Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Štítek: ekonomika, politika, právo
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Carvalho, Bernardo: Reprodukce
Autor článku: Karolina Válová - 13. 3. 2020
recenze
70%
Brazilský autor napsal román ze současnosti, kdy je skutečný dialog stále častěji nahrazován sebestřednými monology internetových statusů. Přestože či právě proto, že nejčastějším způsobem dnešní komunikace se stává nedorozumění, je hlavní postavou románu lidská řeč. A její schopnost vytvářet různé světy je ve virtuálním prostředí až obludně nebezpečná.
Cercas, Javier: Anatomie jednoho okamžiku 2
Autor článku: Jan Lukavec - 28. 6. 2019
recenze
70%
Kniha na pomezí románu a non fiction poutavě vypráví klíčové okamžiky španělských dějin 20. století a navíc představuje skvělou meditaci nad povahou moci či fungováním politiky. Obsahuje relativně nadějné poselství, že žádný úspěšný politik se sice neobejde bez populismu a prohnanosti, to mu ale nemusí ubírat na statečnosti a nemusí to znamenat, že by nechtěl prospívat celé společnosti jako celku.
Cerman, Ivo (ed.): Habsburkové
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 1. 2018
recenze
70%
Mnohem víc než o Habsburcích kniha vypovídá o nás a našich předcích. Dobu pozvolného přechodu od nevolnictví k občanské společnosti autoři prokreslují v mnoha vrstvách. Vznikl obraz nepříliš zářivý, někdy až temný, ale s mnoha podtóny.
Cílek, Václav: Co se děje se světem?
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 10. 2016
recenze
60%
Nová Cílkova kniha celkově představuje variace na jeho už dobře známá témata. Snoubí se v ní podnětné úvahy se zjednodušeními, poutavé lyrické pasáže s nepříliš podloženými útoky. Inspirativní by mohla být v poukazu na to, že s nápravou světa by měl každý začít sám u sebe.
Cílek, Václav: Věk nerovnováhy
Autor článku: Pavel Pecháček - 18. 8. 2019
recenze
70%
Co se děje s klimatem a jak výrazná je a bude klimatická změna v blízké budoucnosti? Opírá se teorie globálního oteplování o tvrdá data, nebo jen o víru, jak tvrdí někteří klimaskeptici? Proč se kvůli probíhajícím změnám stáváme křehčími a náchylnějšími k různým krizím a co se s tím dá dělat? To jsou některá z témat, jimiž se zabývá nová kolektivní monografie o klimatické změně a jejích dopadech, sepsaná řadou převážně českých odborníků.
Clinton, Bill; Patterson, James: Pohřešuje se prezident
Autor článku: Matěj Matela - 4. 12. 2018
recenze
70%
Svět stojí na pokraji zkázy v podobě nejmasivnějšího kybernetického útoku všech dob a jediný, kdo může katastrofu zvrátit, je americký prezident a jeho tým. Ohraný motiv zde však získává na atraktivitě – spoluautorem špionážního románu je totiž Bill Clinton. Navzdory mnohým negativním očekáváním a kritikám jde o poměrně zdařilý literární thriller.
Collinson, Patrick: Reformácia
Autor článku: Martin Nodl - 24. 2. 2009
recenze
Vstoupíte-li v některém větším slovenském městě do knihkupectví, dýchne na vás multikulturalita. Už proto na Slovensko rád jezdívám a proto na mne vždy při překročení hranic padne sentiment, že tak snadným rozchodem jsme ztratili část sebe sama.
Courtemanche, Gil: Un dimanche a la piscine a Kigali
Autor článku: Luděk Janda - 2. 8. 2002
recenze
Přestože Courtemanche debutoval sbírkou poezie, stěží bychom v současném Québecu hledali známějšího komentátora politického dění této kanadské provincie.
Cronkite, Walter: Život reportéra
Autor článku: Jan Lukavec - 27. 5. 2015
recenze
60%
Autor skepticky sleduje vývoj amerických předvolebních kampaní, které jsou podle něj stále méně demokratické. Pesimisticky hodnotí i vývoj na mediálním trhu, kde stále více rozhodují čistě ekonomické zájmy. Jakkoli ale kniha nevyznívá nijak optimisticky, přesto u nás může působit povzbudivě, že existují země, ve kterých se přední představitelé státu o novinářích vyjadřují s úctou a neoznačují je za „pitomce, hnůj a fekálie“.
Cuneo, Anne: Âme de bronze
Autor článku: Lenka Somolová - 5. 9. 2011
recenze
80%
Detektivní román Duše z bronzu vydaný roku 1998 je dílem slavné a oblíbené švýcarské spisovatelky, novinářky, esejistky a režisérky Anne Cuneo.
Čichoň, Petr: Lanovka nad Landekem
Autor článku: Nikola Bečanová - 26. 8. 2020
recenze
70%
Druhá prozaická kniha hlučínského rodáka rozehrává témata regionální identity, globalizace, politických čachrů, ale především mezilidských vztahů. Díky důvěrné znalosti krajiny, ostravského nářečí a všední reality obyvatel historicky rozdělené oblasti autor čtenáři zprostředkovává příběh, v němž se střetávají národní identita a politické názory s pomalým životním tempem postav, odměřovaným refrénovitě se opakujícím „Jušiš!“
Čvančara, Jaroslav: Pravomil Raichl
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 24. 3. 2018
recenze
80%
Atraktivně vyprávěný příběh jednoho z hrdinů dvacátého století by neinformovaný čtenář mohl považovat za román z válečného prostředí.
D´Orta, Marcello: Já to doufejme ňák zmáknu
Autor článku: Milena Šubrtová - 11. 9. 2009
recenze
„Já to doufejme ňák zmáknu,“ uzavírá žák základní školy na předměstí Neapole s upřímnou sebedůvěrou a střízlivou vyrovnaností svoji slohovou práci věnovanou biblickému konci světa. Celkem šedesát slohových kompozicí svých žáků shromáždil a s minimálními textovými úpravami připravil k vydání učitel Marcello D´Orta.
D’Antonio, Michael: Donald Trump: Nespokojený
Autor článku: Jan Lukavec - 4. 12. 2016
recenze
70%
Autor nezachází do intimních detailů, uvádí-li nějakou informaci soukromého rázu, zpravidla proto, aby lépe vykreslil celkový portrét podnikatele a politika, jehož úspěch interpretuje jako neradostnou diagnózu doby.
Dahrendorf, Ralf: Pokoušení nesvobody
Autor článku: Jan Lukavec - 24. 10. 2008
recenze
Kniha Pokoušení nesvobody od německo-britského sociologa, bývalého evropského komisaře a člena britské Horní sněmovny Ralfa Dahrendorfa se specializuje na otázku, jak intelektuálové dokázali vzdorovat totalitářským ideologiím 20. století, které pro mnohé plnily funkci novodobých náboženství.
Daneš, Jaroslav: Politické aspekty řecké tragédie / Political...
31. 12. 2013
recenze
Jaroslav Daneš působí na Katedře filozofie a společenských věd Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, kde se věnuje klasické a politické filozofii. Toto odborné zaměření se promítlo i do Danešovy nové monografie, v níž se zaměřil na politicko-ideologický rozměr řecké tragédie, kterému, jak sám uvádí, nebyla v českém prostředí dosud věnována soustavná pozornost.
Delisle, Guy: Pchjongjang. Výlet do Severní Koreje
Autor článku: Richard Klíčník - 27. 5. 2009
recenze
Reportáž podaná jako komiks je něco, s čím se v Česku nesetkáváme poprvé. Tentokrát nepůjde o reportáž líčící válečný konflikt, ale jeden z totalitních režimů naší nemocné planety.
Delisle, Guy: Šen-čen. Cestovní deník z Číny
Autor článku: Jiří G. Růžička - 18. 6. 2010
recenze
Kreslíř a animátor Guy Delisle strávil tři měsíce v čínském Šen-čenu, kde kontroloval místní animátorské studio, v němž si nechávají západní filmové společnosti levně připravovat své televizní seriály. Čína nastavující svou tvář Západu se ukazuje jako potěmkinovská vesnice, o čemž jsme se mohli sami přesvědčit i při zahájení olympijských her v Pekingu – krásná holčička otevírající pusu do zpěvu holčičky „ošklivější“ nebo předtočený a počítačově upravený ohňostroj.
Denemarková, Radka: Hodiny z olova
Autor článku: Jan M. Heller - 17. 4. 2019
recenze
50%
Román Hodiny z olova vzbuzuje ve čtenářích velká očekávání nejen díky vítězství v kategorii Magnesia Litera Kniha roku, ale především díky zvolenému tématu. Autorka se v rozsáhlém textu snaží na osudech několika bezejmenných postav ukázat stále rafinovanější represivní praktiky čínského režimu. V naplnění původního potenciálu však knize brání schematičnost a černobílé vidění.
Diamond, Jared: Rozvrat
Autor článku: Jan Lukavec - 23. 6. 2020
recenze
80%
Krizové momenty mohou jednotlivce i národy potkat náhle a neočekávaně. Dají se pro jejich řešení najít nějaké obecné rady? Podle polyhistora Diamonda ano. Kniha, kterou na toto téma sepsal, rozhodně stojí za přečtení.
Dick, Philip K.: Předposlední pravda
Autor článku: Roman Lipčík - 13. 8. 2012
recenze
70%
Dystopický konspirační thriller z blízké budoucnosti obsahuje všechny znaky Dickových děl, na nichž se dějiny shodly, že patří k jeho vrcholným: nadčasové zamyšlení nad důsledky politiky, nedůvěru ke všemu, co přesahuje nejužší rámec života, ohromný spád a podpovrchový úsměvný škleb.
Donner, Christophe: 20 000 euros sur Ségo !
Autor článku: Jovanka Šotolová - 29. 3. 2009
recenze
Ve Francii právě vychází nejnovější kniha Ch. Donnera s názvem 20 000 euros sur Ségo ! (20 000 euro na Segolène Royalovou). Autor se v ní ohlíží za sjezdem socialistické strany, a vidí ho jako dostih. Po Yasmině Reze a její knize o Sarkozyho cestě na vrchol je to další z francouzských pokusů z poslední doby o propojení literatury a politiky, o „románovou“ reflexi zcela aktuálních událostí.
Drug, Štefan: Literatúra a politika po slovensky
Autor článku: René Bílik - 28. 2. 2004
recenze
Názov Literatúra a politika po slovensky signalizuje autorovo úsilie odkryť špecifiká slovenskej verzie spolužitia politiky a literatúry a vyberá si na to obdobia, v ktorých sa tento vzťah vyjavoval vo svojej najodkrytejšej podobe.
Drulák, Petr: Metafory studené války
Autor článku: Jan Lukavec - 1. 11. 2009
recenze
Čas od času nějaký filozof rozvíjí úvahy o tom, že stejně každý z jeho oboru pouze hledá aspoň trochu racionální vysvětlení pro věci, které jsou ovšem u každého myslitele dány už předem a převážně mimoracionálně, nebo vědec pronese bonmot o tom, že nejprve přednese teorie, na kterých se zakládají jeho fakta.
Dummett, Michael: O přistěhovalectví a uprchlících
Autor článku: Tereza Semotamová - 26. 2. 2017
recenze
90%
Autor je nemilosrdný v líčení světového dění: transatlantický svět si odmítá přiznat, že tržní hospodářství funguje jen díky vykořisťování zbytku světu a tím je podporována nerovnost mezi státy. A je velmi milosrdný vůči těm, kdo se snaží chránit lidská práva a pomáhat lidem v nouzi.
English, James F.: Ekonomie prestiže...
Autor článku: Jovanka Šotolová - 22. 8. 2012
recenze
80%
K literárním cenám se u nás chováme rozpačitě. Ocenění si s nimi často nevědí rady, organizátoři je málokdy umí úspěšně propagovat, nakladatelé jim slepě věří a čtenáři nemají jasno, jestli je někdo jen nevodí za nos. J. F. English se v knize Ekonomie prestiže na ceny dívá z globálního hlediska, ale uvádí i mnoho podružných detailů. Poutavě rozpráví o tom, zda literární ceny mají nějaký smysl a význam, proč vznikají a co způsobují.
English, James F.: Ekonomie prestiže (in LN)
Autor článku: Pavel Mandys - 28. 9. 2012
recenze
80%
Zabývat se něčím tak přízemním, jako je takzvaný literární provoz, to bývá pro většinu literárních vědců představa málo lákavá, ba ponižující. Skvělá práce Jamese F. Englishe však ukazuje, že analýza tohoto prostředí může přinášet pronikavé a užitečné úvahy – a navíc je velmi zábavná.
Fasora, Lukáš: Josef Hybeš (1850–1921)
Autor článku: Bohumil Melichar - 18. 4. 2018
recenze
70%
Biografie dělnického vůdce a předáka sociální demokracie mimo jiné usilovně boří mýtus, vytvořený už za jeho života a později využívaný komunistickou stranou k symbolické opoře diktatury.
Faulkner, William: Hluk a vřava
Autor článku: Ladislav Nagy - 9. 4. 2003
recenze
100%
V překladu Luby a Rudolfa Pellarových se v češtině objevilo jedno z nejdůležitějších děl americké jižanské literatury - Hluk a vřava Williama Faulknera. Kniha vznikla v období mezi válkami, konkrétně v roce 1929, nicméně obrovskou pozornost si získala teprve po konci druhé světové války.
Favilli, Elena; Cavallo, Francesca: Příběhy na dobrou noc pro...
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 19. 7. 2018
recenze
60%
„Miř výš. Per se s vervou. Popusť uzdu svým snům.“ Tato slova najdete na zadní straně knihy i v úvodním věnování malým čtenářkám. Velmi dobře ilustrují záměr výpravného titulu dvou autorek a šedesáti ilustrátorek, které předkládají stovku medailonků žen z celého světa, aby ukázaly, že s odvahou a odhodláním se ženy navzdory překážkám mohou zapsat do historie.
předchozí strana
další strana
Strana 2 / 9:
1
2
3
4
5
6