Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Typ článku: recenze
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Strana 1 / 233:
1
2
3
4
5
Viano, Maurizio: Pier Paolo Pasolini a jeho filmy
Autor článku: Tomáš Matras - 20. 4. 2018
recenze
Průlomový knižní počin v českém prostředí na téma poetiky především filmových děl Piera Paola Pasoliniho. Osvětluje také režisérovu originální a inspirativní filmovou teorii.
Ravatn, Agnes: Ptačí tribunál
Autor článku: Kateřina Krištůfková - 20. 4. 2018
recenze
60%
Norské mysteriózní a vztahové drama o ženě, která se snaží rozkrýt tajemství neznámého muže a jeho manželky, až příliš připomíná známý román Mrtvá a živá. Agnes Ravatnová umí příběh vypointovat, přesto máme pocit, že nic nového nepřináší.
Gunzig, Thomas: A part moi personne n’est mort
Autor článku: Sára Töröková - 20. 4. 2018
recenze
70%
Podivuhodných dvanáct příběhů postav vsazených do extrémních situací. Název sbírky ale mate: mrtvých je v kniza spousta. Belgický autor Thomas Gunzig rád a úspěšně šokuje ani ne tak tím, jaké události popisuje, jako uměním zvrátit děj a proměnit děsivou historku ve směšný gag.
Gunzig, Thomas: La vie sauvage
Autor článku: Petra Zikmundová - 20. 4. 2018
recenze
40%
Thomas Gunzig tvrdí, že láska odkrývá pravou podstatu člověka a dává mu sílu stát se hrdinou. Stojí ale tentokrát Gunzigův hrdina za to, abychom s ním strávili celých 325 stran příběhu?
Matocha, Vojtěch: Prašina
Autor článku: Kamila Klímová - 19. 4. 2018
recenze
70%
Tajemná pražská čtvrť, kde nefunguje elektřina a jejíž křivolaké uličky skrývají mnohá nebezpečí, jen málokterému čtenáři dobrodružné literatury nepřipomene slavná Foglarova Stínadla. Pošlete však do ní děti 21. století, a poetika se trošku promění. S pomocí postupů vypůjčených z thrilleru či vědecko-fantastické literatury autor předkládá napínavý příběh, který nenásilně upozorňuje na míru důležitosti všemožných vynálezů v našich životech.
Chaloupka, Jan: Závod míru aneb Tour Východu
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 19. 4. 2018
recenze
70%
Dospělí, děti i mládež Závod míru milovali. Projížděl jejich městy, četli o něm v časopisech, snažili se napodobovat své idoly. Poutavé vylíčení dějin významné sportovní události kromě úžasných výkonů zmiňuje také nepěkné činy socialistických sportovních svazů a činovníků či podnikatelů raného kapitalismu.
Fasora, Lukáš: Josef Hybeš (1850–1921)
Autor článku: Bohumil Melichar - 18. 4. 2018
recenze
70%
Biografie dělnického vůdce a předáka sociální demokracie mimo jiné usilovně boří mýtus, vytvořený už za jeho života a později využívaný komunistickou stranou k symbolické opoře diktatury.
Jareš, Michal: Začátek eposu
Autor článku: Libor Staněk - 18. 4. 2018
recenze
80%
Začátek eposu je sbírka, jež se z kontextu současné české poezie vymyká za prvé neobvyklou kompozicí, za druhé využitím vázaného verše. Jarešovi se podařilo vytvořit knihu, která se blíží komplexní básnické skladbě, přestože je složená z několika tematicky odlišných oddílů.
Rydahl, Thomas: Poustevník
Autor článku: Pavel Mandys - 17. 4. 2018
recenze
60%
Ne všechny skandinávské kriminálky se musejí odehrávat v mrazivém počasí za dnů, kdy je noc delší než den. Debutující Dán Thomas Rydahl svůj případ zasadil na Kanárské ostrovy a výsledek je překvapivě dobrý.
Grubhoffer, Václav: Zdánlivá smrt
Autor článku: Jan Jaroš - 17. 4. 2018
recenze
70%
Lidstvo odjakživa provázel strach, že nebožtík obživne a vrátí se mezi živé, aby jim škodil. Ještě větší obavy však vyvolávala možnost, že pochován bude člověk jen zdánlivě mrtvý. O děsu z pohřbení zaživa, o snahách takovému nedopatření zabránit, ale i o uměleckém zpodobnění tohoto fenoménu píše historik Václav Grubhoffer.
Kent, David J.: Tesla
Autor článku: Pavel Pecháček - 16. 4. 2018
recenze
70%
Na jednu stranu tradiční životopis jednoho z největších mužů vědeckotechnického pokroku posledních dvou staletí, na tu druhou vizuálně uhrančivá kniha, která překvapuje s každou další stránkou a názorně předvádí neotřelý způsob vědecké popularizace.
Beigbeder, Fréderic: Oona & Salinger
Autor článku: Anna Fremrová - 16. 4. 2018
recenze
80%
V centru cigaretového oparu v klubu newyorské zlaté mládeže sedí mladá Oona O’Neill a poprvé se setkává s nesmělým začínajícím spisovatelem Jerrym… Kniha francouzského spisovatele Fréderica Beigbedera poutavě (a poněkud idylicky) zachycuje léta, která velmi pravděpodobně ovlivnila celý život i veškerou tvorbu autora slavného románu Kdo chytá v žitě.
Ditrych, Břetislav: Tísňové volání
Autor článku: Anna Fremrová - 15. 4. 2018
recenze
70%
Vzpomínky na rodné Polabí, úmrtí několika slavných umělců a životy polských Židů za druhé světové války spojuje v drobné sbírce téma života balancujícího na hraně smrti. Ditrychovo Tísňové volání je plné stručných a velmi působivých veršů, které čtenáři poskytují dostatečný prostor pro zamyšlení.
Ditrych, Břetislav: Prostě Paříž
Autor článku: Anna Fremrová - 15. 4. 2018
recenze
60%
Z Montmartru přes náměstí Saint-Sulpice a malinké uličky až do zapadlých kaváren – tak podává Břetislav Ditrych obraz Paříže, ve které se mísí minulost se současností a stopy dávno mrtvých umělců s kroky žijícího autora. Sbírka textů nabízí osobní svědectví o městě, které je zdrojem inspirace umělců již několik století.
Moïsi, Dominique: Svět jako hra o trůny
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 4. 2018
recenze
70%
Podle francouzského politologa je dnes v Asii „více naděje“, hlavně díky ekonomickému růstu Číny a Indie, v arabsko-muslimské oblasti více ponížení a na Západě více strachu, jehož výrazem jsou mimo jiné televizní seriály.
Gerwarth, Robert: Poražení
Autor článku: Martin Liška - 14. 4. 2018
recenze
70%
Konec první světové války uvrhl především střední a východní Evropu do chaosu. Příčiny a průběh řady lokálních střetů, jež na několik let poznamenaly tvář poválečné Evropy, přibližuje nová práce německého historika působícího na britských ostrovech.
Todd-Stanton, Joe: Artur a zlaté lano
Autor článku: Pavel Mandys - 14. 4. 2018
recenze
50%
Příběh pro nejmenší čtenáře je variace staroseverské báje o obřím vlkovi Fenrirovi. V komiksově pojaté knize britského výtvarníka se na něj bůh Thor vpraví s pomocí malého kluka.
Jindra, Martin: Sáhnout si do ran tohoto světa
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 13. 4. 2018
recenze
80%
Obsáhlá monografie o Církvi československé husitské v období nacistické okupace představuje část našich dějin, která byla po roce 1948 zlovolně ideologicky interpretována. Duchovní i laické osobnosti této církve po dlouhé době, a někdy vůbec poprvé vystupují jako přední hybatelé naší historie. Kniha o skutečných elitách a statečných lidech.
Camus, Albert: Mor
Autor článku: Pavel Kopečný - 13. 4. 2018
recenze
90%
Svým druhým románem Mor z roku 1947 navázal Albert Camus na téma absurdna, představené v Cizinci. Jak se lidé vyrovnávají s náhlou změnou ve svých životech a s hrozbou smrti?
Ljuca, Adin: Jeden bílý den
Autor článku: Ivana Srbková - 13. 4. 2018
recenze
Druhý povídkový soubor bosenského autora, který od roku 1992 žije v Praze, přináší autobiografické poetické texty různého žánru. Vedle povídek z jeho rodné Bosny nabízí i obrazy z jeho nové domoviny. Jednotlivé texty svým tematickým a chronologickým řazením vytvářejí důmyslnou a pestrobarevnou mozaiku.
Princ, Tomáš: Humans of Prague
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 12. 4. 2018
recenze
90%
Na ulicích denně projde tolik různorodých tváří, proč se jich nezeptat na jejich osud? Fotograf a filmař Tomáš Princ sbírá v pražských ulicích příběhy a skládá je do nadčasového příběhu.
Persson, Klara: Slova, kde jste?
Autor článku: Lucie Trávníčková - 12. 4. 2018
recenze
80%
Žofka není němá, jen se jí nedaří pochytat písmenka chaoticky poletující v mysli a utvořit z nich ta správná, neobyčejná slova, jimiž by vyjádřila náklonnost kamarádce Uce. Slova, proč se právě v důležitých okamžicích skrýváte v temných zákoutích a necháte se hledat, proč to Žofce děláte?
Richter, Karel: Posledních 100 dnů
Autor článku: Martin Liška - 11. 4. 2018
recenze
60%
První polovina roku 1945, kdy se druhá světová válka již neodvratně chýlila ke konci, byla jedním z nejdramatičtějších období celého konfliktu, situace na frontě i v zázemí se měnila každým dnem. A právě popis den po dni přináší nová práce známého autora literatury faktu.
Valová, Vladimíra: Do vnitrozemí
Autor článku: Lukáš Malý - 11. 4. 2018
recenze
80%
Vladimíra Valová prokázala ve své povídkové prvotině pozoruhodně rozvinutou vnímavost k lidské mizérii. Sbírka s názvem Do vnitrozemí je skvěle napsaná, ale vyčerpávající. Cenu DILIA Litera pro objev roku sice nakonec nezískala, přesto se jedná o jedno z největších překvapení roku 2017.
Miketa, Kamil: Smart revoluce
Autor článku: Jan Lukavec - 10. 4. 2018
recenze
60%
Technologie, které již byly vyvinuty, zatím se však plně nevyužívají, autor zasazuje do každodenního života v jednom utopickém městě.
Rath, David: Řád
Autor článku: Ivan Adamovič - 10. 4. 2018
recenze
20%
Bývalý přední český politik, dnes souzený za korupci, se rozhodl napsat román. Je to antiutopie, v níž česká obdoba Jamese Bonda spolu s dalšími členy tajné společnosti zachraňuje Česko blízké budoucnosti před islamismem, který už ovládl západní Evropu.
Nilsson, Ulf Karl Olov: Glömskans bibliotek
Autor článku: Marie Voslářová - 9. 4. 2018
recenze
50%
Esej švédského básníka a psychologa o demenci, šílenství a literatuře staví na zajímavých myšlenkách, bohužel však ukrytých ve spoustě prázdné slámy.
Barnás, Ferenc: Devátý
Autor článku: Tadeáš Dohňanský - 9. 4. 2018
recenze
80%
Román Devátý maďarského spisovatele Ference Barnáse (1959) se nečte snadno. Přesněji řečeno: proces čtení nepříliš rozsáhlého textu se neliší od čtení textů jiných, ale nad obsahem a způsobem jeho podání se čtenář jistě pozastaví z několika důvodů.
Votýpka, Jan; Kolářová, Iva; Horák, Petr a kol.: O parazitech...
Autor článku: Pavel Pecháček - 8. 4. 2018
recenze
90%
Jak je dlouhý škulovec, kde se střetneme s měchožilem, proč se říká, že „máme roupy“, kudy cestuje škrkavka, jak se liší různé typy malárií, čím nám hrozí toxoplasma a proč je veš muňka na vymření? Tyto i nesčetné další otázky týkající se nejrůznějších parazitů jasně, srozumitelně a často i vtipně zodpovídá unikátní populárně naučná kniha sepsaná předními českými parazitology.
Láníček, Jan: Ve stínu šoa
Autor článku: Zdeněk A. Eminger - 7. 4. 2018
recenze
80%
Mohla exilová vláda v Londýně a exiloví politici v Moskvě učinit ve prospěch Židů víc? Co pociťovali Židé v exilu, když nemohli nacistickou vyhlazovací mašinérii zpomalit, natož zastavit? Lišil se zásadně občanský postoj vůči Židům u nás od okolních zemí? Jak do tradic prvorepublikového demokratického Československa zapadá poválečný odsun sudetských Němců a požadavek přísné, vlastně absolutní asimilace Židů? Těžké otázky, tíživá kniha.
další strana
Strana 1 / 233:
1
2
3
4
5