Reklama
Spisovatelé
Knihy
Literatury
Žánry
Typ článku: anotace
Řadit:
Abecedně
Podle data
Zobrazení:
Strana 1 / 19:
1
2
3
4
5
Čavić, Jadranka: Vybrané sny a jiné povídky/Odbrana snova i...
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 17. 1. 2020
anotace
Sny, realita, fantazie i jiná skutečnost jsou náplní krátkých povídek Jadranky Čavić a připomínají tak trochu bonboniéru. Některé chutě už odněkud známe, jiné jsou velmi originální, dobré jsou ale všechny.
Pljušč, Leonid: Na karnevalu dějin
Autor článku: Ivan Jackanin - 11. 5. 2019
anotace
Disidentské hnutí na Ukrajině v letech 1960–1980 vzniklo jako odpověď na zamrzlou destalinizaci v sovětské společnosti, útlak národního, kulturního a duchovního života i porušování ústavy. Autor autobiografické knihy Na karnevalu dějin byl zprvu mladý, věřící komsomolec, ale později prozřel a stal se jakousi spojkou mezi ukrajinskými a moskevskými zástanci lidských práv. Za své aktivity byl roku 1972 zatčen a násilím držen na psychiatrii. Po propuštění se mu podařilo vycestovat do Francie.
Vajdová, Libuša: Dejiny rumunskej literatúry
Autor článku: Karolína Juráková - 22. 11. 2018
anotace
Vydání rozsáhlé a ucelené monografie o dějinách rumunské literatury je významným milníkem pro česko-slovenskou rumunistiku. Vedle zahraničních zdrojů tak mají čeští a slovenští rumunisté poprvé k dispozici ucelený literární přehled ve slovenštině.
Weijers, Niña: Následky
Autor článku: Magda de Bruin Hüblová - 15. 8. 2017
anotace
Románová prvotina nizozemské spisovatelky Niñi Weijersové (1987) Následky se vyznačuje tím, že ji nelze snadno převyprávět, současně však nabízí čtenářský zážitek i podněty k přemýšlení na mnoha úrovních, a tak si přijdou na své nejen profesionální, ale i řadoví čtenáři.
Hartog, François: Věřit v dějiny...
Autor článku: Jan Lukavec - 12. 6. 2017
anotace
Jaké je naše dnešní historické vědomí? Jak ho vnímáme, jak ho chápeme, čím ho eventuálně (vědomě a nevědomě) nahrazujeme? Jak rozumíme své přítomnosti a jak vidíme svou budoucnost? To autor zkoumá na širokém časovém období: od historiografických úvah starověku až k havárii ve Fukušimě, soudobým národoveckým hnutím a arabskému jaru.
Holý, Jiří (ed.): Cizí i blízcí: Židé, literatura, kultura v...
Autor článku: Jan Lukavec - 9. 6. 2017
anotace
Velkoryse pojatá monografie, jež se neomezuje jen na texty v češtině a krásnou literaturu, pochopitelně obsahuje i nemálo nových (a někdy překvapivých) informací a sympaticky různorodé názory. Autoři připomínají například zaváté úseky antisemitské linky naší literatury, citlivě se dotýkají také pojmů móda či kýč.
Rub 6, 7, 8
Autor článku: Michael Alexa - 19. 10. 2015
anotace
Tři nová čísla „postsamizdatového“ projektu Dobrý rub představují první český překlad Mandelštamovy Ódy, dopisy Rimbaudovy matky a Stixovy vzpomínky na setkání s Bohuslavem Reynkem.
Futtera, Ladislav: Německá píseň o české Libuši
Autor článku: Jan Lukavec - 7. 6. 2015
anotace
70%
I když autor pojednává i o textech, které u nás nejsou obecně známé, většinou hlavně poctivě shrnuje poznatky svých předchůdců i literárních obrazy nejslavnější české kněžny. Je přitom škoda, že vývoj jejího mýtu nesledoval i v následujících desetiletích třeba až do současnosti. Materiálu by k tomu bylo dost.
Hojda, Zdeněk; Chodějovská, Eva et al.: Heřman Jakub Černín...
Autor článku: NLN - Nakladatelství Lidové noviny - 19. 3. 2015
anotace
Dvousvazkové poutavé vyprávění o cestě, která byla zlomovým momentem v životě jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších mužů českého království přelomu 17. a 18. století – hraběte Heřmana Jakuba Černína z Chudenic.
1000 ukrajinských slovíček, ilustrovaný slovník
Autor článku: Rita I. Kindlerová - 1. 3. 2015
anotace
Různých slovníčků nejrůznějších jazyků vychází každým rokem dost a dost, ale je zajímavé, že ukrajinština mezi nimi nijak výrazně nefiguruje. To se pokusil napravit kolektiv autorů z brněnské filozofické fakulty a jejich snaha jistě nezůstane bez povšimnutí, neboť 1000 ukrajinských slovíček se nyní může leckomu hodit...
Libri & Liberi
Autor článku: Jaroslav Otčenášek - 2. 10. 2014
anotace
Nový chorvatský literární časopis Libri & Liberi. Časopis za istraživanje dječje kniževnosti i kulture (založen 2012) je zaměřen především na odborný výzkum dětské literatury, tvorby dětí a související problematiky.
Urbanová, Daniela: Latinské proklínací tabulky na území římského...
Autor článku: Petr Kitzler - 21. 9. 2014
anotace
Daniela Urbanová, která působí v Ústavu klasických studií Masarykovy univerzity v Brně zejména jako odbornice na jazyky staré Itálie, završila v tomto roce své několikaleté bádání nad jiným tématem – latinskými defixemi, tedy „magickými“ nápisy.
Zářijové číslo časopisu Host
Autor článku: redakce časopisu Host - 21. 9. 2014
anotace
S koncem léta přichází první podzimní melancholie. Loupe se opálení, zkracuje den a sklízejí zahrádky u hospod. Člověk se potom stahuje zpátky do svého, přes zbytek roku vysezeného, důlku a netrpělivě šátrá po něčem na čtení.
Robinson, Eden: Pobřeží seskvečů
Autor článku: nakladatelství Havran - 13. 5. 2014
anotace
Román Monkey Beach (2000), který právě vychází česky pod názvem Pobřeží seskvečů, se celý odehrává v autorčině rodném indiánském teritoriu a kombinuje až drsně realistický pohled na zdejší život s mysticismem původních obyvatel amerického kontinentu.
Venclova, Tomas: Čas rozpůlil se… - Įpusėja para…
Autor článku: Igor Vítek - 14. 4. 2014
anotace
V roce 1997 básník Petr Borkovec uveřejnil v Lidových novinách zprávu z Mezinárodního setkání spisovatelů Vilenica ve Slovinsku. Jmenoval v ní různé slavné laureáty vilenické ceny, mezi nimi i litevského básníka Tomase Venclovu (ve Vilenici byl oceněn v roce 1990), o kterém napsal, že „je neuvěřitelné, že dosud nemáme ani výbor z jeho básní“. Ten neuvěřitelný stav vydržel ještě dalších víc než patnáct let.
Niemi, Mikael: Vodní apokalypsa
Autor článku: Zbyněk Černík - 23. 3. 2014
anotace
Vodní apokalypsu lze do jisté míry označit za katastrofický román: v severním Švédsku celý podzim bez přestání prší, v řekách stále stoupá voda a nakonec stoupne natolik, že to nevydrží zdejší kaskáda přehrad. Jedna po druhé pod tlakem vodních mas povolí a rozpoutá se peklo...
Lipson, Katri: Zmrzlinář
Autor článku: Vladimír Piskoř - 19. 3. 2014
anotace
Román finské autorky, zasazený z velké části do Československa čtyřicátých až počátku devadesátých let 20. století, nabízí vedle ojedinělého čtenářského zážitku českému publiku i určitý bonus v podobě velmi neotřelého pohledu zvenčí na nás, na naše nedávné dějiny či kulturní dědictví.
Parkkinen, Leena: Na řadě je Max
Autor článku: Jitka Hanušová - 17. 2. 2014
anotace
Příběh siamských dvojčat zkoumá fenomén dvojnictví a převrací ho vzhůru nohama, když dvě samostatně uvažující bytosti, které nicméně sdílejí některé orgány, slévá v jedinou schizofrenní jednotku.
Simukka, Salla: Rudá jako krev
Autor článku: Jitka Hanušová - 11. 2. 2014
anotace
Salla Simukková (nar. 1981) je finská spisovatelka, žijící v Tampere. Je autorkou úspěšných knih pro mládež a překládá ze švédštiny. Přispívá také knižními recenzemi do prestižních finských deníků a týdeníků (Helsingin Sanomat, Suomen Kuvalehti).
Carême, Maurice: Zvláštní květy
Autor článku: Šárka Belisová - 17. 11. 2013
anotace
Výbor básní Zvláštní květy představuje belgického básníka Maurice Carêma (1899–1978) českým čtenářům poprvé. Carême patří k básníkům, jehož tvorba je snadno přístupná dětem, avšak potěší i zkušené a náročnější čtenáře dospělé.
Šargorodskij, Lev; Šargorodskij, Alexandr: Ierusalimskije sny
Autor článku: Marie Iljašenko - 15. 11. 2013
anotace
Román Jeruzalémské sny Lva a Alexandra Šargordských vypráví o osudech Moška Veselého, který se na počátku minulého století jedné noci rozhodl, že si ze svého štetlu kdesi ve východní Evropě „odskočí“ do Jeruzaléma poprosit Boha o nové kalhoty. Každý ze sousedů toho ihned využije a pošle po něm Bohu vzkaz: Šimon křivý by byl rád zase rovný, Rivka se chce konečně vdát a Boruch sní o slanečkovi a o zubech, kterými by ho jedl.
Maier, Andreas: Pokoj
Autor článku: Archa Zlín - 8. 11. 2013
anotace
Titul tomuto románu dal pokoj spisovatelova strýce J., který v něm žil na konci šedesátých let. Tento pokoj je v současnosti autorovou pracovnou a stal se tak nejen místem vzpomínek na strýce, ale zároveň i místem vzniku románu. Protagonistou tragikomické ságy jedné hesenské rodiny je strýc J. – od narození postižený podivín, stojící mimo normální společnost, trochu blázen, návštěvník frankfurtských bordelů, milovník starých filmů, znalec lesních ptáků, fanatický obdivovatel zbraní a tanků.
Hippokratés: Vybrané spisy I
Autor článku: Petr Kitzler - 7. 7. 2013
anotace
Plnění starých dluhů vůči českému kulturnímu prostředí je záležitost obtížná a nevděčná. Své o tom ví i tým grécistů shromážděný kolem Hynka Bartoše a Sylvy Fischerové, který se již před řadou let odhodlal k nanejvýš záslužnému počinu: představit české veřejnosti jeden ze základních kamenů antické vzdělanosti obecně, korpus tzv. hippokratovských spisů.
Fischerová, Andrea; Nekula, Marek (eds.). Ich träume von Prag:...
Autor článku: Jitka Nešporová - 24. 6. 2013
anotace
Čeští germanisti působící na univerzitě v bavorském Řezně, Andrea Fischerová a Marek Nekula, sestavili antologii německy psaných prozaických textů, jejichž tématem je Praha.
Daneš, Jaroslav: Politické aspekty řecké tragédie / Political...
Autor článku: Petr Kitzler - 30. 4. 2013
anotace
Jaroslav Daneš, který vyučuje na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové, se v posledních letech věnuje především antickému politickému myšlení. Výsledky svého zkoumání politických dimenzí klasického řeckého dramatu 5. století pak předkládá ve své nové knize, která soustřeďuje autorovy dílčí studie na toto téma z let 2008–2012, jež vyšly původně časopisecky u nás i v zahraničí.
Jedinák, Michal: Najmenšia rodina na svete
Autor článku: nakladatelství Ikar - 26. 2. 2013
anotace
Prací prášok spôsobí, že Hňatliakovci sa postupne zmenšujú, až sa stanú súčasťou mikrosveta takmer neviditeľného voľným okom. Vo svojej miniatúrnej podobe začnú účinkovať v úspešnej televíznej šou.
Wojaczek, Rafał: Který nebyl
Autor článku: Norbert Holub - 17. 2. 2013
anotace
Reprezentativní výbor z poezie polského prokletého básníka Rafała Wojaczka (1945–1971) obsahuje šedesát básní doplněných Wojaczkovými autorskými fotografiemi z počátku šedesátých let a doslovem Macieje Meleckého.
Peek, Gustaaf: Byli jsme Amerika
Autor článku: nakl. Barrister&Principal - 21. 1. 2013
anotace
Neobvyklé přátelství mezi německým zajatcem a černým zemědělským dělníkem za druhé světové války v Texasu.
Psí víno 62
Autor článku: Ondřej Buddeus - 20. 1. 2013
anotace
Nové číslo časopisu Psí víno obsahuje verše Jaroslava Horálka (1946), vynikajícího básníka, z jehož tvorby dosud vyšel jediný výbor, a to právě před 10 lety.
Merz, Klaus: Adamův kostým
Autor článku: Archa Zlín - 12. 1. 2013
anotace
Merzovy povídky a krátké prózy jsou tak obyčejné i rozmanité, tak podivné i poetické, jako je sám život: nečekané setkání s věštcem, podivuhodný příběh neznámého vynálezce, teskný život siláckého přistěhovalce, klopotné hledání skromného vesnického umělce. Nemoc a smrt jako nedílná součást naší každodennosti.
další strana
Strana 1 / 19:
1
2
3
4
5