit, co kandomble vypovídá o svých nositelích a jak se podílelo a podílí na kulturní a sociální podobě Brazílie.
Bator, Joanna: Pískový vrch
Autor článku: Jan M. Heller - 18. 10. 2015
recenze
80%
První díl volné „valbřišské trilogie“ oceňované polské autorky Joanny Batorové je originální svědectví padesáti let poválečné historie očima tří žen různých generací. Právě ženský pohled je to, čím autorka ozvláštňuje své pojetí „společenského románu“, poddruhu velké realistické epiky.
Batthyany, Sacha: A co to má co dělat se mnou?
Autor článku: Jakub Ehrenberger - 29. 5. 2017
recenze
60%
Švýcarský novinář Sacha Batthyany vyrůstal s vědomím, že jeho šlechtičtí předkové spoluutvářeli dějiny. Když mu ale jednoho dne na pracovním stole přistál článek o válečném masakru zhruba sto osmdesáti Židů poblíž zámku Rechnitz, musel svůj vlažný vztah k rodinné historii radikálně přehodnotit. Nepříjemné zjištění mu totiž nedalo spát.
Batuman, Elif: The Possessed. Adventures with Russian Books...
Autor článku: Petr Kučera - 25. 1. 2015
recenze
Elif Batumanové se podařilo napsat text, v němž se snoubí opravdová vášeň k ruské literatuře s vysokou erudovaností vědce a nové pohledy na známé tváře literárního světa s vtipem, ironií a nesporným spisovatelským talentem.
Bauer, Michal: Souvislosti labyrintu. Kodifikace ideologicko-estetické...
Autor článku: Milena M. Marešová - 2. 3. 2010
recenze
Labyrint, do něhož vstoupil literární historik Michal Bauer, je komplikovaný a záludný v mnoha ohledech. Autor se totiž pokouší odhalit souvislosti „kodifikace ideologicko-estetické normy v české literatuře 50. let 20. století“.
Bauman, Zygmunt; Donskis, Leonidas: Tekuté zlo
Autor článku: Jan Lukavec - 13. 2. 2019
recenze
60%
Kniha slavného sociologa a litevského filozofa je napsána brilantní, esejisticko-dialogickou formou a obsahuje řadu podnětných postřehů. Některé její soudy jsou však možná příliš paušalizující či přehnaně alarmistické.
Bawlf, Samuel: Tajná plavba Sira Francise Drakea
Autor článku: Klára Kolinská - 14. 8. 2003
recenze
recence historické knihy Samuela Bawlfa o plavbě Sira Francise Drakea, který už kolem roku 1580 objevil západní pobřeží Kanady.
Bayard, Pierre: Le Plagiat par anticipation
Autor článku: Jovanka Šotolová - 11. 10. 2009
recenze
V nejnovější knize, Le Plagiat par anticipation (Anticipovaný plagiát), Bayard rozvíjí zajímavou tezi o tom, že v dějinách literatury se dá najít mnoho děl, která jako by se inspirovala knihami, jež vyšly o desítky a stovky let později.
Beck, Ulrich: Vlastní Bůh
Autor článku: Jan Lukavec - 25. 9. 2018
recenze
70%
O tom, jak tradiční náboženství zareagují na individualizaci a kosmopolitizaci víry, uvažuje slavný německý sociolog Beck. Hledá přitom cestu ke smírnému řešení střetu „absolutismů pravdy“.
Bečka, Jan; Vavroušková, Stanislava: Subháščandra Bose
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 9. 2015
recenze
60%
Pro autory je Bose ušlechtilým hrdinou indického boje za národní osvobození, jiní interpreti ale otevřeně píší o jeho „kolaboraci s říší“, byť měla „velice omezený charakter“. První český Boseho životopis je v tomto kontextu možná trochu jednostranný a příliš oslavný, ale pro seznámení s pozoruhodným životem a dílem této osobnosti jistě poskytuje nemálo materiálu. Aby si však o jeho nejednoznačném odkazu čtenář vytvořil svůj vlastní názor, bylo by asi lepší nahlédnout i do jiných pramenů.
Bečvářová, Martina: České kořeny bulharské matematiky
Autor článku: Marcel Černý - 3. 12. 2009
recenze
Autorčina nejnovější kniha se podstatným způsobem dotýká problematiky české kulturní účasti v životě novodobého Bulharska (běžně se setkáváme i s pojmy „česká intelektuální expanze“, „česká kulturní okupace“ či „civilizátorská úloha Čechů“), jež je již tradičním, ačkoli stále aktuálním předmětem české bulharistiky a bulharské bohemistiky.
Beda Ctihodný: Církevní dějiny národa Anglů (in Auriga)
Autor článku: Jan Kalivoda - 4. 2. 2011
recenze
Postava Bedy Ctihodného (672–735) zůstává po staletí jednou z nejsvětlejších postav latinské literatury a vzdělanosti středověku. Narozený v severní Anglii daleko od jakéhokoli městského centra, nespatřil snad za svého života více kamenných staveb, než mohl spočítat na prstech obou rukou.
Bednaříková, Jarmila: Podzimní čas mocné říše
Autor článku: Lubor Kysučan - 16. 4. 2007
recenze
Pokornou věrností historickým faktům i reáliím a zároveň odvahou vstoupit do světa fikce autorka dokázala spojit umění a vědu a předložila tak dílo, které nás poučí a zároveň nám dopřeje umělecký zážitek.
Bednaříková, Jarmila: Stěhování národů a sever Evropy
Autor článku: Martin Liška - 2. 4. 2017
recenze
60%
Známá badatelka tentokrát obrátila pozornost na evropský sever, odkud v raném středověku vzešla síla, jež zanechala stopu v dějinách většiny pobřežních oblastí Evropy. Co však o Vikinzích skutečně víme, co jsou domněnky, a co úplné výmysly?
Behringer, Wolfgang: Čarodějnictví: globální historie
Autor článku: Jan Lukavec - 18. 7. 2016
recenze
Autor varuje, že stále nezaniklo volání po jednoduchých vysvětleních a hledání jednoznačných viníků, na které je možné svést všechno utrpení. Celkově se jedná o knihu poučnou a až nečekaně aktuální.
Bechný, Ľubo a kol.: Dvanásť statočných
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 28. 2. 2017
recenze
90%
Kniha rozhovorů s dvanácti osobnostmi českého, slovenského a maďarského společenského života je jedinečnou sondou do poměrů postkomunistických zemí, v nichž se jen velmi pomalu vzmáhá demokracie a spravedlnost. Statečnost, s níž čtyři ženy a osm mužů čelí bezpráví, korupci a politickému nátlaku, je v dnešní době mimořádná a inspirující.
Beigbeder, Frédéric: Windows on the World
Autor článku: Jovanka Šotolová - 3. 11. 2003
recenze
Letos na podzim vyšly ve Francii hned tři romány, které se inspirují událostmi 11. září 2001 v New Yorku: za nejlepší z nich považuje kritika knihu F. Beigbedera, Windows on the World.
Bellos, David: Is That a Fish in Your Ear?
Autor článku: Veronika Cosculluela - 18. 4. 2013
recenze
Silnou stránkou publikácie Is That a Fish in Your Ear? je názornosť, text je plný vtipných príkladov a narážok na klišé, ktoré o preklade kolujú. David Bellos dokazuje svoj široký prehľad o problematike prekladu, histórii, teoretických dielach a štatistikách, zároveň dokáže spojiť tieto poznatky z jedného odboru so všeobecnými dejinami, príkladmi z politiky, filmu a iných oblastí.
Bellová, Bianca: Jezero
Autor článku: Kateřina Středová - 7. 12. 2016
recenze
80%
Kdo je Nami? Tato otázka by mohla být podtitulem celé knihy. Biance Bellové se podařilo napsat knihu, která se velmi blíží iniciačnímu románu.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 69:
1
2
3
4
5
6
7
8