Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Typ článku: studie
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Strana 1 / 25:
1
2
3
4
5
„Čí Bůh je lepší?“ Kanonizace hodnot v obrozenské literatuře
Autor článku: Alena Scheinostová - 8. 1. 2009
studie
Tato studie chce na materiále současné literární tvorby Romů v Česku nahlédnout otázky účelovosti v obrozenském paradigmatu, dotknout se možností literatury v procesu formování národní identity a konkretizovat některé obecné postřehy o povaze obrozenských kultur.
„Islám apokalyptický“
Autor článku: Bronislav Ostřanský - 21. 10. 2021
studie
Konec světa se muslimům nikdy nezdál tak blízký jako na počátku islámu a nyní. Zatímco o projevech apokalyptiky a milenialismu ve středověku lze často jen spekulovat, o jejich soudobých podobách nás informují nejen sociologická šetření, ale hlavně křiklavé obálky kreativních apokalyptických brožurek. Ty můžeme z naší perspektivy vnímat jakožto marginální kuriozitu, ale na Blízkém východě nacházejí množství čtenářů, jimž pomáhají objevovat smysl i skryté souvislosti v dnešním komplikovaném světě.
„Pravda“ o romském psaní (in Romano voďi)
Autor článku: Karolína Ryvolová - 17. 2. 2012
studie
V poslední době se mezi romisty a novináři rozhořela debata o kvalitě romských literárních děl. Romisté je vesměs oslavují, publicisté nezřídka zatracují. Tuto při není možné rozsoudit, aniž by obě strany měly stejný přístup k informacím o východiskách romské literární činnosti. Zde další příspěvek do sporu, proč Horváth není – a nemůže být – Havlíček.
Ackroyd, Peter: Golem z londýnských doků
Autor článku: Eva Veselá - 4. 6. 2003
studie
Podrobný rozbor díla Petera Ackroyda.
Achleitner, Friedrich
Autor článku: Dana Pfeiferová - 28. 3. 2019
studie
Smutná zpráva přišla z Vídně: 27. března zemřel Friedrich Achleitner. Klasik rakouské neoavantgardy, člen legendární Vídeňské skupiny, zakladatel teorie architektury, autor šesti svazků průvodce moderní rakouskou architekturou. Velká osobnost rakouské poválečné kultury, zároveň člověk neobyčejně skromný. Gentleman a přítel.
Ajtmatov, Čingiz
Autor článku: Bára Gregorová - 11. 10. 2007
studie
Každá z bývalých zemí SSSR si programově zakládala na alespoň jednom národním umělci v oblasti hudby, kinematografie, výtvarného umění či literatury. Bez nadsázky lze říci, že jedinou výraznou osobností z pětice „ –stánů!“ Střední Asie, jediným tamním žijícím literárním klasikem, kterého dodnes čtou čtenáři po celém světě, je kyrgyzský rodák, a nynější diplomat v Belgii, Čingiz Ajtmatov (1928). Jeho knihy byly přeloženy do 165 jazyků a objevily se v 67, 5 milionech exemplářů.
Ajvaz, Michal: Cesta na jih
Autor článku: Jonáš Hájek - 12. 1. 2009
studie
Cesta na jih, nový román Michala Ajvaze, je knihou o šťastném prázdnu, z kterého se rodí příběhy, vyprávěním o vyprávění. Obsahuje množství sebevysvětlujících prvků, a tak je stejně příkladem tohoto šťastného prázdna jako jeho obhajobou.
Ajvaz, Michal: Prázdné místo ve světě minulosti
Autor článku: Michal Ajvaz - 27. 1. 2016
studie
Co poutá spisovatele Michala Ajvaze k jeho karaimským předkům? A obráží se jeho spřízněnost s tímto zřejmě zanikajícím etnikem v jeho fantastických textech? Autor odpovídá na otázky, které jsme mu položili.
Akutagawa, Rjúnosuke: Tělo ženy a jiné povídky
Autor článku: Alice Kraemerová - 17. 11. 2005
studie
Touto knihou se dostává čtenáři do ruky výbor deseti Akutagawových povídek poprvé přeložených do češtiny. Téměř každý zná film Rašómon, oceněný v roce 1951 v Benátkách, ale málokdo ví, že k jeho scénáři byly použity dvě Akutagawovy povídky...
Albee, Edward: Hra o manželství, Koza aneb Kdo je Sylvie?
Autor článku: Hana Ulmanová - 7. 2. 2005
studie
Celou svou tvorbou Edward Albee odmítal, odmítá a bude odmítat tzv. dekorativní literaturu, která přijímá status quo, píše o něm a netouží ho měnit. Každá jeho hra chce lidi přinutit, aby začali přemýšlet jinak.
Alberti, Leon Battista
Autor článku: Ondřej Molnár - 23. 12. 2004
studie
Leon Battista Alberti se narodil v Janově 18. února roku 1404 jako nemanželský syn zámožného bankéře Lorenza Albertiho.
Alberti, Leon Battista: Nešťastná láska Ippolita Bondelmontiho...
Autor článku: Jiří Špička - 23. 12. 2004
studie
V milostném příběhu o Ippolitovi a Leonoře si vždy univerzální Alberti “odskočil“ do novelistického žánru, kvetoucího v Itálii již od konce 13. století.
Alberti, Leon Battista: Osud a Štěstěna
Autor článku: Jiří Špička - 23. 12. 2004
studie
Úvahy o povaze a moci bohyně Štěstěny (Fortuny) provázejí dějiny evropského myšlení již od starověku.
Alighieri, Dante
Autor článku: Kateřina Veselá - 27. 5. 2008
studie
Danta Alighieriho lze zřejmě označit za nejvýznamnějšího italského básníka, který společně s Petrarcou a Boccacciem patří mezi otce italské literatury.
Alighieri, Dante: Božská komedie (české doslovy)
Autor článku: Jiří Špička - 12. 1. 2010
studie
Dantovská kritická tradice u nás nesměle začíná již v 19. století a rozhodněji se rozvíjí nad překladem Jaroslava Vrchlického.
Alighieri, Dante: Komedie
Autor článku: Ondřej Molnár - 26. 12. 2008
studie
100%
Dantova Komedie patří k nejkomentovanějším dílům světových literárních dějin a učinila svého toskánského tvůrce nesmrtelným.
Alighieri, Dante: Komedie (Očistec)
Autor článku: Ondřej Molnár - 26. 12. 2008
studie
100%
Očistec je druhá kantika Dantovy Komedie. Dante jej popisuje jako součást onoho světa, která se zrodila, když Bůh vyhostil z ráje buřiče Lucifera.
Alighieri, Dante: Komedie (Peklo)
Autor článku: Ondřej Molnár - 26. 12. 2008
studie
100%
Dantova pouť začíná v temném lese hříchu, kde sešel ze správné cesty. Snaží se z něj vyjít směrem k pahorku, který osvětluje slunce (symbol Boha).
Alighieri, Dante: Komedie (Ráj)
Autor článku: Ondřej Molnár - 26. 12. 2008
studie
100%
Ráj je poslední kantikou Dantovy Komedie. Přestože se první dvě kantiky, Peklo a Očistec, často nachází ve vztahu vzájemné opozice, obě fungují na podobném principu a jsou koncipovány v návaznosti na svět pozemský.
Alighieri, Dante: Nový život 1
Autor článku: Petra Málková - 27. 5. 2008
studie
100%
Nový život (Vita nuova) je dílem Dantova mládí. Dante dílo věnoval svému příteli Guidovi Cavalcantimu, který Danta přiměl, aby ho napsal v italštině a ne v latině.
Alighieri, Dante: Nový život 2
Autor článku: Petra Málková - 27. 5. 2008
studie
Nový život je Dantovým raným dílem. Jedná se o příběh Dantovy lásky k Beatrici, ale zároveň je to i spis o poezii. Dante zde dospěl k novému pojetí lásky, ve kterém spojil stilnovistické pojetí lásky s křesťanskou filozofií.
Ambice a řemeslo: několik poznámek o literatuře pro děti a mládež...
Autor článku: Jaroslav Provazník - 22. 2. 2014
studie
Na pole tvorby pro děti se dál vydávají autoři, kteří patří ke špici současné literatury: nejnověji Petr Borkovec, Petr Stančík, Jan Jařab a Ondřej Buddeus. A ambiciózní nakladatelské aktivity, které ještě před deseti lety vypadaly jako stěží udržitelné, vydávají své plody a nasadily vysokou laťku, zejména co do výtvarné podoby knih.
Americká beletrie po roce 2010
Autor článku: Johana Labanczová - 31. 7. 2015
studie
Jak se dnes píše „za velkou louží“? Před rokem jsme si dali za cíl hlouběji prozkoumat nejnovější trendy v beletrii Spojených států, a to především na základě knih, jež v současnosti vycházejí v českém jazyce.
Americká beletrie ve 21. století
Autor článku: Johana Labanczová - 10. 12. 2014
studie
Americká kultura se na nás valí ze všech možných komunikačních kanálů, což by svádělo až k pocitům „přejedení“ Amerikou. Přesto je dnes obzvláště zajímavé ji sledovat. Spojené státy v poslední době čelí různým politickým, sociálním, kulturním nebo technologickým změnám, což se přirozeně zrcadlí i v americké literatuře. V době globalizace navíc americká literatura nevypovídá pouze o Spojených státech amerických.
Americká literatura po 11. září 2001
Autor článku: Richard Olehla - 28. 9. 2007
studie
Zkáza WTC předznamenala konec starého světa a osvědčených jistot: Amerika – především New York, dříve tak bezstarostné, živé město – si musela urychleně osvojit elementární bezpečnostní pravidla. Multikulturnost, jež leží v samém základu Spojených států, dostala povážlivou trhlinu. Ovšem moderní americká literatura v tom našla své veliké téma.
Ammaniti, Niccolò: Já se nebojím
Autor článku: Alice Flemrová - 11. 6. 2006
studie
Zpočátku může mít čtenář pocit, že drží v ruce nějaká novodobá dobrodružství Toma Sawyera, může pomyslet i na Ostrov pokladů.
Andahazi, Federico: Vlámské tajemství
Autor článku: Mariana Housková - 19. 9. 2003
studie
Nakladatelství Odeon vydalo český překlad posledního románu Argentince Federica Andahaziho "Vlámské tajemství".
Andělé mezi námi (in LN)
Autor článku: Jan Lukavec - 15. 12. 2010
studie
Již slavný B. Pascal napsal, že člověk nemá věřit, že je roven zvířatům nebo andělům, ani mu nemá být jedno či druhé utajeno, ale má si být vědom obojího. Ještě citovanější je pak jeho výrok, že člověk není ani anděl, ani zvíře, a bohužel kdykoli chce dělat anděla, stává se zvířetem.
Andersen, Hans Christian
Autor článku: Helena Březinová - 7. 3. 2005
studie
Nejslavnější pohádkář všech dob Hans Christian Andersen by letos (1805-1875) oslavil dvousté narozeniny
Andreas-Salomé, Lou
Autor článku: Veronika Jičínská - 17. 5. 2003
studie
V souvislosti s novým kritickým vydáním Nietzschových spisů vyšla v Německu během loňského a letošního roku řada biograficky zaměřených publikací o dvou významných ženách filosofova života: Lou Andreas-Salomé a Elizabeth Förster-Nietzsche.
další strana
Strana 1 / 25:
1
2
3
4
5