Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Typ článku: sloupek
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Strana 1 / 5:
1
2
3
4
5
Malý, Radek: Nevyžádaná zpráva z rezidenčního pobytu
Autor článku: Radek Malý - 5. 3. 2021
sloupek
Mám dojem, že spisovatelské rezidence nabývají v posledních letech u českých autorů na oblibě i normálnosti. Dá se snad říci, že pomalu začíná jít o přirozenou i příjemnou cestu, jak některým rukopisům pomoci k dokončení a jiným možná k vzniku. A jak autorům pomoci k zážitkům.
Děžinský, Milan: O Diskurzu a chorobné závislosti
Autor článku: Milan Děžinský - 26. 2. 2021
sloupek
Jsem členem sociální sítě, která se jmenuje Diskurz. Scházíme se tam všichni, kdo máme rádi literaturu, a já nejvíce času trávím v místnosti Poezie.
Borkovec, Petr: Váza v rákosí
Autor článku: Petr Borkovec - 19. 2. 2021
sloupek
Chtěl bych si důkladně prohlédnout ledňáčka. Jistěže volného, ne v zajetí. Několikrát v životě jsem zahlédl, jak přelétá potok nebo protíná druhý říční břeh. Ale byla to jenom modrá vteřina.
Kaprálová, Dora: Proč už nepíšu o poezii
Autor článku: Dora Kaprálová - 12. 2. 2021
sloupek
Sama sebe se občas ptám, a odpověď na tuhle otázku nemám. Ne jednoznačnou. Kdysi dávno, to bylo ještě v mém rodném městě, v jiném století, jsem zažila něco podivuhodného.
Hůlová, Petra: Čtyři důvody, proč nevíme, co si myslí čeští...
Autor článku: Petra Hůlová - 5. 2. 2021
sloupek
Čeští spisovatelé nejsou slyšet. Naposledy mě to napadlo včera nad dobovou fotografií obálky sborníku Kontinent ze sedmdesátých let s Šiktancem, Seifertem, Trefulkou, Havlem, Vaculíkem a Hrabalem. Ať už si o nich myslíme cokoli, zkuste onu partu nahradit nějakou dnešní stejného kalibru. Je to těžké mimo jiné proto, že nevíme, co si většina autorů vlastně o světě kolem myslí.
Pilátová, Markéta: Betonová klišé
Autor článku: Markéta Pilátová - 29. 1. 2021
sloupek
Už je to čtyři týdny, co se u nás doma zapíná ivysilani.cz, protože nemáme televizi a nehodláme si ji pořizovat, ani kvůli seriálu Božena. Ale díváme se na něj na netu. I proto, že jsem na Boženu Němcovou letos neustále narážela.
Platzová, Magdalena: Na trní tušeném
Autor článku: Magdaléna Platzová - 22. 1. 2021
sloupek
Psát o poezii je skoro tak těžké jako psát o hudbě. V obou případech psaním tolik uniká, že se člověk musí ptát, zda to má vůbec smysl. Snad je lepší na báseň jen ukázat, ať si to druhý přečte sám.
Motýl, Petr: C-19ka, a co čtenář, čtenářka?...
Autor článku: Petr Motýl - 15. 1. 2021
sloupek
Na první pohled ten člověk vypadá inteligentně a má dvě vysoké školy. Vždycky mi říkal: „Kdybych já měl čas, jak já bych si rád něco přečetl.“ A teď? „Za toho covidu jsem měl konečně čas zrekonstruovat si byt a dát si do pořádku zuby. Můstky!“ vypadlo z něj, když jsme se o Vánocích potkali.
Borkovec, Petr: Bůh, Richard a hromada mrtvol
Autor článku: Petr Borkovec - 8. 1. 2021
sloupek
Karel Gott a Richard Krajčo se před časem dohodli, že si zažertují se Smrtí, a na Vánoce nám ji přilepenou lepidlem k sesli (i s kosou) přivezli ukázat. Vánoční hit s názvem, o němž se nepochybuje, jsme slyšeli a viděli skoro všichni.
Kaprálová, Dora: Z balkonu čtvrtého patra
Autor článku: Dora Kaprálová - 1. 1. 2021
sloupek
Večer před vánočním odjezdem z Berlína do Strmilova jsem dlouze postála na našem balkoně. Jako obyčejně jsem pozorovala sousedy z protějšího domu. Na ulici se tváříme, že se neznáme.
Borkovec, Petr: Štědrý den pana kapitána
Autor článku: Petr Borkovec - 18. 12. 2020
sloupek
Pět měsíců civilní vojenské služby v polovině devadesátých let (víc to nebylo, protože pak jsem onemocněl), které jsem prožil jako ošetřovatel v jednom pražském domově důchodců, jsem skoro beze zbytku vytěsnil z paměti.
Bolavá, Anna: Jsme doma
Autor článku: Anna Bolavá - 11. 12. 2020
sloupek
Jsme doma. Já, čtyřnásobná distanční výuka a mých devětapadesát pokojových rostlin. Děti se učí na dálku, manžel na dálku vyučuje.
Hakl, Emil: Kámen, dřevo, papír
Autor článku: Emil Hakl - 4. 12. 2020
sloupek
Mihl jsem se onehdy Nymburkem, což byla naprostá výjimka, jinak sedím doma a ťukám. A na náměstí Přemyslovců, kus od Mariánského sloupu, který si Nymburští nestrhli, takže ho nemusejí znovu stavět, mě málem porazila dřevěná socha Bohumila Hrabala.
Kubů, Milena: Držme při sobě
Autor článku: Milena Kubů - 27. 11. 2020
sloupek
Máloco mě dnes v tíživých časech pandemie vyvede z míry, ale kariérní přestup nejmenovaného pisálka do nejmenovaného bulvárního časopisu o výtvarném umění se touto soukromou událostí stal.
Borkovec, Petr: V Největších malířích
Autor článku: Petr Borkovec - 20. 11. 2020
sloupek
Jsem spisovatel na volné noze a kvůli wuchanské pandemii jsem se ocitl ve finančních potížích.
Platzová, Magdaléna: Když se vám vzbouří postava
Autor článku: Magdaléna Platzová - 13. 11. 2020
sloupek
Představte si to takhle: jste velmi ambiciózní spisovatel a vydal jste novou knihu. Svou největší. Překonal jste v ní sebe sama, překročil dosavadní limity. Jste dost kritický na to, abyste to sám poznal, nikdo vám nemusí říkat, co jste dokázal. Navíc jen vy sám víte, jak ohromnou cenu jste za napsání knihy zaplatil.
Zábranský, David: Výstřední pandemie
Autor článku: David Zábranský - 6. 11. 2020
sloupek
Nová nemoc do naší společnosti přinesla ohromné množství utrpení, ale přiznejme si, že na českých ulicích to není vidět.
Motýl, Petr: Psáno o letošních Dušičkách (2020)
Autor článku: Petr Motýl - 30. 10. 2020
sloupek
O letošních Dušičkách je přítomnost a vědomí smrti jako součásti lidského života mnohem silnější, než jsme bývali zvyklí. Komu budeme zapalovat svíčku za rok, na počátku listopadu 2021? Anebo to budeme my, na koho se bude už jenom vzpomínat?
Bolavá, Anna: To kolo z Prachatic
Autor článku: Anna Bolavá - 23. 10. 2020
sloupek
Na patnáct členů naší rodiny vychází zhruba dvacet jízdních kol. Je letošní jaro, zákaz volného pohybu osob. Jsem na půdě. Mám několik týdnů na důkladný úklid. Nedá se tu hnout. Nedá se tu sušit.
Borkovec, Petr: Lavička babičky Toničky
Autor článku: Petr Borkovec - 16. 10. 2020
sloupek
Moje babička Tonička nebyla moje babička. Seděla před domem na lavičce, opřená o plot, za kterým se zelenal dvůr. Na hlavičce flanelový šátek. Na sobě soustavu flanelových košil, jupek a kazajek, které bez rozdílu nazývala slovem „kacabajka“ a které za celý život nesvlékla až k té úplně poslední. A v zimě v létě tlusté žebrované punčocháče. Seděla tam, sedí tam. A vypráví.
Kaprálová, Dora: Goťák a Švýcar
Autor článku: Dora Kaprálová - 9. 10. 2020
sloupek
Stalo se to ve zlatých devadesátkách, v době, kdy se v ulicích Brna v tehdy ještě nerozpadnutém Československu dalo spatřit neviditelné a slyšet neslyšitelné…
Motýl, Petr: O svatém Václavovi už se básně nepíší
Autor článku: Petr Motýl - 2. 10. 2020
sloupek
V pondělí byl svátek svatého Václava. Pouť ve Staré Boleslavi se konala za hojné účasti, i když pršelo. Ale déšť nových básní o českém patronovi v současnosti nepřichází a nepřichází a ani nové legendy svatováclavské na církevní půdě (ani ve sklepě) nevznikají. Občas se objeví nové převyprávění „starých pověstí václavských“, ale stojí za staročeský prd.
Pilátová, Markéta: Rozhledny
Autor článku: Markéta Pilátová - 25. 9. 2020
sloupek
Docela by mě zajímalo, kde se bere ta současná česká vášeň pro stavbu rozhleden. Někde jsem četla, že od revoluce jich v našich krajích přibylo víc než tři sta. Rostou snad za každými humny a možná je to nejen štědrými evropskými fondy na regionální rozvoj, ale třeba i tím, že nemáme pořádné velehory, a tak se rádi rozhlížíme alespoň z rozhleden.
Motýl, Petr: O nové sbírce Jakuba Řeháka
Autor článku: Petr Motýl - 18. 9. 2020
sloupek
Sloupek? Ano, sloupek. Recenzi na sbírku básní by mi na iLiteratuře – i kdekoliv jinde – cenzurovali. Žijeme za Babiše, ne v demokracii. Novou totalitu literární kritika zavedla už dávno. Sbírka Jakuba Řeháka je skvělá. Což mohu říci ve sloupku. V recenzi ne.
Iljašenko, Marie: Láska sv. Outdoora k mapám
Autor článku: Marie Iljašenko - 11. 9. 2020
sloupek
Mám několik přátel, kteří milují staré mapy. Vyčmuchávají je na blešácích, dávají do krásných rámečků, někdy vypočítavě nosí na výlety s nadějí, že je čeká cesta v prostoru i čase. Co čekají, že najdou? Zarostlé kozí stezky? Moře?
Děžinský, Milan: Tlusté mouchy mlátí do skla
Autor článku: Milan Děžinský - 4. 9. 2020
sloupek
Dostal jsem stipendium od Českého literárního centra, abych psal básně, a měl jsem ohromnou radost. Jen psát a o nic jiného se nezajímat. To je to, co jsem si vždycky přál, sen všech básníků!
Zábranský, David: Jak se v Česku běhá
Autor článku: David Zábranský - 26. 6. 2020
sloupek
O způsobech, jak se národy chovají při přesunech (a o tom, co z toho lze vyvodit ve smyslu národního charakteru), se napsaly tisíce sloupků. Nyní je nejvhodnější doba napsat jeden další.
Motýl, Petr: Broučci svatojánci
Autor článku: Petr Motýl - 19. 6. 2020
sloupek
Na svatého Jana, 24. června, svítí svatojánští broučci nejvíc z celého roku. „A broučci spí a spí a spí tam dole u potoka, Karafiát je znal, je noc, je temná noc a sovy mají bál…“ zní v básni Ivana Blatného. „Večer před svatým Janem mluví sestra s Tomanem,“ píše se v jiné básni pojednávající o anarchistickém básníku Karlu Tomanovi.
Kaprálová, Dora: Nekrolog za Olina
Autor článku: Dora Kaprálová - 12. 6. 2020
sloupek
Dlouho, dost možná celá desetiletí, se chystám napsat sloupek, který se bude jmenovat Olin a jeho deštníky a rozpláče publikum už po první větě. Publikem myslím hlavně sebe a pár čtenářů, kteří – tak jako já – vyrůstali ve světě, kde k nejkrásnějším písničkám světa patří nekrology a žalmy.
Borkovec, Petr: Točka
Autor článku: Petr Borkovec - 5. 6. 2020
sloupek
Kousek mě svezl, tím to začalo. Přibrzdil autobus, odfoukl přední dveře, srovnal krok vozu s mým, vyklonil se od volantu, jako kdyby ho zdědil, a zlehka zavolal do deště: „Naskoč. Někam tě hodím.“
další strana
Strana 1 / 5:
1
2
3
4
5