Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Typ článku: recenze
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Strana 4 / 284:
1
2
3
4
5
6
7
8
Tizón, Héctor: Strasserova žena
Autor článku: Markéta Šimková - 12. 2. 2021
recenze
70%
Inženýr Strasser má v argentinském deštném pralese postavit most a spojit tak tropickou krajinu s pustinou. Nikdo ale pořádně neví, k čemu má takové propojení sloužit. Román ukazuje na střet nového a starého světa, kde proti sobě stojí indiánské rituály a vyprázdněnost současné civilizace. Stejně tak se liší vnímání mužské a ženské: celý ten příběh totiž sledujeme v podání inženýrovy ženy Hildy.
Cupalová, Noemi: Zvíře, které není vidět
Autor článku: Jitka Nešporová - 11. 2. 2021
recenze
80%
Mínin imaginární kamarád se jmenuje Zvíře. Dovede měnit svou podobu, je velmi svobodomyslný a rád rýmuje. Je s ním legrace a bez něj by to nebylo ono: originální příběh o dětské fantazii a síle přátelství.
Malý, Radek: Atlas bytostí / Atlas der wesen und geschöpfe
Autor článku: Libor Staněk - 10. 2. 2021
recenze
80%
V poeticky fantaskním vesmíru Radka Malého vám vyrůstá z pootevřených úst lišaj oleandrový, ve snech vás pronásleduje zuřící nosorožec a zpod víček tu a tam nečekaně vykukuje kaviár. Jsou to zkrátka roztodivné verše, za jejichž nečekanými zákruty můžete narazit na různé záludnosti. Stejně jako v předešlých sbírkách i zde se projevuje Malého smysl pro dětsky viděný svět, který ladí s jeho zálibou v nonsensové a groteskně expresionistické poezii.
Filloy, Juan: Op Oloop
Autor článku: Klára Soukupová - 9. 2. 2021
recenze
80%
Láska, čas… či disciplína – taková témata rozehrává nečekaně moderní text argentinského spisovatele Juana Filloye (1894–2000) s hluboce propracovanou strukturou a ironickým nadhledem. Filloy je považován za předchůdce Julia Cortázara či Jorgeho Luise Borgese a v českém překladu je představen vůbec poprvé. Román Op Oloop přitom pochází už z roku 1934.
Novotný, František: Dryák
Autor článku: Boris Hokr - 9. 2. 2021
recenze
30%
Román Dryák Františka Novotného představuje obsáhlý a dějově bohatý příspěvek k žánru alternativní historie. Řemeslné kvality a popkulturní hrátky ale nemohou zakrýt pachuť z militantně imperialistického vyznění.
Adichie, Chimamanda Ngozi: Purpurový ibišek
Autor článku: Martina Šímová - 8. 2. 2021
recenze
90%
Sebevědomý debut slavné nigerijské autorky nabízí intimní vhled do duše citlivé dívky, jejímuž světu dominuje postava despotického otce. Exotická Afrika se stává dějištěm dramatického příběhu o trnité cestě dospívající ženy za nalezením vlastního hlasu v prostředí, které ženské emancipaci nepřeje.
Nikl, Miroslav; Polák, Jiří: Příběh žvýkací gumy
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 2. 2021
recenze
60%
„Ani sladké, ani kyselé a nikdo se toho nemůže zbavit.“ I to byla jedna z charakteristik sladkosti, která se u nás stala výrazným symbolem amerického životního stylu a jako taková byla uctívána i hanobena. Právě vyšla první česká kniha mapující její dějiny.
Davodeau, Étienne: Neználci
Autor článku: Pavel Mandys - 6. 2. 2021
recenze
70%
Ze setkání vinaře a komiksového kreslíře vznikl docela rozsáhlý komiks, který detailně přibližuje obě profese. Nejvíc si samozřejmě počtou milovníci francouzských vín.
Monteil, Claudine: Milenci svobody
Autor článku: Daniel Mukner - 5. 2. 2021
recenze
50%
Životní osudy Simone de Beauvoir a Jeana-Paula Sartra – dobře známý příběh, bezpochyby silný a oblíbený námět. Francouzská autorka Claudine Monteil však atraktivní materiál nezpracovala právě přesvědčivě.
Dabos, Christelle: Snoubenci zimy; Zmizelí ze Svitu Luny
Autor článku: Alice Škrlantová - 4. 2. 2021
recenze
50%
V březnu tohoto roku vyjde čtvrtý díl série Projít zrcadlem francouzské autorky Christelle Dabos. První dva díly, nazvané Snoubenci zimy a Zmizelí ze Svitu Luny, uvádějí čtenáře do magického světa létajících ostrovů a rozhádaných rodů. Autorka ale bohužel plně nevyužívá potenciálu silného příběhu o nešikovné a nepříliš atraktivní mladé hrdince Ofélii, a knihy tak zůstávají v průměru svého žánru.
Elbe, Lenka: Uranova
Autor článku: Nikola Bečanová - 3. 2. 2021
recenze
30%
Ve svém debutu chtěla Lenka Elbe prohloubit povědomí o ponurém osudu dnes chátrajícího města Jáchymov. Namísto historického výkladu se však vydala jinou cestou, překvapivou – ve svém vyprávění mísí prvky humoru, fantasy, detektivky i hororu. Autorčino debutantství je velmi znát. Text místy skřípe, pointa se ztrácí v neúměrném množství slov a odvaha k žánrovému experimentu a novému přístupu k tragické historii města je bohužel jeho jedinou silnější stránkou.
Greer, Germaine: Eunuška
Autor článku: Veronika Krajíčková - 3. 2. 2021
recenze
80%
Radikální feministka Germaine Greerová svých dílech dekonstruuje stereotypní rozdíly mezi ženskou a mužskou identitou. Rozsáhlá esej Eunuška provokativně poukazuje na tradiční role ženy ve společnosti a detailně rozebírá proces, kterým je žena od narození zbavována své přirozené identity. Ačkoli se od doby vydání eseje mnohé výrazně změnilo k lepšímu, některé pasáže rezonují dodnes.
Winslow, Don: Jednotka
Autor článku: Pavel Mandys - 2. 2. 2021
recenze
70%
Podařený policejní thriller těží zejména z nejednoznačného hlavního hrdiny, zkorumpovaného policisty. Vyostřenou hru mezi policisty, gangstery a politiky bohužel sráží akční závěr, který jako by patřil do jiného žánru.
Honcoopová, Helena (ed.): Sto básní
Autor článku: Petr Čichoň - 1. 2. 2021
recenze
Poezie může být mnohovrstevnaté umění s metafyzickým přesahem. Neplatí to jen pro japonskou klasickou poezii, ale i pro básně českých tvůrců haiku.
Kernighan, Brian W.: Jak porozumět digitálnímu světu
Autor článku: Marek Jančík - 31. 1. 2021
recenze
70%
Kniha čtenářům v ucelené formě poskytuje relativně aktuální informace ze světa informačních technologií, přičemž se zaměřuje spíše na praktickou stránku toho, co může běžný uživatel osobního počítače, mobilního telefonu či jiného přístroje opatřeného procesorem potřebovat vědět.
Novák, Jan; Jaromír 99: Čáslavská
Autor článku: Pavel Mandys - 30. 1. 2021
recenze
60%
Pokračující komiksová spolupráce spisovatele Jana Nováka a kreslíře Jaromíra 99 přinesla další životopisný komiks slavné české sportovní osobnosti. Čtivý, solidní a profesionálně zvládnutý.
Prinke, Rafał T.: Omylů svůdná zahrada
Autor článku: Tomáš Nejeschleba - 30. 1. 2021
recenze
50%
Alchymie a její dějiny bývaly téměř až do konce 20. století otloukánkem moderní historické vědy, užitečné snad jen ve vztahu k dějinám chemie. Polský historik Rafał Prinke shrnuje výsledky tzv. nové historiografie alchymie, která rehabilituje alchymii jako předmět bádání v plném rozsahu a ukazuje její rozmanitost i proměny v dějinách.
Matalon, Ronit: A nevěsta zavřela dveře
Autor článku: Lenka Uličná - 29. 1. 2021
recenze
70%
Novela nedávno zesnulé izraelské spisovatelky Ronit Matalon nabízí vhled do komplikované a současně roztříštěné izraelské společnosti. Někomu může nad nevěstiným chováním ve svatební den zůstat rozum stát, jiný ji možná pochopí nebo jí nepochopitelné chování odpustí. Prostoru pro interpretaci skýtá krátký nejednoznačný text dost.
Horst, Marc ter: Palmy na severním pólu
Autor článku: Martina Siwek Macáková - 28. 1. 2021
recenze
80%
Nizozemský autor vypráví o klimatu a jeho změnách s umem romanopisce a s nadšením vědce. Díky hravým ilustracím je výklad velmi názorný. Vyprávění začíná v dávné minulosti, vysvětluje jak a proč ke změnám dochází a jak na jejich důsledky naše současná společnost reaguje.
Špitálníková, Nina: Svědectví o životě v KLDR
Autor článku: Elizaveta Getta - 27. 1. 2021
recenze
70%
Koreanistce Nině Špitálníkové se jako první a zatím jediné podařilo hned dvakrát navštívit Korejskou lidově demokratickou republiku. Ve své nejnovější knize popisuje tamější život pohledem lidí, kteří dokázali uprchnout a nyní jsou ochotni podělit se o to, co mělo být světové veřejnosti navždy skryto.
Lednická, Karin: Šikmý kostel 2
Autor článku: Kamila Drahoňovská - 27. 1. 2021
recenze
80%
Pro čtenáře, kteří se radši dívají dopředu a vyhlížejí nová témata a jazykové experimenty, nebude Šikmý kostel asi to pravé (ačkoliv i oni mohou být překvapeni). Ale pro ty, již mají v oblibě nedávnou historii středoevropského prostoru přetavenou do opojného románového příběhu, bude pokorné, zručné a poctivé vyprávění Karin Lednické přesně tím, co hledají.
Ryan, Anthony: Volání vlka
Autor článku: Boris Hokr - 26. 1. 2021
recenze
50%
Skotský spisovatel se po čtyřech letech vrátil do světa své průlomové fantasy trilogie Stín krkavce. Svým fanouškům naservíroval profesionálně sepsané dobrodružství, které nabízí to nejlepší z autorova psaní… a které je vlastně úplně zbytečné.
Filloy, Juan: Op Oloop
Autor článku: Markéta Šimková - 25. 1. 2021
recenze
80%
Po di Benedettových románech Zama a Sebevrazi a Wilcockově Synagoze ikonoklastů se českým čtenářům představuje další osobnost argentinské literatury: Juan Filloy s románem, který nese poněkud tajemný název Op Oloop. Přesnost a disciplínu, o nichž pojednává, podvracejí gejzíry jazykových a stylistických pochutin, jimiž je text až přesycen.
Kolář, Pavel: Soudruzi a jejich svět
Autor článku: Jiří Šabek - 24. 1. 2021
recenze
80%
Komunistická utopie se stala jedním z hlavních architektů 20. století, ale s odstupem času se zdá být stále obtížnější její myšlence porozumět. Byl komunismus iluzí, omylem, ba lží, nebo prostě nadějí člověka v lepší svět? A může k lepšímu pochopení pomoci nahlédnutí do mysli komunistů v pulzující době přelomu padesátých a šedesátých let?
Lehman, Serge; Peeters, Frederik: Načmáranec
Autor článku: Pavel Mandys - 23. 1. 2021
recenze
70%
Načmáranec je komiks, který zpočátku vypadá jako vztahové drama zpestřené pátráním po rodinném tajemství. Postupně se však ukáže, že žánrově spadá spíš do kategorie horor, byť i tak jej asi ocení spíše ženy.
Barth, John: Na konci cesty
Autor článku: Johana Horálková - 22. 1. 2021
recenze
80%
Kdykoli se Jake Horner má pro něco rozhodnout, nemůže se hnout z místa. Metaforicky ani doslova. Dočká se pomoci od tajemného Doktora? Když na jeho radu začne učit gramatiku na vysoké škole, nově navázané přátelství s kolegou Joem Morganem a jeho ženou se rozvine v román idejí, jež se autor nezdráhá ironicky podrývat.
Westover, Tara: Vzdělaná
Autor článku: Jan Lukavec - 22. 1. 2021
recenze
80%
Příběhů o vítězství člověka nad předsudky díky síle vzdělání známe tolik, že to zkušenému čtenáři může připadat jako příliš obehraná a nudná písnička. Tara Westoverová nicméně dokazuje, že tímto bolestivým procesem, který mnohdy znamená rozchod s nejbližším okolím, si někteří musejí procházet i dnes. A navíc o tom umí napsat i poutavou knihu.
Csicsely, Lukáš: Metamorfórky
Autor článku: Jitka Nešporová - 21. 1. 2021
recenze
80%
Žertovný soubor povídek s fantaskními prvky na mnohokrát variované téma proměn a přeměn přináší svérázný výklad zdánlivě nevinných průpovídek, jimiž děti častují zkušenější dospělí, i exkurzi do školáckého světa přebujelé fantazie.
Stöhr, Martin: Užitá lyrika
Autor článku: Vojtěch Kinter - 20. 1. 2021
recenze
70%
V nové sbírce Martina Stöhra (*1970) vydané v jeho domovském nakladatelství Host se čtenáři dostává do rukou kniha prověřeného básníka – už jen zběžná četba to potvrzuje. Básník, který oslavil významné jubileum, se ohlíží zpět za svým dosavadním životem. Hraje tedy na reflexivní strunu a hraje na ni umně a vůbec čerpá z pestré palety svých talentů. Kde by tedy měl být jakýkoliv problém?
Jareš, Jakub a kol.: Jak vystavujeme soudobé dějiny
Autor článku: Martin Liška - 20. 1. 2021
recenze
70%
Diskusi nad podobou školní výuky moderních dějin zaznamenal snad každý, kdo se o toto téma jen vzdáleně zajímá, jak je to ale s prezentací moderních dějin v budovách muzeí? Tři mladí historici se zamýšlejí nejen nad současnou situací, ale i nad dlouhou cestou, kterou muzejní expozice soudobých dějin za poslední tři desetiletí prošly – nebo také neprošly.
předchozí strana
další strana
Strana 4 / 284:
1
2
3
4
5
6
7
8