Recenze

Recenze

Paradoxy a omyly Karla Klostermanna

literární věda
Jan Lukavec
80%

Klostermannovo dílo i pověst autoři přibližují navýsost hravým a tvořivým způsobem, zajímá je spisovatelův každodenní život i to, jak přispěl rozvoji turistiky. Současně je ale problematizují: ač byl prohlašován za „spisovatele Šumavy“, žil v Plzni, na Šumavě pobýval jen během prázdnin a podstatu tamních kůrovcových kalamit nechápal.

Recenze

Více než umění

kultura
Elizaveta Getta
80%

Lidský život před desítkami i stovkami tisíc let – poznat jej na základě ojedinělých archeologických vykopávek se zdá být téměř nemožné… dokud ovšem ruku k dílu nepřiloží umělci.

Recenze

Mít ruskou kůži je strašný nezdar

V roce 2022 vyšla v ruském nakladatelství Popcorn Books kniha Kůže, druhý román Jevgeniji Někrasovové, původně publikovaný na pokračování na online platformě BookMate. Mozaika o prolnutých osudech černošské otrokyně a ruské nevolnice z 19. století promlouvá hlouběji i o nesvobodě současného Ruska – a nejen kvůli ní nakladatelství čelí zániku.

Recenze

Když všechno vyřešit zkrátka nejde

Každé generaci se dříve nebo později přihodí, že začne čím dál méně rozumět světu, ve kterém žije. Jak s tím bolestným vědomím kdo naloží a jestli k němu vůbec dojde, je už ale druhá věc. Třeba postavy Michala Kašpárka na to jdou vlastně dobře – ačkoliv jejich komunikace často selhává a zřejmě nemají šanci se dorozumět, nelámou nad sebou hůl.

Recenze

Lekce z minimalistické surovosti a brutality

fantasy
Boris Hokr
80%

Jack Ketchum patří ke skrytým hvězdám hororového žánru. I Noc žen dokazuje, že na větší komerční úspěch jsou jeho knihy až příliš plné vzteku, stejně jako výjevů krutosti a bestiality. Které ovšem nepojímá jako atrakci žánru, ale jako způsob, jak své obecenstvo vyvést z komfortní zóny.

Recenze

Když hra na schovávanou není jen hra

dětská
Daniel Káža
70%

Málokterá generace prožila tak krutou a dramatickou změnu životních podmínek jako Židé ve třicátých a čtyřicátých letech 20. století. Kathy Kacer tuto zkušenost dětským čtenářům přibližuje příběhem třináctileté Gábinky a čerpá přitom z životních zkušeností své matky.

Recenze

Tele, hroch, něžná duše

historie
Jan Lukavec
70%

Život disidentky, překladatelky a novinářky Petrušky Šustrové byl bohatý na nejrůznější paradoxy. Ke svému účinkování v ÚSTRu, z hlediska veřejného působení nejvíce kontroverznímu, se už nedostala, ale i tak její kniha představuje důležité shrnutí části života nevšední a důležité osobnosti.

Recenze

Lehkou, lehoulinkou rukou

V loňském roce vyšel v češtině román kanadsko-britské prozaičky Rachel Cusk s názvem Obrys, první díl volné autofikční trilogie, která autorce přinesla celosvětový úspěch. I u nás se tak nyní můžeme s několikaletým zpožděním přesvědčit o tom, jaké literární kvality za tímto úspěchem stojí.

Recenze

S kloboukem i bez

dětská
Pavel Pecháček
70%

Navzdory oblibě, jíž se těší u návštěvníků lesů, nebývají houby zrovna častým námětem dětských knih. A když nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Houby si proto založily vlastní zpravodaj, v němž svůj neobyčejný svět představují všem zájemcům, nejen těm lidským.

Recenze

Čekání na lajky

dětská
Lenka Fárová
60%

Výprava do světa osamělé dospívající dívky, která postupně poznává moc svého sexappealu, ukazuje nebezpečí nedostatečné komunikace v rodině a krizi vztahů obecně.

Recenze

Chameleon, Satan, Ježíš a básníci

kultura
Jan Lukavec
60%

Eva Žilková sleduje, jaké místo chameleon zaujímal v různých světových mytologiích, náboženstvích a kulturách napříč lidskými dějinami, a dobové, často fantastické smyšlenky konfrontuje s poznatky současné vědy. Ve fanouškovské knize o autorčině domácím mazlíčkovi bohužel místy až afektovaný styl občas vítězí nad věcnou argumentací.

Recenze

Příliš mnoho postmoderny

beletrie česká
Ladislav Slezák
60%

Pavel Zajíc je výraznou tváří současné české poezie a po dlouhých pěti letech mu vychází v brněnském Hostu nová básnická sbírka. Je jen otázka, kolik v ní je poezie. Jedná se totiž o unikátní postmoderní plejádu žánrů, literárních druhů a stylů. Už to je důvod se s knihou seznámit. Jsou ale i nějaké další?

Recenze

Mytologie za humny

historický román
Magda Melichová
80%

Současná popkultura je nasycená díly zpracovávajícími témata antické, severské či irské mytologie. Jak se v takové konkurenci prosazuje mytologie slovanská? A je vůbec přenositelná za hranice svého vzniku?

Recenze

Cesta kolem světa středoevropského krále Madagaskaru

Na příběh legendárního mořeplavce a dobrodruha Mórice Beňovského si dělají nárok minimálně tři středoevropské národy – Slováci, Poláci a Maďaři. Jeho osudy ovšem tentokrát ožívají pod perem francouzského spisovatele: ten připomíná nejenom jeho dobrodružné výpravy, ale také zapomenutou křivdu, které se na Beňovském Francouzi dopustili.

Recenze

Zase japonské anime

film
Jan Jaroš
60%

Konjuktura zájmu o japonské animované filmy pokračuje – a je vidět i na pultech knihkupectví. Fanouškovská kniha o anime však trpí mizernou českou redakcí a monografie Hajaa Mijazakiho je zase rozvláčná a nekriticky obdivná.

Recenze

Provoněné vzpomínky na malé velké léto

beletrie zahraniční
Adéla Grimes
60%

Pomalu končí školní rok a Friedrich s hrůzou zjišťuje, že na něj místo rodinné dovolené čeká samostudium na zářijový reparát pod taktovkou nekompromisního dědy. Mají tyto prázdniny ještě šanci na záchranu? Strhující a pohodová četba o horkém a voňavém létě, dospívání a prvním opravdovém rozbušení srdce.

Recenze

Dokáže to každý?!

životní styl
Elizaveta Getta
70%

Člověk přírody, otužilecký influencer, showman, průkopník zimního plavání – to jsou jen některé charakteristiky, jež vystihují Alfréda Nikodéma, popularizátora sportu, který sice není náročný finančně ani časově, schopnost sebepřekonání však trénuje jako málokterý jiný.